Постанова від 14.01.2026 по справі 200/2833/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2026 року справа №200/2833/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року у справі № 200/2833/25 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо неврахування правових позицій Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладених в постановах від 31 січня 2025 року у справі № 200/1478/24, від 22 лютого 2018 року у справі № 310/3774/17, від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15, від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17, від 01 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 513/298/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17, а також правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Львівській області про переведення ОСОБА_1 з 26 лютого 2025 року з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на підставі ч. 3 ст. 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» й обчислення її розміру без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 26 лютого 2025 року перерахунок та виплату пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33);

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за його заявою від 26 лютого 2025 року, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2022-2024 роки, для визначення заробітної плати (доходу), яка враховується для обчислення розміру пенсії;

- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апелянт зазначив, що вимоги позивача щодо перерахунку та виплати пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки є безпідставними, оскільки норми ст. 40 Закону № 1058 застосовуються саме при призначенні пенсії, у тому випадку, коли особа звертається за призначенням пенсії вперше та жодної іншої пенсії до цього не отримувала, а не при перерахунку пенсії.

Відтак, показник середньої заробітної (доходу), про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, при перерахунку пенсії - перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, не застосовується. Отже, розмір пенсії позивача після її перерахунку обчислений згідно з Законом №1058.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області).

З 28 липня 2011 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788, як робітнику локомотивних бригад, що підтверджено протоколом від 2 серпня 2011 року № 3883.

26 лютого 2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою встановленої форми про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив «призначити пенсію, вид пенсії: перехід на інший вид пенсії».

До цієї заяви позивач також долучив заяву довільної форми від 26 лютого 2025 року, в якій просив призначити йому пенсію за віком на підставі документів, які є в пенсійній справі; при розрахунку розміру пенсії врахувати висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 31 січня 2025 року у справі № 200/1478/24, про те, що перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком є призначенням нового виду пенсії і в такому випадку слід застосовувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки перед зверненням.

За принципом екстериторіальності для розгляд заяви від 26 лютого 2025 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ у Львівській області.

З 26 лютого 2025 року проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, внаслідок якого позивач переведений з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33), пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 19 087,90000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 26 лютого 2025 року, 68 років 06 місяців 29 днів, не працює;

вид перерахунку - перехід з виду на вид;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 39 років 01 місяць 03 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 28 років 10 місяців 22 дні;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 10 років 02 місяці 11 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,39083;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((469/100*12)*1) - 0,39083;

26 лютого 2025 року - 26 липня 2026 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (19 087,90*0,39083) - 7 460,12 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 14 років) - 330,54 грн;

загальний розмір пенсії - 7 790,66 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 лютого 2025 року;

розмір пенсії з надбавками - 7 790,66 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 39 років 01 місяць 03 дні, 469 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 13 років 08 місяців 11 днів, 164 місяці;

дата вводу заробітку - 28 липня 2011 року;

середньомісячний заробіток за три попередні роки (2017 рік - за 2014-2016 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 1,0796 * 1,115) - 2,367928;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 8 913,83 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 30 червня 2011 року;

максимальна дата оптимізації - 30 червня 2011 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 367,85707;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 316,92485;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 191;

кількість місяців, визначених оптимізацією (в межах 10%) - 43;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 148;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,92595;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 2,14138;

середньомісячний заробіток для обчислення - 19 087,90000.

У відповідь на звернення позивача від 06 березня 2025 року № ВЕБ-05001-Ф-С-25-040761 листом від 07 березня 2025 року № 5388-5208/В-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що:

- ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області;

- з 28 липня 2011 року він отримував пенсію за вислугу років згідно з п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058; розмір пенсії був визначений визначено відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону;

- 26 лютого 2025 року позивач звернувся за заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058, яка опрацьована за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Львівській області;

- за результатами розгляду заяви з 26 лютого 2025 року позивач переведений з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на підставі ч. 3 ст. 45 Закону № 1058;

- технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє стороні, яка не приймала рішення, проводити зміни в електронній пенсійній справі, вносити рішення про призначення/перерахунок або відмову в призначенні/перерахунку пенсії.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

На час виникнення спірних правовідносин, тобто на день звернення ОСОБА_1 з заявою від 26 лютого 2025 року Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2025 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат, сутність якого полягає у тому, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором; особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

За абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Розмір пенсії за віком визначений ст. 27 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії унормований ст. 40 Закону № 1058.

За абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначає ст. 44 Закону № 1058.

За ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені ст. 45 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (абз. 2 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058).

За абз. 1 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 26 лютого 2025 року, Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.

Крім того, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

За п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок […] пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, […]може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису.

Згідно з п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії, визначені розділом ІІ Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків […], надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення № 10-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

4) відомості про місце проживання особи.

Відповідно до п. 2.8 Порядку № 22-1 […], переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

При […] переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абз. абз. 2 і 3 пп. 3 п. 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

За п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). […]

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

За п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з абз. 1 п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, […]. Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, […], переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший.

Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

- з заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

Крім того, зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

За матеріалами справи з 28 липня 2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788.

За п. “а» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788 (в редакції від 07 травня 2009 року, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії за вислугу років), право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи:

чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

26 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив “призначити пенсію, вид пенсії: перехід на інший вид пенсії», до якої долучив заяву довільної форми, в якій уточнив, що просить призначити пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності для розгляд цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ у Львівській області.

З 26 лютого 2025 року згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33) проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, позивач переведений з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Розмір пенсії за віком обчислений із середньомісячного заробітку 19 087,90 грн, який визначений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ “Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а рішення про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).

За ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:

1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;

2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;

3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);

4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;

5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи.

У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення - адміністративним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суд належить надати відповідь на питання: в контексті спірних правовідносин розмір пенсії за віком позивача має обчислюватися за правилами, що застосовуються при перерахунку пенсії внаслідок переведення з одного виду пенсії на інший, або за правилами обчислення розміру пенсії за віком, яка призначається вперше.

Застосування норм ч. 2 ст. 40 і ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 у подібних правовідносинах було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду.

Так, в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 577/2576/17 Велика Палата Верховного Суду навела наступні висновки:

“Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що 01 січня 2008 року ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу відповідно до п. “а» ст. 55 Закону № 1788, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 позивач звернувся вперше 18 травня 2017 року після досягнення 60-річного віку.

[…]

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Отже, Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058.

Верховний Суд України при ухвалені цієї постанови також врахував і положення Законів № 1058 та № 1788.

Підсумовуючи зазначене вище, Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду України від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15).

Крім того, Велика Палата Верховного Суду не погоджується з доводами Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, що з часу набрання чинності Законом № 1058 (за історичним та нормативним підходами до розуміння положень Закону № 1058) більшість положень Закону № 1788 утратили чинність, у зв'язку із чим державні пенсії, які раніше призначалися на підставі вказаного Закону, призначаються на підставі Закону № 1058, з огляду на таке.

[…]

Умови та порядок призначення пенсії за вислугу років визначалися Законом № 1788, як на момент виникнення спірних правовідносин між учасниками справи, так і на час розгляду цієї справи в судах різних інстанцій.

Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону № 1058 за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону № 1788.

При цьому ст. 9 Закону № 1058 не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Отже, при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, а тому позиція суду касаційної інстанції, що пенсія за вислугу років призначається Законом № 1058, є необґрунтованою.».

Зазначений висновок також підтриманий Верховним Судом при вирішенні публічно-правових спорів у подібних правовідносинах (постанови від 22 листопада 2018 року у справі № 373/2451/15-а, від 31 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 28 листопада 2019 року у справі № 647/1699/16-а, від 27 лютого 2020 року у справі № 513/298/17, від 02 березня 2020 року у справі № 175/4084/16-а, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17, від 28 вересня 2022 року у справі № 184/886/17, від 23 вересня 2024 року у справі № 620/2027/23, від 16 січня 2025 року у справі № 580/4901/22, від 20 лютого 2025 року у справі № 380/4842/24).

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що 26 лютого 2025 року, звернувшись до органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058, ОСОБА_1 реалізував своє право на призначення пенсії в солідарній систем відповідно до Закону № 1058 верше в п е р ш е.

Отже, пенсійний орган мав визначити заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії за віком з дотриманням вимог ст. 40 Закону № 1058, в тому числі застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч. 2 цієї статті.

Крім того, роком звернення за призначенням пенсії за віком є 2025 рік, а тому при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення цього виду пенсії слід застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки.

Щодо посилання ГУ ПФУ в Донецькій області у відповіді на звернення позивача на те, що “на підставі п. 2-1 розділу ХV “Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 1058 пенсія за вислугу років позивача вже була обчислена із застосуванням норм Закону № 1058» суд враховує, що факт перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за формулою, що встановлена ст. 27 Закону № 1058 для обчислення розміру пенсії за віком, не впливає на те, що пенсія за вислугу років йому призначена за нормами Закону № 1788.

За ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, на яку посилається пенсійний орган, доводячи правомірність своїх дій, регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Крім того, ст. 9 Закону № 1058 свідчить, що за норми цього Закону такий вид пенсії як “пенсія за вислугу років» в солідарній системі пенсійного забезпечення не призначається.

Також, Закон № 1058 не містить правових норм, які визначають умови та порядок призначення пенсії за вислугу років, яку ОСОБА_1 отримував з 28 липня 2011 року відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788.

26 лютого 2025 року ОСОБА_1 використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058 вперше, а тому норми ч. 3 ст. 45 цього Закону не підлягали застосуванню при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії за віком.

Всупереч приписам ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 з моменту призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, її розмір обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Отже, норми ст. 42 Закону № 1058, на які посилається відповідач, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

За ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 принцип законності в адміністративній процедурі знаходить свій прояв, серед іншого, в тому, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковим для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму.

Таким чином, при розгляді заяви ОСОБА_1 від 26 лютого 2025 року та прийнятті рішення про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33) ГУ ПФУ у Львівській області порушило принцип законності адміністративної процедури, що знайшло прояв у неврахуванні висновків Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду щодо застосування норм ч. 2 ст. 40 і ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 у подібних правовідносинах.

Умови правомірності адміністративного акта наведені у ст. 87 Закону № 2073.

За ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта (ч. 3 ст. 87 Закону № 2073).

Таким чином, невідповідність рішення про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33) принципу законності в адміністративній процедурі, а також порушення норм матеріального права при його прийнятті, є достатньою підставою для визнання цього рішення протиправним і скасування.

З огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ у Львівській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву від 26 лютого 2025 року та прийняв рішення про перерахунок пенсії (переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком).

Застосований судом спосіб захисту порушеного права позивача не становить втручання в дискреційні повноваження пенсійного органу.

За визначенням, наведеним у п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073, дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обрати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.

Як визначено у Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року, дискреційні повноваження означають свободу адміністрації оцінювати ситуації й приймати у них рішення, надають адміністрації простір у здійсненні вибору між вільними рішеннями.

Проявом адміністративного розсуду може бути:

а) коли норма, встановлюючи певні варіанти рішень, зобов'язує орган зробити вибір одного з варіантів;

б) коли норма уповноважує орган або посадову особу діяти на власний розсуд і при цьому настання правових наслідків не пов'язується конкретними умовами тощо.

Разом з цим у випадку звернення особи, яка досягла пенсійного віку та набула необхідний страховий стаж і яка не отримувала пенсію в солідарній системі, за призначенням пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 у пенсійного органу є лише один варіант правомірної поведінки - прийняти рішення про призначення пенсії, визначивши її розмір із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто йдеться про повноваження, які не є дискреційними.

Суд відзначає, що одним із наслідків запровадження принципу екстериторіальності стало розмежування функцій пенсійних органів з розгляду заяв про призначення (перерахунок) пенсії та проведення виплати пенсії.

Сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.

Після прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, за місцем проживання особи для здійснення виплати пенсії. Виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, за місцем проживання особи.

Суд зауважує, що в контексті спірних правовідносин ГУ ПФУ у Львівській області не є органом, що призначає пенсію, до обов'язків (повноважень) якого належить виплата пенсії ОСОБА_1 . Таким органом є ГУ ПФУ в Донецькій області.

Аналіз положень п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює висновок, що в контексті спірних правовідносин до повноважень ГУ ПФУ у Львівській області належить прийняття рішення про призначення пенсії та направлення цього рішення до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 26 лютого 2025 року з урахуванням фактично виплачених сум пенсії має ГУ ПФУ в Донецькій області після отримання рішення ГУ ПФУ у Львівській області, прийнятого на виконання рішення суду у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії від 05 березня 2025 року № 914390123387 (дата-час розрахунку: 04 березня 2025 року 15:33);

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV за його заявою від 26 лютого 2025 року, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2022-2024 роки, для визначення заробітної плати (доходу), яка враховується для обчислення розміру пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року у справі № 200/2833/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 14 січня 2026 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко