14 січня 2026 року справа №200/4328/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року у справі № 200/4328/25 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Хомич Іван Олександрович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) в якому, з урахуванням заяви від 24 червня 2025 року, просила:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , на коефіцієнти у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2017- 2019 роки в розмірі 7 763,17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 13 грудня 2024 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року позов задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії позивачу шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, (за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн) на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, (в розмірі 7 763,17 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести позивачу виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 13 грудня 2024 року.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову через з порушення норм матеріального права.
Апелянт зазначив, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.
При обчисленні розміру пенсії позивача був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2017-2019 роки), який становив 7763,17 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році) і на коефіцієнт 1,115 (в 2025 році). При цьому, приймаючи Постанови № 127, 118, 168 Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01 березня певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не будуть підвищуватися. У зв'язку з цим для досягнення мети індексації, встановлюється щомісячна доплата до пенсії.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно Закону № 1058, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України 15 жовтня 2024 року та матеріалами пенсійної справи № 262540004247.
Відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку18 вересня 2020 року 10:59), пенсія позивача обчислена наступним чином:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 11157,77000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 18 вересня 2020 року;
вид перерахунку - уточнення показника ЗП по НГ (міс) (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 40 років 04 місяці 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 03 місяці 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40333;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((484/100*12)*1) - 0,40333;
11 вересня 2020 року - 30 листопада 2020 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (11157,77*0,40333) - 4500,26 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 10 років) - 171,20 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1012,56 грн;
загальний розмір пенсії - 5684,02 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 серпня 2020 року;
розмір пенсії з надбавками - 5684,02 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 40 років 04 місяці 12 днів, 484 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 19 років 09 місяців 00 днів, 237 місяців;
дата вводу заробітку - 17 серпня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7763,17 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 липня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 304,59862;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 274,66139;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 240;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 192;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,26916;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (192-4+93/30) - 191,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,43727;
середньомісячний заробіток для обчислення - 11157,77000.
Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку: 23 червня 2021 року 22:11) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 11157,77000;
дата перерахунку, вік та ознака роботи - 01 липня 2021 року, […];
вид перерахунку - встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01 липня 2021 року (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 40 років 04 місяці 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 03 місяці 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40333;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((484/100*12)*1) - 0,40333;
01 липня 2021 року - 30 листопада 2021 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (11157,77*0,40333) - 4500,26 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 10 років) - 171,20 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1012,56 грн;
загальний розмір пенсії - 5684,02 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 серпня 2020 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 5784,02 грн.
Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 07:51), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 11157,77000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2022 року;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 40 років 04 місяці 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 03 місяці 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,40333;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((484/100*12)*1) - 0,40333;
01 березня 2022 року - 09 березня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (11157,77*0,40333) - 4500,26 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 10 років) - 171,20 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1012,56 грн;
загальний розмір пенсії - 5684,02 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 5919,02 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 40 років 04 місяці 12 днів, 484 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 19 років 09 місяців 00 днів, 237 місяців;
дата вводу заробітку - 17 серпня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7763,17 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 липня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 304,59862;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 274,66139;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 240;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 192;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,26916;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (192-4+93/30) - 191,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,43727;
середньомісячний заробіток для обчислення - 11157,77000.
Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку: 27 лютого 2023 року 05:34) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 11157,77000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2023 року, […];
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 41 рік 11 місяців 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,41917;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((503/100*12)*1) - 0,41917;
01 березня 2023 року - 09 березня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (11157,77*0,41917) - 4677,00 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років) - 188,32 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1052,33 грн;
загальний розмір пенсії - 5917,65 грн;
надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 вересня 2022 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 6252,65 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 41 рік 11 місяців 12 днів, 503 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 00 днів, 256 місяців;
дата вводу заробітку - 17 серпня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 7763,17 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 липня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 304,59862;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 274,66139;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 240;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 192;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,26916;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (192-4+93/30) - 191,10000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,43727;
середньомісячний заробіток для обчислення - 11157,77000.
Відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 00:08) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 11490,21000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2024 року, […];
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 41 рік 11 місяців 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,41917;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((503/100*12)*1) - 0,41917;
01 березня 2024 року - 09 березня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (11490,21*0,41917) - 4816,35 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років) - 188,32 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1083,68 грн;
загальний розмір пенсії - 6088,35 грн;
надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 64,30 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 вересня 2022 року;
доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;
розмір пенсії з надбавками - 6252,65 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 41 рік 11 місяців 12 днів, 503 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 00 днів, 256 місяців;
дата вводу заробітку - 17 серпня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3764,40 грн;
коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) - 2,1237025912:
збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 7994,47 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 липня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 304,59862;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 274,66139;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 240;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 192;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,26916;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (192-4+93/30) - 191,00000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,43727;
середньомісячний заробіток для обчислення - 11490,21000.
Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 262540004247 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2025 року 04:01) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058;
середньомісячний заробіток - 12811,58000;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2025 року, […];
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 41 років 11 місяців 12 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 00 місяців 24 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,41917;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((503/100*12)*1) - 0,41917;
01 березня 2025 року - 09 березня 2026 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (12811,58*0,41917) - 5370,23 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років) - 188,32 грн;
підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1208,30 грн;
загальний розмір пенсії - 6766,85 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року;
розмір пенсії з надбавками - 6766,85 грн.
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:
загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 41 рік 11 місяців 12 днів, 503 місяці;
загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 00 днів, 256 місяців;
дата вводу заробітку - 17 серпня 2020 року;
середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017-2019 роки) - 3764,40 грн;
коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) - 2,367928;
збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 8913,83 грн;
останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2020 року;
максимальна дата оптимізації - 31 липня 2020 року;
сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 304,59862;
сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 274,66139;
кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 240;
кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 48;
кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;
кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 192;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,26916;
страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (192-4+93/30) - 191,10000;
індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,43727;
середньомісячний заробіток для обчислення - 12811,58000.
У відповідь на адвокатський запит представника позивачки від 15 травня 2025 року, який зареєстрований 16 травня 2025 року за №6446/8, листом від 22 червня 2025 року № 0500-0202-8/51112 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнтів 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 з мотивів, аналогічних тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.
Згдно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).
За п. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
За ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.
За п. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Абз. 2 п. 5 Порядку № 124 визначено, що кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 124 пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).
П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).
За п. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 “Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).
П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 01 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
П. 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ “Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) установлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).
П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
П. 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).
П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
П. 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон № 4059) установлено, що у 2025 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України: ч. 2 та баз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону № 1058; […].
25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 “Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209).
П. 1 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 4 Постанови КМУ № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168 і пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185, в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 1058. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів такі висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
“63. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).
64. Відповідно до ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
65. Згідно приписів ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
66. Обов'язковий характер індексації визначається ст. 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
67. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017).
68. Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст. 4 Закону № 1282, є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
69. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 9 Закону № 1282).
70. У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України № 2040-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040), яким ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 було викладено в новій редакції.
71. Так, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 в редакції Закону № 2040 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
72. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058.
73. Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
74. Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.
75. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
76. Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
77. П. 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%
К = ------------------------ + 1%,
100%
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
78. Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
79. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
80. П. 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282. У свою чергу п. 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
81. З метою реалізації п. 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 (далі - Постанова КМУ № 168), п. 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
82. Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанов КМУ № 118, № 168, проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
83. Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
84. Відповідно до ст. 7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
85. Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. Водночас, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.
86. Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.
87. Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.
88. Отже, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
89. В іншому випадку, відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
90. Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.
91. При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію “якості закону».
92. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
93. У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
94. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.
95. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058.
96. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним.
97. З врахуванням вищевикладеного, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
98. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
99. Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.».
Аналогічні висновки наведені Верховним Судом, серед іншого, в постановах від 18 червня 2025 року у справах № 160/16943/24, № 440/11242/24, № 460/6413/24, від 16 червня 2025 року у справі № 520/24275/24, від 18 червня 2025 року у справі № 460/6413/24, від 18 червня 2025 року у справі № 440/11242/24, від 18 червня 2025 року у справі № 160/16943/24, від 20 червня 2025 року у справі № 120/8620/24, від 20 червня 2025 року у справі № 120/10693/24, від 25 червня 2025 року у справі № 500/2882/24, від 26 червня 2025 року у/ справі № 420/26712/24, від 30 червня 2025 року у справі № 340/3679/24, від 01 липня 2025 року у справі № 300/7408/24, від 01 липня 2025 року у справі № 520/25486/24, від 15 липня 2025 року у справі № 260/3981/24, від 23 липня 2025 року у справі № 240/12266/24, від 28 липня 2025 року у справі № 420/18490/24 та інших.
Суд встановив, що впродовж 2021-2023 років ГУ ПФУ в Донецькій області здійснювало перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та відповідних Постанов КМУ шляхом встановлення щомісячної доплати до пенсії, замість застосування коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки (за 2017-2019 роки); в 2024 році - шляхом збільшення на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 показника середньої заробітної плати, визначеного відповідно до п. 5 Порядку № 124, тобто того показника, що був визначений на станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3 764,40 грн, та застосування такого збільшеного на коефіцієнт показника середньої заробітної плати для розрахунку заробітку для обчислення пенсії; в 2025 році - шляхом збільшення на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 показника середньої заробітної плати, визначеного відповідно до п. 5 Порядку № 124, тобто того показника, що був визначений на станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3 764,40 грн, та застосування такого збільшеного на коефіцієнт показника середньої заробітної плати для розрахунку заробітку для обчислення пенсії.
Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час проведення індексації призначеної позивачці пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення її пенсії при її призначенні, тобто показник за 2017-2019 роки, який становив 7763,17 грн.
Суд відхиляє заперечення відповідача як такі, що не ґрунтуються на актуальних висновках Верховного Суду щодо застосування норм ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ № 127, № 118, № 168, № 185, № 209.
Щодо доводів відповідача про недопустимість втручання в його дискреційні повноваження суд зазначає наступне.
За визначенням, наведеним у п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ “Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обрати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.
Як визначено у Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року, дискреційні повноваження означають свободу адміністрації оцінювати ситуації й приймати у них рішення, надають адміністрації простір у здійсненні вибору між вільними рішеннями.
Проявом адміністративного розсуду може бути:
а) коли норма, встановлюючи певні варіанти рішень, зобов'язує орган зробити вибір одного з варіантів;
б) коли норма уповноважує орган або посадову особу діяти на власний розсуд і при цьому настання правових наслідків не пов'язується конкретними умовами тощо.
Разом з цим в контексті спірних правовідносин у пенсійного органу є лише один правомірний варіант поведінки - провести перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як того вимагає норма ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто йдеться про повноваження, які не є дискреційними.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії позивачу шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, (за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн) на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, (в розмірі 7 763,17 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести позивачу виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 13 грудня 2024 року.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року у справі № 200/4328/25 за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 14 січня 2026 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
А.В. Гайдар