14 січня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/13667/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіна М.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень,
19.12.2025 ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом (зареєстровано у суді 22.12.2025), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 04.12.2025 № 98-ДВ про відкликання дозволу на імміграцію в Україну № 5/17 від 20.10.2017 та посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.11.2017 громадянину російської федерації - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Азербайджанська ССР (паспорт № НОМЕР_2 );
визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 04.12.2025 №7401130100020099 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина російської федерації - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Азербайджанська ССР (паспорт № НОМЕР_3 ).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 23.12.2025 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні (частина п'ята статті 29 КАС України).
Перевіривши позовну заяву, суд дійшов висновку про необхідність передачі цієї позовної заяви до місцевого загального суду, оскільки справа не підсудна цьому адміністративному суду, з огляду на наступне.
Так, пунктом 3 частини першої статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства.
Статтею 288 КАС України визначені особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.
Відповідно до частини першої статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну чи їх примусове видворення за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів чи підрозділів, органу охорони державного кордону, органу Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Таким чином, адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо примусового повернення в країну їх походження або третю країну предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
На підставі наведеного, адміністративний позов ОСОБА_1 , відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 20 КАС України має розглядатись місцевим загальним судам як адміністративним судом, а отже справа не підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду.
Статтею 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Оскільки переметом даного позову є оскарження рішень Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, дана справа предметно підсудна Деснянському районному суду м. Чернігова, як адміністративному суду.
З врахуванням викладеного, адміністративну справу № 620/13667/25 належить передати Деснянському районному суду м. Чернігова (проспект Перемоги, 141, м. Чернігів, 14000).
Керуючись статтями 25, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Передати адміністративну справу № 620/13667/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень на розгляд до Деснянському районному суду м. Чернігова (проспект Перемоги, 141, м. Чернігів, 14000) за підсудністю.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Марія ДУБІНА