Рішення від 14.01.2026 по справі 520/27584/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2026 року № 520/27584/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення листа, звернення, який став підставою для розшуку ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області виключити інформацію про ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з бази інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як такого, що перебуває у розшуку.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність щодо не виключення із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 в розшуку по причині не уточнення персональних даних вчасно, а також повідомлення Національної поліції про відсутність підстав для його, ОСОБА_1 , адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 (Позивача) по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 до органів національної поліції 06.07.2025 року було надіслано звернення у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення Позивача до ТЦК та СП з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідач, ГУ НП в Харківській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ГУНП в Харківській області не приймало жодних рішень адміністративного характеру, що безпосередньо вплинули б на військово-обліковий статус Позивача. Усі питання щодо актуалізації або виправлення, скасування інформації в Реєстрі мають вирішуватись через відповідний ТЦК та СП, як ініціатор інформаційного звернення.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до застосунку Резерв + позивача наявна інформація - “Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку».

Представник позивача звернувся з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2025, відповідно до якої просив виправити недостовірні відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання його у розшук.

Листом ГУНП в Харківській області № 1638722025 від 05.11.2025 зазначено про те, що станом на 04.11.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення від 06.07.2025 № Е2752405 у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ), вимог ст. 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці (для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду). Звернення зареєстровано в ІПНП відділом поліції № 1 Харківським районним управлінням поліції № 3 ГУНП в Харківській області за № 15655 від 02.08.2025.

На адресу ОСОБА_1 (Позивача) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням була надіслана повістка №3940304, в якій було зазначено, що позивачу належить з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 26.06.2025 року о 09:00. Зазначене підтверджується повісткою №3940304, на якій зазначено серед іншого наступний номер вкладення до рекомендованого поштового відправлення 0610261177520.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо складання та направлення листа, звернення, який став підставою для розшуку ОСОБА_1 , позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію": громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Так, Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" набрав чинності 18.05.2024.

Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ст.9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Отже, позивач скористався своїм правом на звернення із заявою щодо внесення відомостей про виключення з обліку до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів.

ІНФОРМАЦІЯ_2 не надав відповідь на звернення позивача.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 допущено протиправну бездіяльність, що полягає у не розгляді звернення ОСОБА_1 від 19.08.2025 щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на те, що відповідачем не було розглянуто заяви позивача, виходячи за межі позовних вимог, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді заяви представника ОСОБА_1 від 19.08.2025 щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 19.08.2025 щодо виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання його у розшук, з урахуванням висновків суду.

Враховуючи те, що заяву позивача не було розглянуто, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області виключити інформацію про ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з бази інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як такого, що перебуває у розшуку, звернені на майбутнє та не підлягають задоволенню.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні ді - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді заяви представника ОСОБА_1 від 19.08.2025 щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 19.08.2025 щодо виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання його у розшук, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 14.01.2026 року.

Суддя Пасечнік О.В.