Справа № 500/5543/25
13 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) клопотання представника позивача про залучення ще одного відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач 1), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлені повідомленням №18848 від 11.08.2025, щодо відмови в наданні ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №223 від 11.08.2025 про призов військовозобов'язаних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період в частині призову та направлення ОСОБА_1 для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період;
визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та на всі види забезпечення;
зобов'язати ВЧ НОМЕР_1 виключити зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та звільнити з військової служби ОСОБА_1 .
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 11.08.2025 звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про оформлення відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) та надав необхідні документи, зокрема, визначені Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560). В процесі розгляду цієї заяви працівниками Національної поліції було доставлено позивача в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також 11.08.2025 позивач був направлений для проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 для визначення ступеня придатності до військової служби. Того ж дня повідомленням №18848 позивачу відмовлено в наданні (оформленні) відстрочки та наказом №223 від 11.08.2025 ОСОБА_1 мобілізовано до лав Збройних Сил України.
На переконання представника позивача, відповідач 1 не мав права направляти ОСОБА_1 на проходження військової службу у зв'язку із наявністю у останнього права на відстрочку. Посилання ІНФОРМАЦІЯ_3 на наявність інших осіб, які можуть здійснювати догляд за хворим батьком позивача, суперечить буквальному змісту пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII, позаяк законодавець не вимагає доведення відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані здійснювати догляд за хворою особою. Більше того, призов позивача 11.08.2025 прямо суперечить імперативним вимогам абзацу 9 пункту 60 Порядку №560, згідно з яким до ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та статті 253 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до якої перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Звертає увагу на те, що призов здійснено щодо ОСОБА_1 , тоді як позивач являється ОСОБА_1 .
Щодо виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини вказує, що у спірних правовідносинах порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправних дій суб'єкта владних повноважень, спрямованих на призов на військову службу під час мобілізації. А тому вважає, що з метою ефективного захисту порушеного права позивача та повного його відновлення буде за належне ухвалити рішення про звільнення позивача від проходження військової служби та виключення його зі списків особового складу.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами. Одночасно цією ухвалою суду зобов'язано відповідачів надати належним чином засвідчені копії документів, що стосуються предмету доказування у цій справі.
20.10.2025 від ВЧ НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 2 зазначає, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.75-76).
Також представником відповідача 2 надано до суду копію наказу командира ВЧ НОМЕР_1 про зарахування позивача до списків особового складу (а.с.80).
10.11.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 1 проти позову заперечує та зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача, ІНФОРМАЦІЯ_2 ухвалено рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відповідь підготована та надана в термін та в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян», за вихідним № 18848 від 11.08.2025. Позивачу роз'яснено причину відмови у наданні відстрочки від мобілізації у відповідності до чинного законодавства, а саме: відсутні документи, що підтверджують неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними, утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи, та один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи. Згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, крім заявника сина - є інші члени сім'ї, першого чи другого ступеня споріднення - сестра ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Також відповідач зазначає, що він не приймає рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації, таке рішення приймає Комісія колегіально.
Відповідач 1 вказує, що по закінченню медичного огляду позивача було визнано придатним до військової служби, та у зв'язку із відсутністю підстав для надання відстрочки від призову ОСОБА_1 був призваний на військову службу по мобілізації, знятий з військового обліку і направлений у ВЧ НОМЕР_1 для подальшого проходження військової служби. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.81-85).
У відповіді на відзив представник позивача навела ті ж обґрунтування, що й у позовній заяві (а.с.107-113).
Представником позивача подано до суду клопотання про залучення Комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (далі - Комісія) ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у справі як третього відповідача, сформувавши вимоги до такого відповідача про визнання протиправними дій Комісії, оформлених повідомленням №18848 від 11.08.2025, щодо відмови в наданні ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язання Комісію оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII (а.с.118-120).
Розглядаючи клопотання представника позивача про залучення ще одного відповідача, суд враховує таке.
Предметом позову за первинним позовом, серед іншого, є оскарження відмови ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленої повідомленням №18848 від 11.08.2025, у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_2 на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII.
У цій справі позивач визначив відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За нормами частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з частиною четвертою статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
У розумінні частини сьомої статті 1 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII, пунктів 1, 3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, при цьому районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є структурними підрозділами обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
За змістом пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до пунктів 57, 60 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що розпорядженням Тернопільської районної військової адміністрації від 20.05.2024 №174/01-01 створена Комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з представників Тернопільської районної військової адміністрації та ІНФОРМАЦІЯ_3 . Комісія розглядає заяви щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації особисто подані військовозобов'язаними.
З наведеного вбачається, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та Комісія при районному центрі комплектування та соціальної підтримки з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, є окремими суб'єктами владних повноважень з власною управлінською компетенцією.
Отож Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 є колегіальним органом, який уповноважений розглядати питання та приймати рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Враховуючи вищевикладене та те, що станом на час розгляду справи повноваження щодо розгляду питань та прийняття рішень про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації покладено на Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 , суд дійшов висновку про залучення до участі у справі в якості співвідповідача вказаної Комісії.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку (частина шоста статті 48 КАС України).
Частиною четвертою статті 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 77 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною третьою статті 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно із частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Частиною п'ятою статті 159 КАС України передбачено, що суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин, для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі суд вважає за необхідне витребувати у відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_3 і Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 такі документи та пояснення: докази реєстрації заяви позивача про надання відстрочки (витяг з журналу реєстрації вхідної кореспонденції чи заяв про надання відстрочки, якщо такі реєструються окремо, за 11-12 серпня 2025 року), пояснення коли така заява надійшла (до направлення позивача для проходження медичного огляду чи після) та до якого суб'єкта (до ІНФОРМАЦІЯ_2 чи його відділу), а також пояснення щодо проставлення на заяві ОСОБА_1 від 11.08.2025 дати та номера вхідної кореспонденції до ІНФОРМАЦІЯ_3 №7456 від 12.08.2025 (тобто після дати реєстрації повідомлення про результати розгляду заяви про надання відстрочки), копії протоколу Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 з результатами розгляду усіх заяв про надання відстрочки за 11-12 серпня 2025 року, у тому числі заяви ОСОБА_1 , якщо така розглядалася Комісією, витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції чи повідомлень про результати розгляду заяв про надання відстрочки за 11-12 серпня 2025 року, а також копії документів про створення та склад Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 з пояснення щодо порядку і графіку проведення її засідань з огляду на її колегіальність та участь в ній не лише працівників ТЦК та СП (щоденно, по мірі надходження заяв, в який час тощо).
Відповідно до частини шостої статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Керуючись статтями 48, 77, 80, 248, 258, 262 КАС України, суд
Клопотання представника позивача про залучення Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Залучити до участі у цій справі в якості співвідповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судовий розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії здійснювати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.
Встановити співвідповідачу Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період осіб при ІНФОРМАЦІЯ_6 строк для подання відзиву на позовну заяву протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; встановити три дні для подання учасниками справи інших заява по суті спору (відповіді на відзив, заперечення).
Зобов'язати відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_7 і Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 надати суду у строк до 28.01.2026 такі документи та пояснення: докази реєстрації заяви позивача про надання відстрочки (витяг з журналу реєстрації вхідної кореспонденції чи заяв про надання відстрочки, якщо такі реєструються окремо, за 11-12 серпня 2025 року), пояснення коли така заява надійшла (до направлення позивача для проходження медичного огляду чи після) та до якого суб'єкта (до ІНФОРМАЦІЯ_2 чи його відділу), а також пояснення щодо проставлення на заяві ОСОБА_1 від 11.08.2025 дати та номера вхідної кореспонденції до ІНФОРМАЦІЯ_3 №7456 від 12.08.2025 (тобто після дати реєстрації повідомлення про результати розгляду заяви про надання відстрочки), копії протоколу Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 з результатами розгляду усіх заяв про надання відстрочки за 11-12 серпня 2025 року, у тому числі заяви ОСОБА_1 , якщо така розглядалася Комісією, витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції чи повідомлень про результати розгляду заяв про надання відстрочки за 11-12 серпня 2025 року, а також копії документів про створення та склад Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 з пояснення щодо порядку і графіку проведення її засідань з огляду на її колегіальність та участь в ній не лише працівників ТЦК та СП (щоденно, по мірі надходження заяв, в який час тощо).
Роз'яснити, що відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина восьма статті 80 КАС України).
Попередити відповідачів, що відповідно до пунктів 1, 3 частини першої, пунктів 1, 3 частини другої статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
За повторне чи систематичне невиконання процесуальних обов'язків; повторне чи систематичне неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/ або за допомогою системи «Електронний суд».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 13 січня 2026 року.
Суддя Чепенюк О.В.