м. Вінниця
13 січня 2026 р. Справа № 120/8412/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши письмово поданий звіт в порядку положень ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2025, адміністративний позов задоволено частково.
Представник позивача 28.05.2025 подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 25.10.2024, оскільки станом на момент звернення до суду вказане рішення залишається невиконаним.
Ухвалою від 03.06.2025 суд постановив розгляд заяви позивача здійснювати в порядку письмового провадження. Відповідачу суд надав строк подати відзив.
Ухвалою від 01.08.2025 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 120/8412/24 задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до 01.09.2025 звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 120/8412/24.
Надалі відповідач подав звіт та вказав, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024, залишеного без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2025 з урахуванням ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 01.08.2025, Головним управлінням було обраховано розмір пенсії передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів, з 01.07.2021.
Донараховані кошти в сумі 165426,73 грн, включено до Реєстру судових рішень, обліковуються в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та будуть виплачені після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.
Отже, відповідач вважає, що вжив заходів для забезпечення виконання рішення суду в цій справі в повному обсязі. В свою чергу неможливість остаточного виконання рішення суду зумовлена об'єктивними підставами відсутністю фінансування, що не залежить від волі відповідача.
Надаючи оцінку звіту про виконання рішення від 25.10.2024, суд виходить із таких мотивів.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Оцінюючи повноту виконання рішення від 25.10.2024, суд враховує таке.
У звіті про виконання рішення суду відповідач зазначив, що розмір мінімальної пенсії за віком визначений законом про Державний бюджет України становив:
Станом на 01.07.2021 року - 1854,00 грн.,
Станом на 01.12.2021 року - 1934,00 грн.,
Станом на 01.07.2022 року - 2027,00 грн.,
Станом на 01.12.2022 року - 2093,00 грн.,
Станом на 01.03.2024 року - 2361,00 грн.
На виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії:
- з 01.07.2021 року: 16003,20 грн (1854,00х8=14832,00 + 379,60 (додаткова пенсія інвалідам 2 групи + 741,60 (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1854,00)+ 50,00 (цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи)) ;
- з 01.12.2021 року: 16675,20 грн (1934,00х8=15472,00 + 379,60 (додаткова пенсія інвалідам 2 групи + 773,60 (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1934,00) + 50,00 (цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи));
- з 01.07.2022 року: 17456,40 грн (2027,00х8=16216,00 + 379,60 (додаткова пенсія інвалідам 2 групи + 810,80 (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2027,00) +50,00 (цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи));
- з 01.12.2022 року: 18010,80 грн (2093,00х8=16744,00 + 379,60 (додаткова пенсія інвалідам 2 групи + 837,20 (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2093,00) + 50,00 (цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи));
- з 01.03.2024 року: 20262,00 грн (2361,00х8=18888,00 + 379,60 (додаткова пенсія інвалідам 2 групи + 944,40 (підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361,00) + 50,00 (цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи).
Донараховані кошти в сумі 165426,73 грн, включено до Реєстру судових рішень, обліковуються в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та будуть виплачені після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України, оскільки нормами статті 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обумовлено проведення пенсійних виплат особам, які мають право на пенсію за цим Законом за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, при розгляді поданого звіту встановлено, що відповідач вчиняє необхідні заходи для виконання рішення суду в цілому. Водночас, рішення суду не виконано, оскільки кошти позивачу не виплачені, в зв'язку з чим підстави для застосування процедури судового контролю зберігаються.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
З цих підстав, відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, оскільки рішення суду не виконано в повному обсязі (відсутня виплата коштів).
Водночас, суд, з урахуванням положень абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу відсутні, оскільки встановлено вчинення заходів для асигнування з метою виконання рішення суду.
Керуючись ч. 3 ст. ст. 382-3 КАС України суд вважає за необхідне додатково встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 25.10.2024, а саме до 13.04.2026.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №120/8412/24 - відмовити.
Встановити Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області новий строк до 13.04.2026 для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №120/8412/24.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Повну ухвалу складено 13.01.2026.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна