Постанова від 30.11.2010 по справі 2а-8631/09/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-8631/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пісоцька О.В.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:

суддів:

при секретарі:

за участю:Федорової Г.Г.,

Глущенко Я.Б., Вівдиченко Т.Р.,

Скирді Б.К.,

представника позивача -Місіної Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 червня 2010 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА»до Державної екологічної інспекції в м. Києві, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова Сергія Олеговича, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Мотренко Людмили Василівни, начальника відділу екологічного контролю атмосферного повітря, водних об'єктів та поводження з відходами Вегери Галини Сергіївни про скасування рішень від 05.05.09 р. №№ 22,23,24,25,26, припису до акта перевірки від 30.04.09 р. та розпоряджень Державної екологічної інспекції у м. Києві від 12.05.09 р. №№ 33, 34, 35,36 та 37, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРА»(далі -позивач, ТОВ «ФОРА») звернулося до Подільського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в м. Києві (далі -відповідач), за участю третіх осіб: Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова Сергія Олеговича, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Мотренко Людмили Василівни та начальника відділу екологічного контролю атмосферного повітря, водних об'єктів та поводження з відходами Вегери Галини Сергіївни, в якому просило визнати нечинними:

- рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 про тимчасову заборону (зупинення) з 13 травня 2009 року виробничої діяльності ТОВ «ФОРА», а саме: магазину № 7, розташованого по вул. Будівельників,29 в м. Києві; магазину № 5, розташованого по бульвару Перова, 20 в м. Києві; магазину № 22, розташованого по бульвару Перова, 14 в м. Києві та магазину № 45, розташованого по вул. Бальзака, 66 в м. Києві, в частині поводження з відходами та в частині, що стосується зобов'язання по оформленню в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві дозволу та ліміту на утворення і розміщення відходів на 2009 рік, а також ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ.

- розпорядження Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 12 травня 2009 року за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 про опломбування контейнерів для складання відходів.

Крім цього, позивач просив скасувати припис Державної екологічної інспекції в місті Києві до акту перевірки від 30 квітня 2009 року дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «ФОРА», в частині зобов'язання отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ та обліку люмінесцентних ламп.

Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 09 липня 2009 року дану справу в порядку пункту 2 частини 1 статті 22 КАС України (в редакції, що діяла до 07.07.2010 року) було передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.

В ході розгляду справи в суді першої інстанції позивач уточнив свої вимоги та просив суд визнати протиправними і скасувати:

- рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 про тимчасову заборону (зупинення) з 13 травня 2009 року виробничої діяльності ТОВ «ФОРА», а саме: магазину № 7, розташованого по вул. Будівельників, 29 в м. Києві; магазину № 5, розташованого по бульвару Перова, 20 в м. Києві; магазину № 22, розташованого по бульвару Перова, 14 в м. Києві та магазину № 45, розташованого по вул. Бальзака, 66 в м. Києві, в частині поводження з відходами та в частині, що стосується зобов'язання по оформленню в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві дозволу та ліміту на утворення і розміщення відходів на 2009 рік, а також ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ.

- розпорядження Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 12 травня 2009 року за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 про опломбування контейнерів для складання відходів;

- припис Державної екологічної інспекції в місті Києві від 30 квітня 2009 року про зобов'язання отримати дозвіл та ліміт на утворення і розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ, обліку люмінесцентних ламп.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 червня 2010 року в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА», відмовлено.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 червня 2010 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції -скасувати, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.202 КАС України (в редакції, що діє з 07.07.2010 року) підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державною екологічною інспекцією в м. Києві на адресу ТОВ «ФОРА» було направлено повідомлення від 01 квітня 2009 року № 05-08/752, з якого позивач дізнався про те, що в період з 13 по 30 квітня 2009 року службовими особами відповідача буде проведено перевірку дотримання торговою мережею «ФОРА»вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

13 та 16 квітня 2009 року начальником Державної екологічної інспекції у м. Києві було винесено накази за №№ 280, 282, 284, 303, 281, 277, 307, 281, 278, 304, 279 та 283 про здійснення перевірки дотримання торговою мережею «ФОРА»вимог природоохоронного законодавства.

14 квітня 2009 року Державною екологічною інспекцією були складені акти про відмову у наданні для огляду дозволу та ліміту на утворення і розміщення відходів на 2009 рік, журналу обліку відходів по формі 1-ВП та відомостей щодо відсутності в торговельній мережі «ФОРА»стаціонарних джерел викидів.

Листом від 15.04.2009 року № 05-07 позивач повідомив Державну екологічну інспекцію у м. Києві про те, що їх підприємство звільнене від обов'язку на отримання дозволу та ліміту на утворення і розміщення відходів в навколишньому природному середовищі, а відтак не повинно вести журнал відходів про формі 1-ВП та стаціонарні джерела викидів.

30 квітня 2009 року службовими особами Державної екологічної інспекції в м. Києві було проведено перевірку торгової мережі «ФОРА»з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами проведеної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Мотренко Л.В. було складено акт від 30.04.2009 року, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог статті 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та вимог статей 17, 33, 42 Закону України «Про відходи»(а.с. 43).

У зв'язку з цим, відносно директора ТОВ «ФОРА»ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення від 30.04.2009 року № 0002090 (а.с. 42), на підставі якого винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 30.04.2009 року № 0002090 про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за вчинення нею правопорушення, передбаченого статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 136,00 грн. (а.с. 41).

За наявності вчинених позивачем порушень державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Плодієно Л.М., Вегерою В.С. та Мотренко Л.В. були видані приписи від 14.04.2009 року, які були направлені директору ТОВ «Фора»ОСОБА_1 та керуючим магазинів ТОВ «ФОРА»за №№ 5, 22, 45.

Крім цього, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Мотренко Л.В. було видано припис до акту перевірки від 30.04.2009 року дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «ФОРА»(а.с. 119), за яким позивача було зобов'язано :

- до 01 червня 2009 року мережі магазинів ТОВ «ФОРА»отримати дозвіл та ліміт на утворення і розміщення відходів на 2009 рік та представити їх копії до Державної екологічної інспекції у м. Києві;

- до 07 травня 2009 року завести журнал первинного обліку відходів по формі 1-ВТ

- до 07 травня 2009 року завести журнал обліку люмінесцентних ламп.

05 травня 2009 року Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворовим С.О. були прийняті рішення за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 (а.с. 45, 46, 47, 48, 66) про тимчасову заборону з 13 травня 2009 року виробничої діяльності господарських одиниць позивача, а саме: магазину № 7, розташованого по вул. Будівельників, 29 в м. Києві; магазину № 5, розташованого по бульвару Перова, 20 в м. Києві; магазину № 22, розташованого по бульвару Перова, 14 в м. Києві, магазину № 45, розташованого по вул. Бальзака, 66 в м. Києві та магазину № 8, розташованого по бульвару Праці, 2/27 в м. Києві.

12 травня Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворовим С.О. були видані розпорядження за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 (а.с. 52, 54, 56, 58, 60) про опломбування господарських одиниць ТОВ «ФОРА», а саме: магазину № 7, розташованого по вул. Будівельників, 29 в м. Києві; магазину № 5, розташованого по бульвару Перова, 20 в м. Києві; магазину № 22, розташованого по бульвару Перова, 14 в м. Києві, магазину № 45, розташованого по вул. Бальзака, 66 в м. Києві та магазину № 8, розташованого по бульвару Праці, 2/27 в м. Києві та здійснення контролю за цілісністю пломб до моменту їх зняття.

13 травня 2009 року службовими особами відповідача були складені акти про опломбування контейнерів для складання відходів у магазинах № 7, № 5, № 22 та № 45 (а.с. 49, 53, 55, 57, 59).

Позивач не погоджується з вищевказаними рішеннями, розпорядженнями та приписом Державної екологічної інспекції в м. Києві, посилаючись на відсутність правових підстав для їх прийняття, що на його думку є порушенням вимог діючого законодавства України.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Процедура проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів, визначається Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 р. N 464 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15 січня 2009 р. за N 18/16034).

Даний Порядок поширюється на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції в областях, містах Києві та Севастополі, Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря, Державної екологічної інспекції Азовського моря, Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (далі - органи Мінприроди) та суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб).

Відповідно до п. 4.4. Розділу 4 Порядку, під час проведення перевірки перевіряються наявність та чинність дозвільних документів, які підтверджують право на здійснення господарської діяльності, пов'язаної з використанням природних ресурсів (розміщення відходів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, викиди в атмосферне повітря з стаціонарних джерел, спеціальне використання природних ресурсів), транскордонним переміщенням об'єктів рослинного й тваринного світу, та інших документів, необхідних для здійснення перевірки.

Згідно п. 4.10 Розділу 4 Порядку, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.

За результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства (п. 4.13. Розділу 4 Порядку).

Положенням п. 4.18. Розділу 4 Порядку передбачено, що у разі виявлення під час проведення перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства, за які згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративна відповідальність, державні інспектори складають протокол про адміністративне правопорушення відповідно до наказу Мінприроди України від 05.07.2004 N 264 "Про затвердження Інструкції з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2004 за N 934/9533.

На підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (п. 4.23. Розділу 4 Порядку).

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, визначаються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25 червня 1991 року № 1264-XII.

Відповідно до приписів ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, яким є відповідач, належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки.

Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено обов'язок суб'єктів права власності на відходи вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів, з додержанням санітарних і екологічних норм, способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти мають використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Відповідно до статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, визначаються Законом України «Про відходи»від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР.

Положенням частини 1 статті 17 вказаного Закону визначено перелік обов'язків, якими наділяються суб'єкти господарської діяльності у сфері їх поводження з відходами.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про відходи»(в редакції, що діяла до 21.01.2010 року) зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

За порушення законодавства про відходи, винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності (ст. 42 Закону України «Про відходи»).

Ліміти на утворення та розміщення відходів визначаються в Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів»від 03.08.98 р. № 1218 (за текстом -Порядок № 1218).

Відповідно до Порядку № 1218, ліміт на розміщення відходів -це обсяг відходів (окремо для кожного класу небезпеки), на який у власника відходів є дозвіл на їх розміщення, виданий органами Мінприроди України на місцях. Понадлімітне розміщення відходів -виявлений у власника обсяг відходів, на які у нього немає дозволу на розміщення і які підлягають обов'язковому розміщенню за окремим дозволом органів Мінекоресурсів України на місцях.

За твердженням Державної екологічної інспекції в м. Києві, ТОВ «ФОРА»не входить до переліку підприємств, яким були видані ліміти та дозволи на утворення і розміщення відходів в навколишньому середовищі на 2009 рік. На підтвердження цьому відповідачем надано лист за підписом начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві від 06.11.2009 року № 06-04/6074 із зазначенням переліку вищевказаних підприємств.

Зважаючи на це, колегія суддів зауважує, що пунктом 8 Порядку № 1218 передбачено, що власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 гривень на рік, власники побутових відходів, що уклали договори на розміщення відходів з підприємствами комунального господарства, та власники відходів, які одержали ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини, звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

Вказана позиція також підтверджується листом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 16.02.2000 р. № 14-6/134, з якого вбачається, що підприємства, які мають договори (контракти) на передачу відходів спеціалізованим підприємствам, дозволи на їх розміщення не видаються, ліміти на їх розміщення не встановлюються і збір за забруднення навколишнього природного середовища не справляється.

Відповідальність за правильність визначення нормативів утворення відходів, визначення лімітів утворення та розміщення відходів, несвоєчасне затвердження або незатвердження лімітів утворення та розміщення відходів несе власник відходів (п. 20 Порядку).

При дослідженні матеріалів вказаної справи колегією суддів встановлено, що позивачем під час здійснення ним господарської діяльності було укладено наступні договори, а саме:

- договір про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих відходів (ТПВ) № 01/01-09-4 від 01.01.2009 року, що був укладений між ТОВ «Селтік»та ТОВ «ФОРА»(а.с. 30-31).

На виконання умов договору № 01/01-09-4 від 01.01.2009 року свідчать наявні в справі копії актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) за №№ ОУ-0003714 від 31.08.2009 року, ОУ-0003184 від 31.07.2009 року, ОУ-0002817 від 30.06.2009 року, ОУ-0002313 від 31.05.2009 року, ОУ-0001760 від 30.04.2009 року, ОУ-0001224 від 31.03.2009 року, ОУ-0000886 від 28.02.2009 року, ОУ-0000432 від 31.01.2009 року (а.с. 235-242).

- договір купівлі-продажу відходів поліетилену № 7 від 30.01.2006 року, що був укладений між ПП «Корсім»та ТОВ «ФОРА»(а.с. 27-28) (згідно додатку № 2 від 03.12.2007 року строк дії вказаного договору було продовжено до 31.12.2009 року -а.с. 29).

На виконання умов договору № 7 від 30.01.2006 року свідчать наявні в справі копії видаткових накладних, а саме: № 0094532730 від 31.07.2009 року, № 0094413220 від 30.06.2009 року, № 0094271742 від 31.05.2009 року, № 0094131541 від 30.04.2009 року, № 0093970207 від 31.03.2009 року, № 0093825959 від 28.02.2009 року та № 0093720207 від 31.01.2009 року ( Том ІІ а.с. 3-6; 9-11).

- договір купівлі-продажу макулатури № 23 від 01.01.2007 року, що був укладений між ПП «Корсім»та ТОВ «ФОРА»(а.с. 34-35) (згідно додатку № 5 від 31.12.2008 року строк дії вказаного договору було продовжено до 31.12.2009 року -а.с. 66);

- договір на демеркурізацію відпрацьованих люмінесцентних ламп № 1934 від 29.12.2008 року, укладений між ТОВ «Демікон»та ТОВ «ФОРА», строк дії якого з 01.01.2009 року по 31.12.2010 рік (а.с. 37).

На виконання умов договору № 1934 від 29.12.2008 року свідчать наявні в справі копії актів прийому-передачі відпрацьованих ртутних люмінесцентних ламп за №№ 1934/2-1 від 16.01.2009 року, № 1934/2-2 від 13.02.2009 року, № 1934/2-3 від 17.03.2009 року, № 1934/2-4 від 11.05.2009 року, № 1934/2-5 від 25.05.2009 року, № 1934/2-7 від 25.06.2009 року, № 1934/2-8 від 10.07.2009 року та № 1934/1 від 24.04.2009 року (а.с. 227-234).

За умовами вищевказаних договорів, відходи, що знаходяться на території торгової мережі магазинів «ФОРА»протягом 2009 року передавалися спеціалізованим підприємствам для їх подальшої утилізації.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10.01.06 р. № 7 затверджено Норми утворення твердих побутових відходів у населених пунктах України, якими зокрема передбачено, що утворення твердих побутових відходів визначаються за джерелами їх утворення, до яких належать житлові будинки та об'єкти невиробничої сфери (установи та підприємства обслуговування за переліком відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»).

На виконання Указу Президента України від 19.10.1999 року № 1351/99 «Про прискорення реформування житлово-комунального господарства»Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України було видано наказ від 21.03.2000 року № 54 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2000 року № 457/467), яким затверджено Правила надання послуг із збирання та вивезення твердих і рідких побутових відходів.

Згідно зазначених правил графік вивезення твердих побутових відходів у кожному населеному пункті погоджується з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та визначається угодою сторін згідно з договором.

Положенням пункту 10 Порядку № 1218 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року № 1518) передбачено, що місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів).

Як вбачається з матеріалів вказаної справи, ТОВ «ФОРА»не отримувало повідомлення про те, що дане підприємство включене до зазначеного переліку власників відходів та про необхідність отримання ним лімітів на їх утворення та розміщення.

Крім цього, наявність укладених позивачем договорів про вивезення та знешкодження твердих відходів, купівлі-продажу відходів поліетилену, купівлі-продажу макулатури та демеркурізацію відпрацьованих люмінесцентних ламп, свідчать про дотримання позивачем законодавства, що регулює порядок зберігання, видалення та утилізації відходів.

Враховуючи відсутність вчинення позивачем порушень у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема в частині зобов'язання на отримання дозволу та ліміту на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ та обліку люмінесцентних ламп, колегія суддів приходить до висновку щодо протиправності рішень Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 про тимчасову заборону (зупинення) з 13 травня 2009 року виробничої діяльності ТОВ «ФОРА» (магазинів торгової мережі «ФОРА»за № № 5, 7, 22 та 45), розпоряджень Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 12 травня 2009 року за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 про опломбування контейнерів для складання відходів та припису Державної екологічної інспекції в місті Києві від 30 квітня 2009 року про зобов'язання отримати дозвіл та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ, обліку люмінесцентних ламп.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачається підстави для скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 червня 2010 року та ухвалення нового рішення, яким позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА»слід задовольнити, у зв'язку з чим визнати нечинними:

- рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 про тимчасову заборону (зупинення) з 13 травня 2009 року виробничої діяльності ТОВ «ФОРА»: магазину № 7 (м. Київ, вул. Будівельників, 29), магазину № 5 (м. Київ, бульвар Перова, 20), магазину № 22 (м. Київ, бульвар Перова, 14), магазину № 45 (м. Київ, вул. Бальзака, 66) з 13 травня 2009 року в частині поводження з відходами та зобов'язання оформити дозвіл та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення первинного обліку відходів по формі 1-ВТ;

- розпорядження Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 12 травня 2009 року за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 про опломбування контейнерів для складання відходів;

- припис Державної екологічної інспекції в місті Києві від 30 квітня 2009 року про зобов'язання отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ, обліку люмінесцентних ламп.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 червня 2010 року -задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 червня 2010 року -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРА»до Державної екологічної інспекції в м. Києві, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова Сергія Олеговича, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Мотренко Людмили Василівни, начальника відділу екологічного контролю атмосферного повітря, водних об'єктів та поводження з відходами Вегери Галини Сергіївни про скасування рішень від 05.05.09 р. №№ 22,23,24,25,26, припису до акту перевірки від 30.04.09 р. та розпоряджень Державної екологічної інспекції у м. Києві від 12.05.09 р. №№ 33, 34, 35,36 та 37 -задовольнити.

Визнати нечинними:

- рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 05 травня 2009 року за №№ 22, 23, 24, 25 та 26 про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності ТОВ «ФОРА»: магазину № 7 (м. Київ, вул. Будівельників, 29), магазину № 5 (м. Київ, бульвар Перова, 20), магазину № 22 (м. Київ, бульвар Перова, 14), магазину № 45 (м. Київ, вул. Бальзака, 66) з 13 травня 2009 року в частині поводження з відходами та зобов'язання оформити дозвіл та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення первинного обліку відходів по формі 1-ВТ;

- розпорядження Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Суворова С.О. від 12 травня 2009 року за №№ 33, 34, 35, 36 та 37 про опломбування контейнерів для складання відходів;

- припис Державної екологічної інспекції в місті Києві від 30 квітня 2009 року про зобов'язання отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2009 рік, ведення журналу первинного обліку відходів по формі 1-ВТ, обліку люмінесцентних ламп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

суддя:

суддя:

Г.Г. Федорова

Я.Б. Глущенко

Т.Р. Вівдиченко

Повний текст постанови складено та підписано -03.12.10 р.