14.01.2026 Справа № 363/7161/25
14 січня 2026 року Вишгородський районний суд Київської області в складі головуючого судді Чіркова Г.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників в м. Вишгород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського міського комунального підприємства «Водоканал» про захист прав споживачів,
позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просила:
- визнати не надання відповідачем запитуваної публічної інформації такою, що не відповідає вимогам Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення», «Про публічні закупівлі»;
- зобов'язати відповідача надати позивачці запитувану інформацію на запити про доступ до публічної інформації №ВК-1 від 03 січня 2020 року, №ВК-2 від 18 березня 2020 року та заяву-претензію від 09 липня 2020 року згідно вимог Закону;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вартості наданих послуг;
- зобов'язати відповідача надати позивачці первинні документи, зокрема акти, якими підтверджується надання-прийняття наданих послуг по всім розрахункових періодах надання послуг відповідно до вимог Закону;
- відшкодувати моральну шкоду в розмірі 7 000 грн. та стягнути понесені витрати в розмірі 10 000 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач у відповідях на запити ОСОБА_1 , яка є споживачем послуг з централізованого водовідведення та водопостачання у м. Вишгороді, про доступ до інформації від 03 та 18 березня 2020 року, а також на її заяву-претензію від 09 липня 2020 року, надав формальні відписки, не надавши достовірної, повної та перевіреної інформації щодо складових тарифів і вартості спожитих комунальних послуг, зокрема електричної енергії, природного газу, водопостачання, води для виробництва теплової енергії, а також не здійснив належного перерахунку нарахувань, безпідставно відмовив у їх проведенні, коли оплата за комунальні послуги нараховувалася із застосуванням завищеного тарифу.
Представник відповідача подав до суду відзив, в якому просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що 25 серпня 2016 року між ОСОБА_1 та ВМКП «Водоканал» укладено та діє чинний договір № 5/172 про постачання послуг з централізованого холодного водопостачання та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових мереж), який відповідач виконує належним чином. Також зазначив, що відповідач надавав у повному обсязі відповіді та запитувану інформацію на всі запити про доступ до інформації та заяву-претензію позивачки у встановлені законом строки, що підтверджується письмовими доказами. При цьому, інформація щодо тарифів та їх структури є відкритою, затвердженою уповноваженим органом місцевого самоврядування та загальнодоступною, у тому числі на офіційних веб-сайтах. Доказів порушення відповідачем прав позивачки як споживача або умисного ненадання обов'язкової інформації, останньою суду не подано. Крім того зазначив, що вимоги про відшкодування моральної шкоди є необґрунтованими, оскільки ОСОБА_1 не довела факту її заподіяння, розміру та причинно-наслідкового зв'язку з діями відповідача.
Представник позивачки подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що йому стало відомо про здійснення відповідачем закупівель електричної енергії для забезпечення надання комунальних послуг через електронну систему публічних закупівель (площадка PROZORRO), що прямо заборонено Законом України «Про публічні закупівлі». За результатами таких процедур відповідач укладав договори на постачання електричної енергії за цінами, які істотно перевищували тарифи, встановлені та регульовані уповноваженими органами державної влади, зокрема НКРЕКП та Кабінетом Міністрів України, у відповідні періоди. Також зазначив, що відповідач не отримував електричну енергію від постачальника універсальних послуг, визначеного уповноваженим органом як єдиний виконавець таких послуг на відповідній території. З метою підтвердження або спростування наведених обставин позивач неодноразово звертався до відповідача із запитами про доступ до публічної інформації, однак достовірної, повної та перевіреної інформації щодо вартості електричної енергії, структури тарифів і методики їх розрахунку не отримав, що унеможливлює визначення фактичної переплати та точного розміру позовних вимог. Що стосується моральної шкоди, то зазначив, що моральна шкода є прямим наслідком незаконних дій відповідача.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Матеріалами справи встановлено, що 25 серпня 2016 року між ОСОБА_1 (споживач) та ВМКП «Водоканал» в особі директора Чебана Г.В. (виконавець) укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) №5/172.
Відповідно до п.п. 1.1. Договору, виконавець зобов?язується надавати споживачу в кв. АДРЕСА_1 вчасно та відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов?язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Згідно п.п. 3.1-3.2 Договору, тарифи на послуги становлять: з централізованого постачання холодної води 8.10 грн/м3 без ПДВ, 9.72 грн/м3 з ПДВ; з водовідведення 9.03 грн/м3 без ПДВ, 10.84 грн/м3 з ПДВ.
В разі зміни тарифів, оплата послуг споживачем здійснюється за новими тарифами з моменту введення їх в дію без внесення змін до даного договору.
Відповідно до п.п. 1, 2 п. 5.2 Договору, споживач зобов'язаний щомісячно з 25 по 30 число надавати виконавцю показники лічильників; оплачувати послуги в установлені договором строки
Згідно п.п. 1 п. 5.4 Договору, виконавець зобов'язаний своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя та здоров'я та які не спричиняють шкоди майну, відповідно до вимог законодавства, правил та цього договору.
Відповідно до п. 9.1 Договору, цей договір укладається на 1 рік і набирає чинності з дня його підписання. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду.
03 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до ВМКП «Водоканал» із запитом про доступ до публічної інформації №ВК-1, в якому просила надати їй, як стороні договору на надання комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, що надаються в кв. АДРЕСА_1 , а саме:
- копії договорів на постачання та ціни за всі періоди, починаючи з 01.01.2017 року, по яких ВМКП «Водоканал» використовувалась електрична енергія, оплачена ОСОБА_1 , як споживачем вказаному підприємству в складі вищевказаних послуг;
- копії договорів на постачання та ціни за всі періоди, починаючи з 01.01.2017 року, по яких ВМКП «Водоканал» використовувався природний газ (в разі використання), оплачений ОСОБА_1 , як споживачем вказаному підприємству в складі вище вказаних послуг;
- калькуляції/розрахунки на надані з 01.01.2017 року та надані в даний час ВМКП «Водоканал» ОСОБА_1 , як споживачу, вищевказані комунальної послуги з конкретним указанням розрахункових вартості електричної енергії за кіловат-годину та природного газу за метр кубічний (вразі його використання) в ній та фактичні величини даних складових в одиниці виміру (метр кубічний) цих послуг, оплачених споживачем за вказані періоди.
22 березня 2020 року ВМКП «Водоканал» на вказаний вище запит ОСОБА_1 №ВК-1 від 03 січня 2020 року надано відповідь №119, в якій зазначено, що відповідно до п. 3 ч.1 ст.13 та п.4 ч.2 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» ВМКП «Водоканал» офіційно через ЗМІ своєчасно оприлюднювалася та доводилася до відома споживачів повна та достовірна інформація про складову тарифів на послуги водопостачання та водовідведення. а саме:
- тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення та тарифи на послуги з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) на 2017 рік - опубліковано в газеті «Вишгород» №?42 від 22.09.2016 року. В складовій даного тарифу врахований середньозважений тариф на послуги електричної енергії ПАТ «Київобленерго»;
- тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення та тарифи на послуги з централізованого водопостачання холодної води водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) на 2018 рік - опубліковано в газеті «Вишгород» №50 від 16.12.2017 року. В складовій даного тарифу врахований тариф на послуги електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП №538 від 24.04.2017 року.
- тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення та тарифи на послуги з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) на 2019 рік - опубліковано в газеті «Вишгород» №?52 від 29.12.2018 року. В складовій даного тарифу врахований тариф на послуги електричної енергії, затверджений постановами НКРЕКП №1906 від 14.12.2018 року, №1907 від 14.12.2018 року; №835 від 11.12.2018 року.
Інформацію про укладені договори на послуги з розподілу та постачання електричної енергії за 2019 рік офіційно розміщено в мережі Інтернет за посиланням https://prozorro.gov.ua на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
18 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до ВМКП «Водоканал» із запитом про доступ до публічної інформації №ВК-1/2, в якому посилалася на те, що достовірної та повної інформації на свій запит №ВК-1 від 03 січня 2020 року від підприємства не отримала, в зв'язку з чим просила, як стороні договору на надання комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, що надаються в кв. АДРЕСА_1 , надати їй :
- відомості про вартість за всі періоди, починаючи з 01.01.2017 року, по яких ВМКП «Водоканал» використовувалась електрична енергія, оплачена ОСОБА_1 , підприємству в складі вищевказаних послуг. Підтвердити це копіями договорів з постачальниками електричної енергії та повідомити повну вартість всіх складових (активна, реактивна, плата за транспортування та розподіл) оплачених даному постачальнику;
- аналогічну інформацію по природному газу (в разі використання);
- калькуляції/розрахунки та фактичну вартість за надані з 01.01.2017 року до теперішнього часу ОСОБА_1 , як споживачу, вищевказані комунальної послуги з конкретним указанням розрахункових та фактично оплачених вартості електричної енергії за кіловат-годину та природного газу за метр кубічний (вразі його використання) в ній та фактичні величини даних складових в одиниці виміру (метр кубічний) цих послуг, оплачених ОСОБА_1 за вказані періоди;
- відомості про вартість води, поставленої ВМКП «Водоканал» виробнику/виробниками теплової енергії, яку вони використовували для надання послуг населенню за вищевказаний період;
- інформацію про законну вартість наданих ОСОБА_1 ВМКП «Водоканал» послуг у вищевказаний період;
- здійснити відповідний перерахунок та надати його ОСОБА_1 .
З наданого листа ВМКП «Водоканал» від 02 квітня 2020 року № 147 (у відповідь на запит № ВК-1/2 від 18.03.2020) вбачається, що у 2017 році підприємством здійснювалося нарахування плати за послуги централізованого водопостачання та водовідведення населенню м. Вишгород за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 276 від 20.10.2016 року.
Зокрема, тарифи становили:
- на послугу з постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 10,428 грн за 1 куб. м;
- на послугу з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 9,696 грн за 1 куб. м.
Однією з основних складових тарифів на послуги водопостачання та водовідведення є витрати на електричну енергію, понесені підприємством у зв'язку з підняттям води свердловинами, її подачею до міста та відведенням стоків, у тому числі до ПАТ «АК «Київводоканал».
Також повідомлено, що в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів враховано: вартість активної електроенергії у розмірі 2,17 грн за 1 кВт/год; вартість реактивної електроенергії у розмірі 0,09009 грн за 1 кВАр/год.
Крім того, у документі наведено детальну помісячну інформацію про фактичну вартість активної та реактивної електроенергії, за якою ВМКП «Водоканал» здійснювало розрахунки з ПрАТ «Київобленерго» у період з січня по грудень 2017 року, із зазначенням змін тарифів активної та реактивної електроенергії протягом відповідного періоду.
B 2018 році підприємство проводило нарахування за послуги водопостачання та водовідведення населенню міста за затвердженими тарифами згідно рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради №406 від 28.12.2017 року, а саме: - постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) -11,82 грн. за 1 куб.м; водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 10,74 грн. за 1 куб.м..
В тарифі на послуги водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів включена вартість активної електроенергії в розмірі - 2,2455 грн. за 1 кВт/год., реактивної електроенергії - 0,100158 кВАр/год.
Крім того, у документі наведено детальну помісячну інформацію про фактичну вартість активної та реактивної електроенергії, за якою ВМКП «Водоканал» здійснювало розрахунки з ПрАТ «Київобленерго» у період з січня по січня по грудень 2018 року, із зазначенням змін тарифів активної та реактивної електроенергії протягом відповідного періоду.
В 2019 році підприємство проводило нарахування за послуги водопостачання та водовідведення населенню міста за затвердженими тарифами згідно рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради №2 від 10.01.19 року, а саме: постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 14,68 грн./ 1 куб.м; водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 15,00 грн./1 куб.м.
В затвердженому тарифі на послуги водопостачання та водовідведення, вартість електричної енергії для всіх груп споживачів становить: з розподілу е/е - 668,87 грн./МВт/год., послуг постачальника «останньої надії» - 583,272 грн./МВт/год, оптової ринкової ціни - 1942,104 грн. за 1МВT*год, реактивної е/е - 0,114894 за 1 кВАр/год.
Крім того, у документі наведено детальну помісячну інформацію про фактичну вартість активної та реактивної електроенергії, за якою ВМКП «Водоканал» здійснювало розрахунки у період з січня по грудень 2019 року, із зазначенням змін тарифів активної та реактивної електроенергії протягом відповідного періоду.
Враховуючи обсяги електроспоживання, ВМКП «Водоканал» не відноситься до групи малих непобутових споживачів і отримує електричну енергію за цінами відповідно до умов договорів. По універсальній послузі електрична енергія не закуповувалась.
Крім того, ВМКП «Водоканал» надає послуги водопостачання та водовідведення юридичним особам за тарифами централізованого водопостачання та водовідведення.
В 2017 році згідно рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 276 від 20.10.2016 року, послуги надавались за тарифами: централізованого водопостачання - 9,54грн. / 1 куб.м; централізованого водовідведення - 8,82 грн./ 1 куб.м.
В 2018 році згідно рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 406 від 28.12.2017 року., послуги надавались за тарифами: централізованого водопостачання - 11,10грн. / 1 куб.м; централізованого водовідведення - 10,14 грн./ 1 куб.м.
В 2019 році згідно рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради №?2 від 10.01.2019 року, послуги надавались за тарифами: централізованого водопостачання - 13,94грн. / 1 куб.м; централізованого водовідведення - 14,32 грн./ | куб.м.
У листі також зазначено, що законодавством проведення такого виду перерахунку нарахувань не передбачено, адже ВМКП «Водоканал» проводить нарахування згідно затверджених тарифів та розраховується за спожиту електроенергію згідно умов договору.
09 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до ВМКП «Водоканал» із заявою-претензією №ВК-2, в якій, посилаючись на незаконне використання підприємством тарифів на електричну енергію в складі вартості наданих їй комунальних послуг згідно договору №5/172 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових меж) від 25 серпня 2016 року, просила:
-провести перерахунок вартості тарифів з 01 липня 2017 року по даний час;
- надати за вищевказаний період по кожному розрахунковому періоду: окремо вартість одиниці виміру кожної послуги (тарифу); вартість кВт* години електричної енергії в даному тарифі; вартість електричної енергії, використаної в даному тарифі;
- надати розрахунок розміру компенсації за незаконне користування грошовими коштами ОСОБА_1 по здійснені нею переплати за вищевказаний період по розрахункових періодах;
- перерахувати переплачені ОСОБА_1 грошові кошти та компенсацію за їх користування на її рахунок;
- проводити подальші розрахунки із ОСОБА_1 за надані ВМКП «Водоканал» їй послуги по обґрунтованих тарифах із урахуванням, зокрема, встановлених діючих тарифів/цін на електричну енергію, визначених згідно діючого законодавства.
Із наданого листа ВМКП «Водоканал» від 15 липня 2020 року № 207 (у відповідь на заяву-претензію № ВК-2 від 09.07.2020) вбачається, що ВМКП «Водоканал» комунальне госпрозрахункове підприємство - юридична особа, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26 листопада 2003 року.
Тариф на послуги з розподілу електричної енергії розраховується надавачами послуг, відповідно до Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та затверджується Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Тариф на послуги постачання електричної енергії є вільним та розраховується постачальниками для кожного конкретного споживача.
Укладення договору на послуги з розподілу та постачання електричної енергії проводиться Вишгородським МКП «Водоканал» згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі», виключно після проведення відповідної процедури закупівлі на кожну з послуг. Відповідно тариф на послуги з постачання електричної енергії визначається для ВМКП «Водоканал» за результатами проведення процедури закупівлі.
ВМКП «Водоканал» не має законних підстав самостійно обирати тариф на послуги постачання електричної енергії. Тариф на послуги електричної енергії в період з 01.01.2017 року по теперішній час встановлювався та продовжує встановлюватися або затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг або за результатами проведення процедури закупівлі.
Крім того, станом на дату звернення відсутні будь-які судові рішення, які засвідчують факт визнання тарифів на електричну енергію незаконними.
Тому, на підставі вище викладеного здійснення перерахунку вартості послуг за вище вказаний період неможливе в зв?язку з відсутністю законних підстав.
Що стосується питання щодо вартості послуг централізованого водопостачання та водовідведення в період з 01.01.2017 року по дату звернення, то вказано, що в період з 01.01.2017 року по 09.07.2020 року (дата звернення) діяли та діють наступні тарифи:
- з 07.11.2016 року по 21.01.2018 року - водопостачання 10,428 грн. в.т.ч ПДВ, водовідведення 9,696 грн. в т.ч. ПДВ;
- з 22.01.2018 року по 31.01.2019 року - водопостачання 11,82 грн. в.т.ч ПДВ, водовідведення 10,74 грн. в т.ч. ПДВ;
- з 01.02.2019 року по 09.07.2020 року - водопостачання 14,68 грн. в.т.ч ПДВ, водовідведення 15,00 грн. в т.ч. ПДВ.
Інформація про вартість кВт/год електричної енергії в складовій кожного з тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення надавалася ОСОБА_1 в попередньому листі вих. №147 від 02.04.2020 року.
Так, згідно ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах:
1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень;
2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;
3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Згідно ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно п. 4 ч. 1ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Як вбачається із ст. 1 Закону України «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення», споживачам у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення гарантується безперешкодний та безоплатний доступ до інформації, у тому числі шляхом розміщення розпорядниками (володільцями) у відкритому доступі в мережі Інтернет, про:
1) права споживачів, місце та порядок одержання інформації споживачами;
2) ціни/тарифи, їхні складові для всіх категорій споживачів, зміну цін/тарифів;
3) частку та вартість електричної енергії, виробленої генеруючими потужностями (за видами генеруючих потужностей), в оптовій ціні на електричну енергію;
4) частку та вартість електричної енергії, виробленої генеруючими потужностями (за видами генеруючих потужностей), в середньозваженій ціні на електричну енергію для споживача;
5) порівняння цін/тарифів на товари, послуги в різних регіонах України, а також в Україні та інших державах;
6) прогнози зміни цін/тарифів та обґрунтування необхідності таких змін відповідно до заяви суб'єкта господарювання, що надається для встановлення тарифів на товари, послуги;
7) динаміку зміни історичної вартості складових цін/тарифів за останні п'ять років;
8) якісні характеристики товарів, послуг;
9) перелік, вартість та умови надання споживачам додаткових послуг;
10) середньомісячний розмір плати для приватного домогосподарства за спожиті товари, послуги - за категоріями споживачів;
11) розмір заборгованості з оплати спожитих товарів, послуг, періоди виникнення такої заборгованості - за категоріями споживачів;
12) порядок надання і нарахування субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також пільг окремим категоріям громадян;
13) інвестиційні програми ліцензіатів та джерела їх фінансування, залучені кредити та їх цільове призначення, звіти про виконання затверджених інвестиційних програм;
14) заходи з енергозбереження;
15) державні цільові та інші програми енергозбереження;
16) відомості про наявні та запроектовані інженерні мережі, включаючи всю наявну проектну документацію щодо таких мереж, а також всю необхідну інформацію про умови приєднання до системи розподілу, величини ставок плати за стандартне та нестандартне приєднання потужності, ставок плати за лінійну частину приєднання, не менше одного разу на три місяці в режимі реального часу у складі геоінформаційної системи оператора системи розподілу та оператора системи передачі, інформацію про величину коефіцієнтів завантаження трансформаторних підстанцій основної мережі оператора системи розподілу напругою 35-110(154) кВ (для кожної територіальної одиниці оператора системи розподілу), адресу, за якою відповідно до принципу "єдиного вікна" буде здійснюватися взаємодія сторін, а також інформацію про лінії електропередачі та трансформаторні підстанції напругою 150(110)-35(20)-10(6)/0,4 кВ (із зазначенням інформації про завантаження підстанцій та резерву потужності) з прив'язкою до географічних даних геоінформаційної системи.
Кожному споживачу у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення гарантується безперешкодний та безоплатний доступ до інформації про:
1) стан розрахунків таким споживачем за спожиті товари, послуги, у тому числі про заборгованість з оплати за спожиті товари, послуги (за наявності), періоди, в яких виникла така заборгованість, відомості про обчислення її розміру, пільги та субсидії (у разі їх надання/призначення);
2) фактичні обсяги споживання таким споживачем товарів, послуг за попередні періоди.
3. Інформація, зазначена у пунктах 2, 5-7 частини першої цієї статті, стосується:
у сфері постачання електричної енергії - цін/тарифів на електричну енергію;
у сфері постачання природного газу - цін/тарифів на природний газ, тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу;
у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води - цін/тарифів на теплову енергію, централізоване постачання гарячої води;
у сферах централізованого питного водопостачання та водовідведення - цін/тарифів на послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення.
Згідно ст. 3 Закону України «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення», доступ споживачів до інформації відповідно до цього Закону забезпечується державними органами, органами місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, а також суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у зазначених сферах.
Порядок забезпечення доступу споживачів до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення визначається законами України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення», Суб'єктами господарювання, що забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зазначених у статті 1 цього Закону, є:
у сфері постачання електричної енергії - енергопостачальник, електропередавальна організація, підприємство, що здійснює розподіл електричної енергії (крім інформації, зазначеної у пункті 3 частини першої статті 1 цього Закону), а також оптовий постачальник електричної енергії - щодо інформації, зазначеної у пункті 3 частини першої статті 1 цього Закону;
у сфері постачання природного газу - постачальник природного газу, оператор газорозподільної системи, оператор газотранспортної системи (крім інформації, зазначеної у пунктах 3, 4 частини першої статті 1 цього Закону);
у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води - теплопостачальна організація, суб'єкт господарювання, що надає послуги з централізованого постачання гарячої води (крім інформації, зазначеної у пунктах 3, 4 частини першої статті 1 цього Закону);
у сферах централізованого питного водопостачання та водовідведення - суб'єкт господарювання, що надає послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (крім інформації, зазначеної у пунктах 3, 4 частини першої статті 1 цього Закону).
Доступ до інформації, зазначеної у пунктах 1, 2, 5-14 частини першої статті 1 цього Закону, забезпечується відповідними суб'єктами господарювання шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності) та на інформаційних стендах, що розміщуються в абонентських відділах таких суб'єктів господарювання.
Інформація, зазначена у пункті 2 частини першої (щодо розміру цін/тарифів на товари, послуги, що надаються населенню, у тому числі із зазначенням розміру податку на додану вартість) та пунктах 1, 2 частини другої статті 1 цього Закону, надається суб'єктами господарювання у платіжних документах, що застосовуються для оплати населенням спожитих товарів, послуг, а також шляхом забезпечення доступу споживачів до електронних систем обліку розрахунків споживачів через офіційні веб-сайти таких суб'єктів господарювання в мережі Інтернет.
Згідно ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать:
1) органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад;
2) Пенсійний фонд України, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, їх територіальні органи (далі - органи соціального страхування);
3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків;
4) юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою цієї статті, та відповідають хоча б одній з таких ознак:
органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб'єкта господарювання;
наявність спеціальних або ексклюзивних прав - прав, наданих у межах повноважень органом державної влади або органом місцевого самоврядування на підставі будь-якого нормативно-правового акта та/або акта індивідуальної дії, що обмежують провадження діяльності у сферах, визначених цим Законом, однією чи кількома особами, що істотно впливає на здатність інших осіб провадити діяльність у зазначених сферах. Не вважаються спеціальними або ексклюзивними права, що надані за результатами конкурсів (тендерів, процедур закупівель), інформація про проведення яких разом з критеріями відбору попередньо оприлюднювалася та була наявна у публічному доступі, можливість участі у таких конкурсах (тендерах, процедурах закупівель) не була обмежена та якщо надання таких прав здійснювалося на основі об'єктивних критеріїв.
Для цілей пункту 4 частини першої цієї статті діяльність в окремих сферах господарювання - діяльність, що здійснюється в одній або декількох із таких сфер:
1) забезпечення транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) та постачання природного газу на користь третіх осіб (замовників), видобутку природного газу та надання послуг установки LNG;
2) забезпечення виробництва, транспортування та постачання теплової енергії споживачам;
3) забезпечення виробництва, передачі, розподілу, купівлі-продажу, постачання електричної енергії споживачам, диспетчерське управління та забезпечення відпуску електричної енергії до/з системи передачі/розподілу та забезпечення функціонування ринку електричної енергії "на добу наперед" і внутрішньодобового ринку електричної енергії та балансуючий ринок електричної енергії та організація купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках;
4) забезпечення виробництва, транспортування та постачання питної води, забезпечення функціонування централізованого водовідведення;
5) проведення зрошувальних, осушувальних або осушувально-зволожувальних меліоративних заходів, якщо обсяг води, що використовуватиметься для постачання питної води, становить більш ніж 20 відсотків загального обсягу води, одержання якої забезпечують зрошувальні чи осушувальні системи;
6) надання послуг з користування інфраструктурою залізничного транспорту загального користування, забезпечення функціонування міського електричного транспорту, у тому числі метрополітену, та експлуатація його об'єктів для надання послуг з перевезення, а також надання послуг з перевезення пасажирів автобусами в межах міст, з дотриманням умов, визначених відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування на визначених ними маршрутах;
7) надання послуг автостанцій, портів, аеропортів, послуг з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден;
8) надання послуг поштового зв'язку;
9) розробка родовищ нафти і газу, родовищ вугілля та інших видів твердого палива, видобуток нафти, вугілля та інших видів твердого палива.
Для цілей пункту 4 частини першої цієї статті до діяльності в окремих сферах господарювання не відносяться:
1) виробництво та постачання теплової енергії і газу до мереж загального користування, якщо таке виробництво є наслідком іншої виробничої діяльності замовника, крім діяльності, що здійснюється у сферах, визначених у цьому пункті, при цьому постачання теплової енергії здійснюється лише в цілях економної експлуатації виробничих потужностей замовника, а доходи від цієї діяльності не перевищують 20 відсотків середньорічного доходу за попередні три роки, включаючи дохід за поточний рік;
2) виробництво, передача та постачання електричної енергії до мереж загального користування, якщо таке виробництво, передача та постачання є необхідними для споживання самим замовником для здійснення іншої виробничої діяльності, крім діяльності, що провадиться у сферах, визначених у цьому пункті, а обсяг постачання електричної енергії замовником до мереж загального користування залежить від рівня його власного споживання, за умови, що власне споживання є не меншим ніж 70 відсотків загального обсягу виробленої замовником електричної енергії, розрахованого за середньорічними показниками виробництва за попередні три роки, включаючи показники за поточний рік;
3) виробництво, транспортування та постачання питної води в мережі загального користування, якщо таке виробництво, транспортування та постачання є необхідними для споживання самим замовником для здійснення іншої виробничої діяльності, крім діяльності, що провадиться у сферах, визначених у цьому пункті, а обсяг постачання питної води замовником для загального користування залежить від рівня його власного споживання, за умови, що власне споживання є не меншим ніж 70 відсотків загального обсягу виробленої замовником питної води, розрахованого за середньорічними показниками виробництва за попередні три роки, включаючи показники за поточний рік.
Категорії замовників, що використовуються у цьому Законі:
1) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті;
2) органи соціального страхування, зазначені у пункті 2 частини першої цієї статті;
3) підприємства, установи, організації, зазначені у пункті 3 частини першої цієї статті;
4) юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на таких принципах регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у випадках, визначених законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.
Згідно п. 4 ч. 1 та п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень Кабінету Міністрів України належать затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
До повноважень органів місцевого самоврядування належать затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм та встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості.
Індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги зобов'язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
В ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Стаття 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» регламентує особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послу у багатоквартирному будинку.
В ч. 3 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що Плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України;
плати за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної послуги, що визначається договором між виконавцем та співвласниками багатоквартирного будинку.
Згідно п.п. 2 п. а ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Згідно п.п. 1-3 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг:
1) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
2) здійснює:
ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); розроблення і затвердження ліцензійних умов і порядку контролю за їх дотриманням;
ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);
розроблення і затвердження ліцензійних умов та порядку контролю за їх дотриманням у сфері теплопостачання;
розроблення порядків (методик) формування тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках;
встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
здійснення нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил провадження відповідних видів господарської діяльності.
Згідно ст. 15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Відповідно до п.п. 10, 11 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ №690 від 05 липня 2019 року (далі - Правила №690), визначення кількості та якості (щодо тиску) послуги здійснюється відповідно до умов договору:
1) за показаннями вузла комерційного обліку послуги та іншими засобами вимірювальної техніки - для колективного договору, договору з колективним споживачем, договору з власником (користувачем) будівлі, індивідуального договору;
2) з урахуванням показань вузла (вузлів) розподільного обліку послуги (у разі їх наявності) - для індивідуальних договорів про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.
Послуги надаються споживачам безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».
Згідно п.п. 19-22, 24 Правил №690, одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб. метр.
Комерційний облік послуги ведеться вузлом (вузлами) комерційного обліку, що забезпечує (забезпечують) загальний облік споживання послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.
До встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку обсяг споживання наданих послуг у будівлі визначається відповідно до Методики розподілу.
бсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
Порядок зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку визначається договором. Зняття показань здійснюється виконавцем у присутності споживача або його представника, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.
За наявності електронного кабінету Єдиної платформи фіксуються:
виконавцем - показання засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку послуги, що ним постачається, отриманих за результатами періодичного зняття показань засобів вимірювальної техніки;
споживачем - щомісячні показання засобів вимірювальної техніки вузла індивідуального обліку.
Споживач надає щомісяця (у спосіб, передбачений договором) виконавцеві або визначеній власником (співвласниками) особі, яка здійснює розподіл обсягів послуг, інформацію про обсяги споживання послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
Відповідно до п.п. 32-40 Правил №690, вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами.
Інформування споживачів про намір зміни (коригування) тарифів на послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцем відповідно до законодавства.
У разі зміни (коригування) тарифів протягом строку дії договору нові розміри тарифів застосовуються з моменту їх введення в дію та не потребують внесення сторонами додаткових змін до договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити оприлюднення інформації про намір зміни (коригування) тарифів на послуги та їх нові розміри на своєму офіційному веб-сайті, а також через портал Єдиної платформи та електронні кабінети Єдиної платформи для споживачів (за наявності).
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну (коригування) цін/тарифів на послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу в один із способів, що гарантують доведення інформації до споживачів, які зазначені у пункті 11 цих Правил, з посиланням на рішення відповідного органу.
Плата за послуги розраховується виходячи з розмірів затверджених тарифів та обсягу спожитих послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.
Плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем складається з:
плати за послуги, визначеної відповідно до цих Правил та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затверджених уповноваженим органом тарифів та обсягу спожитих послуг або за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, до встановлення вузла комерційного обліку;
плати за абонентське обслуговування, визначеної виконавцем, розмір якої не може перевищувати граничного розміру, встановленого Кабінетом Міністрів України;
плати за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідних послуг, яка визначається окремим договором між виконавцем та співвласниками багатоквартирного будинку.
Плата за послуги, абонентське обслуговування та плата за технічне обслуговування і поточний ремонт внутрішньобудинкових систем централізованого водопостачання та водовідведення багатоквартирного будинку вноситься споживачем виконавцю щомісяця однією сумою в порядку та розмірах, визначених договором. При цьому виконавець забезпечує деталізацію інформації щодо структури плати у рахунках споживачів.
У разі коли співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою статті 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкової системи централізованого водопостачання та водовідведення, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послуги та плати за абонентське обслуговування.
Плата виконавцю за колективним договором та за договором з колективним споживачем складається із плати за послуги, що розраховуються виходячи з розмірів затверджених тарифів та відповідного обсягу споживання.
Рахунок на оплату спожитих послуг надається споживачу щомісяця на безоплатній основі відповідно до статті 8 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Рахунки на оплату спожитих послуг формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та надаються споживачу (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором.
Рахунок на оплату спожитої послуги може бути сформований з використанням Єдиної платформи та наданий споживачу через його електронний кабінет (за наявності).
Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць.
Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиті послуги), якщо інший порядок та строки не визначені договором.
За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Споживач здійснює оплату спожитих послуг щомісяця в порядку та строки, визначені договором.
Споживач не звільняється від оплати послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг.
У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець проводить перерахунок вартості послуг в установленому законодавством порядку та сплачує споживачу неустойку (штраф, пеню) у порядку та розмірі, визначених законом або договором.
Згідно п.п. 45, 47 Правил №690, споживач має право:
1) одержувати своєчасно та належної якості послуги згідно із законодавством та умовами договору;
2) без додаткової оплати одержувати від виконавця інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, порядок оплати, норми споживання та порядок надання послуг, а також про їх споживчі властивості;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об'єкт нерухомого майна);
4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні послуг;
5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості;
6) на обрання однієї з моделей організації договірних відносин з виконавцем;
7) на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови надання виконавцю заяви та документального підтвердження (зокрема, довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, іншого документа, що підтверджує право на виїзд з України чи в'їзд в Україну у відповідний період часу) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору;
8) отримувати від виконавця штраф у розмірі, визначеному договором, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт;
9) на перевірку кількості та якості послуг у встановленому законодавством порядку;
10) складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;
11) без додаткової оплати отримувати від виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих послуг;
12) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені виконавцем нарахування (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;
13) звертатися до суду в разі порушення виконавцем умов договору.
Індивідуальний споживач зобов'язаний:
1) укладати договір у порядку і випадках, визначених законом (у тому числі з урахуванням рішення співвласників багатоквартирного будинку щодо обраної моделі договірних відносин у багатоквартирному будинку);
2) своєчасно вживати заходів для усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
3) забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуги відповідно до умов договору та не втручатися в їх роботу;
4) за власний рахунок проводити ремонт та заміну санітарно-технічних приладів і пристроїв, обладнання, іншого спільного майна, пошкодженого з його вини, яка доведена в установленому законом порядку;
5) оплачувати надані послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені договором;
6) дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм;
7) допускати у своє житло (інший об'єкт нерухомого майна) виконавця або його представників у порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку;
8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства (не допускати втручання у внутрішньобудинкові системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, їх переобладнання) під час проведення ремонту чи реконструкції житла (іншого об'єкта нерухомого майна), не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;
9) забезпечити своєчасну підготовку об'єктів, що перебувають у його власності (користуванні), до експлуатації в осінньо-зимовий період;
10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договором, але не вище розміру, встановленого законом;
11) інформувати протягом місяця виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором;
11-1) інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку); якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі;
12) надавати виконавцю або іншій особі, що здійснює розподіл обсягів спожитих послуг, показання вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання послуги з централізованого водопостачання та з постачання гарячої води в квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку, в порядку та строки, визначені договором.
Згідно п.п. 1, 6, 8, 8-1, 14 п. 50 Правил №690, виконавець зобов'язаний:
забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуги згідно із законодавством та умовами договорів, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальний розмір місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання та порядок надання послуг, їх споживчі властивості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством;
розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів, у визначених законом випадках - управителів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором;
здійснювати перерахування розміру нарахованої плати за послуги та/або ненарахування її для споживача протягом періоду тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб за умови отримання заяви та документального підтвердження відповідно до умов договору;
інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на послуги відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п. 56-61 Правил №690, у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості споживач має право викликати виконавця або його представника для проведення перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
Оформлення претензій споживачів здійснюється в порядку, передбаченому статтею 27 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».
За результатами перевірки якості надання послуг складається акт-претензія відповідно до Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145.
Оформлення претензій споживачів у багатоквартирному будинку здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених статтею 28 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».
Виконавець зобов'язаний прибути на виклик споживача у строк, визначений в договорі, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
У разі неприбуття виконавця в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт-претензія підписується споживачем та не менш як двома споживачами, які проживають (розташовані) у сусідніх будівлях (приміщеннях - у разі, коли послуги надаються у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцеві рекомендованим листом або через електронний кабінет Єдиної платформи (за наявності).
У разі проведення перевірки якості наданих послуг споживач має право здійснити забір проб. Інформація про забір проб зазначається в акті-претензії.
У разі встановлення за результатами дослідження відібраних проб факту надання послуг неналежної якості витрати споживача на оплату проведених досліджень підлягають компенсації за рахунок виконавця.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Одним із основоположних принципів цивільного судочинства є принцип змагальності сторін (ст. 12 ЦПК України), в силу якого сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. При цьому кожна сторона в силу статті 81 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вимогами ст. 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду.
Згідно правового висновку Верховного Суду викладеного в постанові від 21 липня 2021 року в справі 287/363/16, при оцінці достатності доказів діють спеціальні правила - стандарти доказування, якими має керуватися суд при вирішенні справи. Стандарти доказування з важливим елементом змагальності судового процесу. Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про недоведеність.
Сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. У іншому випадку, за умови недоведеності тих чи інших обставин, суд має право винести рішення у справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов?язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі (правова позиція Верховного Суду в постанові від 29 вересня 2022 року в справі 857/7/22).
Оцінюючи доводи сторін та надані докази у їх сукупності, суд доходить таких висновків.
З матеріалів справи встановлено, що на запит позивачки про доступ до публічної інформації № ВК-1 від 03 січня 2020 року відповідач надав відповідь листом №119 від 22 березня 2020 року, в якій містилися посилання на нормативні акти та джерела оприлюднення інформації про тарифи, без детального викладення конкретних розрахункових показників, що дійсно вичерпних відомостей запитуваних позивачкою не містило.
Разом з тим, у подальшому, на повторний запит позивачки № ВК-1/2 від 18 березня 2020 року відповідачем надано відповідь листом №147 від 02 квітня 2020 року, яка за своїм змістом є повною, деталізованою та такою, що відповідає вимогам законодавства про доступ до публічної інформації.
Зокрема, у вказаній відповіді відповідачем наведено: конкретні тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення за 2017, 2018 та 2019 роки із зазначенням рішень виконавчого комітету Вишгородської міської ради, якими їх затверджено; інформацію про складові тарифів, у тому числі вартість активної та реактивної електричної енергії, помісячні дані щодо фактичної вартості електричної енергії, за якою ВМКП «Водоканал» здійснювало розрахунки з постачальниками; пояснення щодо правового режиму закупівлі електричної енергії, зокрема зазначено, що підприємство не відноситься до малих непобутових споживачів та не отримує електричну енергію за універсальною послугою, а закупівля здійснюється на договірних засадах відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»; обґрунтування неможливості проведення перерахунку вартості послуг у зв'язку з відсутністю законодавчо визначених підстав, оскільки нарахування здійснювалося за чинними та нескасованими тарифами.
Крім того, алогічні відомості та додаткові роз'яснення викладено відповідачем у листі №207 від 15 липня 2020 року, наданому у відповідь на заяву-претензію позивачки, в якому підтверджено, що тарифи на електричну енергію формувалися відповідно до постанов НКРЕКП або за результатами процедур публічних закупівель, а судових рішень про визнання таких тарифів незаконними на момент розгляду справи не існує.
Таким чином, суд доходить висновку, що хоча первинна відповідь відповідача не містила детального викладення всієї запитуваної інформації, у подальшому відповідачем надано позивачці повну, достовірну та обґрунтовану інформацію щодо тарифів, вартості спожитої електричної енергії та порядку формування тарифів, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з його боку.
Також судом встановлено, що за час розгляду справи 15 грудня 2025 року ВМКП «Водоканал» направлено позивачці лист №592/1, в якому зазначено, що порядок формування, встановлення та застосування тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно Законів України: «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ціни і ціноутворення», постанов Кабінету Міністрів України: №869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», № 690 від 05.07.2019 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», №502 від 29.04.2022 року «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв?язку із введенням в Україні воєнного стану», №977 від 15.09.2021 року «Про затвердження Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №239 від 12.09.2018 року «Про затвердження Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення».
Запитувана інформація про розмір тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та їх структуру, в межах строків затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.04.2012 №578/5 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів», є відкритою і загальнодоступною.
Вказану інформацію можна отримати на веб-сайті за посиланням:
https://www.vyshhorodvodokanal.com.ua/taryfy/rishennia-pro-zatverdzhennia-taryfiv.html -рішення про затвердження тарифів на послуги централізоване водопостачання та централізоване водовідведення;
https://www.vyshhorodvodokanal.com.ua/taryfy/struktura-diiuchykh-taryfiv.html - структура тарифів на послуги централізоване водопостачання та централізоване водовідведення зі всіма його складовими, в тому числі вартістю електричної енергії.
При цьому, відповідачем слушно зауважено, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає право доступу до вже існуючої інформації (документів) і не вимагає створення у відповідь на запит нової інформації (зокрема, шляхом проведення аналітичної роботи).
Крім того, 18 грудня 2025 року ВМКП «Водоканал» листом №597 ОСОБА_2 повідомлено, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає право доступу до вже існуючої інформації (документів) і не вимагає створення у відповідь на запит нової інформації (зокрема, шляхом проведення аналітичної роботи).
Цим листом позивачку повідомлено про те, що укладені договори на постачання електричної енергії, юридичні особи, з якими були підписані договори, сума договору, ціна за 1 кВт., в межах строків затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.04.2012 року №578/5 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів», є відкритою і загальнодоступною, яку позивачка може отримати шляхом вільного доступу на веб-сайті електронної системи публічних закупівель Prozorro, зокрема:
- 2025рік https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2025-11-03-013789-a-b1;
https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2025-11-07-004296-a-b1;
https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2024-12-18-012894-a-a1;
-2024 рік https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2024-01-31-012817-a-b1;
https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2023-12-19-004541-a-c1;
-2023рік ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-2022рік https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2022-09-30-004755-a-c1;
https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2022-05-16-000419-a-a1;
https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2021-12-20-020292-c-b1;
-2021рік https://prozorro.gov.ua/uk/contract/UA-2020-11-09-010970-c-a1.
Водночас суд зазначає, що хоча відповідачем ОСОБА_1 надано інформацію щодо порядку формування тарифів, рішень про їх затвердження та структури діючих тарифів, у тому числі із зазначенням складових витрат та укладання договорів на постачання електричної енергії, однак така інформація розміщена на зазначених вище веб-сайтах підприємства, не може вважатися належним виконанням обов'язку щодо надання запитуваної інформації, оскільки за вказаними веб-посиланнями містяться відомості лише за 2020-2026 роки, тоді як запити позивачки стосовно структури тарифу та укладання договорів на постачання електричної енергії стосувалися іншого періоду, зокрема 2017-2019 роки, яка відповідачем не надана.
Відтак, з метою ефективного захисту порушеного права позивачки на доступ до публічної інформації, відповідача слід зобов'язати у строки та в порядку, визначені Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про доступ до публічної інформації», надати ОСОБА_1 запитувану публічну інформацію, а саме: копії договорів на постачання електричної енергії та інформацію про структуру витрат (структуру тарифів) на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Вишгородського МКП «Водоканал» за 2017-2019 роки, або надати офіційні посилання на веб-сайти, на яких зазначена інформація розміщена у відкритому доступі.
Відтак, в цій частині позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Що стосується решти позовних вимог, то підстав для їх задоволення суд не вбачає і доводи позову про це вважає необґрунтованими.
Так, узагальнене посилання в позові на чинне законодавство України, яке регулює правовідносини в сфері надання житлово-комунальних послуг, доступу до публічної інформації, регулювання цін/тарифів у сфері енергетики та комунальних послуг, підставою для перерахунку розміру нарахованої плати за послуги відповідачем бути не може.
Позивач отримав інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість центрального водовідведення та водопостачання в повному обсязі.
Суд звертає увагу на те, що публічна інформація за змістом Закону - це інформація, яка відображена, задокументована, отримана або створена, та яка знаходиться у володінні розпорядника.
Тобто ця інформація вже існує і зафіксована документально, а розпорядник лише надає доступ до такої інформації за відповідним запитом.
При цьому, Законом передбачено надання виключно вже створеної, існуючої публічної інформації.
Відтак, споживач комунальних послуг за зверненням до розпорядника інформації не наділений правом вимагати створювати додаткову, нову інформацію, зокрема шляхом проведення окремих розрахунків для визначення вартості електричної енергії (природного газу) в складі оплачених конкретних цим споживачем у кв. АДРЕСА_1 послуг з центрального водопостачання та водовідведення, а також вимагати здійснення розрахунку іншого розміру тарифів, коли існуючі на думку позивача відповідним правилам ціноутворення не відповідають, а відповідно виконавець послуг, як розпорядник публічної інформації, не наділений обов'язком здійснювати такі дії, оскільки лише надає доступ у порядку передбаченому Законом до існуючої в своєму відані інформації, вже наявних і зафіксованих тарифів.
Законність і правомірність розрахунків між ВМКП «Водоканал» і ПрАТ «Київобленерго» щодо придбання електричної енергії не є предметом вказаного судового розгляду.
Суд вважає, що фактичний розмір електричної енергії оплачений безпосередньо споживачем ОСОБА_1 по кв. АДРЕСА_1 при оплаті послуг з централізованого водовідведення та водопостачання, не є інформацією, яка створена, зберігається і знаходиться у володінні ВМКП «Водоканал».
Така інформація для її створення потребує проведення відповідних розрахунків, що вимогами зазначених вище законодавчих актів не передбачено, коли наявна у відповідача інформація стосовно центрального водовідведення та водопостачання для всіх груп споживачів, вартість споживчої електроенергії (активної/реактивної), яка застосовувалася при наданні послуг у кв. АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , надана в межах вимог чинного законодавства.
Позивач не оспорює і не посилається на неналежне надання послуг у сфері водопостачання і водовідведення (тобто, не надання, не в повному обсязі чи не належної якості відповідних послуг).
Отже, одне тільки піддання сумніву обґрунтованості застосованих тарифів та висловлювання припущення про завищення відповідачем тарифів, підставою для здійснення відповідачем перерахунку, бути не може, що наведеним вище вимогам Закону не відповідає.
Тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення затверджуються уповноваженим органом місцевого самоврядування, а не відповідачем, у зв'язку з чим у межах цієї справи вони не оспорюються та не є предметом судового розгляду, коли нарахування і оплата вартості послуг здійснюються виходячи з фактичного обсягу спожитих послуг, визначеного за даними комерційного обліку (приладів обліку), відповідно до чинних тарифів, та з урахуванням плати за абонентське обслуговування, технічне обслуговування та поточний ремонт відповідно до вимог чинного законодавства України.
Перекладання доказування і перевірку висловлених у позові сумнівів на суд, вимогами ЦПК не передбачено і загальним засадам судочинства не відповідає.
Належні, допустимі і достатні докази щодо визнання тарифів з централізованого водопостачання, водовідведення та електроенергії, застосованих ВМКП «Водоканал» незаконними (через їх завищення) при розрахунку із споживачем ОСОБА_1 , в матеріалах справи відсутні.
Саме тільки припущення позивача про те, що вартість послуг з централізованого водопостачання і водовідведення обраховано по завищеним і незаконним тарифам, підставою для задоволення позову бути не може.
При цьому, посилання на лист Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) №3304-04/18833-09 від 18 березня 2020 року цих обставин також достатньо не підтверджує.
Суд погоджується із доводами ВМКП «Водоканал», викладеними у листі №207 від 15 липня 2020 року, в яких зазначено, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» не покладає на розпорядника інформації обов'язку створювати нову інформацію або здійснювати аналітичну чи розрахункову роботу на запит особи, зокрема шляхом формування індивідуальних калькуляцій чи узагальнених розрахунків. Такі доводи є слушними і заслуговують на увагу.
Що стосується вимоги позивачки про надання їй відповідачем первинних бухгалтерських документів та актів, якими підтверджується надання-прийняття наданих послуг, то така вимога є безпідставною та на вище вказаних вимогах Закону не ґрунтується і до спірних правовідносин застосована бути не може, коли Закон України «Про бухгалтерський облік в Україні» у цій справі застосуванню не підлягає.
Питання законності закупівлі електричної енергії ВМКП «Водоканал» згідно Закону України «Про ринок електричної енергії» не є предметом судового розгляду в цій справі.
Суд не вирішує всі правовідносини, які виникають між сторонами, та не захищає всі без виключення права сторін від їх можливого порушення, а розглядає спори виключно в межах заявлених позовних вимог, на підставі поданого позову та на підставі поданих сторонами доказів.
Фіксування, надання - прийняття житлово-комунальних послуг шляхом складання актів між виконавцем і споживачем із щомісячним оформленням (створенням) первинних бухгалтерських документів (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні) Законами в сфері надання комунальних послуг не передбачено. Вказані вимоги позову, на законодавстві в сфері надання комунальних послуг не ґрунтуються і задоволенню не підлягають, як безпідставні.
При цьому, комерційний облік спожитих послуг з центрального водопостачання та водовідведення ведеться вузлом комерційного обліку, зняттям показань засобом вимірювальної техніки такого вузла в порядку передбаченому Правилами №690, а до встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до Методики розрахунку (між споживачем обсягу спожитих у будівлі комунальних послуг).
Виконавець забезпечує деталізацію інформації щодо структури платежу у рахунках споживачів, які надаються споживачу щомісяця на безоплатній основі відповідно до ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та постачання».
Втім, у запитах позивач не порушував перед відповідачем питання про надання документів на підтвердження спожитих та облікованих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у кв. АДРЕСА_1 .
Отже, відповідачем правильно зазначено у відповіді від 02 квітня 2020 року №147, що проведені розрахунки і перерахунок, про який йдеться у запиті споживача (у згаданій частині з проведенням компенсації), Законом не передбачено, законні підстави для проведення перерахунку відсутні.
Що стосується вимоги про стягнення із відповідача на користь ОСОБА_1 моральної шкоди, то підстав для їх відшкодування згідно ст.ст. 23, 1167 ЦК України, судом не встановлено, оскільки заподіяння позивачці моральної шкоди ненаданням ВМКП «Водоканал» запитуваної нею публічної інформації в суді не доведено, а відтак такі доводи підставою для покладання відповідальності по відшкодуванню моральної шкоди бути не можуть
Посилання в позові на вимоги ст. 212-3 КУпАП щодо притягнення відповідача до адміністративної відповідальності не належить до завдань цивільного судочинства, визначених ст.ст. 2 та 4 ЦПК України і при вирішенні справи судом не враховуються.
Що стосується заявлених позивачем вимог про компенсацію витрат на відправлення досудової вимоги у розмірі 10 000 грн. (6 000 грн. - витрати по юридичному оформленню звернень та 4 000 грн. - підготовка позову), то підстав для їх стягнення згідно вимог ст. 141 ЦПК України не встановлено, які є недоведеними і безпідставними, коли будь-яких доказів фактичного здійснення витрат (договірів, рахунків, квитанцій), що підтверджували б наявність та розмір цих витрат, позивачкою суду не надано, а відтак у задоволенні вимоги компенсацію цих витрат слід відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю.
Отже, з огляду на зазначені правовідносини, судом виявлено порушене права позивача, яке підлягає захисту, а позов про це частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 259, 265, 268, 279 ЦПК України,
позовну заяву задовольнити частково.
Зобов'язати Вишгородське міське комунальне підприємство «Водоканал» у строки та в порядку, визначені Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про доступ до публічної інформації», надати ОСОБА_1 запитувану публічну інформацію в частині надання копій договорів на постачання електричної енергії за 2017-2019 роки; інформацію про структуру витрат (структуру тарифів) на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Вишгородського МКП «Водоканал» за 2017-2019 роки.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги.
Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Вишгородське міське комунальне підприємство «Водоканал», знаходиться за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна, 8А.
Суддя