29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"13" січня 2026 р. Справа № 924/38/26
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Музика М.В., розглянувши матеріали
заяви ОСОБА_1 , с. Велика Слобідка Кам'янець-Подільського району Хмельницької області
про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність,
08.01.2026 до Господарського суду Хмельницької області надійшла заява ОСОБА_1 , с. Велика Слобідка Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, про відкриття провадження у справі про її неплатоспроможність.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.01.2026 вказану заяву передано для розгляду судді Музиці М.В.
За результатами аналізу поданої заяви з доданими документами суд дійшов висновку про залишення її без руху з наступних мотивів.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 113 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених Книгою 4 Кодексу України з процедур банкрутства.
Вимоги до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність містяться, зокрема, у статтях 115, 116 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до частини 1 статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подається боржником за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, а саме підстав, визначених у частині 2 статті 115 Кодексу України з процедур банкрутства.
Разом з тим, перелік документів (доказів), які в обов'язковому порядку додаються до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність чітко визначений, зокрема, частиною 3 статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства.
Так, заявниця має повідомити про обставини, що стали підставою для звернення до суду, а, отже, обґрунтувати природу і причини неплатоспроможності, надати інформацію щодо витрачання коштів, отриманих від кредитора (кредитодавця, позикодавця), та/або щодо руху основних активів з часу виникнення зобов'язань перед кредиторами тощо.
Оскільки відкриття провадження у справі про неплатоспроможність має відповідні правові наслідки процесуального та майнового характеру, то на фізичну особу-боржника (як єдиного суб'єкта звернення із заявою про відкриття провадження у такій справі) покладається обов'язок підтверджувати обставини його неплатоспроможності чи її загрози доказами у відповідному (достатньому) обсязі, у тому числі первинними документами, задля забезпечення перевірки господарським судом підстав та моменту виникнення зазначених боржником грошових вимог кредиторів, встановлення їх характеру та розміру.
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.05.2024 у справі № 922/5486/23.
Судом встановлено, що заявником в якості доказів виконання ст. 116 КУзПБ надано не актуальну на даний час інформацію. Зокрема, Витяг з реєстру територіальної громади на підтвердження місця проживання боржниці датований 27.08.2025; Витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - 19.11.2025; Витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" - 10.11.2025; Витяг з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 10.11.2025; Лист Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях про відсутність транспортних засобів - 14.11.2025; довідка про доходи бабусі по 30.09.2025; Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків щодо бабусі, чоловіка та матері - по вересень 2025 року; відомості Пенсійного фонду України щодо працевлаштування - 08.11.2025.
Тобто, відповідні документи не можуть підтверджувати актуальної формації щодо боржниці та членів її сім'ї.
Також заявником не дотримано вимог щодо повноти відомостей, зазначених у декларації про майновий стан. Зокрема, у них не вказано РНОКПП батька, що у випадку відкриття провадження у справі про неплатоспроможність унеможливить виконання ст. 119 КУзПБ в частині отримання від податкового органу України інформації про доходи батька та про майно, задеклароване ним при перетині кордону.
Окрім того, за положеннями ч.4 ст.166 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов'язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.124 Кодексу України з процедур банкрутства у плані реструктуризації боргів боржника зазначаються також інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення.
Згідно статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства реструктуризація боргів боржника - судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Отже, план реструктуризації повинен містити умови відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника. План реструктуризації повинен бути реальний, тобто ґрунтуватися на документах і доказах, які не повинні ставитися судом під сумнів.
У конкретизованому списку кредиторів ОСОБА_1 вказано 14 кредиторів із визначенням заборгованості по кожному з них.
Проте, доданий до заяви план реструктуризації боргів боржника не містить інформації щодо заходів, спрямованих на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів, не містить інформацію щодо задоволення вимог кредиторів із зазначенням їх розміру.
Суд також звертає увагу ОСОБА_1 на те, що наказом Міністерства юстиції України від 24.10.2019 № 3258/5 "Про затвердження примірних форм плану санації боржника у справі про банкрутство та плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність" (зі змінами) затверджено Примірну форму плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність.
В даному випадку, як свідчить доданий заявником проєкт плану реструктуризації боргів, за своєю формою він не відповідає вимогам примірної форму плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність, затвердженої названим вище наказом Міністерства юстиції України.
Вказані вище недоліки, на переконання суду, унеможливлюють вирішення в підготовчому засіданні питання щодо можливості відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 3 ст. 37 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 174 ГПК передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Ураховуючи викладене, господарський суд залишає заяву про відкриття провадження у справі №924/38/26 без руху.
Керуючись ст.ст. 2, 37, 113 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
заяву у справі №924/38/26 залишити без руху.
Надати заявнику строк у сім днів з моменту вручення даної ухвали для усунення недоліків заяви шляхом: надання актуальної інформації, передбаченої ст. 116 КУзПБ; повним заповненням декларацій про майновий стан боржника ( в частині вказівки на РНОКПП батька); надання проекту плану реструктуризації, розробленого з врахуванням ст. 124 КУзПБ.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею, 13.01.2026, та не підлягає оскарженню.
Суддя М.В. Музика
Віддрук. у 1 прим.: 1 - до справи; заявнику в ел. кабінет