головуючий суддя у першій інстанції: Чуприна О.В.
13 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/4735/25 пров. № А/857/45969/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі № 300/4735/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
07.07.2025р ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила суд:
- визнати протиправними дії про відмову у здійсненні перерахунку пенсії;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022 та 2023 роки, починаючи з моменту звернення від 17.12.2024р.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2025р. в позові відмовлено.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2025р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 від 22.09.2020р.
07.08.2020р. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №091630004602 призначено позивачу з 01.07.2020р. пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.117-118).
Згідно алгоритму розрахунку заробітку для обчислення пенсії, складеного Управлінням під час призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, середній заробіток за три попередні роки визначено за 2017-2019 роки.
Відомостями розрахунку стажу (Форма РС-право), станом на дату призначення позивачу пенсії по інвалідності, підтверджується, що страховий стаж ОСОБА_1 станом на 01.07.2020р. становив 33 роки 11 місяців 11 днів.
29.04.2024р. Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №300/5420/22, яким:
- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 28.06.2022 №091630004602;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 27.06.2022р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1990р. - 31.12.1994р. в ЗАТ "Ярославна" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №15 від 20.10.2010р.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025р. у справі №300/5420/22 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково:
- рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року у справі №300/5420/22 скасовано у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 27.06.2022р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1990р. - 31.12.1994р. в ЗАТ "Ярославна" згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 15 від 20.10.2010;
- ухвалено у вказаній частині постанову, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , якою вона 27.06.2022р. звернулася до пенсійного органу про перерахунок її пенсії (відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі довідки про заробітну плату від 20.10.2010р. №15) з урахуванням приведених у цій постанові норм законодавства і висновків суду апеляційної інстанції з ухваленням відповідного рішення про яке, невідкладно повідомити ОСОБА_1 в установленому порядку.
У решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року у справі №300/5420/22 залишено без змін (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118698703).
На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025р. у справі №300/5420/22 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняв рішення №091630004602 про перерахунок пенсії по інвалідності з 01.07.2022р.
Під час прийняття рішення про перерахунок пенсії по інвалідності з 01.07.2022р., органом пенсійного забезпечення зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 15.01.1990р. - 15.06.2000р., внаслідок чого страховий стаж останньої склав 35 років 05 місяців 27 днів, що підтверджується розрахунком стажу (Форма РС-право) складеним під час проведеного перерахунку.
Згідно алгоритму розрахунку заробітку для обчислення пенсії, складеного Управлінням під час призначення позивачу пенсії по інвалідності, середній заробіток за три попередні роки визначено за 2017-2019 роки.
17.12.2024р. ОСОБА_1 звернулась до органу пенсійного забезпечення із заявою про перехід на інший вид пенсії за віком .
За наслідками розгляду заяви позивача від 17.12.2024р. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняв рішення №091630004602 від 20.12.2024р. про перерахунок пенсії, яким здійснено перехід ОСОБА_1 з 17.12.2024р. з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Відомостями розрахунку стажу (Форма РС-право), станом на дату переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, підтверджується, що страховий стаж позивача становив 35 років 05 місяців 27 днів (а.с.85).
Відповідно до алгоритму розрахунку заробітку для обчислення пенсії, складеного Управлінням під час переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, середній заробіток за три попередні роки визначено за 2017-2019 роки (а.с.84).
04.11.2024р. ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії із урахуванням заробітку за 2022-2024 роки.
28.11.2024р. листом №9604-8173/М-02/8-0900/24 пенсійний орган проінформував ОСОБА_1 про проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунку пенсії на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2024р.у справі №300/5420/22. Також пенсійний орган вказав, що за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч.2 ст.40 Закону №1058-IV для призначення пенсії за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
17.12.2024р. ОСОБА_1 повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, взявши за основу середню заробітну плату по Україні (а.с.115).
Однак, пенсійний орган листом від 09.01.2025р. №252-9411/М-02/8-0900/25 повідомив позивача про те, що за аналогічним зверненням відповідь надано листом від 28.11.2024р. №9604-8173/М-02/8-0900/24 (а.с.114).
ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003р. (надалі по тексту також - Закон №1058-ІV).
ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №091630004602 від 07.08.2020р. позивачу призначено з 01.07.2020р. пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.117-118).
Згідно алгоритму розрахунку заробітку для обчислення пенсії, складеного Управлінням під час призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, середній заробіток за три попередні роки визначено за 2017-2019 роки (а.с.124).
ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особа, яка має право на різні види пенсій призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому за власним бажанням можна змінити вид пенсії.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (абз.1 ч.3 ст.45 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV).
В п. 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005р. №22-1 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) видно, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
ОСОБА_1 17.12.2024р. звернулась до органу пенсійного забезпечення із заявою про перехід на інший вид пенсії за віком (а.с.87-88).
За наслідками розгляду заяви позивача від 17.12.2024р. Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області прийняв рішення №091630004602 від 20.12.2024р. про перерахунок пенсії, яким здійснено перехід ОСОБА_1 з 17.12.2024р. з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.77-78).
Відповідно до алгоритму розрахунку заробітку для обчислення пенсії, складеного Управлінням під час переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, середній заробіток за три попередні роки визначено за 2017р.-2019р. (а.с.84).
ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
В абз.1 ч.1 та ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" видно, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-ІV при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно абз.2 ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зважаючи на такий зміст норм коментованого закону, орган пенсійного забезпечення у спірному випадку вважає, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, який був на час призначення попереднього виду пенсії або врахований при попередньому перерахунку такої пенсії.
В контексті оцінки спірних правовідносин слід зважати на правову дію абз.3 ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV, за змістом якого якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.
Інших умов для врахування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком, законодавством не передбачено.
ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що за рахунок коштів Пенсійного Фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
- "пенсія за віком";
- "пенсія по інвалідності";
- "пенсія у зв'язку з втратою годувальника".
В ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" видно, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.
Пенсія на виконання положень ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) "пенсія за віком" призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;
2) "пенсія по інвалідності" призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) "пенсія у зв'язку з втратою годувальника" призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Відповідно до ч.2, абз.1 і 2 ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст вищевказаних правових норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначені за Законом №1058-ІV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Аналогічні висновки містяться у постановах Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018р. в справі №577/2576/17 та постановах Верховного Суду від 23.10.2018р. в справі №317/4184/16, від 13.12.2018р. в справі №185/860/17, від 06.02.2019р. в справі №333/1856/17, від 15.08.2019р. в справі №263/16495/16-а, від 11.09.2019р. в справі №363/1493/17, від 17.07.2020р. в справі №335/13894/16-а, від 04.02.2021р. в справі №509/3080/16-а, від 18.05.2022р. в справі №615/1644/16-а, від 30.11.2023р. у справі №580/3792/23, від 23.09.2024р. в справі №620/2027/24.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст.242 КАС України).
Колегія суддів звертає увагу апелянта та наголошує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №091630004602 від 07.08.2020р. призначено ОСОБА_2 з 01.07.2020р. пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.117-118).
В подальшому, згідно поданої заяви від 17.12.2024р. Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області прийняв рішення №091630004602 від 20.12.2024р. про перерахунок пенсії, яким здійснено перехід ОСОБА_1 з 17.12.2024р. з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (а.с.77-78).
ОСОБА_1 стверджує про те, що пенсія по інвалідності призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, вказане не підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.
Таким чином, є безпідставними доводи апелянта про необхідність врахування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки, а саме 2021-2023 роки, оскільки позивача переведено на пенсію за віком за тим самим Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на підставі якого останній призначалась пенсія по інвалідності.
Як вже зазначалось судом, показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.
Відомостями розрахунку стажу (Форма РС-право), станом на дату призначення позивачу пенсії по інвалідності, засвідчується, що страховий стаж ОСОБА_1 станом на 01.07.2020р. становив 33 роки 11 місяців 11 днів (а.с.119).
Під час прийняття рішення про перерахунок пенсії по інвалідності з 01.07.2022р., органом пенсійного забезпечення зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 15.01.1990р. - 15.06.2000р., внаслідок чого страховий стаж останньої склав 35 років 05 місяців 27 днів, що підтверджується розрахунком стажу (Форма РС-право) складеним під час проведеного перерахунку (а.с.128).
Згідно розрахунком стажу (Форма РС-право), станом на дату переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, страховий стаж ОСОБА_1 становив 35 років 05 місяців 27 днів (а.с.85).
Крім того, колегія суддів звертає увагу апелянта, що судом першої інстанції самостійно здійснено запит про суми доходів та утримані податки ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2020 року по 04 квартал 2025 року, про що отримано відповідь №1816952 від 25.09.2025р. з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи.
За кодом та назвою ознаки доходу "101-Заробітна плата" ОСОБА_1 нараховано заробітну плату за січень, лютий та березень 2020 року, інших нарахувань за цим кодом відповідь №1816952 від 25.09.2025р. не містить (а.с.138-141).
Відповідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) ОСОБА_1 , в таких міститься інформація про нарахування суми заробітку та сплати внесків за період січень, лютий, березень 2020 року (а.с.143-146).
Матеріалами адміністративної справи не підтверджено, а позивачем не доведено що після призначення пенсії по інвалідності (01.07.2020р.) ОСОБА_1 продовжила працювати та до переведення на пенсію за віком (17.12.2024р.) набула 24 місяці страхового стажу, незалежно від перерв в роботі.
Також не підлягають застосуванню до спірних відносин правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.02.2024р. у справі №500/1216/23 та аналогічних постановах, оскільки правовідносини, які склались між сторонами, що є предметом розгляду в межах цієї адміністративної справи є відмінними від тих, які досліджувались Верховним Судом.
Таким чином, має місце переведення позивача з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону, а тому пенсійним органом правомірно застосував положення ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV та застосовано при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а саме за 2017р.-2019р.
З огляду на вказане, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, оформлені листом від 28.11.2024р. №9604-8173/М-02/8-0900/24 щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно заяви та неврахування при обчисленні розміру пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) за 2021-2023 роки, є правомірними, такими, що вчинені відповідно до вимог закону.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області діяв у спосіб визначений законами та Конституцією України.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі № 300/4735/25 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. В. Бруновська
судді Р. Б. Хобор
Р. М. Шавель