Ухвала від 12.01.2026 по справі 367/162/26

Справа № 367/162/26

Провадження №2-а/367/114/2026

УХВАЛА

Іменем України

12 січня 2026 року місто Ірпінь

Суддя Ірпінського міського суду Київської області Білогруд О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - відділення поліції № 1 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про скасування електронного звернення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

адвокат Князь І.І., який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернулася до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа - відділення поліції № 1 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.01.2026 справу передано судді Білогруд О.О.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, окрім іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд установив, що ця справа не підсудна Ірпінському міському суду Київської області, з огляду на таке.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

За змістом пункту 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Статтею 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні брати за основу суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.

Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991років»; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Відповідно до частини другої статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Водночас у разі якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд (частина третя статті 21 КАС України).

Аналіз наведених правових норм та обставин справи дає підстави для висновку про те, що спір щодо скасування електронного звернення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії ІНФОРМАЦІЯ_3 віднесено до предметної юрисдикції окружних адміністративних судів. При цьому, а ні позовна заява, а ні додані документи не містять відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Згідно з частиною 1 статті 318 КАС України прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 вказаного Кодексу, є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.

За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21.07.2019 у справі № 855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.

Наведені обставини свідчать, що Ірпінський міський суд Київської області є неповноважним судом для розгляду та вирішення цієї справи з огляду на її предметну підсудність.

Водночас положення КАС України не врегульовують порядок направлення судової справи до іншого суду у зв'язку з порушенням правил предметної юрисдикції, а тому на підставі частини шостої статті 7 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 слід направити до іншого суду, керуючись статтею 29 КАС України.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (частини перша, друга статті 30 КАС України).

З матеріалів позовної заяви убачається, що позивач проживає за адресою: Київська область, Бучанський район, місто Буча, а тому справа підсудна Київському окружному адміністративному суду (01133, місто Київ, бульвар Лесі України, будинок 26а).

Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - відділення поліції № 1 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про скасування електронного звернення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії належить передати на розгляд до Київського окружного адміністративному суду.

Керуючись статтями 19, 20, 29, 243, 248, 295 КАС України, суддя

постановив:

адміністративну справу № 367/162/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - відділення поліції № 1 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про скасування електронного звернення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (01133, місто Київ, бульвар Лесі України, будинок 26а).

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвалу може бути оскаржено протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О.О. Білогруд