Справа № 560/15020/25
іменем України
13 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №262440018553 від 27.06.2025, зобов'язати зарахувати до стажу державної служби періоди роботи у органах податкової служби, зобов'язати перевести його на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням наданих ним довідок про заробітну плату. Посилається на те, що у червні 2025 звернувся до пенсійного органу із заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, додавши необхідні довідки про складові заробітної плати. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні заяви відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив по справі не подало. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві пояснення по суті спору не подало.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримуючи пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-VI від 09.07.2003 з 07.10.2011.
19.06.2025 позивач звернувся з заявою до Головного управління ПФУ в м. Києві про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим Законом (за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ), додавши до заяви довідки про складові заробітної плати №82, №83, №84 від 18.06.2025, видані Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2025 №262440018553 позивачу відмовлено у перерахунку.
Із тексту рішення вбачається, що при розгляді поданих позивачем документів встановлено, що до заяви надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.06.2025 №84, у якій складові заробітної плати вказані станом на травень 2025, що не відповідає вимогам законодавства. Крім того, згідно з записами трудової книжки заявник працював в органах податкової служби на посадах, у період перебування на яких йому були присвоєні персональні/ спеціальні звання. Періоди роботи в органах податкової служби не відносяться до періодів проходження державної служби (відповідно до ст.25 Закону №3723)
Судом встановлено, що згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 :
- 01.12.1994 був призначений на посаду державного податкового інспектора у відділ аудиту фізичних осіб сектору аудиту підприємницької діяльності Управління аудиту Державної податкової інспекції. Прийнято присягу державного службовця України. Присвоєне персональне звання інспектора податкової служби ІІІ розряду;
- 01.05.1995 переведено на посаду старшого державного податкового ревізора - інспектора в тому ж відділі;
- 25.11.1996 переведений на посаду старшого державного податкового ревізора - інспектора у відділ документальних перевірок доходів громадян не за місцем основної роботи та від зайняття підприємницькою діяльністю Управління оподаткування фізичних осіб;
- 01.04.1998 переведений в сектор промислового відділу податків з фізичних осіб Управління оподаткування фізичних осіб на ту ж посаду у Державну податкову адміністрацію;
- 05.02.1999 присвоєне спеціальне звання Інспектор податкової служби ІІ рангу;
- 01.04.1999 переведений на посаду головного державного податкового ревізора - інспектора у цьому ж відділі за рішенням конкурсної комісії;
- 13.12.1999 переведений у відділ документальних перевірок доходів громадян не за місцем основної роботи та від зайняття підприємницькою діяльністю Управління оподаткування фізичних осіб на цю ж посаду;
- 24.01.2000 переведений на посаду головного державного податкового ревізора - інспектора у відділ податкового законодавства в сфері торгівлі та громадського харчування Управління оперативного контролю;
- 23.11.2000 звільнений з посади по переводу в ДПІ у Ленінградському районі м. Києва;
- 24.11.2000 призначений в порядку переводу на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу Управління документальних перевірок юридичних осіб;
- 01.03.2001 переведений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями та сферою готівкового обігу Управління податкового аудиту;
- 07.02.2002 звільнено у зв'язку з переводом в ДПІ у Шевченківському районі;
- 08.02.2002 призначений в порядку переведення на посаду головного державного податкового ревізора - інспектора відділу документальних перевірок збиткових та малоприбуткових підприємств;
- 30.05.2003 звільнений з посади.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889VIII (далі Закон №889-VIII), згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 №283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, передбачено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Пунктом 1 Порядку №283 встановлено, що ним визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби. Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, а також інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Відповідно до ч. 17 статті 37 Закону №3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служби на посадах, на яких відповідно до закону присвоювались спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пунктом 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Згідно з ст. 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби.
Зі змісту записів трудової книжки позивача встановлено, що у період з 01.12.1994 по 30.05.2003 він працював у Державній податковій інспекції, у подальшому у Державній податковій адміністрації, був призначений на різні посади, прийняв присягу державного службовця, а також йому присвоювались спеціальні звання.
Відтак, періоди роботи позивача в органах Державної податкової служби (з урахуванням відповідних змін назв органів податкової служби) з 01.12.1994 по 30.05.2003 повинні бути зараховані йому до стажу державної служби.
Сумарна тривалість зарахованого періоду становить 8 років 5 місяців 30 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Разом з тим, у спірному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2025 відсутні будь-які посилання на встановлену пенсійним органом тривалість загального страхового стажу позивача, тривалість стажу державної служби, а також відсутній аналіз та оцінка документів, доданих до заяви про переведення на пенсію за Законом України «Про державну службу».
З матеріалів справи вбачається, що у позивача наявні додаткові періоди стажу державної служби, проте пенсійний орган у своєму рішенні не надав конкретної інформації та оцінки щодо того, які саме періоди включені або не включені до зарахованого заявникові стажу. Не зазначено чітко також і те, чи були враховані всі надані заявником документи, що підтверджують періоди проходження державної служби.
З огляду на це, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2025 не містить належного обґрунтування щодо тривалості загального та зарахованого стажу, відповідні періоди роботи/служби не були належним чином досліджені пенсійним органом, у зв'язку з чим рішення не відповідає критерію обґрунтованості.
Суд виходить з того, що за таких обставин суд позбавлений об'єктивної можливості самостійно визначити/оцінити достатність стажу державної служби, необхідного для призначення позивачу пенсії за віком.
Натомість, вказані обставини повинен дослідити пенсійний орган, у подальшому вирішивши питання призначення пенсії /переведення по суті.
У зв'язку з цим суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно і належним чином розглянути заяву позивача з урахуванням висновків суду, прийнявши рішення по суті питання.
Оскільки відповідач не спростував доводи позивача належними доказами і не довів суду протилежне, позов слід задоволити (частково)
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2025 №262440018553, прийняте відносно ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 у органах Державної податкової служби (з урахуванням відповідних змін назв органів податкової служби) з 01.12.1994 по 30.05.2003 до стажу державної служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.06.2025 про перерахунок пенсії/ перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (з урахуванням зарахування стажу державної служби за цим рішенням), та вирішити її по суті з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 900 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 січня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок