Справа № 560/21757/25
іменем України
12 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом від 18.12.2025, який змінило уточненою позовною заявою від 30.12.2025 за №2200-0904-7/97917 в якій просить: скасувати постанову від 02.12.2025 ВП № 79152558 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 гривень.
Позивач пояснив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2025 у справі №560/401/25, яке набрало чинності 27.08.2025 (отримане 28.08.2025), головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 01.02.2023 та з 01.03.2024 без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.02.2023 склав 30276,46 грн, а сума доплати за період з 01.02.2023 по 31.10.2025 становить 237111,98 гривень. З 01.01.2025 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», якою визначено розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до пенсій. Враховуючи зазначене, з 01.01.2025 розмір пенсії до виплати, із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів, становить 27004,34 грн. Звертає увагу суду, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2025 адміністративний позов головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено та скасовано постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладання штрафу в розмірі 5100,00 грн від 23.10.2025 ВП № 79152558 (арк. спр.28-31).
Відповідно до ухвали від 02.0126 суд відкрив провадження у справі та залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 (арк. спр.47-48).
У Відзиві на позов від 09.01.2026 відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, так як вважає, що пенсійний орган не виконав судове рішення і не надав доказів його повного виконання, тому на відповідача за повторне невиконання судового рішення правомірно накладений штраф у подвійному розмірі (арк. спр. 58-64).
Встановивши обставини (факти) якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, оцінивши надані докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2025 у справі №560/401/25 суд, зокрема: 1) Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 та з 01.03.2024; 2) Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.02.2023 та з 01.03.2024 без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.
Згідно з судовим рішенням від 09.12.2025 у справі №560/19331/25 вирішено скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 23.10.2025 ВП № 79152558 (арк. спр.73-74).
Відповідно до Постанови про накладення штрафу від 02.12.2025 ВП №79152558 вирішено за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/401/25 у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом накласти на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф на користь держави у розмірі 10200 гривень (арк. спр.15-16).
Отже, відповідач за повторне невиконання судового рішення у справі №560/401/25 наклав на позивача штраф у подвійному розмірі, і при цьому судом скасовано постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 23.10.2025 ВП № 79152558 (справа №560/19331/25).
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Згідно з статтею 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною 6 статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з частиною 1 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, накладення штрафу у разі невиконання без поважних причин боржником рішення є обов'язком посадової особи органу ДВС, який встановлюється з метою спонукання боржника належним чином виконати рішення.
Поважними причинами невиконання можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення боржника, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення та повинні бути підтверджені належними доказами.
Матеріалами справи підтверджується проведення перерахунку пенсії позивача, а також сума доплати за період з 01.02.2023 по 31.10.2025, яка становить 237111,98 гривень.
Листом від 20.10.2025 за №2200-0802-8/80582 пенсійний орган повідомив відповідача про виконання судового рішення у справі №560/401/25, а також вказав, що сума доплати включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, реєстраційний номер 821-16511 станом на 15.10.2025 (арк. спр.39-40).
Отже, пенсійний орган виконав судове рішення у справі №560/401/25 з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та постанов КМ України від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та від 14 липня 2025 року N 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень" (далі - Порядок №821), про що свідчить: проведений перерахунок пенсії, нарахування доплати та включення її в Реєстр судових рішень і проведених виплатах.
Відповідно до пунктів 5 - 8 Порядку №821, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5 - 7 цього Порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин і, зокрема, судового рішення у справі №560/19331/25, яким скасована постанова про накладення штрафу від 23.10.2025 ВП № 79152558, суд вважає, що позивач довів позовні вимоги, адже орган ДВС - суб'єкт владних повноважень не діяв у спосіб і порядку визначеному Законом №1404-VIII при повторному накладенні штрафу за невиконання рішення боржником без поважних причин, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Позивач сплатив 2422,40 грн судового збору, тому такі витрати слід стягнути на його користь з відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.12.2025 за №2200-0904-7/97917 про скасування постанови від 02.12.2025 ВП79152558 про накладення штрафу у розмірі 10200 гривень, задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 02.12.2025 ВП № 79152558 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 гривень.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 січня 2026 року 18:41
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (вул. Герцена, буд.10,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29018 , код ЄДРПОУ - 45798761)
Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя А.І. Петричкович