Справа № 560/21273/25
іменем України
12 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить скасувати постанову від 24.11.2025 ВП№79131979 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.11.2024, яке набрало законної сили 03.09.2025, управління здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 №ХС52660 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.02.2023 склав 20930,00 грн, сума доплати за період з 01.02.2023 по 30.11.2025 становить 100185,48 грн. Стверджує, що згідно з пунктом 3 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень проведений облік нарахованої суми пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду 12.11.2024 у справі № 560/15426/24 з 01.02.2023 по 31.10.2025 в сумі 100185,48 грн.. в тому числі: за минулий час з 01.02.2023 по 02.09.2025 в сумі 94235,65 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 03.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 5949,83 грн. В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 перераховано: 27.11.2025 - 5949,83 грн.- частину з перерахованої пенсії за рішенням суду від 12.11.2024 у справі №560/15426/24 за період з 03.09.2025 по 30.11.2025. Вказує, що виплата перерахованого розміру пенсії на виконання рішення суду від 12.11.2024 у справі № 560/15426/24 та нарахованої заборгованості, буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 16.12.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції подав до суду відзив на позов, у якому вказує, що 20.11.2025 до державного виконавця надійшла відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження від боржника №2200-0802-8/87780 від 17.11.2025, у якій зазначено, що на виконання судового рішення у справі №560/15426/24 боржником здійснений з 01.02.2023 перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 №ХС52660 від 27.09.2024. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії станом на 01.02.2023 склав 20930,00 грн. Разом з тим, згідно із доданого до відповіді розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №2201003031, пенсіонеру на виконання рішення суду підлягала виплаті пенсія в розмірі 23610,00 грн, а фактично виплачується 21581,65 грн. Враховуючи викладене вбачається невиконання рішення суду у спосіб та порядок визначений виконавчим документом. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до частини 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Рішенням від 12.11.2024 у справі №560/15426/24 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 №ХС52660 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум.
09.09.2025 за заявою позивача суд видав виконавчий лист у справі №560/15426/24.
18.09.2025 заступник начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№ 79131979 за виконавчим листом №560/15426/24, виданого 09.09.2025 про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 №ХС52660 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум.
Листом від 17.11.2025 позивач на постанову про відкриття виконавчого провадження повідомив, що розмір пенсії після перерахунку станом на 01.02.2023 склав 20930,00 грн, сума доплати за період з 01.02.2023 по 30.11.2025 становить 100185,48 грн (включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 13.11.2025 реєстраційний номер рішення в Реєстрі 821-35450).
24.11.2025 заступник начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кіт А.М. виніс постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 5100,00 грн, оскільки на виконання рішення суду від 12.11.2024 підлягала виплаті ОСОБА_1 пенсія в розмірі 23610,00 грн, а фактично виплачується 21581,65 грн.
Вважаючи постанову про накладення штрафу від 24.11.2025 ВП№ 791131979 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина 1 статті 75 Закону №1404-VIII).
Отже, з урахуванням положень статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" підставою для прийняття рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", є встановлення державним виконавцем факту невиконання рішення, за яким боржник зобов'язаний вчинити певні дії. При цьому, таке невиконання повинно існувати на день винесення постанови про накладення штрафу, а причиною невиконання - обставини, які не залежать від боржника.
Підставою для застосування до позивача штрафу слугувало невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.11.2024 в частині виплати ОСОБА_1 пенсії в належному розмірі. Зокрема, розмір пенсії має становити 23610,00 грн, а фактично виплачується 21581,65 грн.
Суд враховує, що до листа пенсійного органу від 17.11.2025 долучений розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 , за змістом якого у листопаді 2025 року дійсно пенсіонеру виплачено 21581,65 грн, замість 23610,00 грн. Водночас, різниця 2028,35 грн включена до заборгованості, яка буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.
Таким чином, невиконання судового рішення суду у справі №560/15426/24 в частині виплати заборгованості виникло у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування. Водночас, виплата буде здійснена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Наведені норми свідчать про те, що Законом №1404-VIII встановлена відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення без поважних причин. А тому, на час прийняття спірної постанови, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення саме без поважних причин.
При цьому поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Так, відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
В силу положень пункту 20 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
На виконання рішення суду від 12.11.2024 у справі №560/15426/24 позивач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 , сума доплати за період з 01.02.2023 по 31.11.2025 становить 100185,48 грн, виплата якої не здійснена у зв'язку з відсутністю відповідних коштів.
Такі причини на виконання рішення суду, суд вважає поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, що боржник не надав підтвердження щодо виконання рішення суду в повному обсязі, оскільки частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" чітко визначено, що постанова про накладення штрафу виноситься у разі невиконання рішення саме без поважних причин.
Тобто, навіть встановивши, що рішення суду у виконавчому провадженні виконане боржником не в повному обсязі, відповідач зобов'язаний пересвідчитись, що таке невиконання здійснене боржником без поважних причин. Без встановлення вказаних обставин у відповідача не виникають правові підстави для винесення постанови про накладення штрафу.
Невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
За таких обставин, часткове невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з незалежних від нього причин (через відсутність відповідного фінансування із державного бюджету) є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 закону України "Про виконавче провадження", а відтак прийняття державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу є неправомірним.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у справах К/9901/1598/18 (405/3663/13-а) від 24.01.2018 та №814/2655/14 від 21.02.2018.
Отже, спірна постанова про накладення на позивача штрафу, яка не відповідає вимогам частини 2 статті 2 КАС України, є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У справі позивач звернувся до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Тому, враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 24.11.2025 ВП№79131979.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29018 , код ЄДРПОУ - 45798761)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук