Справа № 560/22104/25
іменем України
12 січня 2026 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Божук Д.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг Плужненської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач за допомогою підсистеми "Електронний суд" звернувся в суд з позовом, в якому просив:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - Лапчук Любов Іванівни від 03.01.2024 № 70997275 про відмову в проведенні реєстраційних дій.
2. Зобов'язати державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення права власності на підставі заяви № 58774030 від 28.12.2023.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.12.2025 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, вказані в позовній заяві.
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви позивачеві необхідно було усунути шляхом надання до суду:
- позовної заяви (з дотриманням процесуальних вимог щодо її оформлення та подання), у якій зазначити належного відповідача та його реквізитів, а також уточнити позовні вимоги із зазначенням належного відповідача;
- подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України/або обґрунтувань за яких позивач вважає, що строк звернення до суду з позовними вимогами не пропущено;
- надання доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами.
На виконання ухвали суду позивачем надіслано заяву про усунення недоліків із новою редакцією позовної заяви, в якій позивач просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Плужненської сільської ради - Лапчук Любові Іванівни від 03.01.2024 № 70997275 про відмову в проведенні реєстраційних дій.
2. Зобов'язати державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Плужненської сільської ради провести державну реєстрацію припинення права власності на підставі заяви № 58774030 від 28.12.2023.
Також позивач просить поновити строк звернення до суду. В обґрунтування пропуску цього строку він зазначає, що рішення державного реєстратора № 70997275 від 03.01.2024 було прийняте без його участі, а фактично про його існування та зміст він дізнався лише 12.10.2025. У зв'язку з цим вважає, що строк звернення до суду пропущено з поважних причин, зумовлених об'єктивними та незалежними від нього обставинами.
Таким чином, суд звертає увагу, що, обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, позивач зазначає ті самі підстави, що й при поданні позовної заяви, оцінку яким уже було надано судом в ухвалі про залишення позову без руху.
Частиною 1 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Так, згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, законодавством регламентовано чіткі строки звернення до суду з адміністративним позовом, перебіг яких починається з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення свого права або законного інтересу, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на захист.
Предметом спору у даній справі є, зокрема, вимога позивача про визнання протиправними та скасування рішення державного реєстратора відділу "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Плужненської сільської ради від 03.01.2024 №70997275.
Водночас з цим позовом позивач звернувся 25.12.2025, тобто з пропуском строку, передбаченого статтею 122 КАС України.
Отже, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
При цьому, інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропуск відповідного строку на звернення до суду через байдужість до своїх прав або небажання скористатися цим правом не є поважною причиною пропуску строку та, відповідно, підставою для поновлення звернення до суду з адміністративним позовом.
Наведені позивачем підстави пропуску строку звернення до суду мають суб'єктивний характер та не позбавляли його можливості звернутися до суду у строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України. Тривала пасивна поведінка особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При цьому необхідно враховувати, що практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (рішення у справах "Стаббігс та інші проти Великобританії", "Девеер проти Бельгії").
Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
У постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду зазначив, що триваюча пасивна поведінка особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Разом з тим, позивач не обґрунтовує тривалу пасивну поведінку щодо зацікавленості розгляду його заяви державним реєстратором прав на нерухоме майно, яка подана 28.12.2023.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого. При цьому, не реалізація цього права зумовлена власною пасивною поведінкою позивача.
Позивач не надав належних доказів наявності об'єктивних перешкод для звернення до адміністративного суду та не навів поважних обставин, які не залежали від його волевиявлення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що перешкоджали звернутись до суду в межах встановленого строку.
Отже, вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до суду визнаються неповажними, а тому заява позивача від 01.01.2026 задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (ч.2 ст.123 КАС України).
Відповідно до п.9 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви позивачу.
Керуючись пунктом 9 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду, вказані у заяві позивача від 01.01.2026.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг Плужненської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяД.А. Божук