Справа № 560/10091/25
іменем України
12 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Чемерівці) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 і другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Чемерівці), в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (Чемерівці) щодо не розгляду заяви (отриманої 09.04.2025 року) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та неприйняття відповідного рішення за наслідками її розгляду та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати відстрочку на підставі розглянути заяви (отриманої 09.04.2025) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
В обґрунтування позову зазначає, що у квітні 2025 року подав відповідачу-2 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Проте за результатами розгляду заяви відповідачі не прийняли відповідного рішення. Вважає протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо розгляду заяви (отриманої 09.04.2025) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації , оскільки надав підтверджуючі документи. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що відповідно до долучених позивачем копій документів та їх відповідності до оригіналів документів підтверджується факультативне право позивача для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, однак одночасно з цим, комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 у даному випадку позбавлена можливості оформити відстрочку та видати відповідну довідку, оскільки не надав військово - обліковий документ, а долучені до заяви копії документів не засвідчені в установленому порядку,а подана заява не відповідає додатку 4 до Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 930. Водночас, після усунення згаданих перешкод, що стали наслідком відмови у наданні відстрочки, за бажанням позивач наділений правом на чергове звернення у встановленому порядку з заявою про надання йому відстрочки до Комісії за місцем перебування на обліку військовозобов'язаних. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив у якій зазначає, що в повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.04.2025 № 1876/1 . яке отримане разом з відзивом до позовної заяви, зазначена причина відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період - наданий не повний пакет документів. Разом з тим, в даному повідомленні не зазначені причин відмови в наданні відстрочки. Жодної відповіді від відповідача за результатами розгляду заяви про надання або відмову у наданні відстрочки, не надходило. Вважає, що заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті двадцять три Закону № 3543-XII, подана відповідно до Закону № 3543-XII та Додатку 5 Порядку № 560, що є підставою для оформлення відповідної відстрочки від призову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку". До заяви долучив: копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 , актовий запис № 6 від 05.12.2007 Серія НОМЕР_1 від 05.12.2007, свідоцтва про народження ОСОБА_3 актовий запис № 106 від 03.08.2017 Серія НОМЕР_2 від 03.08.2017, свідоцтва про народження ОСОБА_4 , актовий запис № 142 від 12.10.2021 Серія НОМЕР_3 від 13.10.2021, свідоцтва про шлюб актовий запис № 24 від 06.07.2016 серія НОМЕР_4 , договіру між батьками про проживання, виховання дитини та сплату аліментів на дитину ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , зареєстрований приватним нотаріусом Пилявським О. В. за № 678 від 07.04.2025, довідки Чемеровецького відділу ДВС у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 10660 від 04.04.2025, паспорта громадянина України та РНОКПП.
10.04.2025 комісія другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомила позивача, що 09.04..2025 прийняла протокольне рішення №11 про відмову у наданні відстрочки від призову нна військову службу під час мобілізації на особливий період. Причина відмови - наданий неповний пакет документів.
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статті 23 Закону №3543-XII.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці
Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
За змістом додатку 5 до Постанови №560 до заяви, поданої на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, долучаються наступні документи, які підтверджують право на відстрочку: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Згідно з пунктом 59 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. Зокрема, у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови.
Суд враховує, що підставою для відмови слугував не повний пакет документів.
Разом з тим, норма пункту 60 Порядку №560 зобов'язує відповідача-2 повідомити письмово причини відмови. Тобто їх розтлумачити, а не вказувати загальні підстави.
Відтак, підстави відмови, вказані відповідачем-2, є необґрунтованими і протиправними.
Разом з тим, суд не надає оцінку зазначеним доводам відповідача-2 щодо причин відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки повідомлення від 10.04.2025 не містить конкретних підстав.
За змістом пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому належним способом захисту права є визнання протиправним та скасування рішення комісії другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 09.04.2025 №11 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та зобов'язання відповідача-2 повторно розглянути заяву від 08.04.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти за результатом розгляду рішення відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач-2 не довів правомірність відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 09.04.2025 №11 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Зобов'язати другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти за результатом розгляду рішення відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (Чемерівці) ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 )
Головуючий суддя О.К. Ковальчук