Рішення від 13.01.2026 по справі 520/27594/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 січня 2026 року справа №520/27594/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроком"

до Головного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення-відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроком" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення-відмову у врахуванні повідомлення «про втрату первинних документів» ТОВ «АГРОКОМ» (код ЄДРПОУ 30501919) №50595/6/20-40-07-10-10 від 17.09.2025, прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області за підсумками розгляду Повідомлення про втрату первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, № 25 від 26.08.2025;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області застосувати до ТОВ «АГРОКОМ» (код ЄДРПОУ 30501919) спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, встановлені пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за податкові (звітні) періоди: 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 згідно з Повідомленням про втрату первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, № 25 від 26.08.2025.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення від 17.09.2025 №50595/6/20-40-07-10-10, яким позивачу було відмовлено у застосуванні спеціальних правил для підтвердження втрати первинних документів передбачених пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, прийнято відповідачем необґрунтовано та неправомірно, без урахування всіх обставин справи. Відхиляючи надані позивачем докази з повідомленням про втрату документів, відповідачем не враховано надані докази знищення первинної документації, проігноровано загальновідомі обставин, які не потребують доказування. Позивач зазначає, що відповідач прийняв невмотивоване спірне рішення, яке позивач вважає незаконним та таким, що порушує його права та законні інтереси.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Відповідач 24.10.2025 через систему "Електронний суд" подав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, обґрунтовуючи тим, що обставини втрати документів є недоведеними та не підтверджені відповідними офіційно складеними документами, надані позивачем докази не можуть вважатись доказом для підтвердження настання обставин, що призвели до втрати первинних документів.

Відповідач 24.10.2025 через систему "Електронний суд" подав клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2026 клопотання Головного управління ДПС у Харківській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі №520/27594/25 - залишено без задоволення.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «АГРОКОМ» є сільськогосподарським товаровиробником з основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

Листом №25 від 26.08.2025 ТОВ «АГРОКОМ» звернулось до ГУ ДПС у Харківській області з Повідомленням про втрату первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

У повідомленні позивач навів обставини втрати первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік втрачених первинних документів, долучивши до повідомлення копії документів на підтвердження зазначених обставин.

За вказаних обставин, пов'язаних з веденням активних бойових дій у с. Заводи Ізюмського району Харківської області, приміщення, яке використовувалось ТОВ «АГРОКОМ» для зберігання своїх документів фінансово-господарської діяльності, було повністю зруйноване внаслідок влучання боєприпасів та викликаної цим пожежі, а документація за період 01.01.2017 - 31.12.2021, що знаходилась всередині, в тому числі, первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань - безповоротно втрачені (знищені) на території, на якій велися бойові дії.

У зв'язку з цим ТОВ «АГРОКОМ» складено Акт від 09.06.2025 «Про встановлення факту відсутності первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку».

Листом №09/02-V від 09.02.2023 ТОВ «АГРОФІРМА ЮГ-М» надало до ГУ ДПС у Харківській області повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Також листом №13/02-V від 13.02.2023 ТОВ «АГРОФІРМА ЮГ-М» також звернулось до ГУ ДПС у Харківській області з повідомленням про втрату первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (копію Повідомлення долучено до позову) - як повідомлено орендодавцем, у відношенні ТОВ «АГРОФІРМА ЮГ-М» податковим органом визнано наявність підстав для застосування положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України у зв'язку зі втратою документів; рішення про відмову у застосуванні положень цього підпункту контролюючим органом не приймалось.

Разом з тим у відношенні позивача податковий орган підстави для застосування положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не визнав - рішенням-відмовою у врахуванні повідомлення «про втрату первинних документів» ТОВ «АГРОКОМ» № 50595/6/20-40-07-10-10 від 17.09.2025.

ГУ ДПС у Харківській області повідомило позивачу про відмову у застосуванні положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Не погоджуючись зі спірним рішенням, прийнятим відповідачем, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.).

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 24.02.2022.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» від 01.04.2022 №2173-IX, внесені зміни до податкового законодавства, що встановлюють спеціальні правила підтвердження даних податкової звітності для платників податків, які провадили свою діяльність на територіях, де ведуться/велися бойові дії, і на тимчасово окупованих територіях, та не можуть пред'явити первинні документи.

Такі спеціальні правила діють з 16.04.2022 та мають наступне формулювання.

Підпунктом 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 ПК України застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості із зазначенням реквізитів).

Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, бойових дій, не надає права платнику податків застосовувати положення пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України покладається на контролюючий орган. Платник податків, який безпідставно застосував положення пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену ПК України та іншими законами України.

У разі відмови у застосуванні положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.

Згідно рішення Головного управління ДПС у Харківській області листом №50595/6/20 40-07-10-10 від 17.09.2025, пакет документів, наданих в якості додатка до повідомлення про втрату документів, не містив доказ обґрунтування обставин, що призвели до втрати первинних документів, комп'ютерного та іншого, що передбачено абз.3 п.п.69.28 п.69 Підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме відсутній витяг Єдиного реєстру досудових розслідувань не містить жодної інформації щодо втрачених чи пошкоджених первинних документів окрім пошкодження будівлі.

Суд наголошує, що підпунктом 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України чітко встановлено, що втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, не надає права платнику податків застосовувати положення пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України покладається на контролюючий орган.

Платник податків, який безпідставно застосував положення пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену ПК України та іншими законами України.

Водночас, у листі ТОВ «Агроком» не надано обґрунтування обставин, що призвели до втрати первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, що передбачено абз.3 п.п.69.28 п.69 Підрозділу 10 розділ ХХ Податкового кодексу України, а саме витяг Єдиного реєстру досудових розслідувань не містить жодної інформації щодо втрачених чи пошкоджених первинних документів окрім пошкодження будівлі.

Також слід зазначити, що пунктом 44.6 статті 44 ПК України, правилом передбачено, що ненадання документів під час перевірки розцінюється як відсутність таких документів на час складення та подання звітності. Разом з тим, в ситуації втрати позивачем документів останній мав визначений ПКУ термін (90 днів) для їх відновлення.

Однак, ані ПК України, ані будь-який інший нормативно-правовий акт, не містять вичерпного переліку документів, які необхідно додавати до повідомлення про втрату первинних документів, та відсутність яких, сама по собі, є достатньою підставою для прийняття негативного рішення.

В повідомленні ТОВ "АГРОКОМ" не надано обґрунтування обставин, що призвели до втрати первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, що передбачено абз.3 п.п.69.28 п.69 Підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме, відповідно наданих витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 06.12.2022 № 1 та Акту про пожежу від 12.12.2022 встановлено, що мало місце порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями збройних сил та інших відомств Російської Федерації, що полягали у вчиненні обстрілів із використанням невстановленого типу озброєння та снарядами невстановленого калібру по території на якій розташована агрофірма «ЮГ-М» за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Заводи, вул. Перемоги, 50.

Зазначені документи не містять інформації щодо повної або часткової втрати первинних документів та пошкодження приміщень ТОВ "АГРОКОМ".

Судом встановлено, що податкова адреса позивача згідно баз даних ДПЄ України - 64841, Харківська обл., Близнюківський р-н, село Верхньоводяне, провулок Київський, будинок 3. У той же час, у листі платника податків повідомлено, що первинна документація знаходилась за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Заводи, вул. Перемоги, 80.

Пунктом 63.3 статті 63 Податкового кодексу визначено наступне: «З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.» У повідомленні за формою 20-ОПП зазначаються приміщення, якими користується підприємство та має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, сховища, цехи, земельні ділянки та інше. Включаючи також, об'єкти, які орендуються у інших осіб.

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.» У повідомленні зазначаються приміщення, якими користується підприємство та має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, сховища, цехи, земельні ділянки та інше. Включаючи також, об'єкти, які орендуються у інших осіб.

Оскільки позивачем не подавалось повідомлень за вказаною формою щодо наявності приміщень за адресою - Харківська область, Ізюмський район, с. Заводи, вул. Перемоги, 80, суд дійшов висновку, що контролюючий орган правомірно відмовив у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України ТОВ «Агроком».

Інших доказів, в тому числі, передбачених Переліком документів №225, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.07.2022 р., що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, щодо підтвердження факту втрати первинних документів, позивачем до контролюючого органу та до суду подано не було.

Крім того, суд звертає увагу, що позивач у період з початку повномаштабного вторгнення по 26.08.2025 не повідомляв податковий орган про втрату первинних документів ні в порядку, передбаченому пунктом 44.5 статті 44 ПК України, ні у порядку, передбаченому підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Оцінюючи надані докази та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що на час прийняття оскаржуваного рішення позивач не надав документів, що підтверджують втрату (знищення) первинних документів через бойові дії, а не з інших підстав.

Відповідно до підпункту 69.28 пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.

Таким чином, за наявних у матеріалах справи документів, враховуючи викладені обставини, суд вважає що у позивача відсутнє право на застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, передбачених підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В АЛ И В:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроком" (пров. Київський, буд. 3, с. Верхньоводяне, Харківська обл., Лозівський р-н,64841, код ЄДРПОУ: 30501919) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ: 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення-відмови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА