Рішення від 13.01.2026 по справі 520/31039/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 р. № 520/31039/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військово-медичного центру північного регіону, військової частини НОМЕР_2 (Позаштатна гарнізонна військово-лікарська комісія) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- скасувати постанову Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 (надалі -ВЛК), оформлену у вигляді Довідки № 2025- 1121-0945-4646-3 від 21.11.2025 року;

- зобов'язати Позаштатну гарнізонну військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_2 провести повторний медичний огляд та дообстеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема стану зростання переломів кісток ключиці та ребер, стану артеріального тиску, вади слуху, а також провести відповідні аналізи на виявлення вірусних захворювань, зокрема гепатиту С.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.

Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався.

Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 21 листопада 2025 року позивачем отримано постанову Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 , оформлену у вигляді Довідки № 2025-1121-0945-4646-3 від 21.11.2025, якою позивача визнано придатним до військової служби.

Позивач в адміністративному позові посилається на те, що відповідачем було порушено процедуру проведення ВЛК, оскільки комісією проігноровано скарги позивача та не проведено дообстеження перелому ключиці, який фактично не зрісся і по теперішній час, що підтверджується рентгенівськими знімками та консультативним висновком, скарги на перелом не відображені у описі діагнозу та рішенні ВЛК, неконсолідований перелом не врахований при прийнятті рішення ВЛК.

Крім того, позивач зазначив, що відповідачем проігноровано виявлений при госпіталізації у позивача вірус гепатиту С, що підтверджується випискою з лікарні після госпіталізації та не дообстежено, не описано і не враховано при прийнятті рішення ВЛК, а також не проведено інші обстеження, які передбачено процедурою проведення ВЛК, що підтверджується відсутністю їх результатів, описом в діагнозі та не зазначено відповідні статті при врахуванні та при прийнятті рішення ВЛК, не дообстежена та не врахована у прийнятому ВЛК рішенні наявність вади слуху позивача, яка описана в діагнозі, проте не врахована у прийнятому рішенні (в переліку врахованих діагнозів відсутня відповідна стаття), тому вона в подальшому не може бути врахована командиром військової частин при визначенні завдання для військовослужбовця.

Відтак, вважаючи, що постанова Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 , оформлена довідкою № 2025-1121-0945-4646-3 від 21.11.2025, прийнята без належного дотримання процедури проведення медичного огляду та без повного з'ясування стану його здоров'я, позивач звернувся до суду з цим позовом про її скасування та зобов'язання відповідача провести повторний медичний огляд і дообстеження.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII (надалі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-ХІІ, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч. 8 ст. 4 Закону №3543-ХІІ).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ, громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України Про військову службу і військовий обов'язок (надалі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Судовим розглядом встановлено, що позивач проходить військову службу, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_4 .

У період з 30.01.2025 по 23.02.2025, з 25.02.2025 по 31.03.2025 та з 21.04.2025 по 16.06.2025 рр. позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районах здійснення зазначених заходів на території: Харківська область, Куп'янський район, Дворічанська селищна ТГр, Харківський район, Липецька сільська ТГр, Чугуївський район, Вовчанська міська ТГр, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_5 від 20 липня 2025 р. № 3980.

17.06.2025 позивач одержав: травматичний перелом нижньої стінки лівої орбіти; забій мя'ких тканин лівої половини обличчя та голови за обставин безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань, що підтверджується довідкою N2572 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), виданої Військовою частиною НОМЕР_6 19 червня 2025 р.

Позивач неодноразово проходив медичний огляд.

Так Позаштатною гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 21.11.2025 було проведено медичний огляд позивача, за результатами якого складено довідку № 2025- 1121-0945-4646-3 від 21.11.2025, якою встановлено діагноз: простий короткозорий астигматизм обох очей з різницею рефракції у двох головних меридіанах 0,5 Д, при гостроті зору з корекцією 1,0/0,9. Макулодистрофія обох очей. Захворювання, НІ, не пов'язан(-а/е/і) з проходженням військової служби. Опис діагнозу: Наслідки після поєднаної травми голови, грудей, попереку (17.06.2025) переломів І та II ребер справа, переломів задніх відрізків I, II, III ребер справа, та II, III, IV ребер зліва, поперечних відростків Т4, Т5 хребців зліва, лікованого оперативно (17.06.2025) дренування підапоневротичної гематоми лобної ділянки зліва, у вигляді хибного суглобу І ребра праворуч, неконсолідованого перелому Th1 остиского відростку, післятравматичного остеохондрозу грудного відділу хребта із незначним порушенням функції, консолідованих переломів I, II, III ребер праворуч, II, III, IV ребер ліворуч, без поруешння функції зовнішнього дихання. Наслідки перенесеної вибухової травми (17.06.2025) закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, забою м'яких тканин лівої половини обличчя, у вигляді цефалгічного, астенічного синдромів, вегетативно-судинної нестійкості. Наслідки забою м'яких тканин лівої половини обличчя та голови (17.06.2025) у вигляді хронічної двобічної сенсоневральної приглухуватості (початкові прояви праворуч) при пороговій тональній аудіометрії праворуч 13,75дб, ліворуч 20дб. Тінітус. Післятравматична (17.06.2025) невралгія верхньої гілочки лівого трийчастого нерву внаслідок перелому нижньої стінки лівої орбіти. Стан після поєднаної травми голови, грудей попереку (17.06.2025) травматичного перелому нижньої стінки лівої орбіти, параорбітальної гематоми зліва, ліковано консервативно, у вигляді консолідованого перелому нижньої стінки лівої орбіти з наявністю стороннього тіла, пролабуванням жиру в порожнину пазухи на 11мм, наявності диплопії в крайньо-нижньому відведені. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. За ступенем тяжкості (наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370): Травма відноситься до тяжких.

Також, позивачу встановлено діагноз: Гіпертонічна хвороба І ст. Ступінь 2. Ризик 2. Розповсюджений міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз, шийного та поперекового відділів хребта, спондильоз, шийного відділу хребта, спондилоартрозу та спондильоз грудного відділу хребта, ретролістез тіла L5 I(першого) ступеню, правобічний сколіоз грудного відділу хребта ІІ(другої) стадії, із незначним порушенням функцій. Деформуючий остеоартроз правого плечового суглобу II (другої) стадії без порушення функції. Вертеброгенна цервікоалгія, торакалгія, міжреберна невралгія з больовим синдромом в стадії нестійкої ремісії. Вертеброгенна двобічна люмбоішіалгія в стадії нестійкої ремісії. Захворювання, ТАК, пов'язан(-а/е/і) з проходженням військової служби.

На підставі статті 75в, 77г, 26в, 64в, 61в, 76в, 39в, 23в графи II розкладу хвороб позивач визнаний придатний до військової служби.

Згідно з ч. 13 ст. 2 Закону №2232-XII, з метою якісного проведення медичного огляду наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за № 1109/15800 (в подальшому - Положення № 402) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.

До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. (п.п.2.5.1 п.2.5. глави 2 розділу І Положення №402).

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону (п.п.2.5.3 п.2.5. глави 2 розділу І Положення №402).

Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, відповідно до п. 1.1 розд. І Положення № 402.

Згідно з пунктами 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3) ( пунктами 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402).

Пунктом 3.1 глави 3 розділу II Положення № 402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту В (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту С (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями (пункт 3.4 глави 3 розділу II Положення №402).

Відповідно до пункту 3.5 глави 3 розділу ІІ Положення № 402, військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"; Обмежено придатний до військової служби.

Відповідно до пункту 3.5. глави 3 розділу II Положення №402, військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

У відповідності до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Пунктом 20.1 глави 20 розділу II Положення №402 передбачено, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеного 21.11.2025 медичного огляду позивача було складено довідку Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 , оформлену у вигляді Довідки № 2025-1121-0945-4646-3, якою на підставі статті 75в, 77г, 26в, 64в, 61в, 76в, 39в, 23в графи II розкладу хвороб позивач визнаний придатний до військової служби.

Суд звертає увагу на те, що, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки, як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення № 402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як зазначалося, згідно з пунктом 3.4 розділу II Положення №402, під час огляду військовозобов'язаних та військовослужбовців їм обов'язково проводяться загальні лабораторні та інструментальні дослідження, зокрема аналізи крові та сечі, серологічні дослідження на вірусні гепатити, ЕКГ, рентгенологічні обстеження, а особам старшим 40 років - додаткові обстеження за встановленим переліком.

З матеріалів справи вбачається, що позивач посилається на відсутність результатів таких обов'язкових досліджень у матеріалах, на підставі яких ВЛК приймала оскаржуване рішення, зокрема щодо вірусного гепатиту С, який був виявлений під час госпіталізації та підтверджується наявними медичними документами

Водночас, відповідачем не подано до суду жодних доказів, які б спростовували ці доводи або підтверджували проведення повного обсягу обов'язкових обстежень.

Судом встановлено, що у матеріалах справи наявні медичні документи, які свідчать про наявність у позивача наслідків поєднаної травми, зокрема переломів кісток ключиці та ребер, у тому числі неконсолідованого перелому, що підтверджується результатами рентгенологічних обстежень та консультативними висновками лікарів

Разом з тим, з оскаржуваної довідки ВЛК не вбачається, що зазначені обставини були належним чином відображені в описі діагнозу та враховані при визначенні ступеня придатності позивача до військової служби.

Таким чином, ВЛК фактично прийняла рішення без повного урахування встановлених та підтверджених медичними документами наслідків травм, що свідчить про формальний підхід до проведення експертизи.

Судом встановлено, що у діагнозі, викладеному у довідці ВЛК, зазначено наявність порушень слуху у позивача, однак у переліку статей Розкладу хвороб, які були враховані при прийнятті рішення, відсутнє посилання на статтю 36 Розкладу хвороб.

Відповідно до Розкладу хвороб та Пояснень до нього, захворювання, що підпадають під статтю 36, потребують обов'язкового проведення інструментальних обстежень, зокрема аудіометрії у повному обсязі.

Відсутність відображення відповідної статті Розкладу хвороб у рішенні ВЛК свідчить про те, що зазначена вада слуху не була врахована при визначенні ступеня придатності, що унеможливлює її подальше врахування при визначенні умов та характеру проходження служби позивача.

Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався та не надав суду доказів, які б підтверджували дотримання процедури проведення військово-лікарської експертизи або спростовували доводи позивача.

З урахуванням наведеного суд доходить висновку, що постанова Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 , оформлена довідкою №2025-1121-0945-4646-3 від 21.11.2025, прийнята з порушенням установленої процедури, без повного з'ясування обставин, які мають значення для правильного визначення ступеня придатності позивача до військової служби.

З метою ефективного захисту прав позивача належним способом захисту є скасування зазначеної постанови ВЛК та зобов'язання відповідача провести повторний медичний огляд і дообстеження з дотриманням вимог Положення №402.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військово-медичного центру північного регіону, військової частини НОМЕР_2 (Позаштатна гарнізонна військово-лікарська комісія) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати постанову Позаштатної гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 , оформлену у вигляді Довідки № 2025- 1121-0945-4646-3 від 21.11.2025.

Зобов'язати Позаштатну гарнізонну військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_2 провести повторний медичний огляд та дообстеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дотриманням вимог Положення №402 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військово-медичного центру північного регіону, військової частини НОМЕР_2 (Позаштатна гарнізонна військово-лікарська комісія) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13 січня 2026 року.

Суддя Н.А. Полях