Рішення від 13.01.2026 по справі 500/6231/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6231/25

13 січня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою за №456/9 від 15.03.2023) та щодо виключення з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів " ІНФОРМАЦІЯ_5 " відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою за №456/9 від 15.03.2023) та щодо виключення з військового обліку.

Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 . 15.03.2023 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та за результатами його проходження згідно з довідкою за №456/9 від 15.03.2023 був визнаний непридатним до військової служби із подальшим виключенням із військового обліку на підставі статті 31а графи ІІ Розладу хвороб. Відповідний запис зробленому у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Однак під час оновлення персональних даних позивач з'ясував, що дані у військово- обліковому документі (тимчасовому посвідченні) не співпадають із даними у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), а саме: не вказано, що позивач є виключеним з військового обліку та не являється військовозобов'язаним; натомість, зазначено, що він є військовозобов'язаним та перебуває на обліку, відсутні відомості про проходження ВЛК.

У зв'язку з такими обставинами представник позивача - адвокат Сабатюк Н.П. направляла двічі до відповідача адвокатський запит, також позивач особисто шляхом направлення поштового відправлення звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення даних до Реєстру стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, проте на жодну заяву відповіді не надано.

Представник позивача зазначає, що наявні підстави вважати ОСОБА_1 таким, що у відповідності до норм чинного законодавства України виключений з військового обліку, тому вказані відомості повинні бути відображені в Реєстрі. Так як збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру, до яких також відноситься ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі інформації, що подається, зокрема, особисто військовозобов'язаним, тому після надходження заяви від позивача та/або адвокатського запиту від його представника - адвоката Сабатюк Н.П. у відповідача виник обов'язок внести вказані дані до цього Реєстру.

Вважає, що бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Реєстру стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку є протиправною та наявні підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Реєстру стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до запису у тимчасовому посвідченні позивача.

Ухвалою суду від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено строки для подання заяв по суті справи, витребувано від сторін докази.

Ухвалою суду від 14.11.2025 задоволено клопотання представника позивача про залучення співвідповідача та залучено до участі в цій адміністративній справі співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ). Розгляд справи розпочати спочатку. Одночасно цією ухвалою зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 у строк п'ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову, у тому числі копію облікової картки ОСОБА_1 та відомості з бази даних "Оберіг" (у разі ненадання повторно на вимогу суду таких доказів - надати пояснення щодо причин та підстав невиконання вимог ухвали суду з посиланням на законодавчі норми, а не на те "що вказані відомості є інформацією з обмеженим доступом"), копію положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також надати пояснення до повноважень якого суб'єкта владних повноважень (відділу чи районного ІНФОРМАЦІЯ_3 ) відноситься внесення/виключення відомостей про військовозобов'язаних до/з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Представник позивача у клопотанні про залучення співвідповідача уточнила позовні вимоги, вказавши такі вже до обох відповідачів щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду і виключення з військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_9 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду та виключення з військового обліку.

Ухвалою суду від 14.11.2025 про витребування доказів зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_10 у строк до 28.11.2025 надати суду копії направлення на проходження медичного огляду ОСОБА_1 , картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , адреса реєстрації місця проживання, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), який 15.03.2023 проходив медичний огляд ВЛК, про що ІНФОРМАЦІЯ_6 видано довідку від 15.03.2023 №456/9, а також надати витяг з книги протоколів засідання ВЛК за 15.03.2023 та інформацію чи направлялася відповідна довідка від 15.03.2023 №456/9 за місцем перебування на військовому обліку ОСОБА_1 для внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_12 проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні. З посиланням на Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402) в редакції, чинній на час проведення медичного огляду позивача, зазначила, що постанови ВЛК про непридатність військовозобов'язаного не підлягали затвердженню виключно у мирний час; що стосується постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 про непридатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнятих у воєнний час, то такі в силу підпункту «б» пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення №402 підлягали затвердженню ВЛК регіону. В матеріалах справи відсутні докази затвердження регіональною ВЛК постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 від 15.03.2023 № 456/9, якою позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. При цьому, оскільки записи до військового квитка вносяться на підставі первинних даних військового обліку, то відповідні записи у військовому квитку позивача самостійного правового значення не мають.

Ще представник відповідача посилається на пункт 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Порядок №559), відповідно до якого відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

За таких обставин вважає, що у відповідача відсутні підстави для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку.

У відповіді на відзив представник позивача зазначила, що на дату проходження позивачем ВЛК (15.03.2023) діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, яке передбачало, що у всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Інший заяв по суті справи до суду не надходило.

13.01.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_14 надійшли відомості про походження ОСОБА_1 15.03.2023 медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 , а саме: копія довідки від 15.03.2023 №456/9, копія витягу з книги протоколів засідання ВЛК за 15.03.2023, копія картки обстеження та медичного огляду позивача 15.03.2023 (а.с.67-71).

Суд, перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , з 25.02.2005 зареєстрований за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.13).

Позивач з 21.11.2011 перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.56).

Матеріали справи містять копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 05.04.2023 ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.13 зворот - 14). За змістом цього тимчасового посвідчення військове звання позивача - солдат, у пункті 7 щодо придатності до проходження військової служби за станом здоров'я зазначено: непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку за статтею 31а графи ІІ наказу МОУ №402/2008, у графі 8 вказано, що призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_15 зарахований у запас 10.03.2010, у графі 9 чи підлягає повторному медичному переосвідченню вказано не підлягає, тимчасове посвідчення видано на підставі наказу МОУ №610 від 21.11.2017 (пункт 10).

У пункті 13 «відмітки про військовий облік» у графі «взято на військовий облік» зазначено про взяття на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 05.04.2023, у графі «знято з військового обліку» наявний запис такого змісту: виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 07.04.2023.

Ще тимчасове посвідчення військовозобов'язаного позивача містить запис про виключення 07.04.2023 ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 №456/9 від 15.03.2023.

Позивачем до позовної заяви долучено копію довідки №456/9 від 15.03.2023, видану ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 , про те, що ОСОБА_1 , 1993 року народження, солдат запасу, пройшов медичний огляд ВЛК 15.03.2023, діагноз: низхідна атрофея зорових нервів обох очей; постановою військово-лікарської комісії: на підставі статті 31а графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог (додатки до Положення №402) визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.15).

Проходження ОСОБА_1 15.03.2023 медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 підтверджується документами, наданими ІНФОРМАЦІЯ_7 на виконання ухвали суду, а саме: копією довідки від 15.03.2023 №456/9, копією витягу з книги протоколів засідання ВЛК за 15.03.2023, копією картки обстеження та медичного огляду позивача 15.03.2023 (а.с.67-71).

У відомостях військово-облікового документу, сформованого позивачем з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів через застосунок «Резерв+», щодо ОСОБА_1 станом на 28.04.2025 наявні такі відомості: військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , дата уточнення даних 28.04.2025 (а.с.14 зворот).

23.07.2025 представник позивача - адвокат Сабатюк Н.П. направила на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 адвокатський запит, у якому просила: надати інформацію про причини невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" достовірну (актуальну) інформацію, а саме: щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_2 ), з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби згідно довідки військово-лікарської комісії за №456/9 від 15.03.2023; внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" достовірну (актуальну) інформацію, а саме: щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_2 ), з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби згідно довідки військово-лікарської комісії за №456/9 від 15.03.2023 (а.с.15 зворот - 17).

14.10.2025 позивач направив поштового зв'язком до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку з відповідними додатками (а.с.17 взорот19).

20.10.2025 представник позивача - адвокат Сабатюк Н.П. направила на адресу повторний адвокатський запит, аналогічного змісту як первинний (а.с.20-22).

Листом від 28.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив адвоката Сабатюк Н.П. на її адвокатський запит, що надійшов 23.10.2025, про направлення відомостей для виключення ОСОБА_1 з військового обліку до ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.30).

Інших відповідей на адвокатські запити та заяву позивача матеріали справи не містять.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо невнесення відомостей до Реєстру стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

За приписами частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ у редакції, чинній на час виключення позивача з військового обліку (07.04.2023) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок №1487), чинного з 05.01.2023, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовані у додатку 2 до Порядку №1487. За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).

Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

За змістом статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону №1951-VIII)

Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Спір у цій справі стосується невідповідності даних паперового військового документа позивача (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного) даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і відмові відповідачів внести відомості щодо позивача в частині визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

На час видачі позивачу тимчасового посвідчення (05.04.2023) діяв наведений вище Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, а додаток 1 до цього Порядку містив Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних. Положення цього Порядку та Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних вказують на те, що військовий облік військовозобов'язаних районними (міськими) ТЦК та СП ведеться за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання місцем проживання особи.

Оскільки, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру, то відповідно з 21.11.2011 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (тут і надалі в редакції до 25.08.2023, тобто в редакції, що діяла на дату проходження позивачем медичного огляду).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК (підпункт 2.6.1 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402).

Пунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу I Положення №402 встановлено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402.

Відповідно до абзацу першого пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

За змістом пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Пункт 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення № 206 визначає формулювання постанов, які приймає ВЛК при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів, серед яких:

а) "Придатний" .

б) "Непридатний":

до військової служби з виключенням з військового обліку;

.

За нормами пункту 22.1 глави 22 розділу II Положення №402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:

.

в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Пункт 22.5 глави 22 розділу II Положення №402 визначає, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

За змістом пункту 22.6 глави 22 розділу II Положення №402 свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (пункт 22.7 глави 22 розділу II Положення №402).

Отож, під час мобілізації та в день проходження позивачем медичного огляду 15.03.2023, ВЛК мала право винести щодо військовозобов'язаного постанову про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, така постанова оформлялася довідкою ВЛК та не підлягала затвердженню штатною ВЛК.

Відтак пояснення відповідача в частині необхідності затвердження постанови про непридатність до військової служби позивача як військовозобов'язаного (який не є офіцером запасу та не є військовослужбовцем) з виключенням з військового обліку штатною ВЛК є безпідставними.

Представник відповідача помилково вважає, що постанова ВЛК при РТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у воєнний час, в силу підпункту «б» пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення №402 підлягає затвердженню ВЛК регіону. Дану норму суд зазначив вище, за її змістом з урахуванням пункту 22.5 глави 20 розділу II Положення №402 затвердженню підлягають, зокрема, лише постанови ВЛК, які оформлені свідоцтвом про хворобу, та прийняті у воєнний час щодо військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, та щодо офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

З аналізу наведених положень частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 слідує висновок про те, що прийняття військово-лікарською комісією під час мобілізації 15.03.2023 відносно позивача рішення про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я фактично мало наслідком і виключення позивача з військового обліку, оскільки ці та інші норми законодавства станом на 15.03.2023 не передбачали можливість прийняття під час мобілізації відповідними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та /або відповідними військово-лікарськими комісіями рішень про визнання військовозобов'язаного непридатним до військової служби за станом здоров'я із залишенням такого військовозобов'язаного на військовому обліку.

При цьому, виключення особи з військового обліку за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» така особа вже не може вважатися військовозобов'язаним, оскільки згідно частини шостої статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

При цьому факт проходження позивачем 15.03.2023 медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 і визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку не заперечується відповідачами та підтверджується відомостями наданими ІНФОРМАЦІЯ_7 на ухвалу суду від 14.11.2025.

Підсумовуючи викладене суд зазначає, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Діюча на даний час редакція підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Відтак, відповідачі як суб'єкти владних повноважень, до компетенції яких належить вирішення питання щодо ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після виключення позивача з військового обліку на підставі довідки ВЛК №456/9 від 15.03.2023 та за заявою позивача (його представника) зобов'язані були внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 і довідки ВЛК №456/9 від 15.03.2023.

Як вже зазначено вище, позивач та двічі його представник зверталися до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявами від 14.10.2025, 23.07.2025 та 20.10.2025 відповідно, в яких просили внести до Реєстру дані про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку, і до цих заяв позивач додавав необхідні документи, а саме: копію паспорта; копію РНОКПП; копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; копію довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_14 №456/9 від 15.03.2023; Електронний військово-обліковий документ з «Резерв+».

Відповідачі по суті такі заяви не розглянули і відповідні дані щодо позивача до Реєстру не внесли.

З урахуванням вищенаведеного, суд констатує, що є протиправним та таким, що порушує права та обов'язки позивача невнесення відповідачами відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення позивача з військового обліку у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я, якого визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст.31а, згідно з Наказом МОУ №402 від 14.08.2008, що підтверджується записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 та довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_13 №456/9 від 15.03.2023 і даний факт не потребує додаткового підтвердження.

Беручи до уваги, що до Реєстру вносяться такі службові дані військовозобов'язаних як: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (стаття 8 Закону № 1951-VIII), то суд дійшов висновку про бездіяльність відповідачів щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з довідкою при ІНФОРМАЦІЯ_13 №456/9 від 15.03.2023 та про виключення з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту має забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. А відтак, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом враховано ту обставину, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_16 , в якому перебуває на обліку для внесення актуальних даних щодо його військового обліку з наданням підтверджуючих документів, ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також ІНФОРМАЦІЯ_9 таку заяву позивача, а також дві заяви його представника по суті не розглянув, а тому належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 вчинити дії щодо внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 в частині визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з згідно з довідкою при ІНФОРМАЦІЯ_13 №456/9 від 15.03.2023 та про виключення з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Водночас, вимоги позивача про зобов'язання внести актуальні відомості про позивача до Реєстру на підставі висновку військово-лікарської комісії та тимчасового посвідчення, суд не вважає дискреційними, адже в даному випадку мова йде про дотримання відповідачами положень вказаних вище законодавчих актів та послідовності дій під час прийняття рішення про «непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку».

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову, відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) на користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі сплаченого судового збору, а саме 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду згідно з довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_17 №456/9 від 15.03.2023 та про виключення з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 05.04.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду згідно з довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_17 №456/9 від 15.03.2023 та про виключення з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 05.04.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 13 січня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.