Рішення від 12.01.2026 по справі 500/5914/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5914/25

12 січня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) відомостей про ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Реєстру відомості відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" згідно з його військовим квитком серії НОМЕР_1 від 30.09.2011.

Позов обґрунтовано тим, що 19.04.2011 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач визнаний непридатним до військової служби по ст.83 «а» Розкладу хвороб (Наказ МОУ №402 від 2008 року) та виключений з обліку 30.09.2011 (Наказ МОУ №342 п.5 пп.4). Відомості про висновок військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку занесені до військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_5 30.09.2011.

Надалі 02.09.2025 позивач, встановивши застосунок «Резерв+», з'ясував, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 (Борщів) як військовозобов'язаний, в графі «постанова ВЛК» проставлені прочерки, в графі «дата ВЛК» - теж прочерки, що не відповідає відомостям його паперового військового квитка серії НОМЕР_1 від 30.09.2011.

У зв'язку з цим позивач 02.09.2025 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву з проханням виправити в Реєстрі недостовірні відомості про перебування його на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та внести інформацію про те, що він визнаний непридатним до військової служби та виключений з обліку. Відповіді щодо результатів розгляду цієї заяви не надано, що свідчить про бездіяльність посадових осіб відповідача. Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні відповідної інформації про нього в Реєстр, через що звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 17.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено строки для подання заяв по суті справи, витребувано від сторін докази.

У відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_3 проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні. Зазначає, що Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402) в редакції, чинній станом на 19.04.2011, на момент вчинення запису у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 , містило додаток - Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Цим Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, встановлено ступені придатності осіб до військової служби відповідно до їх приналежності до певної категорії, зокрема,

графа 1 - громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби;

графа 2 - громадяни, військовослужбовці, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани);

графа 3 - громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Відповідно до статті 83 пункту "а" (за якою визнаний непридатним до військової служби позивач) визнаються непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час особи, що підпадають під категорію 1 - громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби. Для громадян, що підпадають під категорії 2 та 3 ступінь придатності встановлюється в індивідуальному порядку.

Представник відповідача зазначає, що оскільки позивачу на момент внесення запису на сторінці 6 військового квитка про непридатність до військової служби за ст.83 "а" Розкладу хвороб Наказу МОУ № 402 від 2008 року, було дев'ятнадцять років, а також на сторінці 8 військового квитка внесено запис "Не служив", обґрунтовано слід припустити, що він належав саме до 1 категорії - громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби. Тому вірним мав бути повний запис ступеня придатності: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час", як це сформульовано в нормативному акті.

Наказ МОУ № 342 від 09.06.2006, відповідно до якого позивача було знято з військового обліку, втратив чинність відповідно до наказу МОУ «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» №24 від 15.01.2015. До втрати ним чинності, особи, зняті з військового обліку зараховувалися в запас Збройних Сил та знімалися з військового обліку як непридатні до військової служби в мирний час.

Ще представник відповідача зазначила, що особи, зняті з військового обліку як непридатні до військової служби в мирний час були автоматично взяті на військовий облік, а позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 з 30.09.2011 як особа, яка визнана за станом здоров'я непридатною до військової служби в мирний час. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 12.02.2025 № 4235-IX (далі - Закон № 4235-IX) було визначено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Позивач не проходив медичний огляд військово-лікарською комісією з 24.02.2022 по теперішній час. Відповідно відсутні відомості про ступінь його придатності до військової служби, що могли б слугувати підставою для виключення його з військового обліку чи для зарахування його до лав Збройних Сил України.

Представник відповідача зауважила, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку»; при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Позивач був саме «знятий з військового обліку" військовозобов'язаних у зв'язку із визнанням військово-лікарською комісією його непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час на підставі статті 83"а" Додатку 1 до Наказу МО України № 402 від 14.08.2008. За таких обставин вважає, що у відповідача відсутні підстави для внесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку.

Інший заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 11.02.2011 зареєстрований за адресою місця проживання: село Кудринці, Чортківський район, Тернопільська область (а.с.5-6).

Відповідно до бази даних «Оберіг» позивач з 30.09.2011 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , ступінь придатності до військової служби - непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с.56).

Матеріали справи містять копію військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 30.09.2011 ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10-14). За змістом військового квитка призовною комісією позивач зарахований в запас, військову присягу прийняв 30.09.2011, 19.04.2011 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним за ст. 83 «а» Розкладу хвороб (наказ МОУ №402 2008 року), також зазначено, що позивач не служив, військове звання солдат, у відомостях про облік в запасі (розділ ІІ) вказано: категорія обліку 2, група обліку - НПО, склад - рядовий, у розділі VІ військового квитка «відмітки про військовий облік» міститься відмітка про взяття на облік 30.09.2011 та зняття з обліку цією з датою з посланням на наказ МОУ №342 п.5 пп.4.

У відомостях військово-облікового документу, сформованого позивачем з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів через застосунок «Резерв+», щодо ОСОБА_1 станом на 02.09.2025 наявні такі відомості: військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , дата уточнення даних 02.09.2025. Ще зазначено про те, що через порушення військового обліку позивача розшукує ТЦК та СП, причина розшуку: не пройшов (відмовився від проходження ВЛК), дата початку розшуку 02.08.2025 (а.с.15).

02.09.2025 позивач направив поштовим зв'язком заяву до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому просив: виправити в Реєстрі недостовірні відомості про перебування заявника на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та внести інформацію про те, що він визнаний непридатним до військової служби та виключений з обліку; надати засвідченні копії документів, які слугували підставами для зняття ОСОБА_1 з військового обліку 30.09.2011 (Наказ МОУ №342) та висновку медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.04.2011 про непридатність до військової служби по ст.83 «а» розкладу хвороб Наказ МОУ №402 від 2008 року (а.с.16-18).

Відповіді та заяву позивача матеріали справи не містять.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Реєстру стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок №1487), чинного з 05.01.2023, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовані у додатку 2 до Порядку №1487. За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).

Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

За змістом статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону №1951-VIII)

Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Спір у цій справі стосується невідповідності даних паперового військового документа позивача (військового квитка) даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і відмові відповідача внести відомості щодо позивача в частині визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (тут і надалі в редакції до 19.04.2011, тобто в редакції, що діяла на дату проходження позивачем медичного огляду).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами (пункт 2.2 глави 2 розділу І Положення №402).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), серед інших, належать: ВЛК військових комісаріатів (підпункт 2.6.1 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402).

Пунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу I Положення №402 встановлено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Пункт 2.11.2 пункту 2.11 глави 2 розділу I Положення №402 визначає, що на ВЛК ТЦК покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК покладається огляд і інших контингентів.

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, встановлено ступені придатності осіб до військової служби відповідно до їх приналежності до певної категорії (контингенту, що проходять медичний), зокрема,

графа І - громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби;

графа ІІ - громадяни, військовослужбовці, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани);

графа ІІІ - громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Позивач проходив медичний огляд 19.04.2011, у віці 19 років, тому суд погоджується з представником відповідача, що хоч висновок медичної комісії вказує лише на підставу визнання позивача непридатним на підставі статті 83 «а» Розкладу хвороб, у даному випадку мова йде про статтю 83 «а» саме графи І, яка визначена для таких контингентів - громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби.

Відповідно до цього ж Розкладу хвороб за статтею 83 «а» контингент за графою І (громадяни під час приписки до призовних дільниць призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби) міг бути визнаний лише «непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час», для контингентів за графами ІІ та ІІІ (тобто громадяни, військовослужбовці, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани); громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються та проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу) «придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально».

Повертаючись до запису у військовому квитку позивача, суд зазначає, що такий внесено неповно, тобто хоч у ньому і вказано лише «непридатний», проте щодо ОСОБА_2 , який підпадав під контингент І графи Розкладу хвороб, такий повний запис мав би містити такі відомості за результатами медичного огляду: непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Такі висновки суду узгоджуються і з нормами глава 3 розділу II Положення №402 щодо медичного огляду військовозобов'язаних.

Так, відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)".

Пункт 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення № 206 визначає формулювання постанов, які приймає ВЛК при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів, серед яких:

а) "Придатний" .

б) "Непридатний":

до військової служби з виключенням з військового обліку;

до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: "Обмежено придатний до військової служби");

до військової служби за контрактом;

для підготовки до участі у ММО;

до участі у ММО;

до служби (роботи) у миротворчому персоналі;

до навчання у ВВНЗ;

до служби у плавскладі ВМС Збройних Сил України, морській піхоті, аеромобільних військах, спеціальних спорудах, водолазом, водолазом-глибоководником, акванавтом;

до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта;

до підводного водіння танків;

до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності;

до служби у військовому резерві (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається);

до служби на підводних човнах, придатний до служби на надводних кораблях (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається);

до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається у воєнний час);

до подальшого проходження зборів (постанова приймається щодо призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів).

Отже, формулювання висновку про "Непридатний" за результатами медичного огляду вимагало конкретизації у вигляді або непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

У відомостях системи «Оберіг» інформація про проходження медичного огляду ОСОБА_1 зазначена як такого, що визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Відомості паперового військового квитка ОСОБА_1 свідчать, що він не виключений з облік (як помилково вважає представник позивача), а знятий з обліку 30.09.2011 на підставі наказу МОУ №342 п.5 пп.4, та перебуває на обліку в записі як рядовий запасу.

Наказ Міністерства оборони України № 342 від 09.06.2006, відповідно до якого позивача було знято з військового обліку, відсутній в загальнодоступних джерелах. Представник відповідача зазначав у відзиві на позовну заяву, що такий втратив чинність відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» №24 від 15.01.2015. До втрати ним чинності, особи, зняті з військового обліку зараховувалися в запас Збройних Сил та знімалися з військового обліку як непридатні до військової служби в мирний час.

Відповідно до підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинній на 2011 рік) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже, ОСОБА_1 за результатами медичного огляду, пройденого 19.04.2011 був визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, знятий з військового обліку, проте не виключений з військового обліку та перебував на обліку у запасі. Позивач не був визнаний військово-лікарською комісією за результатами медичного огляду 19.04.2011 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

На даний час позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_3 та вважається таким, що не пройшов медичний огляд.

Відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-IX (далі Закон №3621-IX), чинного з 04.05.2024, установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Надалі цей пункт в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" № 4235-IX від 12.02.2025 (чинній з 15.02.2025) викладено у так: установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

У спірному випадку, на позивача покладався обов'язок до 05.06.2025 пройти у встановленому законом порядку повторний медичний огляд з метою визначення придатності його до військової служби.

ОСОБА_1 повторний медичний огляд з метою визначення придатності його до військової служби не проходив.

Отож, за встановлених у цій справі обставин відсутні підстави для внесення іншої інформації про позивача до Реєстру, зокрема про непридатність до військової служби з виключенням позивача з військової служби.

Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 12 січня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.