Рішення від 13.01.2026 по справі 380/21861/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/21861/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області код ЄДРПОУ 20551088, місцезнаходження: 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 15 (далі відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якій позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38 з моменту подання заяви до відповідача ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 04.09.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу» , п.п. 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38 з моменту подання заяви до відповідача ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 04.09.2023 року та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 11.11.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.09.2023 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» відповідно до пунктів 10, 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889 VIII, з огляду на те, що станом на дату звернення за призначенням пенсії стаж державної служби позивача складав понад 20 років. За результатами розгляду поданої позивачем заяви від 04.09.2023, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення від 11.09.2023 № 134650011620, яким відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Надалі, позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 11.09.2023 №134650011620 про відмову позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до заяви від 04.09.2023 та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723 , п. п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 № 179/7.4-22/51 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 180/7.4-22/51 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 13-70-05/38-37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 09/7.4-22/38 з дня подання заяви 04.09.2023.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 09.07.2024 у справі №380/24471/23 (залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2025) адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 11.09.2023 О/Р № 134650011620 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в митних органах та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 04.09.2023.

Разом з тим, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області рішенням «Про часткову відмову в проведенні перерахунку пенсії, а саме переході на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» повідомило, що проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 № 380/24471/23 та зараховано 23 роки 08 місяців 01 день до стажу державної служби періоди роботи на посадах в митних органах та відмовило позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Представник відповідача подав до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечив.

Відзив обґрунтований тим, що відділом перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг на виконання рішення суду від 09.07.2024 по справі № 380/24471/23 було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 04.09.2023. Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 по справі № 380/24471/23, яке набрало законної сили 05.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 зараховано до стажу державної служби період роботи з 02.09.1992 року по 01.05.2016. Стаж роботи на посаді державного службовця складає 23 роки 08 місяців 01 день. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за віком при загальному стажі роботи 46 років 09 місяців 06 днів у розмірі 12883,58 грн.

При розрахунку щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії складає 2093,00 грн з 04.09.2023, та з 01.03.2024 року 2361 грн; та з 01.03.2025 року 3038 грн що є меншим, ніж заявник отримує на теперішній час, отже даний перерахунок є недоцільним.

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якому зазначив ті ж мотиви, що і у позовній заяві.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.

04.09.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» відповідно до пунктів 10, 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889 VIII, з огляду на те, що станом на дату звернення за призначенням пенсії стаж державної служби позивача складав понад 20 років.

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви від 04.09.2023 про перехід на інший вид пенсії, визначене ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.

За результатами розгляду заяви позивача від 04.09.2023, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення від 11.09.2023 № 134650011620, яким відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки на думку у відповідача у заявника (позивача) відсутній стаж роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, який необхідний для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та посадові особи Державної митної служби не є державними службовцями.

18.10.2023 позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 11.09.2023 №134650011620 про відмову позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до заяви від 04.09.2023;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723 , п. п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 № 179/7.4-22/51 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 180/7.4-22/51 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 13-70-05/38-37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 09/7.4-22/38 з дня подання заяви 04.09.2023.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 09.07.2024 у справі №380/24471/23, залишеним без змін постановою від 05.09.2025 Восьмого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задовольнив частково:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 11.09.2023 О/Р № 134650011620 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових стрільців, буд. 15; ЄДРПОУ 20551088) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до стажу державної служби періоди роботи на посадах в митних органах та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 04.09.2023.

Рішенням від 02.10.2025 №19574/03-16 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про часткову відмову в проведенні перерахунку пенсії, а саме переході на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зазначено: на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 по справі № 380/24471/23, яке набрало законної сили 05.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 зараховано до стажу державної служби період роботи з 02.09.1992 року по 01.05.2016. Стаж роботи на посаді державного службовця складає 23 роки 08 місяців 01 день.

В рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 ухваленого у справі № 380/24471/23 відсутні зобов'язання щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» та не зобов'язано провести перерахунок з урахуванням довідок про складові заробітної плати №13-70-05/38-37, №180/7.4-22/51, 179/7.4-22/51, 09.7.4-22/38 від 01.09.2023. Суд прийшов до висновку про відсутність таких підстав.

За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за віком при загальному стажі роботи 46 років 09 місяців 06 днів у розмірі 12883,58 грн.

При розрахунку щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії складає 2093,00 грн з 04.09.2023, та з 01.03.2024 року 2361 грн; та з 01.03.2025 року 3038 грн що є меншим, ніж заявник отримує на теперішній час, отже даний перерахунок є недоцільним.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016 та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII).

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015. Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-XV від 09.07.2003, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-XV від 09.07.2003, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Право позивача на переведення на пенсію державного службовця встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі № 380/24471/23.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач станом на дату звернення з заявою про переведення на інший вид пенсії мав необхідний стаж державної служби для призначення бажаного виду пенсії та досяг віку, необхідного для її призначення.

Спірним питанням в цій справі є неврахуванням відповідачем довідок про складові заробітної плати від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38.

Суд звертає увагу на те, що право позивача на обчислення пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII не залежить від позиції відповідача щодо доцільності такого обчислення. Особа має право на перехід на інший вид пенсії і може ним скористатись.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 12 травня 2021 року у справі № 520/1972/19, а також з висновками Верховного Суду, що викладені у постанові від 29 вересня 2022 року у справі № 234/6967/17.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622) (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Отже, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно п. 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі Постанова №1-3) (чинна, станом на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", що додаються:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Звертаючись до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ позивач долучив:

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 № 179/7.4-22/51;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38.

Оскільки вказані довідки видано уповноваженим суб'єктом, відповідають встановленій формі, містять відомості про заробітну плату державного службовця за відповідною посадою, такі мають бути враховані органом Пенсійного фонду України при визначенні розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ.

Проте, відповідач при вирішенні питання щодо переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ відомості, зазначені у довідках від 01.09.2023 №179/7.4-22/51, №180/7.4-22/51, №13-70-05/38-37, №09/7.4-22/38 не врахував. При цьому, жодних недоліків таких довідок, які унеможливлюють їх прийняття, чи законних підстав для неврахування таких довідок відповідачем не наведено.

Як вбачається з рішення від 02.10.2025 №19574/03-16, такі довідки відповідач не брав до уваги у зв'язку з тим, що судом не зобов'язано відповідача їх враховувати.

Суд зазначає, що обов'язок відповідача врахувати довідки про складові заробітної плати при визначенні розміру пенсії встановлено безпосередньо Порядком №622 та не потребує додаткового ухвалення судом рішення.

Таким чином, обчислюючи пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, без урахування відомостей про заробітну плату державного службовця, зазначених у довідках від від 01.09.2023 №179/7.4-22/51, №180/7.4-22/51, №13-70-05/38-37, №09/7.4-22/38, відповідач діяв протиправно, всупереч вимогам Порядку №622, що зумовлює протиправність прийнятого ним рішення від 02.10.2025 №19574/03-16 та наявність підстав для його скасування.

Водночас суд звертає увагу на те, що пенсійним органом прийнято рішення від 02.10.2025 №19574/03-16 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про часткову відмову в проведенні перерахунку пенсії, а саме переході на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» згідно з яким відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто саме це рішення порушує права позивача.

Відтак позов в частині визнання визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38 з моменту подання заяви до відповідача ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 04.09.2023 року не підлягає до задоволення.

Зважаючи на це, керуючись частиною другою статті 9 КАС України з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про часткову відмову в проведенні перерахунку пенсії від 02.10.2025 №19574/03-16.

З метою повного відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу» , п.п. 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38 з моменту подання заяви до відповідача ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 04.09.2023 року та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13,14,72-76,139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про часткову відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 02.10.2025 №19574/03-16.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, місцезнаходження: 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 15) перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу» , п.п. 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 01.09.2023 року № 179/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року № 180/7.4-22/51, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №13-70-05/38-37, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2023 року №09/7.4-22/38 з моменту подання заяви до відповідача ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 04.09.2023 року та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, місцезнаходження: 76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 15) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.