12 січня 2026 року м. Житомир справа №240/238/26
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши заяву ОСОБА_1 , інша особа - ОСОБА_2 ,
встановив:
До суду через підсистему "Електронний суд" від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просив:
- розглянути питання та зняти арешту з банківського рахунку (картки) № карти ( НОМЕР_1 .... .... 3082), відкритого у ПриватБанк, та який використовується для зарахування грошового забезпечення військовослужбовця.
На обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначив, що у межах зведеного виконавчого провадження №79900959 на підставі постанови про арешт коштів боржника на його банківський рахунок (№ карти ( 5168 .... .... 3082), що відкритий у ПриватБанку, був накладений арешт. Зауважує, що він проходить військову службу по мобілізації, в вищезазначений рахунок має спеціальний цільовий статус та використовується виключно для зарахування його грошового забезпечення. Вказує, що відповідно до статті 73 Закону України "Про виконавче провадження" звернення стягнення на грошове забезпечення військовослужбовців не допускається, окрім випадків, прямо передбачених законом. Разом з тим, вимоги у зведеному виконавчому провадженні №79900959 пов'язані з цивільно-правовими зобов'язаннями (як поручителя), та не належать до винятків, які дозволяють здійснювати стягнення за рахунок грошового забезпечення військовослужбовців. У зв'язку із цим, ОСОБА_1 просить зняти арешт з його банківського рахунку.
05.01.2026 було здійснено реєстрацію заяви ОСОБА_1 та присвоєно їй унікальний номер судової справи №240/238/26.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Житомирського окружного адміністративного суду, головуючим суддею для розгляду заяви ОСОБА_1 було визначено суддю Черняхович І.Е.
Крім того, 05.01.2026 у вказаній справі №240/238/26 ОСОБА_1 до суду була подана заява про зупинення виконавчого провадження (вх. №570/26"д" від 05.01.2026), в якій заявник просить:
- зупинити зведене виконавче провадження №79894059 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" - до закінчення проходження ним військової служби;
- припинити вчинення будь-яких виконавчих дій у межах зазначеного виконавчого провадження №79894059;
- скасувати накладені арешти на кошти та рахунки боржника, як похідні від виконавчого провадження, зупиненого в силу прямої норми закону;
- надіслати йому постанову про зупинення виконавчого провадження в електронному вигляді.
Розглянувши вказану заву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частина 2 статті 9 КАС України передбачає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Вимоги до позовної заяви, визначені в статтях 160 та 161 КАС України.
Водночас, правові норми пункту 3 частини 3 статті 44 КАС України також визначають, що учасники справи мають право: подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Згідно положень статті 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 КАС України, відповідно до якої будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Також процесуальні норми КАС України передбачають інститут вжиття заходів забезпечення позову.
Відповідно до статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Вимоги до змісту і форми заяви визначені в статті 152 КАС України, відповідно до якої заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:
1) найменування суду;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
До заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Однак, подана ОСОБА_1 до суду заява про зупинення виконавчого провадження та вказана в ній інформація не дає суду можливості ідентифікувати її, а ні як заяву (клопотання) з процесуального питання, а ні як заяву про забезпечення позову, подану в порядку ст.ст. 150-152 КАС України.
Також суд зауважує, що норми КАС України не передбачають можливості подачі до суду заява про зупинення виконавчого провадження, як і не передбачаю повноважень суду на розгляд такого виду заяв.
Відповідно до частини 2 статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
У контексті зазначеного суд приходить до висновку, що подана ОСОБА_1 до суду заява про зупинення виконавчого провадження, в якій він просить: зупинити зведене виконавче провадження №79894059 на підставі п.10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" - до закінчення проходження ним військової служби; припинити вчинення будь-яких виконавчих дій у межах зазначеного виконавчого провадження №79894059; скасувати накладені арешти на кошти та рахунки боржника, як похідні від виконавчого провадження, зупиненого в силу прямої норми закону; надіслати йому постанову про зупинення виконавчого провадження в електронному вигляді, є очевидно безпідставною, а тому її слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 167, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 (вх. №570/26"д" від 05.01.2026) про зупинення виконавчого провадження повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.Е.Черняхович