Рішення від 12.01.2026 по справі 240/21645/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/21645/25

категорія 111020300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" про стягнення податкового боргу,

встановив:

Головне управління ДПС у Черкаській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" про стягнення податкового боргу у розмірі 272 859,81 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що Відповідач має податковий борг у загальному розмірі 272 859,81 грн, який утворився внаслідок несплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами - власниками об'єктів нежитлової нерухомості. Відповідачем сума податкового боргу у добровільному порядку не сплачена, у зв'язку із чим Позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 11.09.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвала про відкриття провадження отримана Відповідачем через підсистему «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, проте, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" правом на подання відзиву у визначений судом строк не скористалося.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання Відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 10.04.2023 ТОВ "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

Судом встановлено, що за ТОВ "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" обліковується податковий борг у загальній сумі 272 859,81 грн. Вказаний борг виник на підставі акта про результати перевірки від 04.03.2025 року №2718/23-00-07-09-01/45053838 та податкового повідомлення-рішення від 31.03.2025 року № 4701/23-00-07-09-01 зі строком сплати 07.05.2025 року на суму 272 274,82 грн, з урахуванням часткової сплати у розмірі 11,99 грн, у зв'язку з чим сума недоїмки становить 272 262,83 грн. Крім того, відповідно до положень статті 123 Податкового кодексу України, Відповідачу нараховано пеню у розмірі 596,92 грн, що в сукупності становить зазначену суму податкового боргу.

З метою погашення податкового боргу 09.06.2025 контролюючим органом було сформовано податкову вимогу №0006507-1307-2300 відносно Відповідача на суму податкового боргу станом на 05.06.2025 у розмірі 272 262,83 грн.

Податкова вимога направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (абзац перший пункту 59.3 статті 59 ПК України).

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (абзац другий пункту 59.3 статті 59 ПК України).

Згідно із пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктом 102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.

Заявлені до стягнення нараховані суми грошових зобов'язань є узгодженими та несплаченими, що є порушенням обов'язку платника податків.

Направлена податкова вимога також вважається врученою згідно статей 42 та 58 ПК України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з Відповідача заявленої суми податкового боргу, оскільки належних доказів погашення заборгованості Відповідачем суду не надано.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Черкаській області про стягнення з ТОВ «УКРПРОМ-ТРАНС 2023» податкового боргу у розмірі 272 859,81 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати такого суб'єкта, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки у даній справі судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертизи, суб'єктом владних повноважень не понесені, підстави для їх стягнення з Відповідача відсутні.

Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, Черкаський район, Черкаська область, 18002, код ЄДРПОУ: 44131663) до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" (вул. Євгена Коновальця, 39, кв.2, м. Баранівка, Звягельський район, Житомирська область, 12701, код ЄДРПОУ: 45053838) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРПРОМ-ТРАНС 2023" у банках, що обслуговують такого платника податків, у дохід бюджету податковий борг у сумі 272 859,81 грн (двісті сімдесят дві тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень 81 копійка).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

12.01.26