Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 січня 2026 року Справа№200/9028/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ у Донецькій області, відповідач), про:
- визнання протиправною бездіяльності, що полягає у не виплаті недоотриманої пенсії ОСОБА_2 відповідно до заяви позивача від 28.02.2024 року;
- зобов'язання виплатити ОСОБА_1 недоотримані пенсійні кошти у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 за період з 01.10.2013 року по 23.09.2023 року відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з одночасним їх перерахунком на момент смерті ОСОБА_2 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач через представника звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою щодо оформлення недоотриманої пенсії за померлого батька ОСОБА_2 відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Проте, відповідач у своєму листі №6875-4612/М-02/8-0500/24 від 27.03.2024 року відмовив позивачу у виплаті недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 на тій підставі, що для отримання недоотриманих пенсійних виплат у зв'язку зі смертю пенсіонера, потрібно особисто звернутися з відповідною заявою. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2024 по справі № 200/6810/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто заяву позивача від 28.02.2024 року про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області П/С №914110110637 від 06.05.2025 року позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії через відсутність особистої заяви ОСОБА_1 на виплату недоотриманої пенсії; надання до заяви копій, а не оригіналів документів; відсутність свідоцтва про право на спадщину. Зазначене протиправне рішення відповідача від 06.05.2025 року і стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
25 грудня 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що при розгляді наданих документів встановлено наступні порушення норм чинного законодавства, а саме: 1) документи подані представником (порушено п.1.1 Порядку 22-1); 2) подані документи є копіями, що завірені нотаріусом, на підпис та штамп якого проставлений апостиль, який також є копією; 3) документ, який підтверджує факт смерті ОСОБА_4 , виданий в Державі Ізраїль, не містить спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток; підтвердження підписів і печаток на офіційних документах, тобто документ не пройшов процедуру легалізації; 4) відсутні документи, які підтверджують проживання позивача з пенсіонером на день його смерті або свідоцтва про право на спадщину (порушено п.2.16 Порядку 22-1). Таким чином, на підставі вищевикладеного Головним управлінням 06.05.2025 на виконання рішення суду розглянуто по суті заяву від 28.02.2024 №8796 ОСОБА_1 та прийнято рішення щодо відмови ОСОБА_1 у оформленні та виплаті недоотриманої суми пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_4 . Разом з цим, рішення від 06.05.2025 позивачем/представником не оскаржується і не є предметом розгляду спору. Крім того, позивачем пропущений строк звернення до суду з даним позовом, а повноваження ОСОБА_5 не підтверджені згідно норм діючого законодавства України. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , син ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено нотаріально посвідченим свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 з апостилем та перекладом.
За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) перебував на обліку в Головному управлінні з дислокацією в м. Маріуполь як отримувач пенсії за віком, призначеної Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області та поновленої на виконання рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26.09.2022 по справі №200/2241/22, яке набрало законної сили 23.01.2023 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки виплату пенсії ОСОБА_4 фактично проведено по 30.11.2013, заборгованість на виконання рішення суду обчислено за період з 01.12.2013 по 30.09.2023 в сумі 327 091,28 грн.
Листом Головного управління від 10.07.2023 №0500-0220-8/59086 повідомлено представника ОСОБА_6 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , про необхідність надання пенсіонером до територіальних органів Пенсійного фонду України заяви про виплату пенсії через уповноважену банківську установу.
Актуальний поточний рахунок представником/Брозголь Левом не надано.
За відсутності актуального поточного рахунку пенсіонера виплата заборгованості з пенсійних коштів ОСОБА_4 за життя не проведена.
Пенсійна справа знята з обліку з 01.10.2023 у зв'язку зі смертю пенсіонера ІНФОРМАЦІЯ_1 .
28.02.2024 року ОСОБА_1 , син ОСОБА_2 , через представника ОСОБА_5 , звернувся до відповідача з заявою на виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю батька через веб-портал Пенсійного фонду України. До заяви заявником додані наступні документи:
- копія РНОКПП ОСОБА_7 ;
- копія заяви ОСОБА_1 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_7 ;
- копія паспорта ОСОБА_7 ;
- копія паспорта ОСОБА_1 ;
- копія РНОКПП ОСОБА_1 ;
- копія свідоцтва про смерть ОСОБА_7 з перекладом з івриту на українську мову;
- копія заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини;
- копія витягу про реєстрацію в спадковому реєстр;
- копії штампу апостиляції, що засвідчують дійсність печатки та підпису нотаріуса Вадима Меламеда;
- свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Меламеда Вадима Борисовича;
- ордер про надання правової допомоги.
Листом №6875-4612/М-02/8-0500/24 від 27.03.2024 року відповідач відмовив позивачу у виплаті недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 , оскільки для отримання недоотриманих пенсійних виплат у зв'язку зі смертю пенсіонера, потрібно особисто звернутися з відповідною заявою.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2024 по справі №200/6810/24, яке набрало законної сили 16.04.2025, зобов'язано Головне управління розглянути по суті в порядку статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заяву ОСОБА_1 вих.8796 від 28.02.2024 про виплату пенсії після смерті ОСОБА_2 , із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Рішенням відповідача від 06.05.2025 року № П/С №914110110637 позивачу відмолено у оформленні та виплаті недоотриманої суми пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_8 . При розгляді наданих документів встановлено наступні порушення норм чинного законодавства:
1. Документи подані представником заявника, а не заявником особисто (п. 1.1 Порядку 22-1);
2. Подані документи є копіями, що завірені нотаріусом з м. Рішон Ле Ціона вул. Ротшильд 53 (копії), на підпис та штамп нотаріуса проставлений апостиль, який також є копією (п. 2.23 Порядку 22-1);
3. Документ, який підтверджує факт смерті ОСОБА_8 , виданого в Державі Ізраїль, не містить спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток; підтвердження підписів і печаток на офіційних документах, тобто документ не пройшов процедуру легалізації за кордоном для України;
4. Не надано свідоцтво про право на спадщину (п. 2.26 Порядку 22-1).
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (ст. 9 Закону № 1058-IV).
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 52 Закону № 1058-IV.
Так, положеннями ст. 52 Закону № 1058-IV передбачено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 № 1788-XII, згідно з якою суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2024 по справі №200/6810/24 відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 від 28.02.2024 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням відповідача від 06.05.2025 року № П/С №914110110637 позивачу відмолено у оформленні та виплаті недоотриманої суми пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_8 . При розгляді наданих документів встановлено наступні порушення норм чинного законодавства:
1. Документи подані представником заявника, а не заявником особисто (п. 1.1 Порядку 22-1);
2. Подані документи є копіями, що завірені нотаріусом з м. Рішон Ле Ціона вул. Ротшильд 53 (копії), на підпис та штамп нотаріуса проставлений апостиль, який також є копією (п. 2.23 Порядку 22-1);
3. Документ, який підтверджує факт смерті ОСОБА_8 , виданого в Державі Ізраїль, не містить спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток; підтвердження підписів і печаток на офіційних документах, тобто документ не пройшов процедуру легалізації за кордоном для України;
4. Не надано свідоцтво про право на спадщину (п. 2.26 Порядку 22-1).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 визначено, що заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абз. 2 п. 1.1. Порядку № 22-1).
Днем звернення за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно пункту 2.23 Порядку № 22-1, при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Пунктом 2.26 Порядку № 22-1 регламентовано наступне.
Для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Таким чином, члени сім'ї померлого пенсіонера, які проживали разом із ним на день його смерті, мають право на суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку зі смертю, реалізація якого повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.
Виходячи із аналізу правових норм, які регулюють порядок звернення особи за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на тримання таких виплати, є відповідна заява особи разом із переліком документів, які додаються до такої заяви, подані до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
При цьому, Порядком № 22-1 передбачені декілька способів звернення із заявами про виплату недоотриманої пенсії до структурних підрозділів ПФУ, а саме: особисто, засобами поштового зв'язку або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Таким чином, на підставі доказів, які містяться у матеріалах справи, судом встановлено, що позивачем було дотримано порядок та спосіб звернення із заявою від 28.02.2024 за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера.
При цьому, норми Порядку № 22-1 не містять вимог стосовно прямої заборони особам, що звертаються до пенсійних органів, подавати заяву через представника, уповноваженого на вчинення таких дій на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 04.04.2024 по справі № 360/1258/23.
Необхідно зазначити, що стаття 59 Конституції України передбачає, що кожен має право на правову допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Доводи відповідача про те, що заява позивача про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути передана в пенсійний фонд тільки ним особисто, звужує конституційне право на звернення за допомогою через уповноваженого представника.
Отже, суд дійшов висновку, що чинним законодавством передбачена можливість подачі заяви як особисто позивачем, так і його особистої заяви уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи через представника.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем було дотримано порядок та спосіб звернення за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера, а також надано весь необхідний пакет документів передбачений Порядком № 22-1.
Щодо посилань відповідача на те, що подані документи є копіями, що завірені нотаріусом з м. Рішон Ле Ціона вул. Ротшильд 53 (копії), на підпис та штамп нотаріуса проставлений апостиль, який також є копією (п. 2.23 Порядку 22-1), та документ, який підтверджує факт смерті ОСОБА_8 , виданого в Державі Ізраїль, не містить спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток; підтвердження підписів і печаток на офіційних документах, тобто документ не пройшов процедуру легалізації за кордоном для України, суд зазначає наступне.
Засвідчення вірності копій документів в Україні регулюється статтями 75-78 Закону України «Про нотаріат». Нотаріально засвідчена копія являє собою ксерокопію оригінального документа, скріплену гербовою печаткою, підписом та штампом нотаріуса, що підтверджує відповідність копії оригіналу.
Під час засвідчення, нотаріус перевіряє відповідність копії до оригіналу офіційного документа, що має юридичне значення, та скріплює її печаткою та підписом. Також можливе засвідчення вірності копії з копії документа, якщо така копія була засвідчена в нотаріальному порядку або видана юридичною особою, що видала оригінал документа. У більшості випадків, нотаріальна копія має ту саму силу, що і оригінал документа.
З матеріалів справи судом встановлено, що додані до заяви позивача від 28.02.2024 року документи, нотаріально посвідчені, містять апостиль та переклад, тому зазначені посилання відповідача є необґрунтованими.
Разом з цим, щодо посилань відповідача на відсутність свідоцтва про право на спадщину (п. 2.26 Порядку 22-1) суд зазначає, що свідоцтво про право на спадщину ля виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, надається лише у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Натомість, як вже було зазначено судом вище, положеннями ст. 52 Закону № 1058-IV передбачено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали
Відповідно до п. п.2.16 Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду.
Однак, долучені позивачем до заяви від 28.02.2024 року документи, не містять відомостей про проживання позивача разом з пенсіонером на день його смерті. Також, такі докази не долучені і до позовної заяви.
Відтак, оскільки відсутні докази щодо проживання позивача разом з пенсіонером на день його смерті, у відповідача відсутні підстави для виплати позивачу як сину померлого пенсіонера недоотриманої суми пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Разом з цим, суд не приймає посилань відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду з даним позовом, а повноваження ОСОБА_5 не підтверджені згідно норм діючого законодавства України, оскільки позивачу відмовлено у виплати недоотриманої пенсії батька рішенням від 06.05.2025 року, яке прийнято на виконання рішення суду, а питання щодо повноважень на підписання позовної заяви вирішується судом під час відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судове рішення складено та підписано 12 січня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Чучко