Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 січня 2026 року Справа№200/9122/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ 44070187) до Товариства з обмеженою відповідальністю “МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (85000, Донецька область, Добропілля, вул. Горбаченка Руслана, буд. 1, ЄДРПОУ 42360523) про стягнення податкового боргу, -
24.11.2025 року Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» про стягнення податкового боргу, в якому просить:
стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (код ЄДРПОУ 42360523) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу 7 278 380,35 грн, а саме:
з рентної плати за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення), (код класифікації доходів бюджету 13020100, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 834 922,75 грн;
з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), (код класифікації доходів бюджету 19010100, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 127 074,77 грн;
з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код класифікації доходів бюджету 19010200, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 129,85 грн;
з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (код класифікації доходів бюджету 19010300, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 316 252,98 гривень.
Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» Позивач звільнений від сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податковий борг виник з причини несплати грошових зобов'язань нарахованих платником самостійно у сумі 7 278 380,35 грн. Оскільки податковий борг відповідачем добровільно не погашений, позивач просить суд стягнути його з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, будь-яких заперечень, пояснень, заяв, клопотань останнім не надано.
Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Згідно з частиною 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (код ЄДРПОУ 42360523) (далі - ТОВ «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ», відповідач, платник) є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 06.08.2018 за № 12541020000005092, податкова адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Горбаченко Руслана, буд. 1, (код за КАТОТТГ Добропільська територіальна громада, UA14160070000097326).
ТОВ «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області) як платник податків за основним місцем обліку з 01.01.2025. У період з 17.06.2022 по 31.12.2024 перебувало на податковому обліку як платник податків за основним місцем обліку в ГУ ДПС у м. Києві.
Наразі по ТОВ «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, в розмірі 7 278 380,35 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, а також нарахованої пені за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, у т.ч.:
- рентна плата за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення) (код класифікації доходів бюджету 13020100, код території UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 834 922,75 грн, а саме:
- 430 712,92 грн, нараховано (у поточному році) платником самостійно основного платежу по строку (декларація. термін сплати минулий рiк), Додаток 5. Розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9428145340 вiд 04.02.2022, термін сплати 21.02.2022;
- 404 209,83 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація. термiн сплати поточний рiк), Додаток 5. Розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9050312633 вiд 05.05.2022 термін сплати 20.05.2022.
- екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю) (код класифікації доходів бюджету 19010100, код території UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 127 074,77 грн, а саме:
- 1 645 839,95 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація. термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення, Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124116 вiд 04.02.2022, термін сплати 21.02.2022;
- 1 481 234,82 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення, Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312847 вiд 05.05.2022, термін сплати 20.05.2022.
28.05.2024 платником подано уточнюючий звіт на зменшення (у поточному році) самостійно нарахованого основного платежу (термiн сплати минулий рік), Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення, Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9314821783 вiд 28.05.2024 за 1-й квартал 2022 року у сумі 1 481 234,82 гривень.
Станом на дату надання уточнюючого звіту обліковувався податковий борг у сумі 4 608 309,59 грн, у тому числі за 4-й квартал 2021 року у сумі 3 127 074,77 грн (Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124116 вiд 04.02.2022) та за 1-й квартал 2022 року у сумі 1 481 234,82 грн (Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення, Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312847 вiд 05.05.2022).
Відповідно до п. 87.9 статті 87 ПК України зменшення податкового боргу відбулося згідно з черговістю його виникнення, а саме: зменшено заборгованість за Розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення, Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124116 вiд 04.02.2022 у сумі 1 481 234,82 грн за 4-й квартал 2021 року. Дані обставини не призвели до зміни загальної суми боргу.
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код класифікації доходів бюджету 19010200, код території UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 129,85 грн, а саме:
- 129,85 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об'єкти, Додаток 2 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312817 вiд 05.05.2022, термін сплати 20.05.2022.
28.05.2024 платником подано уточнюючий звіт на зменшення (у поточному році) самостійно нарахованого основного платежу (термiн сплати минулий рік), Розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об'єкти, Додаток 2 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9314821787 вiд 28.05.2024 за 1-й квартал 2022 року у сумі 193,48 гривень.
Станом на дату надання уточнюючого звіту обліковувався податковий борг у сумі 323,33 грн, у тому числі за 4-й квартал 2021 року у сумі 129,85 грн (Розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об'єкти, Додаток 2 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124088 вiд 04.02.2022) та за 1- квартал 2022 у сумі 193,48 грн (Розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об'єкти, Додаток 2 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312817 вiд 05.05.2022).
Відповідно до п. 87.9 статті 87 ПК України зменшення податкового боргу відбулося згідно з черговістю його виникнення, а саме: зменшено заборгованість за Розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об'єкти, Додаток 2 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124088 вiд 04.02.2022 у сумі 193,48 грн за 4-й квартал 2021 року. Дані обставини не призвели до зміни загальної суми боргу.
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (код класифікації доходів бюджету 19010300, код території UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 316 252,98 грн, а саме:
- 90 693,24 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9322026050 вiд 28.10.2021, термін сплати 19.11.2021;
- 2 035 086,45 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124098 вiд 04.02.2022, термін сплати 21.02.2022;
- 1 027 469,21 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312910 вiд 05.05.2022, термін сплати 20.05.2022;
- 163 004,08 грн, нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 18.02.2022 по 28.05.2024. 28.05.2024 платником подано уточнюючий звіт на зменшення (у поточному році) самостійно нарахованого основного платежу (термiн сплати минулий рік), Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9314821785 вiд 28.05.2024 за 1-й квартал 2022 року у сумі 1 027 469,21 гривень.
Станом на дату надання уточнюючого звіту обліковувався податковий борг у сумі 4 180 718,11 грн, у тому числі за 3-й квартал 2021 у сумі 1 118 162,45 грн (Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9322026050 вiд 28.10.2021), за 4-й квартал 2021 року у сумі 2 035 086,45 грн (Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9428124098 вiд 04.02.2022) та за 1-й квартал 2022 року у сумі 1 027 469,21 грн (Розрахунок за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9050312910 вiд 05.05.2022).
Відповідно до п. 87.9 статті 87 ПК України зменшення податкового боргу відбулося згідно з черговістю його виникнення, а саме: зменшено заборгованість за Розрахунком за розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об'єктах, Додаток 3 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9322026050 вiд 28.10.2021 у сумі 1 027 469,21 грн за 3 - й квартал 2021 року. Дані обставини не призвели до зміни загальної суми боргу.
У зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 22.03.2024 № 0000084-1305-0599, яку спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 06.04.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 41.1. статті 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи (підпункт 41.1.1.).
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (стаття 5 ПК України).
За приписами статті 16.1.4 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 Кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно з п.п. 251.1.4 п. 251.1 ст. 251 ПК України рентна плата складається, у т.ч. з рентної плати за спеціальне використання води.
Згідно з п. 255.1 ст. 255 ПК України платниками рентної плати за спеціальне використання води є суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Згідно з п. 255.3 ст. 255 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.
Згідно з п.п. 255.11.1, 255.11.2, 255.11.5, 255.11.7 п. 255.11 ст. 255 ПК України водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.
Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об'єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування та/або в інтегрованому довкіллєвому дозволі, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
Рентна плата за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики обчислюється виходячи з фактичних обсягів води, пропущеної через турбіни гідроелектростанцій, та ставки рентної плати.
Справляння рентної плати за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва не звільняє водокористувачів від сплати рентної плати за спеціальне використання води.
Відповідно до п. 255.12 ст. 255 ПК України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.
Відповідно до п. 257.1, ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Відповідно до п.п. 257.3.4 п. 257.3 ст. 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, у т.ч. з рентної плати за спеціальне використання води.
Згідно з п. 257.5 ст. 257 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Згідно з пп. 258.2.1. п. 258.2 ст. 258 ПК України контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.
Відповідно до пп. 258.2.5. п. 258.2 ст. 258 ПК України органи, що видають дозволи на спеціальне водокористування та/або інтегрований довкіллєвий дозвіл, щороку до 20 січня надають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та органам водного господарства інформацію про водокористувачів, яким видано такі дозволи, а також подають відомості про внесення змін до інформації про водокористувачів, яким видано такі дозволи, до 10 числа місяця, що настає за кварталом, у якому такі зміни відбулися.
Водокористувачі, яким видано дозволи на спеціальне водокористування та/або інтегрований довкіллєвий дозвіл та які здійснюють постачання води іншим водокористувачам, щороку до 20 січня подають до контролюючих органів та органів водного господарства перелік водокористувачів - абонентів.
У разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування та/або інтегрований довкіллєвий дозвіл, для вжиття до них заходів згідно із законом.
Відповідно до п. 241.1 ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання);
утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Відповідно до ст. 242 ПК України об'єктом та базою оподаткування є:
обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти;
обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання;
обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб'єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк;
обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).
База оподаткування податком за викиди двоокису вуглецю за результатами податкового (звітного) року зменшується на обсяг таких викидів у розмірі 500 тонн за рік.
Відповідно до п. 249.1. ст. 249 ПК України суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.
Відповідно до п. 250.1 ст. 250 ПК України базовий податковий період для сплати екологічного податку дорівнює календарному кварталу.
Згідно з пп. 250.2.1 п. 250.2 ст. 250 ПК України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
Відповідно до ст. 129 ПК України, зокрема підпункту 129.1.3 пункту 129.1, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Відповідно до п. 56.11. ст. 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3. статті 57 визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до вимог пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
У зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 22.03.2024 № 0000084-1305-0599, яку спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 06.04.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 42.5 ст.42 ПК України та п.6 розділу IV «Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 30.06.2017 № 610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770 (із змінами) податкова вимога від 22.03.2024 № 0000084-1305-0599 вважається врученою.
Доказів оскарження податкової вимоги форми «Ю» від 22.03.2024 № 0000084-1305-0599 в адміністративному чи судовому порядку до суду не надано.
Відповідно до п. 41.4 ст. 41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем не вжиті заходи із самостійного погашення податкового боргу. Строки добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
На час розгляду справи доказів погашення відповідачем податкового боргу суду не надано.
Матеріалами справи підтверджено, що податковий борг відповідача складає 7 278 380,35 грн.
Враховуючи те, що узгоджені податкові зобов'язання Відповідачем перед бюджетом не сплачено, виникли правові підстави для звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу в розмірі 7 278 380,35 гривень.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наявних в матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 241-247, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ 44070187) до Товариства з обмеженою відповідальністю “МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (85000, Донецька область, Добропілля, вул. Горбаченка Руслана, буд. 1, ЄДРПОУ 42360523) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МИРОНІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (код ЄДРПОУ 42360523) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу 7 278 380,35 грн, а саме:
з рентної плати за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення), (код класифікації доходів бюджету 13020100, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 834 922,75 грн;
з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), (код класифікації доходів бюджету 19010100, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 127 074,77 грн;
з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код класифікації доходів бюджету 19010200, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 129,85 грн;
з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (код класифікації доходів бюджету 19010300, код за КАТОТТГ UA14020050000019803, Світлодарська територіальна громада), у сумі 3 316 252,98 гривень.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 13 січня 2026 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров