Рішення від 12.01.2026 по справі 200/9652/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 року Справа№200/9652/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з 24.10.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що пенсія розрахована відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач в особистому кабінеті Веб-порталу виявив, що відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 всупереч вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської" невірно розраховано розмір пенсію та зменшено її розмір.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Зобов'язано відповідача подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.

31.12.2025 на адресу суду надійшли витребувані документи та відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 16.02.1999, як отримувач пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

При розрахунку розміру пенсії за віком, станом на 01.03.2022, застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки відповідно до Закону № 2148 з урахуванням збільшеного показника середньої заробітної плати відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 та постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в розмірі 6186,32 грн. Розмір пенсії з надбавками склав - 16855,70 грн. З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 6186,32 грн. збільшено на коефіцієнт 1,197 та склав 7405,03 грн. Розмір підвищення склав 3320,58 грн та враховуючи положення абз. 2 п.10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації - 1820,58 грн. (перевищує 1500 грн). Розмір пенсії з надбавками склав - 18355,70 грн. З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7405,03 грн. збільшено на коефіцієнт 1,0796 та склав 7994,47 грн. Розмір підвищення склав 1606,03 грн. та відповідно до п.3 Постанови № 185 застосовано обмеження в індексації - 106,03 грн. (перевищує 1500 грн) та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови № 168- 1820,58 грн. Розмір пенсії з надбавками склав - 19855,70 грн. З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7994,47 грн. збільшено на коефіцієнт 1,115 та склав 8913,83 грн. Розмір підвищення склав 2504,94 грн. та враховуючи положення абз. 2 ч. 3 Постанови № 209 застосовано обмеження в індексації- 1004,95 грн. (перевищує 1500 грн) та збережено обмеження в індексації відповідно до Постанови №168 - 1820,58 грн., та Постанови №185 - 106,03 грн. Розмір пенсії з надбавками - 21355,70 грн.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV з 16.02.1999.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025.

Розмір пенсії за віком становить (ст.27) (30359,08 грн. * 0.73750) 22389,82 грн.

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 48 років) 1133,28 грн.

Загальний розмір пенсії 23523,10 грн.

Доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" 764,16 грн.

Сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30359,08 грн.) 24287,26 грн.

Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025

Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1820,58 грн.

Обмеження в індексації з 01.03.2024 року -106,03 грн.

Обмеження індексації з 01.03.2025 року -1004,95 грн.

Розмір пенсії з надбавками 21355,70 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 124).

Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

Частиною 3 Постанови № 168, Постанови № 185, Постанови № 209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, з 01.03.2023 Пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.

Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.

Як зазначено вище, з протоколу перерахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії за віком становить (ст.27) (30359,08 грн. * 0.73750) 22389,82 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 48 років) 1133,28 грн., загальний розмір пенсії 23523,10 грн., доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" 764,16 грн., сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30359,08 грн.) 24287,26 грн.

Водночас, відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 21355,70 грн., оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 на 1820,58 грн., з 01.03.2024 на 106,03 грн. та з 01.03.2025 на 1004,95 грн.

Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.

Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 залишено в силі.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 30.10.2025 по справі № 200/2564/25.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача.

Із врахуванням вищевикладеного та наведених норм чинного законодавства України, висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії гарантованого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 24.10.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження ОСОБА_1 основного розміру пенсії гарантованого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 24.10.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 гривень (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич