Ухвала від 12.01.2026 по справі 580/10293/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

12 січня 2026 року Справа №580/10293/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Духневич О.С., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.09.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо винесення рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025;

- зобов'язати відповідача скасувати рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААГ № 434550 набув статусу особи з інвалідністю ІІІ групи від 04.06.2024 по 04.06.2025. Листом Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України від 27.12.2024 № 368/03-19 позивача було запрошено до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" у період з 06.01.2025 по 17.01.2025 для проведення ретельного аналізу документів та підтвердження законності рішення МСЕК щодо встановлення ІІІ групи інвалідності.

Позивач вказує, що у період з 15.01.2025 по 22.01.2025 перебував на стаціонарному обстеженні у відділенні експертизи, відновлення функціонування і тифлореабілітації Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України". В подальшому експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності.

Вважаючи рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи № ЦО 3789 від 05.03.2025 протиправним та таким що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 адміністративну справу № 580/10293/25 передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного судому.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.10.2025, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Витребувано за ініціативою суду у Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" належним чином засвідчені копії документів, а саме: докази на підставі яких експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності. Зобов'язано Державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" надати витребувані документи до Донецького окружного адміністративного суду у строк до 10.11.2025.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 повторно витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії документів, а саме: докази на підставі яких експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності. Провадження у справі було зупинено до отримання витребуваних доказів.

25.12.2025 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 надано витребувані документи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.01.2026 поновлено провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, суд доходить висновку про необхідність витребування додаткових доказів.

Як слідує із матеріалів справи, предметом спору є рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ІІІ групи інвалідності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1338 від 15.11.2024) було затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, відповідно до яких медико-соціальну експертизу проводили медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 № 561 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2067 від 10.12.2024) була затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності, пунктом 1.4 якої було визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. При огляді у МСЕК проводились вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії.

Вказана Інструкція була чинна станом на час встановлення позивачу групи інвалідності 04.06.2024.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.10.2024 № 1809 права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії було покладено на державну установу "Український державний науково - дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" з дати підписання цього наказу. Цим же наказом затверджено нове Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ. Вказаний наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 2022 від 03.12.2024 "Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи". Цим наказом права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи покладені на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673).

Відповідно до цього наказу Центру оцінювання функціонального стану особи наказано забезпечити прийняття медико-експертних справ, скарг та документів, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 "Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі - Положення в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених Постановою № 1338.

У пункті 7 Положення зазначено, що права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 1338 рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.

Згідно з підпунктом 2 пункту 8 Положення Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої має бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, по якому проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження, та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

Аналогічне положення зазначене у пункті 51 Порядку, в якому встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді; за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу); за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи.

Згідно з абзацом 13 пункту 51 Порядку за результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

25.12.2025 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 відповідачем надано докази на підставі яких експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності.

Разом з тим, наданих відповідачем документів недостатньо.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до положень ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема на підставі письмових доказів.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про витребування за ініціативою суду у Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" докази, а саме: медичні документи, сформовані за результатами повного медичного обстеження ОСОБА_1 , та проведених необхідних досліджень на підставі яких експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності; інформацію про заклад охорони здоров'я, на базі якого проводилось повне медичне обстеження та необхідні дослідження щодо ОСОБА_1 з метою проведення повторного оцінювання; інформацію про участь ОСОБА_1 в проведенні обстеження або без його участі; інформацію про наявність або відсутність виключних підстав для перенесення строків повного медичного обстеження та необхідних досліджень щодо ОСОБА_1 ; реквізити документів, що підтверджують виключні підстави для перенесення строків повного медичного обстеження та необхідних досліджень щодо ОСОБА_1 ; інформацію про перебування або не перебування ОСОБА_1 у період з 15.01.2025 по 22.01.2025 на стаціонарному обстеженні у відділенні експертизи, відновлення функціонування і тифлореабілітації Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України». У випадку перебування на стаціонарному обстеженні - підстави такого перебування; інформацію про те чи повідомляв ОСОБА_1 про перенесення строків медичного обстеження.

Положеннями ч. 1 та 2 ст. 236 КАС України визначено підстави, за наявності яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі та підстави.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

В зв'язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про зупинення розгляду справи для витребування доказів, суд вважає за необхідне, для повного та об'єктивного розгляду справи, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.

Відтак, враховуючи положення ч. 6 ст. 7 КАС України, з метою реалізації прав сторін щодо надання доказів на обґрунтування своїх вимог і заперечень та для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне витребувати докази та зупинити провадження у справі.

Керуючись ст. 9, 72, 77, 80, 236, 248, 256 КАС України, суд-

УХВАЛИВ:

Витребувати за ініціативою суду у Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" докази, а саме:

- медичні документи, сформовані за результатами повного медичного обстеження ОСОБА_1 , та проведених необхідних досліджень на підставі яких експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи прийнято рішення № ЦО 3789 від 05.03.2025 про необгрунтованість встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності;

- інформацію про заклад охорони здоров'я, на базі якого проводилось повне медичне обстеження та необхідні дослідження щодо ОСОБА_1 з метою проведення повторного оцінювання;

- інформацію про участь ОСОБА_1 в проведенні обстеження або без його участі;

- інформацію про наявність або відсутність виключних підстав для перенесення строків повного медичного обстеження та необхідних досліджень щодо ОСОБА_1 ;

- реквізити документів, що підтверджують виключні підстави для перенесення строків повного медичного обстеження та необхідних досліджень щодо ОСОБА_1 ;

- інформацію про перебування або не перебування ОСОБА_1 у період з 15.01.2025 по 22.01.2025 на стаціонарному обстеженні у відділенні експертизи, відновлення функціонування і тифлореабілітації Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України». У випадку перебування на стаціонарному обстеженні - підстави такого перебування;

- інформацію про те чи повідомляв ОСОБА_1 про перенесення строків медичного обстеження.

Зобов'язати Державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" надати витребувані судом докази у строк до 22.01.2026.

Витребувані судом докази слід подати до Донецького окружного адміністративного суду шляхом направлення на електронну адресу (inbox@adm.dn.court.gov.ua).

Провадження у справі № 580/10293/25 зупинити до отримання витребуваних доказів.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження.

Суддя О.С. Духневич