12 січня 2026 року Справа № 160/22186/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не розгляду заяви та неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний»);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 червня 2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та внести дані громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , про його зняття (виключення) з військового обліку (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») в реєстри територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами не розглянуті заяви позивача про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття (виключення) його з військового обліку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено сторонам строки для надання заяв по суті справи.
Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 та від ІНФОРМАЦІЯ_2 , у терміни, що встановлені для подачі відзивів на позовну заяву, докази розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.06.2025 про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та прийнятого рішення за результатами такого розгляду (у разі наявності).
Від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли пояснення третьої особи щодо позову (відзив на позов), згідно змісту яких, позивач знаходиться на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . 14 квітня 2025 року ОСОБА_1 було направлено заяву від 14.04.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 21 квітня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу ОСОБА_1 направлено лист, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , тому з відповідною заявою рекомендовано звернутись за місцем перебування на військовому. Отже, відповідач вважає, що доводи позивача щодо не розгляду його заяви не відповідають дійсності.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов, у якому відповідач зазначив, що у зв'язку з недостатнім фінансуванням, відповідь про розгляд заяви ОСОБА_1 від 16.06.2025 року направлена простим листом. Враховуючи, що до наступного часу лист до відповідача не повернувся, відповідач вважає, що він отриманий позивачем.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив таке.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 з 03.03.2025 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , придатний до військової служби, звання солдат.
Позивач звертався до відповідачів із заявами від 14.04.2025 та від 16.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про оскільки він відбував покарання на підставі вироків Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.3 ст. 81 та ч.2. ст. 140 ККУ, Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.2 ст. 229 ККУ. Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.2 ст. 307 ККУ, Широківського районного суду Дніпропетровської області за ч.2 ст. 307 ККУ.
Однак, як зазначає позивач відповідей від ІНФОРМАЦІЯ_1 та від ІНФОРМАЦІЯ_2 він не отримав, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_2 до Реєстру внесена інформація про те, що ним вчинено порушення правил військового обліку, вказана інформація відображається у електронному військово-обліковому документі «Резерв +».
Не погоджуючись із внесенням до Реєстру відомостей про порушення правил військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд виходить з такого.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487, в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявами до відповідачів), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно з частиною 8 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2016 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Відповідно до частини 9 статті 5 Закону № 1951-VIII, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Стаття 14 Закону № 1951-VIII регламентує ведення Реєстру.
Так, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом пункту 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Згідно з пунктом 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З матеріалів справи вбачається, що позивач 16.06.2025 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 як особи, що визнана непридатною до військової служби, виключена з військового обліку та є не військовозобов'язаною особою.
В цій заяві позивач зазначав, що причиною виключення його з військового обліку, є притягнення його до кримінальної відповідальності, а саме: у 1998 році Інгулецьким районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.3 ст. 81 та ч.2. ст. 140 ККУ, у 2000 році Інгулецьким районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.2 ст. 229 ККУ, у 2005 році Інгулецьким районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.2 ст. 307 ККУ, у 2010 році Широківський районним судом Дніпропетровської області за ч.2 ст. 307 ККУ.
Судом на підставі наданих ІНФОРМАЦІЯ_8 доказів встановлено, що позивачу була надана відповідь на це звернення листом від 23.06.2025 №1654, згідно змісту якого: « ІНФОРМАЦІЯ_9 розглянуте звернення від 16.06.2025, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно Вас відомостей як особи, що визнана непридатною до військової служби, виключення з військового обліку як не військовозобов'язаною особою. Непридатність до військової служби в Україні визначається військово-лікарською комісією (ВЛК) за станом здоров'я та фіксується у відповідному висновку. Особа, визнана непридатною, звільняється від військової служби, але може залишатися на військовому обліку. Документів, згідно яких Ви вважаєте себе непридатною особою до заяви не додано, у зв'язку з чим, розглянути зазначене питання не є можливим».
Позивач зазначає, що не отримував відповідь на своє звернення, тому просить зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву.
Згідно доводів відповідача, відповідь у формі листа від 23.06.2025 надіслана позивачу поштовим зв'язком простою кореспонденцією, тому доказів її надсилання надати не може.
Разом з тим, суд зазначає, що нормами чинного законодавства не зобов'язано органи ТЦК та СП здійснювати листування у спірному випадку виключно рекомендованою кореспонденцією. Наявність відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.06.2025 на лист від 16.06.2025 спростовує доводи позивача щодо вчинення ІНФОРМАЦІЯ_8 протиправної бездіяльності щодо не розгляду його заяви від 16.06.2025, тому у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви позивача про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) з обліку ОСОБА_1 з військового обліку (присвоєння статусу «невійськовозобов'язаний») та зобов'язати її розглянути суд відмовляє, оскільки судом не встановлено порушення прав позивача в цій частині.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 внести дані ОСОБА_1 , про його зняття (виключення) з військового обліку (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») в реєстри територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 5, 6 статті 37 Закону №2232 (в редакції станом на час звернення позивача), зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:
з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України): які досягли 25-річного віку; які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік в іншому районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання; які призвані, направлені чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які пройшли базову загальновійськову підготовку; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби як непридатні до військової служби за станом здоров'я - після підтвердження рішення комісією вищого рівня; які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; які направлені на альтернативну (невійськову) службу; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які зараховані до військового оперативного резерву; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
3) з військового обліку резервістів: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту; які досягли граничного віку перебування на службі у військовому резерві або виключені з військового оперативного резерву; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, статтею 37 Закону №2232 передбачено вичерпні підстави для зняття або виключення військовозобов'язаного з військового обліку, серед яких відсутня така підстава як притягнення до кримінальної відповідальності та відбування покарання.
До того ж, суд вважає за необхідне наголосити, що позивач ототожнює такі поняття: як зняття з військового обліку та виключення з військового обліку.
За змістом указаних норм знятий з військового обліку не є тотожним виключений з військового обліку. Так зняття з військового обліку це тимчасовий захід, та він не передбачає для позивача статусу «невійськовозобов'язаного», а виключення з військового обліку передбачає остаточне звільнення від військового обов'язку, тобто надання позивачу статусу «невійськовозобов'язаного». В своїх заявах до ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач не конкретизував, який саме статус він просив отримати (знятий з військового обліку чи виключений з військового обліку).
Отже, на підставі вищевикладеного, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 внести дані ОСОБА_1 , про його зняття (виключення) з військового обліку (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») в реєстри територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, з огляду на те, що позивач не має підстав ні для зняття з військового обліку, ні для виключення з військового обліку, з підстав, які наведені у заяві від 16.06.2025.
Стосовно позовних вимог пред'явлених до ІНФОРМАЦІЯ_10 , суд зазначає, що під час розгляду справи порушення прав позивача саме цим органом ТЦК та СП не встановлено, тим більш, що позивач у тексті позову та виходячи із суті позовних вимог не наводить обгрунтованих пояснень стосовно порушення його прав саме ІНФОРМАЦІЯ_11 . Крім того, позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , оцінку діям/бездіяльності якого надано в цьому рішенні.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. 2, 5, 241-246, 255, 295, 297 КАС України суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 12.01.2026 року.
Суддя Н.Є. Калугіна