12 січня 2026 року Справа 160/32760/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів,-
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/32760/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 року, залишеним без змін Постановою третього апеляційного адміністративного суду від 15.05.2025 року, позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м.Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виходячи із восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01.07.2021 р., відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 р. №1-р (II), відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР від 06.06.1996 р. в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 15.05.2025 року.
Ухвалою суду від 01.08.2025 року заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Дзісь Андрія Романовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/32760/24 було повернуто.
Від представника ОСОБА_1 - адвоката Дзісь Андрія Романовича до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/32760/24, яка обгрунтована тим, що на виконання рішення суду Головне управління позивача повідомило, що розрахунок пенсії на виконання рішення суду розмір пенсії становить 16206 грн. Тобто, на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальних пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 19882,40 грн ( 18888 ( 8*2361) + 944,40 + 50).
Ухвалою суду від 08.09.2025 року призначено заяву до розгляду в порядку письмового провадження.
Повідомлено, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/32760/24 була направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через систему "Електронний Суд".
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 3-денний строк з дня отримання даної ухвали для надання до суду пояснень щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/32760/24.
До суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли пояснення на заяву.
Ухвалою суду від 18.09.2025 року заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Дзісь Андрія Романовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/32760/24 задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 року в адміністративній справі №160/32760/24.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 20.02.2025 року в адміністративній справі №160/32760/24 відповідно до положень ст.382 КАС України протягом дев'яноста днів з дня отримання копії цієї ухвали, в якому в т.ч. зазначити про обставини здійснення розрахунку пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати докази виконання рішення суду від 20.02.2025 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направити звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 року разом із відповідними доказами на адресу ОСОБА_1 , а докази такого направлення надати до суду разом зі звітом.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі №160/32760/24.
Ухвалою суду від 23.12.2025 року призначено розгляд звіту в порядку письмового провадження.
Зобов'язано ОСОБА_1 та/або її представника у строк до 05.01.2026 року надати суду письмові пояснення щодо поданого відповідачем звіту про виконання рішення суду.
До суду від представника ОСОБА_1 надійшли пояснення, в яких зазначено, що на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 19882,40 грн ( 18888 ( 8*2361) + 944,40 + 50). Натомість відповідач надає інформацію, що доплата на виконання рішення суду за період з 01.07.2021 по 31.07.2025 становить 65 033,51 грн, у тому числі: доплата за період з 01.07.2021 по 28.02.2024 - у розмірі 79 822,77 грн та переплата пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2025 - у розмірі 14 789,26 грн. Відповідач, не беручи до уваги збільшення мінімальної пенсії, протиправно зменшує розмір пенсії та визначає переплату пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ч.3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. ч. 7,8 ст. 80 КАСУ особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Отже для повного, всебічного та об'єктивного вирішення заяви, для з'ясування всіх обставин, з урахуванням принципів рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності суд вважає за необхідне витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- детальний щомісячний розрахунок доплати на виконання рішення суду за період з 01.07.2021 по 31.07.2025, доплати за період з 01.07.2021 по 28.02.2024 та переплати пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2025.
- пояснення з документальним підтвердженням та посиланням на чинне законодавство України щодо мінімального розміру пенсії за віком, яка була застосована при нарахуванні пенсії позивачу на виконання рішення у цій справі.
Відповідно до положень ст. 119 Кодексу адміністративного судочинства України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Зупинення провадження - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З метою недопущення порушення строків розгляду звіту, суд приходить висновку про необхідність зупинення провадження.
Керуючись статтями 72-80, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- детальний щомісячний розрахунок доплати на виконання рішення суду за період з 01.07.2021 по 31.07.2025, доплати за період з 01.07.2021 по 28.02.2024 та переплати пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2025.
- пояснення з документальним підтвердженням та посиланням на чинне законодавство України щодо мінімального розміру пенсії за віком, яка була застосована при нарахуванні пенсії позивачу на виконання рішення у цій справі.
Зазначені документи надати до суду протягом 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду нарочно через канцелярію суду або шляхом поштового зв'язку або шляхом завантаження до системи “Електронний суд» з автоматичним накладенням електронного цифрового підпису, а також направити представнику позивача.
Роз'яснити, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Суд попереджає про застосування заходів процесуального примусу у випадку невиконання вимог суду в частині надання витребуваних документів.
Зупинити провадження у справі до надання витребуваних судом доказів та пояснень.
Суд роз'яснює, що відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Неклеса