Рішення від 13.01.2026 по справі 140/10447/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/10447/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 36-37), просить: про визнання протиправними дій у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) з часу звернення до пенсійного органу; скасування рішення №032950012533 від 27.06.2025 щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону №796-ХІІ; зобов'язання зарахувати період навчання з 01.09.1989 по 15.02.1992 до стажу та призначити їй пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 звернулася до відділу обслуговування громадян №4 (сервісного центру) м. Камінь-Каширський Голоовного управління Пенсійного фронду України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої надала всі необхідні документи, зокрема диплом про навчання, який підтверджує період, що підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Однак, рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 27.06.2025 №032950012533 від 27.06.2025 у призначенні пенсії відмовлено, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (23 роки 07 місяців 27 днів, при необхідному - 26 років), оскільки до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1989 по 15.02.1992 через різницю у написанні імені у дипломі та паспорті.

Позивач не погоджується із діями відповідача та прийнятим рішенням щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з підстави відсутності необхідного страхового стажу, оскільки формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження органами пенсійного фонду в реалізації особою конституційного права на соціальний захист та призначення пенсії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю. Так, зазначив, що на момент звернення позивач досягла віку 54 років, а її страховий стаж склав 23 роки 07 місяців 27 днів. Підтверджений період роботи (проживання) на території зони гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ на 01.01.1993 становить 03 роки 22 дні (з 26.04.1986 по 29.08.1988 - 2 роки 4 місяці 4 дні, з 14.04.1992 по 31.12.1992 - 8 місяців 18 днів). Загальний підтверджений період проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення - 35 років 4 місяці 20 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років. При цьому, необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зменшений на кількість років зменшення пенсійного віку становить 26 років. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період навчання за дипломом від 17.02.1992 НОМЕР_1 , оскільки вказане в дипломі ім'я « ОСОБА_2 » (рос.) не відповідає паспортним даним заявниці « ОСОБА_2 » (рос.). періоди ведення підприємницької діяльності з 25.12.2006 по 31.12.2006 та з 01.01.2008 по 31.12.2008, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка ОК 5); для зарахування періоду навчання необхідно надати додаток до диплома або уточнюючу довідку з навчального закладу про період і форму навчання. У зв'язку із тим, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж, то їй відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ та право на пенсійну виплату вона набуде 05.04.2036 .

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

ГУ ПФУ у Київській області, за результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 від 20.06.2025 щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, прийняло рішення від 27.06.2025 №032950012533, яким відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю 26 років страхового стажу.

Рішення мотивоване тим, що страховий стаж заявника становить 23 роки 07 місяців 27 днів. До страхового стажу не зараховано: період навчання за дипломом від 17.02.1992 НОМЕР_1 , оскільки вказане в дипломі ім'я « ОСОБА_2 » (рос.) не відповідає паспортним даним заявниці « ОСОБА_2 » (рос.). періоди ведення підприємницької діяльності з 25.12.2006 по 31.12.2006 та з 01.01.2008 по 31.12.2008, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка ОК-5). При цьому, для зарахування періоду навчання необхідно надати додаток до диплома або уточнюючу довідку з навчального закладу про період і форму навчання.

В рішенні також зазначено, що підтверджений період роботи (проживання) на території зони гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ на 01.01.1993 становить 03 роки 22 дні (з 26.04.1986 по 29.08.1988 - 2 роки 4 місяці 4 дні, з 14.04.1992 по 31.12.1992 - 8 місяців 18 днів). Загальний підтверджений період проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення - 35 років 4 місяці 20 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років.

Незгода позивача із відмовою у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на умовах статті 55 Закону №796-XII стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частинами першою, другою статті 55 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років; початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що умовою для виникнення в особи права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII є факт проживання та (або) праці такої особи у зоні гарантованого добровільного відселення протягом трьох років до 01.01.1993. Початкова величина зменшення пенсійного віку (3 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Додатково такі особи мають право на зменшення пенсійного віку на 1 рік за 2 роки проживання, роботи на відповідній місцевості. При цьому максимальна межа зниження пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII становить 6 років, незалежно від того застосовувалась початкова величина зменшення пенсійного віку до таких осіб чи ні (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23).

Виходячи із змісту правовідносин, які регулюються Законом № 796-ХІІ, обов'язковий для отримання особою статусу постраждалого від Чорнобильської катастрофи період проживання та роботи починає свій перебіг від дати аварії на Чорнобильській АЕС, тобто з 26.04.1986. Отже, щодо проживання та (або) праці потерпілої особи у зоні гарантованого добровільного відселення протягом 3 років станом на 01.01.1993, то його необхідно обраховувати з 26.04.1986по 01.01.1993 (подібні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 19.09.2024 у справі № 460/23707/22).

Суд зауважує, що відповідач ГУ ПФУ у Київській області у рішенні від 27.06.2025 №032950012533 про відмову в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку не заперечує факт проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років.

Водночас, другою обов'язковою умовою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII є наявність у особи відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

З рішення ГУ ПФУ у Київській області від 27.06.2025 №032950012533 видно, що на час звернення із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку страховий стаж позивача становить 23 роки 07 місяців 27 днів.

Суд не погоджується із прийнятим рішенням ГУ ПФУ у Київській області про відмову у призначенні пенсії від 27.06.2025 №032950012533, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За приписами частин другої, четвертої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Пунктом 8 Порядку №637 визначено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Позивач надала пенсійному органу диплом серії НОМЕР_1 від 17.02.1992, згідно з яким позивач вступила в 1989 році до Великолукського лісхоз-технікума Мінлісхозу РСФСР та рішенням кваліфікаційної комісії від 15.02.1992 їй присвоєна кваліфікація технік лісного господарства.

Підставою для незарахування до страхового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1989 по 15.02.1992 згідно з дипломом серії НОМЕР_1 від 17.02.1992 відповідач зазначив, що вказане в дипломі ім'я « ОСОБА_2 » (рос.) не відповідає паспортним даним заявниці « ОСОБА_2 » (рос.). При цьому в оскаржуваному рішенні від 27.06.2025 №032950012533 зазначено, що для зарахування періоду навчання необхідно надати додаток до диплома або уточнюючу довідку з навчального закладу про період і форму навчання.

Пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, з-поміж іншого, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Суд наголошує, що матеріали справи не містять тих відомостей, що працівник структурного підрозділу при прийманні документів пропонував позивачу надати додаткові документи, в тому числі щодо підтвердження факту навчання у період з 01.09.1989 по 15.02.1992, або ж звертався до відповідних органів із запитами щодо підтвердження такого факту та повідомляв її про відсутність таких відомостей у відповідних інформаційних реєстрах/системах.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач ГУ ПФУ у Київській області при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу, не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з'ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Водночас, на думку суду, період навчання позивача з 01.09.1989 по 15.02.1992, який відображений у дипломом серії НОМЕР_1 від 17.02.1992, повинен бути зарахований до страхового стажу позивача для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, позаяк у суду відсутні підстави ставити під сумнів належність документа позивачу, записи у дипломі узгоджуються між собою та стосуються однієї і тієї ж особи позивача ОСОБА_1 . Вказані вище недоліки у записах диплому щодо помилки в одній літері у написанні російською мовою по батькові позивача не можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що рішенням ГУ ПФУ у Київській області від 27.06.2025 №032950012533 позивачу протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно достатті 55 Закону №796-ХІІ.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IVпенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Київській області від 27.06.2025 №032950012533 та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55Закону №796-ХІІ з 05.04.2025 (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку), зарахувавши до страхового стажу період навчання згідно з 01.09.1989 по 15.02.1992.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 12112,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 05.09.2025.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки задоволено позов, який було подано до суду в електронній формі через систему Електронний суд, що передбачає застосування коефіцієнту для пониження відповідного розміру ставки судового збору (1211,20 грн х 0,8), тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 968,96 грн. Решту судового збору може бути повернуто позивачу за окремо поданим ним клопотанням на підставі статті 7 Закону №3674-VI.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.06.2025 №032950012533 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05.04.2025, зарахувавши до страхового стажу період навчання згідно з 01.09.1989 по 15.02.1992.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1968,96 грн (одна тисяча дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548).

Суддя О. О. Андрусенко