м. Вінниця
12 січня 2026 р. Справа № 120/3214/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши поданий звіт в порядку положень ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 адміністративний позов задоволено.
Позивач 07.07.2025 подав заяву про зобов'язання відповідача подати звіт про виконанням судового рішення від 30.05.2023.
Ухвалою від 28.07.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі №120/3214/23 призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області місячний строк з дня отримання даної ухвали для надання суду письмових пояснень по суті поданої заяви, а також усіх доказів які підтверджують виконання боржником рішення суду від 30.05.2023 у справі №120/3214/23.
Надалі відповідач подав звіт та вказав, що на виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням проведено заявнику розрахунок пенсії з 01.07.2021 розмір якої з урахуванням нарахованих 2000 грн згідно з Постановою № 713 склав - 10584,02 грн.
Починаючи з серпня 2023 року пенсія заявнику виплачується Головним управлінням в новому розмірі - 13285,78грн.
Сума заборгованості на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23 у розмірі 50000,00 грн за період з 01.07.2021 по 31.07.2023 обліковувалась Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх, як вже повідомлялось в звітах, була передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.
Відповідач зауважив, що в жовтні 2025 року Головним управлінням було проведено виплату частини боргу заявнику в сумі 187,35 грн, яка розрахована одержувачам пенсій, що були включені до переліку виконаних судових рішень станом на 01.09.2025, виходячи з частини бюджетних асигнувань відповідно до помісячного розпису доходів і видатків Пенсійного фонду за ретроспективними судовими рішеннями. Таким чином залишок боргу за вказаним судовим рішенням становить 49812,65 грн (50000,00-187,35).
Однак, позивачем обрано інший спосіб виконання рішення суду, та відповідно до ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2025 року змінено спосіб виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23 встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплати заборгованості по перерахованій пенсії, а саме:
"Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 щомісячну доплату згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01 липня 2021 року по 31 липня 2023 року у сумі 50 000,00 грн (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок)".
Відповідач вказав, що порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845. Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу.
Тому, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23, після зміни способу виконання рішення суду шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій пенсії за період з 01.07.2021 по 31.07.2023 в розмірі 50000,00 грн в подальшому підлягає виконанню через Державну казначейську службу України.
Позивач подав свої заперечення щодо звіту відповідача та просив відмовити у його прийнятті.
Надаючи оцінку звіту про виконання рішення від 30.05.2023, суд виходить із таких мотивів.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до положень частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі статтею 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, установлену законом.
Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).
Статтею 382 КАС обумовлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У свою чергу, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (ч. 1 ст. 382-3 КАС України).
Оцінюючи повноту виконання рішення від 30.05.2023, суд враховує таке.
Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті з 01.07.2021 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".
Надалі, ухвалою від 15.04.2025, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2025, задоволено заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 120/3214/23.
Змінено спосіб і порядок виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, на:
"Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 щомісячну доплату згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01 липня 2021 року по 31 липня 2023 року у сумі 50 000,00 грн (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок)".
У поданому звіті відповідач зазначив, що Головним управлінням проведено заявнику розрахунок пенсії з 01.07.2021, розмір якої з урахуванням нарахованих 2000 грн згідно з Постановою № 713 склав - 10584,02 грн.
Починаючи з серпня 2023 року пенсія заявнику виплачується Головним управлінням в новому розмірі - 13285,78грн.
Сума заборгованості на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23 у розмірі 50000,00 грн за період з 01.07.2021 по 31.07.2023 обліковувалась Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх, була передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.
Відповідач зауважив, що в жовтні 2025 року Головним управлінням було проведено виплату частини боргу заявнику в сумі 187,35 грн, яка розрахована одержувачам пенсій, що були включені до переліку виконаних судових рішень станом на 01.09.2025, виходячи з частини бюджетних асигнувань відповідно до помісячного розпису доходів і видатків Пенсійного фонду за ретроспективними судовими рішеннями. Отже, залишок боргу за вказаним судовим рішенням становить 49812,65 грн (50000,00-187,35).
Щодо вказаного, суд зазначає, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2, ч. ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845 (зі змінами) (далі - Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;
виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України Про виконавче провадження.
Згідно з п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Водночас, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.
Отже, подальше виконання рішення суду у справі № 120/3214/23 врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.
Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст. ст. 287, 382 КАС України.
Отже, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення без установлення нового строку для подання звіту і припинити раніше установлений судовий контроль, оскільки зміна способу виконання судового рішення з спонукання суб'єкта владних повноважень до виплати боргу на спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення боргу за приписами Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" зумовлює обтяження обов'язком подальшого примусового виконання судового рішення не відповідача у справі (територіальний орган системи ПФУ), а відповідного суб'єкта владних повноважень системи Державної казначейської служби України.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 26.11.2025 (вх. № 74285/25) про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 в адміністративній справі № 120/3214/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Судовий контроль за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.05.2023 у справі № 120/3214/23 - припинити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повну ухвалу складено 12.01.2026.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна