Справа №461/10704/25
Провадження №3/461/117/26
13 січня 2026 року суддя Галицького районного суду м. Львова Радченко В.Є., при секретарі судового засідання Штогрина В.-Н. Л., представника митниці Лубоцького Б.І., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Волинська обл., місце роботи тимчасово не працює, місце проживання АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 06.11.2019 виданий 0711.,
за ч. 3 ст. 471 Митного Кодексу України, -
08 грудня 2025 року близько 17 години 29 хвилин гр. України ОСОБА_1 на автомобілі марки «MERCEDES-BENZ 316 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_2 прямував з Республіки Польща в Україну в якості водія, з приватної поїздки, через МАПП «Шегині" Львівської митниці, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим своїми діями заявив про відсутність будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню або, які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження. При здійсненні митного контролю даного транспортного засобу виникла підозра щодо наявності в ньому товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню.
Автомобіль було переведено зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів та товарів, де під час проведення огляду автомобіля із застосуванням технічних засобів митного контролю (фотокамера, ліхтарик, вага) було виявлено товар, який відповідно до ст. 378 МК України, Постанови Кабінету Міністрів України № 434 від 21.05.2012 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 23.05.2012 року обмежений до переміщення через митний кордон України, а саме: 1. Харчова добавка DONAVIT SUPRA 90 САР в упаковці по 90 капсул у кількості 10800 штук; 2. Медикаменти PANTOPRAZOLO в упаковці по 28 таблеток - у кількості 5096 штуки; 3. Медикаменти STEMOX в упаковці по 12 таблеток у кількості 1200 штуки.
Згідно довідки головного державного інспектора ОВ УБК та ПМП митниці Дьоміна А.Ю., вартість виявлених предметів правопорушення становить 455400 гривень.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину заперечив. Зазначив, що перевозив з Республіки Польща в Україну гуманітарну допомогу через пункт пропуску «Шегині» та обрав смугу руху «зелений коридор». При огляді автомобіля було виявлено не задекларовані медикаменти. Зазначив, що свідомо обрав смугу руху «зелений коридор», оскільки перевозив гуманітарну допомогу.
Представник Львівськоїмитниці в судовому засіданні просив ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати стягнення, передбачене санкцією ч. 3 ст. 471 МК України.
Заслухавши думку представника митниці та особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України, недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами - тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.
Згідно з приміткою ст. 471 МК України, недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".
Згідно з ч.5 ст. 366 МК України, обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Факт митного правопорушення підтверджується даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил; копією контрольного талону; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу; доповідною запискою, письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження при ввезенні на митну територію України громадянами.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, суд приходить до висновку, що до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, необхідно застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч. 3 ст.471 МК України.
При вирішенні питання про необхідність накладення адміністративного стягнення у виді конфіскації товарів з врахуванням конкретних обставин правопорушення, суд, з урахуванням особи ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, наявності звернень громадських, благодійних організацій щодо гуманітарного характеру товару, який перевозив ОСОБА_1 , вважає можливим повернути останньому вилучений товар відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1738/UA209000/2025 від 08.12.2025 року.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу без конфіскації товарів, що були безпосереднім предметом правопорушення, відповідає загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
Крім того, відповідно до ст.40-1КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 665,60 грн.
На підставі ч.1 ст.519 МК України та розрахунку витрат на зберігання на складі митниці, з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, слід стягнути суму витрат за зберігання товарів в розмірі 436,55 грн.
Керуючись ст.471 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471МК України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 грн. без конфіскації товарів, що були безпосереднім предметом правопорушення.
Вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1738/UA209000/2025 від 08.12.2025 року товар - повернути ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці витрати за зберігання товару на складі митниці у розмірі 436,55 грн.
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.Є. Радченко