61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
13.01.2026р. Справа №905/1159/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1; код ЄДРПОУ: 42399676)
до відповідача ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, будинок 8-Д; код ЄДРПОУ: 34657789)
про стягнення 71 932,01 грн -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості в розмірі 71 932,01 грн.
Ухвалою суду від 10.11.2025 залишено без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» та запропоновано усунути недоліки позовної заяви.
13.11.2025 від позивача надішли документи на усунення недоліків поданої до суду позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.11.2025 прийнято позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
01.12.2025 до суд надійшов Відзив відповідача на позовну заяву, у якому відповідач просить суд зменшити розмір заявленої до стягнення пені на 99 %, відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1159/25 до 01.04.2026 року та повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
05.12.2025 до суд надійшла Відповідь на відзив Відповідача.
10.12.2025 надійшли Заперечення на Відповідь на відзив.
Вказані документи залучені до матеріалів справи та враховані судом при розгляді справи і винесенні рішення.
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
21.10.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - Позивач, Постачальник) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (далі - Відповідач, Споживач) було укладено Договір постачання природного газу № 8523-ПСО(Т)-04 (далі- Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, за цим договором Постачальник зобов'язується поставити природний газ (надалі також - газ) Споживачу, а Споживач зобов'язується прийняти його та оплатити газ на умовах Договору.
Постачальник передає Споживачу природний газ у загальному потоці газу. Передача природного газу від Постачальника до Споживача оформлюється Комерційним актом приймання-передачі природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС та цього Договору (п.2.2).
Згідно п. 4.1. Договору (в редакції додаткової угоди №7 від 25.04.2025) Договірна ціна на природний газ, який постачається Постачальником за обсяги, передбачені 2.1 цього Договору, встановлюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №222 (зі змінами) за 1000 куб. м газу з ПДВ та складає: 18 000,00 грн., крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 501,97 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 552,167 грн, крім того ПДВ 20% - 110,433 грн, всього з ПДВ - 662,60 грн за 1000 куб.м. Всього ціна на природний газ за 1000 куб. м. з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовлені потужності на добу наперед, обсягів газу в період з 01.04.2025 до 30.04.2025 (включно) становить 18 662,60 грн.
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що оплата за газ проводиться Споживачем виключно грошовими коштами на банківський рахунок Постачальника шляхом 100% оплати Договірної вартості газу за період постачання наступним чином:
33% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 10 числа періоду постачання включно;
33% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 20 числа періоду постачання включно;
34% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 28 числа періоду постачання включно.
Остаточний розрахунок за фактично переданий у періоді постачання природний газ з урахуванням цього Договору, здійснюється Споживачем на підставі відповідних комерційних актів не пізніше 10 числа місяця (включно), наступного за періодом постачання. В платіжних дорученнях Споживач має обов'язково вказувати призначення платежу, номер та дату Договору.
На виконання умов Договору, у квітні 2025р. Позивач передав у власність Відповідача природний газ на загальну суму 62 805,43 грн, що підтверджується комерційним актом приймання - передачі природного газу від 30.04.2025 р. за квітень 2025 року на суму 62 805,43 грн.
Комерційний акт приймання - передачі природного газу від 30.04.2025 р. за квітень 2025 року підписаний Сторонами без зауважень.
Проте, Оплату за переданий у квітні 2025 року газ Відповідач не здійснив чим порушив умови господарського зобов'язання.
Станом 31.10.2025 (дата пред'явлення позову) Відповідач має основну заборгованість, в розмірі 62 805,43 грн..
Вважаючи порушеним своє право, керуючись приписами ст.ст.525, 526, 530, 549, 610-612, 625, 629, 655, 692, 712 ЦК України, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» суму основного боргу за квітень 2025 року по Договору № 8523-ПСО(Т)-04 від 21.10.2024 у розмірі - 62 805,43 грн; пеню - 8 321,29 грн; три проценти річних - 805,29 грн.
Доводи ТОВ «Краматорськтеплоенерго».
Відповідач у відзиві зазначив, що між сторонами відсутні розбіжності щодо суми заборгованості у розмірі 71 932,01 грн за квітень 2025 року по Договору № 8523-ПСО(Т)-04 від 21.10.2024, рахунків, здійснених платежів за надані послуги та інших обставин, наведених Позивачем у позовній заяві та визнав позов у повному обсязі.
Водночас, незважаючи на повне визнання заявлених позовних вимог, Відповідач вказує, що виникнення заборгованості у розмірі 71 932,01 грн є наслідком обставин пов'язаних із військовою агресією російської федерації, які не залежали від його волі.
Посилаючись на зазначене, Відповідач просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1159/25 до 01.04.2026 року, а також зменшити розмір пені, заявленої Позивачем до стягнення, на 99 відсотків.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України, умовами Договору № 8523-ПСО(Т)-04 від 21.10.2024.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-ІУ зі змінами та доповненнями (далі - ЦК України) однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України .
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України.
Згідно вимог ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 ст. 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч. 1 ст. 692 ЦК України).
Згідно норм цивільного та господарського законодавства договір купівлі-продажу є оплатним, тобто при набуванні речі у власність, покупець сплачує продавцеві вартість (ціну) речі, яка обумовлена договором, а у продавця виникає зобов'язання передати покупцю річ та право вимоги оплати і зобов'язання покупця сплати вартість отриманої речі та право її вимоги.
Даний договір є консенсуальним, оскільки права та обов'язки виникають вже в момент досягнення ними угоди за всіма істотними умовами. Отже, змістом договору є ті умови, з приводу яких сторони досягли згоди.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України,).
Приписами ст. 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов'язання у строк, встановлений договором.
У судовому засіданні встановлено, що 21.10.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - Позивач, Постачальник) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (далі - Відповідач, Споживач) було укладено Договір постачання природного газу № 8523-ПСО(Т)-04 (далі- Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, за цим договором Постачальник зобов'язується поставити природний газ (надалі також - газ) Споживачу, а Споживач зобов'язується прийняти його та оплатити газ на умовах Договору.
Постачальник передає Споживачу природний газ у загальному потоці газу. Передача природного газу від Постачальника до Споживача оформлюється Комерційним актом приймання-передачі природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС та цього Договору (п.2.2).
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що оплата за газ проводиться Споживачем виключно грошовими коштами на банківський рахунок Постачальника шляхом 100% оплати Договірної вартості газу за період постачання наступним чином:
33% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 10 числа періоду постачання включно;
33% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 20 числа періоду постачання включно;
34% від Розрахункової Договірної вартості оплачується Покупцем до 28 числа періоду постачання включно.
Остаточний розрахунок за фактично переданий у періоді постачання природний газ з урахуванням цього Договору, здійснюється Споживачем на підставі відповідних комерційних актів не пізніше 10 числа місяця (включно), наступного за періодом постачання. В платіжних дорученнях Споживач має обов'язково вказувати призначення платежу, номер та дату Договору.
На виконання умов Договору, у квітні 2025р. Позивач передав у власність Відповідача природний газ на загальну суму 62 805,43 грн, що підтверджується комерційним актом приймання - передачі природного газу від 30.04.2025 р. за квітень 2025 року на суму 62 805,43 грн.
Комерційний акт приймання - передачі природного газу від 30.04.2025 р. за квітень 2025 року підписаний Сторонами без зауважень.
Проте, Оплату за переданий у квітні 2025 року газ Відповідач не здійснив чим порушив умови господарського зобов'язання.
Станом 31.10.2025 (дата пред'явлення позову) Відповідач має основну заборгованість, в розмірі 62 805,43 грн.
Відповідно до вимог ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з приписами ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Пунктом 5.2 Договору визначено, що у разі прострочення Споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 4.2 Договору, Споживач зобов'язується сплатити Постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості є правомірними та обґрунтованими.
Щодо нарахування пені.
Пункт 5.2 Договору узгоджується із положеннями ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»: платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
З урахуванням суми та строку прострочення сплати основного боргу у сумі 62805,43 грн Відповідача перед Позивачем за Договором, розмір нарахованої пені за неналежне виконання Відповідачем умов Договору за період з 13.05.2025 по 15.10.2025 складає 8 321,29 грн.
Щодо нарахування 3 % річних.
Відповідно до вимог пункту 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.
Оскільки Відповідачем не виконані умови Договору щодо оплати отриманого природного газу, він зобов'язаний сплатити на користь Позивача суму боргу, а також три проценти річних від простроченої суми.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Що стосується нарахованих 3% річних, то приписи ст. 625 ЦК України про розмір процентів, що підлягають стягненню за порушення грошового зобов'язання, є диспозитивними та застосовуються, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Оскільки сторони в Договорі передбачили 3 проценти річних, що є мінімально гарантованою сумою згідно з ст. 625 ЦК України для належного захисту прав Позивача, то стягненню підлягають три проценти річних від простроченої суми за весь час прострочення.
З огляду на розмір основної заборгованості Відповідача перед Позивачем за Договором у сумі 62 805,43 грн та тривалість прострочення її сплати, сума 3 % річних, нарахованих за порушення Відповідачем зобов'язань за Договором за період з 13.05.2025 по 15.10.2025, становить 805,29 грн.
Перевіривши розрахунок 3% річних суд вважає qjuj арифметично вірним та обґрунтованим.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у відзиві зазначив, що між сторонами відсутні розбіжності щодо суми заборгованості у розмірі 71 932,01 грн за квітень 2025 року по Договору №8523-ПСО(Т)-04 від 21.10.2024, рахунків, здійснених платежів за надані послуги та інших обставин, наведених Позивачем у позовній заяві, та визнав позов у повному обсязі.
Причиною виникнення заборгованості у розмірі 71 932,01 грн Відповідач зазначає настання обставин, що не залежали від його волі, зокрема пов'язаних із військовою агресією російської федерації.
Частиною 2 ст. 46 ГПК України передбачено, що відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу;
Положеннями частин 1, 4 статті 191 ГПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши подані сторонами докази, оцінивши доводи Позивача та Відповідача в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем позовні вимоги про стягнення з Відповідача заборгованості у загальній сумі 71 932,01 грн, у тому числі основного боргу, пені та трьох процентів річних, є правомірними, належним чином обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Проте, посилаючись на військову агресію російської федерації та пов'язаний із цим скрутний фінансовий стан, Відповідач просить суд зменшити розмір пені, заявленої Позивачем до стягнення, на 99 відсотків та відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі № 905/1159/25 до 01.04.2026 року.
Щодо розгляду клопотань про зменшення розміру пені та відстрочення виконання судового рішення.
Судом встановлено, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» має в статутному капіталі 40 відсотків, які належать комунальному підприємству «Міст», м. Краматорськ; є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії відповідно до зазначених нижче ліцензій (копії містяться у матеріалах справи):
Виробництво електричної енергії - постанова НКРЕКП від 27.06.2019 №1274 - безстрокова,
Виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії - рішення НКРЕКП від 01.01.2013 №1573, постанова про переоформлення від 22.03.2018 329 - безстрокова, Транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова, Постачання теплової енергії - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова, Постачання електричної енергії споживачу - постанова НКРЕКП №1344 від року - безстрокова.
Відповідач здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі (далі - ТЕЦ) та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля; є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією місто Краматорськ.
Наказом Міністерства енергетики України від 15 березня 2023 року №91 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для
функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (копія витягу з наказу міститься у матеріалах справи).
На підставі наказу Міністерства енергетики України від 16 січня 2024 року № 15 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було також визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (копія витягу з наказу міститься у матеріалах справи).
Наказом Міністерства енергетики України від 24 серпня 2024 року № 316 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в черговий раз визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (копія витягу з наказу міститься у матеріалах справи).
Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 28 квітня 2025 року № 178 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 79)» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в черговий раз визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (копія витягу з наказу міститься у матеріалах справи).
Крім того, 26.12.2024 року Міністерством розвитку громад та територій України, в межах компетенції, Протоколом від 26.12.2024 № 23 засідання Робочої групи з ідентифікації та категоризації об'єктів критичної інфраструктури щодо яких визначено Міністерство секторальними органом у сфері захисту критичної інфраструктури, віднесено Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» до об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення та присвоєно ІІІ категорію критичності (копія відповідного листа Міністерства міститься у матеріалах справи).
Внаслідок військової агресії рф були унеможливлені поставки вугілля - основного технологічного палива для потреб Краматорської ТЕЦ. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ. У зв'язку з значними пошкодженнями енергосистеми України внаслідок атак країни-агресора, в державі виникла критична нехватка електричної енергії.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 01 листопада 2022 року не мало можливості здійснювати свій основний вид діяльності - виробництво електричної енергії у зв'язку з триваючою збройною агресією проти України, пошкодженням об'єктів критичної інфраструктури, неможливістю забезпечити надійне електропостачання підстанції Краматорської ТЕЦ з боку ДТЕК Високовольтні Мережі. Дана обставина критично відобразилась на фінансовому стані Відповідача.
Відповідно до наказу по підприємству №84-ЗП від 06.04.2022 року (копія міститься у матеріалах справи), у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, для працівників ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було введено простій до 30.09.2022 року.
Через триваючі бойові дії, артилерійські та ракетні обстріли, оголошення обов'язкової евакуації мешканців регіону, більшість працівників ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не мали змоги належним чином виконувати свої трудові обов'язки, що виключало можливість виконання виробничих завдань та функцій підприємства, у зв'язку з чим було прийнято рішення дію трудових договорів, укладених з працівниками підприємства призупинити та виконати заходи з консервації основного, допоміжного обладнання, магістральних та усередині квартальних теплових мереж ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (копія протоколу засідання Дирекції Товариства від 08.08.2022 року міститься у матеріалах справи).
До того ж, відповідно Розпорядження Кабінету міністрів України від 02 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства "Укрзалізниця" наказано організувати та провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Загальновідомим фактом є те, що агресор в першу чергу намагається знищити об'єкти критичної інфраструктури. 25 та 29 вересня 2022 р. адміністративно- побутовий корпус ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зазнав пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу, а саме фасад будівлі, покрівля, вибиті вікна разом з рамами. Також частково знищено та пошкоджено двадцять дві одиниці комп'ютерної та оргтехніки (копія акту обстеження №11 від 12.10.2022р. міститься у матеріалах справи). Внаслідок чого сервери та первинні документи було вивезено для зберігання до м. Києва. Господарські приміщення та виробничі об'єкти ТОВ «Краматорськтеплоенерго» неодноразово зазнавали пошкоджень в результаті збройної агресії рф .
10 серпня 2024 року один з об'єктів ТОВ «Краматорськтеплоенерго», Краматорська теплоелектроцентраль (ТЕЦ), в черговий раз зазнав суттєвих руйнувань в результаті ракетного обстрілу. Будівлі та обладнання багерної насосної повністю зруйновано чи пошкоджено внаслідок прямого ракетного удару, що стався 10 серпня 2024 року, о 06 год. 17 хв. Комісією встановлено, що для відновлення роботи необхідно проектування нової будівлі, будівництво та її оснащення новим обладнанням (фото містяться у матеріалах справи до відзиву). Інші виробничі об'єкти на території Краматорської ТЕЦ також зазнали критичних пошкоджень, що вимагало від нашого підприємства залучення значних ресурсів для відновлення цих об'єктів до початку опалювального періоду 2024-2025 років.
На теперішній час частину об'єктів та теплових мереж Відповідачем відремонтовано або виконуються ремонти.
Загалом з лютого 2022 року по 12 серпня 2025 року на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зафіксовано 68 пошкоджень різних об'єктів в результаті ворожих обстрілів та 30 аварій на теплових мережах та іншому обладнанні теплопостачання, що сталися в наслідок ведення бонових дій та здійснення обстрілів. Загальна сума збитків внаслідок вказаних подій складає 764 890 745,78 гривень (копія переліку пошкоджених об'єктів критичної енергетичної інфраструктури ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 12.08.2025 року міститься у матеріалах справи до відзиву).
Після відновлення газопостачання у місті Краматорськ розпорядженням Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області №63 від 17.10.2022р. (копія міститься у матеріалах справи) рекомендовано ТОВ «Краматорськтеплоенерго» почати опалювальний сезон 2022-2023 років з 01.11.2022 р.
13 січня 2023 року відбулося засідання Штабу з ліквідації наслідків воєнної надзвичайної ситуації державного рівня в електроенергетичних системах. На зазначеному засіданні Штабу обговорювалося питання зменшення дефіциту електричної потужності в ОЕС України, забезпечення безпеки постачання електричної енергії та балансу попиту і пропозиції на електричну енергію. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримало протокол даного засідання Штабу для виконання заходів.
16 січня 2023 року до ТОВ «Краматорськтеплоенерго» надійшло звернення від Донецької облдержадміністрації з проханням залучити усі доступні генеруючі потужності для зменшення дефіциту і забезпечення потреб споживачів в електричній енергії.
25 січня 2023 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» звернулось до ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» з проханням дозволити виробництво та продаж електричної енергії в ОЕС України з 01 лютого 2023 року, але отримало відмову (копії звернення і відповіді містяться у матеріалах справи).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 р. №515 утворено штаб з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану. Завданням Штабу було забезпечення своєчасної та якісної підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану.
Розпорядженням голови Донецької обласної військової адміністрації від 15.05.2023 №181/5-23, затверджено організаційно-технічні заходи щодо підготовки об'єктів житлово-комунального господарства області до роботи в осінньо-зимовий період 2023-2024 (копія міститься у матеріалах справи).
При цьому, завдання Уряду щодо належної підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. повинні були виконані ТОВ «Краматорськтеплоенерго» в умовах заборони на підвищення тарифів на тепло для населення під час воєнного стану, наднизькому рівню розрахунків населення та підприємств за спожиту теплову енергію, багатомільйонних боргах держави з різниці в тарифах перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Це підтверджується наступним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану» рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.
Господарська діяльність Відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою. В першу чергу це обумовлено невідповідністю встановлених уповноваженим державним органом тарифів на теплову енергію фактичним витратам підприємства на виробництво (в т.ч. й рівню зростання вартості природного газу) і надання послуг з централізованого опалення.
Станом на 01.01.2024 року діючий тариф на виробництво теплової енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 30.11.2021 року №2218, становить 885, 48 грн/ Гкал без ПДВ, а фактична собівартість виробництва теплової енергії - 1 413, 54 грн/ Гкал без ПДВ. При цьому економічно обґрунтований тариф на послугу з постачання теплової енергії становить 3 386, 28 грн/Гкал без ПДВ, а фактично ТОВ «Краматорськтеплоенерго» застосовує тариф 1 526, 70 грн/Гкал без ПДВ (копія довідки міститься у матеріалах справи). Рівень оплати населенням за спожиту теплову енергію за період з грудня 2023 року по вересень 2024 року склав 39 % і продовжує зменшуватись.
Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» №2479 від 29.07.2022р. протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (стаття 1 Закону).
Спірні правовідносини виникли після ухвалення Закону України від 29 липня 2022 року № 2479-ІХ "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" та набрання законної сили (19 серпня 2022 року), яким був встановлений мораторій на підвищення цін (тарифів) на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. У спірний період Відповідач у відносинах щодо постачання теплової енергії для населення діяв згідно з тарифами, щодо яких було запроваджено мораторій згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 29 липня 2022 року № 2479-ІХ "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", тому дана обставина, а також заборгованість з різниці в тарифах, що виникла внаслідок реалізації даного Закону, дуже суттєво негативно відобразилась на фінансовому стані Відповідача.
Отже, Відповідач на законодавчому рівні не має можливості підвищити (скорегувати) тарифи на теплову енергію для здійснення розрахунків з Позивачем.
Стаття 20 Закону України "Про теплопостачання" від 2 червня 2005 року № 2633-ГУ визначає, що тарифи на теплову енергію повинні покривати всі економічно обґрунтовані витрати на її виробництво, транспортування та постачання.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", суб'єктам господарювання (в тому числі Відповідачу) гарантовано компенсацію заборгованості з різниці в тарифах за рахунок державних коштів.
Перелік таких витрат та/або втрат, а також порядок та умови їх розрахунку, затвердження і компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України. Останній діючий Порядок надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води був прийнятий Кабінетом Міністрів України у 2022 році. Цей порядок визначав порядок та умови надання відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах виключно у 2022 році. У Державному бюджеті України на 2023, 2024, 2025 роки не було передбачено відповідної статті витрат на компенсацію різниці в тарифах.
Загальна сума боргу Держави перед ТОВ "Краматорськтеплоенерго" по компенсації різниці в тарифах тільки за період з 01.06.2021 року по 31.03.2024 року становить 310 854 297, 81 грн. (копії протоколів засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах містяться у матеріалах справи).
16.05.2025 року відбулося чергове засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, згідно протоколу якої зафіксовано 74 492 857,44 грн. боргу держави перед ТОВ "Краматорськтеплоенерго" по компенсації різниці в тарифах тільки за період з 01.01.2025 року по 31.03.2024 року (копія відповідного протоколу міститься у матеріалах справи).
В умовах воєнного стану в країні, відсутністю надходжень грошових коштів до фонду Державного бюджету, фінансування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно із Законом №2479 наразі неможливе, що підтверджується листом Міністерства розвитку громад та територій України за №7/10.1/14240-22 від 27.12.2022р. (копія міститься у матеріалах справи).
У співвідношенні по категоріях споживачів, населення становить більше 80% від загальної кількості споживачів. Скрутне фінансове становище підприємств, фізичних осіб-підприємців, більшості громадян, які є споживачами послуг з постачання теплової енергії, спричинило значне збільшення дебіторської заборгованості. Відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.01.2025 року №07/79 (копія міститься у матеріалах справи) станом на 01.01.2025 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення складає 501 474 660 грн.
У вказаному контексті слід зазначити, що прослідковується подальша тенденція щодо збільшення вказаного боргу. Так, відповідно до довідки про фінансовий стан від 03.09.2025 року №07/824 (копія міститься у матеріалах справи) станом на 01.08.2025 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення складає вже 561 666 480 грн.
При цьому законодавством України не передбачено реального механізму стягнення пені з населення за несвоєчасну сплату за надані житлово-комунальні послуги.
В тому числі це безпосередньо пов'язано з особливим статусом міста Краматорська, як населеного пункту у якому проводилася антитерористична операція. Мораторій на нарахування та стягнення пені з боржників запроваджено Законом України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» на строк до 31 грудня 2020 року, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, а у 2020 році у зв'язку із запобіганням виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19) на підставі Закону від 17 березня 2020 року № 530.
Постановою КМУ від 5 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово- комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:
нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/ або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).
Тобто, на державному рівні заборонено:
з 2015 року стягнення пені з населення за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги,
за період з 24 лютого 2022 р. по дату завершення бойових дій стягнення навіть реальної заборгованості за послуги з постачання теплової енергії з внутрішньо переміщених осіб, які складають три чверті всього населення м. Краматорська.
Водночас, цією ж самою постановою КМУ від 5 березня 2022р. №206 припинення/ зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється. Тож Відповідач, виконуючи покладений на нього обов'язок із забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, є заручником ситуації в правовому полі, що призводить до збільшення росту збитковості підприємства.
Як виробник електричної енергії ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є учасником ринку електричної енергії відповідно до Закону України від 13.04.2017 № 2019^Ш «Про ринок електричної енергії» (далі - «Закон»).
Зазвичай при роботі ТЕЦ в опалювальний період здійснювалось виробництво електричної енергії для споживання на власні потреби, а решта продавалась на сегментах ринку (РДН/ВДР/ДД/БР).
Оскільки ремонт перебитого внаслідок бойових дій магістрального газопроводу в Харківській області, через який природний газ надходив до Краматорського регіону, і відновлення газопостачання у місті Краматорськ було здійснено лише у жовтні 2022 року, основні зусилля працівників нашого підприємства були направлені на швидку підготовку та пуск теплового обладнання до початку холодів. Підготовка ж електрогенеруючого обладнання після консервації, в умовах бойових дій, не була готова до роботи на початку опалювального сезону і потребувала певного періоду часу для відновлення. Тому, Краматорська ТЕЦ вимушена була розпочати опалювальний період без генерації електричної енергії.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» виконало розпорядження Краматорської військової адміністрації про початок опалювального періоду 2022/2023 років. З моменту включення теплогенеруючого обладнання на Краматорській ТЕЦ було подано теплову енергію до наступних споживачів міста Краматорська: 528 житлових будинків, 9 медичних закладів, 2 дитячих садочки, 8 шкіл, 11 бюджетних закладів. Для виконання вищезазначеної задачі, виникла необхідність включення в роботу та споживання електричної енергії наступним обладнанням:
Устаткування хімводопідготовки - насоси розчину солі, насоси подачі хімочищеної води; Котельне обладнання - живильний електронасос, димососи, вентилятор гарячого дуття, підживлювальний насос технічної води на береговій насосній, підживлювальний насос подачі хімочищеної води в теплові мережі, мережеві насоси міських бойлерних установок, конденсатні насоси міських бойлерних установок, дренажні насоси; Устаткування теплових мереж - циркуляційні насоси на центральних теплових пунктах міста.
Загальний обсяг споживаної електричної енергії на потреби вищезазначеного обладнання складав - 4000 кВт на годину.
Виконуючи соціальні зобов'язання з опалення міста, практично за власний рахунок та у борг перед енергокомпаніями, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з листопада 2022 р. опинилось у статусі «Переддефолтний», так як не змогло підтримувати належним чином фінансову гарантію перед ОСП та здійснювати купівлю електричної енергії на сегментах ринку для власних потреб та обладнання, задіяного для підкачки теплоносія, та відповідно й не змогло оплачувати послуги з передачі електричної енергії.
У 2023 році ТОВ «Краматорськтеплоенерго» також виконало розпорядження Краматорської військової адміністрації за №726-р від 02.10.2023 року про початок опалювального періоду 2023/2024 років.
У 2024 році ТОВ «Краматорськтеплоенерго» теж виконало розпорядження Краматорської військової адміністрації за № 1093-р від 11.10.2024 року (копія міститься у матеріалах справи) про початок опалювального періоду 2024/2025 років; розпочало, провело та успішно завершило 28.03.2025 року забезпечення тепловою енергією споживачів прифронтового міста Краматорськ. Виконання покладених законодавством України зобов'язаннь на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з надання в обов'язковому порядку житлово-комунальних послуг населенню до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, особливо у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, призводить до стану повної неплатоспроможності підприємства.
В підтвердження неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку Відповідач надає рішення ГУ ДПС у Вінницькій області Державної податкової служби України від 13.10.2022р. №113/02-32-04 (міститься у матеріалах справи).
До запровадження нової моделі ринку електричної енергії «на добу наперед», «внутрішньодобовому ринку», «балансуючому ринку» та ринку двосторонніх договорів, до 01.07.2019р. Відповідач був членом Оптового ринку електричної енергії.
Вся вироблена підприємством електрична енергія продавалася Державному підприємству «Енергоринок» (далі - ДПЕ) на підставі договору №4259/03 від 19.09.2007 року. Пунктом 4.2. даного договору передбачено, що платежі за отриману ДПЕ у ТЕЦ електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ відповідно до алгоритму ОРЕ (Оптового ринку електроенергії), який затверджується НКРЕ. Пунктом 5.5.2. даного договору передбачено, що ДПЕ зобов'язане здійснювати оплату ТЕЦ за фактично відпущену ДПЕ електроенергію грошовими коштами та іншими формами платежу, що не суперечать законодавству України. При цьому зобов'язання ДПЕ щодо сплати грошовими коштами за куплену електроенергію чітко обмежуються наявними на поточному рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ грошовими коштами, які відповідно до алгоритму ОРЕ підлягають перерахуванню ТЕЦ.
Щомісяця НКРЕ своєю постановою встановлювало норматив відрахування грошових коштів продавцям за вироблену і продану ними електроенергію, але з невідомих нам причин даний норматив не завжди покривав вартість проданої електроенергії.
В результаті станом на 01.08.2025 року заборгованість ДП «Енергоринок» перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» склала 62 378 480 грн. (відповідно до копії довідки про фінансовий стан від 03.09.2025 року №07/824, що міститься у матеріалах справи до відзиву), яка на теперішній час є непогашеною. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має можливості впливати на поліпшення дисципліни розрахунків з боку ДП «Енергоринок», оскільки фактично рівень розрахунків регулюється на державному рівні.
17 червня 2020 року за №719 ВРУ прийнято закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» (далі -Закон №719).
Метою цього Закону є повне погашення дебіторської та кредиторської заборгованості ДП «Енергоринок».
Закон спрямований на впровадження комплексу необхідних заходів, спрямованих на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а також, припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії.
Законом запроваджено механізми погашення заборгованості шляхом: проведення взаєморозрахунків; погашення (списання) заборгованості; відступлення права вимоги або заміна сторони у зобов'язанні; встановлення цільової надбавки до тарифу на розподіл електричної енергії місцевими (локальними) електромережами операторам системи розподілу.
Однак, Законом України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ «Про Державний бюджет України» дію пунктів 1-3 частини першої статті 3, частини другої статті 4, пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії" зупинено на 2024 рік. Отримати дебіторську заборгованість від ДП «Енергоринок» в рамках запровадженого державою механізмом, наразі неможливо. Погашення заборгованості з боку ДП «Енергоринок» дало б змогу Відповідачу розрахуватися з Позивачем.
Необхідно зазначити, що у підприємства фактично відсутні оборотні кошти, оскільки гроші, які ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримувало від споживачів підлягали перерозподілу без згоди на це підприємства, та направлялися банком на користь газопостачальної та газорозподільчої компаній відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014р., а залишок грошей, що залишався у підприємства ледве покривав витрати на заробітну плату та податки.
У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні для працівників ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було введено простій до 30.09.2022р., а у 2023, 2024 роках на підприємстві встановлений триденний робочий тиждень, затверджений наказами №203-зп від 18.10.2022р. та №127-зп від 06.11.2023р. відповідно (копії графіків роботи містяться у матеріалах справи).
Протягом тривалого часу єдиним джерелом доходу ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є оплата споживачами нарахувань за спожиту теплову енергію, оскільки виробництво електричної енергії призупинено з об'єктивних причин, зазначених вище.
Наразі кошти від споживачів, які надходять в оплату за теплову енергію та відповідні комунальні послуги так само підлягають щоденному списанню банками залишку грошових коштів з банківських рахунків Відповідача, на які надходять кошти в оплату за комунальні послуги, для надання яких використано поставлений природний газ, на банківський рахунок Постачальника природного газу.
01.09.2022 року набрала чинності постанова КМУ «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам» від 19 липня 2022 р. № 812.
Даною постановою КМУ унормовано, що плата споживачів за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям повинна надходити на небюджетні рахунки зазначених теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, відкриті в органах Державної казначейської служби з подальшим розподілом відповідно до встановленого алгоритму.
Підпунктом 12 пункту 3 даної постанови КМУ визначено, що перерахування коштів органами Казначейства товариству з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг" та теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям здійснюється в такій черговості:
на виконання рішень суду для задоволення вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, а також вимог про стягнення аліментів;
на виконання рішень суду для розрахунків щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), а також виплати за авторським договором;
на виконання інших рішень суду;
на здійснення платежів до бюджету і розрахунки з персоналом та пов'язані з ними обов'язкові відрахування, передбачені законодавством;
на здійснення платежів за кредитними договорами, а також графіками погашення заборгованості;
на оплату товарів, робіт, послуг згідно з укладеними договорами, зокрема на закупівлю природного газу, оплату послуги з транспортування природного газу, за теплову енергію, електричну енергію, послуги з розподілу природного газу, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на придбання палива (газу, мазуту, вугілля, торфу, дров, паливної тріски, соломи, соняшникового лушпиння, а також брикетів та пелет з них, інших видів палива);
на здійснення платежів, пов'язаних із виконанням заходів з підготовки до опалювального сезону;
на здійснення інших платежів, пов'язаних із господарською діяльністю товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг" і теплопостачальних та теплогенеруючих організацій;
Як відзначено у Меморандумі про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, укладеному 09.02.2021 між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Компанією та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»: «наразі діяльність підприємств теплопостачання є збитковою та характеризується значними обсягами кредиторської та дебіторської заборгованості».
Фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 30.06.2025 року, 31.12.2024 року, 31.12.2023 року та 31.12.2022 року значно погіршився у порівнянні з початком 2022 року (копії балансів підприємства містяться у матеріалах справи).
Відповідно до балансів збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2022 року становили 449 408 000 грн., станом на 31.12.2022 року - 889 617 000 грн., станом на 31.12.2023 року -1 312 830 000 грн., станом на 31.12.2024 року - 1 681 743 000 грн., а станом на 30.06.2025 року - 1 919 964 000 грн.
Крім того, значно виросла кредиторська заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» навіть у період з 01.01.2025 року по 01.08.2025 року.
Так, відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.01.2025 року №07/79 станом на 01.01.2025 року кредиторська заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» складала вже 1 508 145 400 грн.
А відповідно до довідки про фінансовий стан від 03.09.2025 року №07/824 станом на 01.08.2025 року кредиторська заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» складала 1 817 087,73 грн. (відповідні копія довідок містяться у матеріалах справи).
Таким чином, невиконання договірних зобов'язань з боку Відповідача обумовлено наступним:
Запровадженням на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання.
Невідшкодуванням у 2022-2024 роках підприємствам теплопостачання обсягів заборгованості з різниці в тарифах.
Запровадженням на законодавчому рівні мораторію на нарахування пені за несвоєчасні розрахунки населенням за послуги з постачання теплової енергії.
Забороною стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії щодо споживачів, які набули статусу тимчасово переміщеної особи;
Збройною агресією рф проти України.
Необхідністю забезпечення теплом споживачів міста Краматорська в умовах критичного зниження рівня платежів;
Відсутністю виробництва електричної енергії у зв'язку з неможливістю забезпечення стабільної та безпечної роботи генеруючого обладнання.
Загальним погіршенням фінансового стану ТОВ «Краматорськтеплоенерго».
Неможливістю отримання кредитних коштів для розрахунків з кредиторами або залучення інвестиційних програм з огляду на той факт, що Відповідач знаходиться на території можливих бойових дій.
Відповідачем, незважаючи на всі вказані вище труднощі, впродовж квітня-жовтня 2025 року успішно проведено підготовку до опалюваного періоду 2025/2026 років.
Після завершення опалювального періоду 2024/2025 років підприємство терміново розпочало ті ремонти обладнання та теплотрас, які не можна було здійснювати фізично в процесі надання теплоносія. Крім того, в умовах сьогодення, до цих суто технологічних ремонтів, додалися ще й ремонти пошкоджень об'єктів та обладнання ТОВ «Краматорськтеплоенерго», що постійно виникають в результаті систематичних обстрілів м. Краматорська російськими загарбниками.
Крім зазначеного, наявна суто технологічно-виробнича складова підготовки підприємства до наступного опалювального періоду, яка складається з комплексу складних та коштовних підготовчо-профілактичних та технічних заходів.
03 жовтня 2025 року один з ключових об'єктів ТОВ «Краматорськтеплоенерго», Краматорська теплоелектроцентраль (ТЕЦ) в черговий раз зазнав суттєвих руйнувань в результаті ракетного обстрілу рф з використанням ОТРК «Іскандер» в результаті чого було спричинено пошкодження великої кількості будівель та промислового обладнання (копія витягу з ЄРДР від 14.10.2025 року міститься у матеріалах справи). Цей обстріл був здійснений під час реалізації фінальної стадії підготовки до опалювального періоду, у зв'язку з чим ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» довелося докласти колосальних зусиль задля запуску системи опалювання на початку листопада 2025 року з метою забезпечення тепловою енергією споживачів прифронтового міста Краматорськ.
В результаті Відповідач впорався з такою складною задачею та, відповідно до розпорядження Краматорської військової адміністрації за № 1114-р від 28.10.2025року (копія міститься у матеріалах справи) про початок опалювального періоду 2025/2026 років, розпочав проведення опалювального періоду на початку листопада 2025 року у прифронтовому місті Краматорську.
Відповідач звертає увагу, що запуск системи опалення - це тільки початковий етап опалювального періоду 2025/2026 років, і після відповідного запуску необхідно забезпечувати успішне проходження вищезазначеного опалювального періоду у надзвичайно важких умовах роботи у прифронтовому м. Краматорську.
Вирішення цієї задачі - забезпечення успішного проходження опалювального періоду 2025/2026 років, - є ключовими завданнями для Відповідача на теперішній час.
Однак вирішення цієї задачі потребує відповідного фінансового забезпечення для виконання складного комплексу заходів з проходження опалювального періоду 2025/2026 років, виплати заробітної платні робітникам ТОВ «Краматорськтеплоенерго», які постійно ризикують своїм життям та працюють під обстрілами, закупки необхідних матеріалів як для проведення ремонтів, так і для забезпечення технологічного процесу проходження опалювального періоду, а також прийняття певних рішень та здійснення відповідних заходів щодо покращення фінансового стану підприємства на державному рівні.
З метою розв'язання всіх проблем, з якими наразі зіткнулося ТОВ «Краматорськтеплоенерго», а також подібні підприємства України, не зі своєї вини чи якихось прорахунків у веденні бізнесу, а суто з об'єктивних причин, які викладені вище, очікується прийняття у 2025-2026 роках Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло¬, водопостачання та водовідведення (реєстр. №11273 від 20.05.2024) з метою фінансової стабілізації сфери теплопостачання та окремих сегментів ринку природного газу (копії листа ТОВ «Краматорськтеплоенерго» № 22/902 від 22.11.2024 року та відповіді Міністерства розвитку громад та територій України № 24463/25/10- 24 від 25.12.2024 року містяться у матеріалах справи).
Вказаний законопроект відповідно до постанови Верховної Ради України від 11 лютого 2025 року № 4229-ІХ включено до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання.
У важких умовах існування лише реалізація заходів з врегулювання заборгованості надасть можливість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» розрахуватись з кредиторами, а також продовжувати забезпечувати теплом прифронтове м. Краматорськ у опалювальному періоді 2025/2026 років.
З об'єктивної точки зору забезпечення теплом мешканців та інших споживачів прифронтового міста Краматорська є не тільки питаннями забезпечення комфортного їх існування та збереження всієї інфраструктури з надання теплоносія (недопущення заморозки системи взимку), а ще й питанням військово-політичним: відсутність опалення наступного опалювального сезону у прифронтовому м. Краматорськ, яке фактично є форпостом супротиву російській агресії в Донецькій області, вкрай негативно позначиться на іміджі військово-політичного керівництва України, у тому числі на зовнішньополітичній арені, а крім того, буде широко використано російською пропагандою.
У вказаній скрутній та нестандартній ситуації забезпечити подальше існування підприємства може прийняття вищевказаного законопроекту про внесення змін до деяких законів України з метою фінансової стабілізації сфери теплопостачання та окремих сегментів ринку природного газу. Разом з тим, до моменту його прийняття та вжиття комплексу заходів на державному рівні щодо покращення фінансового стану, у числі інших підприємств вказаного сегменту економіки і ТОВ «Краматорськтеплоенерго», підприємству необхідно забезпечити успішне проходження опалювального періоду 2025/2026 років, що буде не можливим без наявності коштів, оскільки якщо постійно не проводити складний комплекс заходів з технологічного забезпечення проходження опалювального періоду в процесі його проходження, то успішно його провести буде просто не можливо з технічної точки зору; крім того необхідні кошти на виплату заробітної платні працівникам підприємства, закупку певних матеріалів, енергоносіїв.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно до ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Верховний Суд України у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у своїй постанові від 19 січня 2024 року по справі № 911/2269/22 зокрема зазначив, що зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності в законі вичерпного переліку обставин як підстав для зменшення судом розміру неустойки (ч. 3 ст. 551 ЦК України) господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи в їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.
На підставі викладеного, з урахуванням виключних обставин, у яких змушений здійснювати свою діяльність Відповідач, а також враховуючи, що в теперішній час у прифронтовому м.Краматорськ виробничо-господарська діяльність ТОВ «Краматорськтеплоенерго» носить переважно соціальний характер, а не спрямована на отримання прибутку (підприємство, як зазначено, стабільно працює собі у збиток), з метою збереження навіть мінімального обсягу коштів для забезпечення стабільного проходження опалювального періоду 2025/2026 у прифронтовому м. Краматорськ, господарський суд зменшує заявлену Позивачем пеню на 99?%. Внаслідок цього з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» підлягає стягненню пеня у сумі 83,21 грн.
Щодо відстрочення виконання рішення.
За приписами ст.129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Згідно з зазначеною нормою надання заявникові відстрочки або розстрочки виконання рішення є правом господарського суду, при цьому, закон не обмежує це право точним переліком господарських спорів або обставин, за яких суд має право надання відстрочки, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Отже розгляд заяви про відстрочку або розстрочку виконання судового рішення вирішується судом, виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення в кожному конкретному випадку.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи наявність підстав для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч.ч.3, 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).
Отже підставою для відстрочки, яка за суттю є відкладенням виконання рішення на певний визначений судом строк, можуть бути конкретні доведені заявником обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому затримка виконання рішення суду має бути виправданою, оскільки чинне законодавство свідчить про те, що надання відстрочення/розстрочення виконання судового акту повинна носити виключний характер, а обставини, які зумовлюють надання відстрочення виконання рішення суду повинні бути об'єктивними та непереборними.
З усталеної практики Європейського суду з прав людини вбачається, що несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочення виконання рішення суду не повинно шкодити сутності права, гарантованого ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод права на справедливий суд; водночас довготривале невиконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути виправдано за конкретних обставин справи; безпідставне надання відстрочення без обґрунтованих на те мотивів, надане на тривалий період без дотримання балансу інтересів стягувача та боржника порушує основи судового рішення, яке ухвалене іменем України, позбавляє кредитора можливості захистити свої права, знижує авторитет судового рішення, а тому таке судове рішення не може вважатися законним та справедливим.
Доводячи наявність обставин, які ускладнюють своєчасне виконання рішення господарського суду Донецької області у справі №905/1159/25, боржник посилається на свій критичний фінансовий стан, ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в зоні можливих бойових дій та необхідність забезпечення опаленням об'єктів у прифронтовому місті Краматорськ Донецької області.
Обставини, викладені Відповідачем при розгляді заяви про зменшення пені - зокрема критичний фінансовий стан, ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в зоні можливих бойових дій та необхідність забезпечення опаленням об'єктів у прифронтовому м. Краматорськ Донецької області вже були досліджені судом і визнані обґрунтованими. Саме ці обставини також є підставою для відстрочення виконання судового рішення.
Враховуючи ці обставини в сукупності, господарський суд вважає, що матеріали справи свідчать про наявність у боржника перешкод для негайної сплати заборгованості у виконання судового рішення, однак не виключають можливості самостійного виконання боржником рішення суду у цій справі. Примусове ж виконання рішення може покласти на боржника додатковий фінансовий тягар, що може негативно вплинути на здійснення ним діяльності з надання послуг теплопостачання у прифронтовому місті в умовах воєнного стану. Поряд з тим вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду, може призвести до блокування роботи відповідача, призупинення діяльності щодо стягнення заборгованості з осіб, які є його боржниками, що може мати наслідком неможливість повного виконання судового рішення.
Своєю чергою посилання стягувача на існування власних фінансових труднощів є підставою для встановлення відповідного балансу інтересів сторін при вирішенні питання щодо відстрочення.
Поряд з цим господарський суд зауважує, що необхідність забезпечення роботи теплогенеруючого підприємства, основним споживачем якого є населення прифронтового міста Краматорськ Донецької області в умовах воєнного стану, є очевидною та превалює над аргументами стягувача.
Господарський суд вважає, що відповідач навів достатніх та переконливих доказів, які свідчать, що зазначені у заяві обставини ускладнюють негайне виконання рішення у цій справі з урахуванням соціально важливої діяльності відповідача.
Відстрочення виконання рішення для боржника в цьому випадку суд не розцінює як інструмент ухилення боржника від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, продовжити господарську діяльність, у тому числі з метою повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб ставити питання про порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 у справі Корнілов та інші проти України, заява №36575/02).
Отже відстрочення виконання рішення суду до завершення опалювального сезону 2025/2026 з урахуванням положень ч.5 ст.331 Господарського процесуального кодексу України на розсуд суду не призведе до надмірної тривалості виконання судового рішення та порушення балансу інтересів сторін.
Відповідач додатково наголосив, що у теперішній час ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» при забезпеченні успішного проходження опалювального періоду 2025/2026 років важливі навіть не великі суми грошей, тому надання відстрочення виконання рішення у справі є дуже важливим для ТОВ «Краматорськтеплоенерго», оскільки таке відстрочення надасть можливість підприємству забезпечити успішне проходженням опалювального періоду 2025/2026 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та, у подальшому, повністю виконати судове рішення у
Враховуючи таке, господарський суд дійшов висновку про задоволення заяви ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про відстрочення виконання судового рішення у справі № 905/1159/25 до 01.04.2026 року.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 статтею 130 Господарського процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з позовною заявою позивач сплатив судовий збір у розмірі 2 422,40 грн. згідно з платіжною інструкцію № 0000029410 від 31.10.2025.
Враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, наявність клопотання про повернення 50% судового збору сплаченого при поданні позову, суд дійшов висновку про повернення позивачеві з державного бюджету 50% судового збору, що становить 1 211,20 грн, а решта 50% сплаченого судового збору відповідно до положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Зменшити розмір пені до 83,21 грн.
Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, будинок 8-Д; код ЄДРПОУ 34657789) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1; код ЄДРПОУ 42399676) суму основного боргу за квітень 2025 року по Договору № 8523-ПСО(Т)-04 від 21.10.2024 у розмірі 62 805,43 грн; пеню в розмірі 83,21 грн, три проценти річних в розмірі 805,29 грн. та судовий збір в розмірі 1 211,20 грн
У задоволення вимог про стягнення пені в розмірі 8 238,08 грн - відмовити.
Відстрочити ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» виконання рішення господарського суду Донецької області від 13.01.2026 у справі № 905/1159/25 до 01.04.2026.
Повернути з Державного бюджету України на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1; код ЄДРПОУ 42399676) судовий збір в розмірі 1 211,20 грн, сплачений згідно платіжної інструкції №0000029410 від 31.10.2025.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 13.01.2026.
Суддя Е.В. Зекунов