12 січня 2026 року
м. Київ
справа № 380/1386/25
адміністративне провадження № К/990/54236/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2025 у справі №380/1386/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕОПРОМПОСТАЧ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «НЕОПРОМПОСТАЧ» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №11864080/40957237 від 03.10.2024 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 06.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «НЕОПРОМПОСТАЧ», датою її подання на реєстрацію.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 06.05.2025 задовольнив позов.
Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.11.2025 відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/1386/25 на підставі пункту 4 частини перша статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції Головне управління ДПС у Львівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України через підсистему «Електронний суд» 23.12.2025 звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду. Обґрунтовуючи касаційну скаргу скаржник посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права. Зокрема, контролюючий орган вказує на помилковість прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення, яке, зважаючи на відсутність законних підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження, перешкоджає подальшому провадженню у справі.
При вирішенні питання щодо відкриття касаційного провадження у справі за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України, Верховним Судом з'ясовано наступні обставини.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 06.05.2025 (прийнятим у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні)) у справі №380/1386/25 задовольнив позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕОПРОМПОСТАЧ». Вирішив питання щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції про задоволення позову, Головне управління ДПС у Львівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України звернулося до Восьмого апеляційного адміністративного суду з метою його оскарження.
Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 12.06.2025 подану контролюючим органом апеляційну скаргу залишив без руху з мотивів її невідповідності вимогам пункту 1 частини п'ятої статті 296 КАС України та запропонував скаржнику в строк, відведений судом у цій же ухвалі, надати документ про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у справі №380/1386/25.
Ухвалою від 18.07.2025 Восьмий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення клопотання Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України про продовження процесуального строку на усунення недоліків апеляційної скарги щодо надання документа про сплату судового збору, а подану скаржником апеляційну скаргу повернув у зв'язку з невиконанням останнім вимог ухвали від 12.06.2025, які слугували підставою для залишення апеляційної скарги без руху.
Користуючись наданим процесуальним правом повторного звернення до суду, Головне управління ДПС у Львівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України 29.09.2025 вдруге звернулося до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/1386/25, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження визначеного статтею 295 КАС України.
У зв'язку з невідповідністю апеляційної скарги вимогам статей 295, 298 КАС України, Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 14.11.2025 подану контролюючим органом апеляційну скаргу залишив без руху та запропонував скаржнику в десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали надати до суду обґрунтовану заяву (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням поважних причин пропуску строку, якщо такі є, з доданням до неї (нього) доказів на підтвердження вказаних у заяві (клопотанні) обставин.
Тобто, встановивши факт подання скаржником апеляційної скарги поза межами процесуального строку, встановленого статтею 295 КАС України для апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції, без долучення до такої апеляційної скарги клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з обґрунтуванням обставин та наданням доказів, які б підтверджували, що скаржник дійсно не міг звернутися з апеляційною скаргою до суду в межах визначеного статтею 295 цього ж Кодексу строку або інших доказів, які дають підстави для поновлення пропущеного строку звернення до суду з апеляційною скаргою, Восьмий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про необхідність залишення поданої контролюючим органом апеляційної скарги без руху, з визначенням скаржнику строку для виконання у порядку та в спосіб зазначених вище в ухвалі вимог.
Копію ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2025 скаржник, з урахуванням приписів абзацу 2 частини шостої статті 251 КАС України, отримав 18.11.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в підсистемі «Електронний суд».
Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.11.2025 відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на підставі пункту 4 частини першої статті 299 КАС України, оскільки станом на час спливу строку визначеного судом апеляційної інстанції в ухвалі від 14.11.2025, а також на момент постановлення судом цієї ухвали, скаржником не було виконано вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, а саме не надано обґрунтованого клопотання (заяви) про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням у ній (ньому) поважних причин його пропуску, якщо такі є, з доданням до нього (неї) відповідних доказів на їх підтвердження.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії.
Верховний Суд дійшов висновку, що правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права при постановленні ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження є очевидним, розумні сумніви щодо їх застосування чи тлумачення відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження (пункт 4 частини перша статті 299 КАС України).
Враховуючи наведене, у випадку неподання на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Як зазначено вище, суд апеляційної інстанції ухвалою від 14.11.2025 визначив контролюючому органу достатній строк, впродовж якого особа була наділена правом звернутися до суду апеляційної інстанції з обґрунтованою заявою (клопотанням) про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням у ній (ньому) поважних причин пропуску строку апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції, якщо такі є, з доданням до нього (неї) відповідних доказів на їх підтвердження.
Натомість, Головним управлінням ДПС у Львівській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України у визначений в ухвалі від 14.11.2025 про залишення апеляційної скарги без руху строк не було реалізовано своє право та не надано до суду, зокрема, заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції із зазначенням поважних підстав пропуску такого строку для його поновлення з долученням до неї (нього) доказів на їх підтвердження, у зв'язку з чим у відкритті апеляційного провадження було відмовлено, що відповідає правильному застосуванню КАС України.
Таким чином, оскільки скаржником у визначений в ухвалі суду від 14.11.2025 про залишення апеляційної скарги без руху строк, а також на момент постановлення судом ухвали від 28.11.2025, заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням поважних причин пропуску такого строку з доказами на їх підтвердження подано не було, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про наявність достатніх підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/1386/25.
Обґрунтованих пояснень із доказами на їх підтвердження, що скаржником вчинялися дії щодо виконання вимог ухвали від 14.11.2025 про залишення апеляційної скарги без руху, зокрема, стосовно подання до Восьмого апеляційного адміністративного суду обґрунтованої заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням поважних причин його пропуску та доданням відповідних доказів на їх підтвердження, подана Головним управлінням ДПС у Львівській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України касаційна скарга не містить.
Доводи касаційної скарги щодо встановлення судом апеляційної інстанції неправомірних обмежень у реалізації скаржником права на апеляційне оскарження судового рішення не спростовують вищенаведених висновків про очевидне правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.
Відповідно до частини другої статті 333 КАС України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Враховуючи викладене, Верховний Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження за поданою у цій справі касаційною скаргою.
Керуючись пунктом 5 частини першої, частини другої статті 333 КАС України, Суд -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2025 у справі №380/1386/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕОПРОМПОСТАЧ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова