Рішення від 12.01.2026 по справі 380/12828/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 рокусправа № 380/12828/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад» до Мостиської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулось Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад» (далі СТзОВ «Маркет-Сад», позивач) з позовом до Мостиської міської ради Львівської області (далі відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 1.2 рішення Мостиської міської ради Львівської області № 76 LХШ сесії VIII скликання від 04 квітня 2025 року «Про внесення змін до договору оренди землі, укладеного з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад» в частині встановлення розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Аргументи учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04 квітня 2025 року Мостиська міська рада прийняла Рішення № 76 LXIII сесії VIII скликання «Про внесення змін до договору оренди землі, укладеного з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад», пунктом 1.2. якого в односторонньому порядку, без погодження з позивачем, збільшено розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою з 7% до 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Позивач вважає, що пункт 1.2. Рішення № 76 в частині збільшеного розміру орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, вважає, що рішення в цій частині прийнято з перевищенням повноважень відповідача, порушує принципи договірного права та права позивача як землекористувача.

Позивач зазначає, що стаття 288 Податкового кодексу України встановлює межі розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності (від 3 до 12 відсотків нормативної грошової оцінки). Однак, ці положення визначають лише можливий діапазон для встановлення орендної плати, а не надають право органу місцевого самоврядування в односторонньому порядку змінювати вже встановлений у договорі відсоток орендної плати без згоди орендаря.

Позивач стверджує, що жодних законних підстав для односторонньої зміни відсотка орендної плати не існувало.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Обставини справи встановлені судом.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Маркет-Сад" є землекористувачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 82,9127 га з кадастровим номером 4622410100:15:000:0004, розташованої в межах території Мостиської міської ради Львівської області.

Право користування зазначеною земельною ділянкою ґрунтується на договорі оренди землі від 25.12.2003 р., індексний № 227021675 з наступними змінами.

Мостиська міська рада направила СТзОВ «Маркет-Сад» лист № 303/02-33 від 05.02.2025 року у якому повідомила про необхідність укладення додаткової угоди до договору оренди землі у зв'язку з вступом в дію нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах території Мостиської міської територіальної громади, затвердженої рішенням Мостиської міської ради № 28 від 28.12.2023..

17 лютого 2025 року СТзОВ «Маркет-Сад» надало відповідь на звернення Мостиської міської ради за № 2, просило укласти додаткову угоду до договору оренди землі у зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель.

04 квітня 2025 року Мостиська міська рада прийняла Рішення № 76 LXIII сесії VIII скликання «Про внесення змін до договору оренди землі, укладеного з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад». Зазначеним рішенням Мостиська міська рада вирішила: « 1. Внести зміни до договору оренди землі, укладеного з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад» від 25.12.2003 року, кадастровий номер 4622410100:15:000:0004, площею 82,9127 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мостиської міської ради, а саме: п.1.1. Визначити та застосувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 82,9127 га, кадастровий номер 4622410100:15:000:0004 в розмірі 1247177,00 грн.; п.1.2 Встановити розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Не погодившись з цим рішенням в частині встановлення розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою (п.1.2), позивач звернувся до суду.

Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 24 частини першої статті 26 вказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Пунктом 8.1. статті 8 ПК України передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (пункт 8.3 статті 8 ПК України).

У відповідності до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Підпунктом 12.4.1 пункту 12.4. статті 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів віднесено встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом.

Згідно із пунктом 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Вказаними положеннями на відповідача покладено обов'язок щодо встановлення місцевих податків в межах ставок та прийняття відповідних рішень.

Водночас абзацом 1 пункту 288.1 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 ПК України).

Відповідно до підпунктів 288.5.1 288.5.2 пункту 288.5. статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, визначаючи ставку орендної плати, орган місцевого самоврядування має враховувати мінімальний та максимальний розмір орендної плати, встановлений статтею 288 ПК України.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Пунктом 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

За наведеного правового регулювання, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. При цьому, нормативно грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати, а тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Суд встановив, що внаслідок встановлення нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах території Мостиської міської територіальної громади, затвердженої рішенням Мостиської міської ради № 28 від 28.12.2023, підлягає зміні розмір орендної плати за користування землею на території вказаного населеного пункту, а тому позовна вимога про зобов'язання позивача скасувати оскаржуване рішення в частині встановлення річної орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 12 % є правомірним.

Суд наголошує, що до внесених змін позивач також сплачував орендну плату у відсотковому відношенні від нормативної грошової оцінки землі, що було передбачено у п.2.3 п.2 договору «Орендна плата».

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет-Сад» до Мостиської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна