справа № 380/129/26
з питань сплати судового збору
09 січня 2026 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костецький Н.В., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування рішення,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення №53853/13-01-24- 16/2849005332 від 18.12.2024 року Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та винесену на виконання цього рішення Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6750/1301, згідно з якою мені, ОСОБА_1 , нараховано 45171,92 гривень боргу, де 4206,20 штраф і 40965,72 пеня.
Разом із позовною заявою позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване неможливістю сплатити судовий збір у зв'язку із скрутним матеріальним становищем.
При вирішенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом № 3674-VI.
Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого податку) та військового збору від 19.12.2025, за період з січня 2024 року по грудень 2024 року сума виплаченого доходу позивача становить 35140,00 грн. (соціальні виплати з відповідних бюджетів).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації від 23.12.2025 №11.3-1005, позивач перебував на обліку в Управлінні і отримував щомісячну грошову допомогу малозабезпеченій особі, та проживали разом з інвалідом II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1192 від 02.08.2000 з 01.04.2013 по 31.01.2014, з 01.12.2014 по 31.05.2015, з 01.06.2016 по 31.05.2017, з 01.07.2021 по 31.12.2024 року.
Відповідно до підп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позову майнового характеру, який подано фізичною особою, - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 03.12.2025 № 4695-IX, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3328 грн.
Таким чином, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання даного адміністративного позову до суду, складає 1331,00 грн.
Вказані обставини, на думку суду, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд висновує про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.
Повний текст ухвали складено 09.01.2026 року.
Суддя Костецький Н.В.