12 січня 2026 рокуСправа №160/27224/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення нарахування пенсії, без урахування ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто 14.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 14.02.2023 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23 без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Не погоджуючись із перерахунком пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з питання щодо підстав перерахунку пенсії без дотримання положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та просив привести у відповідність пенсійну справу, переглянути порядок обліку пільгового стажу та виплатити різницю недоотриманої пенсії, яка повинна бути нарахована з урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, тобто, з 14.02.2023. У відповідь відповідачем було зазначено, що на виконання рішення суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23 періоди роботи на посаді машиніста підіймальних машин та висновків суду щодо застосування положень п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», враховано як робота на пільгових умовах за Списком №1. В рішенні суду відсутні зобов'язання щодо застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішення суду було виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відповідності до покладених судом зобов'язань. Наголошує на тому, що відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України. Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною, що стало підставою для звернення до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Цією ж ухвалою встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Заперечуючи проти позову, представником Головного управління в Івано-Франківській області (далі - відповідач-1) надано свій відзив на позов, який долучений до матеріалів справи. В обґрунтування своїх заперечень проти позову останній зазначив, що відповідач-1 діяв у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону, та у спосіб і в порядку, визначеному останнім, тому, просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду залучено співвідповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) в адміністративній справі №160/27224/25.
Цією ж ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання витребуваних судом доказів та відзиву на позовну заяву.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у встановлений судом строк своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, причини неподання відзиву на позовну заяву суду не повідомив.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 з 14.02.1994 по 25.12.1995 та до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 06.10.1999 по 20.01.2000; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 14.02.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
21.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою щодо перерахунку пенсії з дотриманням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 14.08.2025 №6439-5730/З-02/8-0900/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначено, що 22.12.2023 Головним управлінням було опрацьовано електронну пенсійну справу позивача на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23. Рішенням суду було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу роботи позивача період з 14.02.1994 по 25.12.1995 та до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 06.10.1999 по 20.01.2000 і повторно розглянути заяву від 29.06.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 14.02.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Рішення судів виконуються територіальними органами Пенсійного фонду України у відповідності до покладених судом зобов'язань. На виконання рішення суду, відповідно до покладених судом зобов'язань, до страхового стажу позивача було враховано період з 14.02.1994 по 25.12.1995; до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та у пільгових розмірах, відповідно до положень п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», враховано період роботи з 06.10.1999 по 20.01.2000; повторно розглянуто заяву від 29.06.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 14.02.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У заяві від 29.06.2023 позивачем вказано про призначення пенсії за віком Список №1. Відповідно до уточнюючої довідки від 05.06.2023 №1-4/1316 підприємством зазначено, що періоди роботи з 29.07.1996 по 15.01.2003, з 16.01.2003 по 24.05.2004 на посаді машиніста підіймальних машин (підземний) зарахувало до професії за Списком № 1 та п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Інформація в уточнюючій довідці від 05.06.2023 №1-4/1316 та трудовій книжці щодо зарахування періодів роботи у відповідності до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, відсутня. Окрім того, в назві Постанови від 31.03.1994 № 202 зазначається про список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку та термін роботи 25 років. Зазначена Постанова застосовується при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058. В Рішенні суду наявні висновки (відповідно до заявлених позовних вимог), зокрема, щодо застосування положень п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно, періоди роботи з 29.07.1996 по 30.06.1998, з 15.07.1998 по 05.10.1999, з 06.10.1999 по 20.01.2000, з 21.01.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 24.05.2004 на посаді машиніста підіймальних машин (підземний), згідно уточнюючої довідки від 05.06.2023 №1-4/1316, та висновків суду щодо застосування положень п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», враховано як робота на пільгових умовах за Списком №1. В Рішенні суду відсутні зобов'язання щодо застосування Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішення суду було виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відповідності до покладених судом зобов'язань.
Не погоджуючись із такими діями відповідача-1, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абз. 3 ч. 1ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідач-1 на виконання вказаного судового рішення призначив позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, однак, обчислив розмір пенсії позивача без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», посилаючись на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі №160/18215/23 таких зобов'язань не містить.
Відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу-1 діяти відповідно до вимог законодавства України.
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення нарахування пенсії ОСОБА_1 без урахування ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» є протиправними.
Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто 14.02.2023.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн та зазначена сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-243, 245-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення нарахування пенсії, без урахування ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто 14.02.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька