справа № 691/7/26
провадження № 1-кс/691/1/26
09 січня 2026 року м. Городище
Слідчий суддя Городищенського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність начальника Городищенського відділу Смілянської окружної прокуратури ОСОБА_3 та старшого слідчого СВ ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 в порядку ст.303 КПК України, -
встановив:
09 січня 2026 року скаржник ОСОБА_2 звернувся до Городищенського районного суду Черкаської області із скаргою на бездіяльність начальника Городищенського відділу Смілянської окружної прокуратури ОСОБА_3 та старшого слідчого СВ ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 в порядку ст.303 КПК України щодо безпідставного зволікання з розгляду поданого 04 грудня 2025 року клопотання за матеріалами кримінального провадження №12025250380000304.
Опрацювавши матеріали за скаргою, приходжу до висновку про підстави для її повернення скаржнику, з роз'ясненням права на звернення до належного суду в силу наступних підстав.
Так, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого, прокурора є однією із загальних засад кримінального провадження. Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Згідно із ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.ст.22,26 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК України, сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно до вимог п.18 ст.3 КПК України, слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування чітко визначено та регламентовано главою 26 КПК України.
Частиною 1 ст. 303 КПК України встановлений вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, серед якого і право оскарження бездіяльності слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ст.306 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду. Зі змісту положень норм статтей глави 26 КПК України випливає, що територіальна підсудність скарг не визначена, однак відповідно до норм Кримінального процесуального Кодексу України заяви, скарги під час досудового розслідування розглядає слідчий суддя місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Таким чином, з урахуванням положень ч.6 ст.9 КПК України зазначене правило слід застосовувати і до розгляду скарг та клопотань, територіальна підсудність щодо яких прямо не визначена процесуальним законом (лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за №223-558/0/4-13 від 05 квітня 2013 року).
Частиною 2 ст.304 КПК України, визначено, що скарга повертається, якщо не підлягає розгляду в цьому суді. При надходженні до провадження слідчого судді судової справи №691/7/26 провадження №1-кс/691/1/26 із змісту написаної скарги ОСОБА_2 встановлено відсутність інформації з підтверджуючими документами про орган досудового розслідування, який здійснював реєстрацію та перевірку заяви за фактом крадіжки, і тому суд, при прийнятті рішення обмежився лише тою інформацією яку вказав сам скаржник.
За матеріалами скарги ОСОБА_2 , вбачається, що він подав таку без дотримання правил підсудності, встановлених ст.218 КПК України, остільки із заявою про вчинення кримінального правопорушення від 20 вересня 2025 року звернувся до органу поліції з реєстрацією у Відділенні поліції №1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області з приводу вчинення крадіжки соняшника з поля, яке розташоване в межах села Мліїв, остільки оскаржує бездіяльність старшого слідчого СВ ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 в порядку ст.303 КПК України.
Відділення поліції №1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області - є органом досудового розслідування за місцем вчинення кримінального правопорушення, згідно до змісту скарги і тому її розгляд не може бути віднесено до територіальної юрисдикції Городищенського районного суду Черкаської області та має бути така поданою до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області, за підсудністю, за місцем проведення досудового розслідування.
Згідно з приписами ч.1 ст.409 КПК України та п.6 ч.2 ст.412 КПК України, порушення правил підсудності являється істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, що тягне за собою безумовне скасування судового рішення апеляційною інстанцією.
Відтак, скарга ОСОБА_2 підлягає поверненню, згідно п.2 ч.2 ст.304 КПК України з одночасним роз'ясненням його права звернення з такою до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області.
Керуючись ст.ст.218, 303, 304, 307, 369-372, 395, 532 КПК України, слідчий суддя, -
постановив :
скаргу ОСОБА_2 на бездіяльність начальника Городищенського відділу Смілянської окружної прокуратури ОСОБА_3 та старшого слідчого СВ ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 в порядку ст.303 КПК України - повернути скаржнику, як таку, що не підлягає розгляду в цьому суді, а саме в Городищенському районному суді Черкаської області.
Роз'яснити, ОСОБА_2 , що повернення скарги не позбавляє його права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому ст.218 КПК України (місце проведення досудового розслідування), відповідно до ч.7 ст.304 КПК України (строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження).
Копію ухвали суду надіслати для відому учасникам справи.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляція безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя ОСОБА_1