Справа № 645/8196/25
Провадження № 3/645/130/26
12 січня 2026 року м. Харків
Суддя Немишлянського районного суду міста Харкова Спесивцев О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
щодо притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №509053 від 10.11.2025 року, 02.11.2025 року о 09:57:00 в м.Харків, по шосе Салтівському, 276, водій ОСОБА_1 керував тз Peugeot 5008 днз НОМЕР_1 у стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком 2565 лікаря нарколога КНП ХОР за адресою м.Харків, вул. Ахієзерів, 18А, чим порушив п.2.9.а ПДР, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Бабаскін Кирило Сергійович, звернулася до суду з письмовим клопотанням про призначення у справі судово-медичної токсикологічної експертизи, в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_1 вину у вчиненні вищевказаного правопорушення не визнає, так як наркотичні засоби не вживав та не вживає. Вказує, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, не одноразово отримував поранення внаслідок чого можливо у співробітників поліції виникла хибна підозра про вживання останнім наркотичних речовин. За таких обставин, враховуючи невизнання ОСОБА_1 факту вживання наркотичних засобів, що свідчить про наявність у даній справі протиріч, які неможиво усунути без застосування спеціальних знань, захисник вважає за необхідне призначити у справі судово-медичну токсикологічну експертизу.
Листом від 26.12.2025 року №1011 заступник директора з юридичних питань КНП ХОР «Обласна наркологічна лікарня» повідомив, що відібраний 02.11.2025 року від ОСОБА_1 біологічний матеріал для дослідження (сеча) ще не знищений, а кінцева дата його зберігання - 02.02.2026 року.
У судове засідання ОСОБА_1 та його адвокат не з'явились, були повідомлені своєчасно та належним чином.
Дослідивши надане клопотання та матеріали, що містяться в справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, зокрема, чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката (стаття 278 КУпАП).
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
За приписами ст. 273 КУпАП у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях у справі про адміністративне правопорушення органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа, залучається експерт.
Відповідно до п.п. 8,10 глави ІІІ спільного наказу Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» №1452/735 від 09.11.2015 року, метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
Відповідно до п. 11 постанови про затвердження Інструкції про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, державні спеціалізовані установи судової експертизи проводять судову експертизу у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік на проведення судових експертиз.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
За таких обставин, враховуючи те, що особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, не згодна з результатом біологічного дослідження, для досягнення повноти та всебічності з'ясування обставин, що мають значення для об'єктивного розгляду справи, для встановлення яких необхідні спеціальні знання, суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Бабаскіна К.С. та призначити судово-медичну токсикологічну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи (61052, м. Харків, вул. Дмитрівська, 14), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Для проведення вищевказаної експертизи суд вважає за необхідним витребувати з КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня» ємності зі зразками біологічного середовища (сечі) ОСОБА_1 , які було відібрано 02.11.2025 року під час медичного огляду останнього (висновок лікаря № 2565 від 09.11.2025) та зобов'язати КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня» надіслати дані зразки на адресу Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи для проведення експертизи.
Вихідними даними для експертного дослідження є матеріали справи про адміністративне правопорушення та зразки сечі ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про судову експертизу», ст. ст. 245, 268, 273, 278, 280, 294 КУпАП, суд -
Клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Бабаскіна К.С. про призначення експертизи - задовольнити.
Призначити у справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, судово-медичну токсикологічну експертизу, проведення якої доручити експертам Державної спеціалізованої установи «Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи» (61052, м. Харків, вул. Дмитрівська, 14).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1)Чи придатний для дослідження зразок біологічного середовища (сечі), відібраний 02.11.2025 року у ОСОБА_1 ?
2) Чи є в наданому на дослідження зразку біологічного середовища (сечі) ОСОБА_1 наркотичні речовини, якщо так, то які саме і в якій кількості, та чи може така концентрація викликати стан наркотичного сп'яніння?
Зобов'язати КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня» невідкладно після отримання постанови суду транспортувати до Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи (61052, м. Харків, вул. Дмитрівська, 14) другу ємність із зразком біологічного середовища (сечі), який був відібраний 02.11.2025 року під час медичного огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (висновок лікаря № 2565 від 09.11.2025)
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384-385 Кримінального кодексу України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
В розпорядження експерта надати матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Судову експертизу провести за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються експертній установі з Державного бюджету України.
На час проведення судово-медичної токсикологічної експертизи зупинити провадження у даній справі до часу надання до суду висновку експерта.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Спесивцев