Постанова від 07.01.2026 по справі 644/11328/25

Суддя Зайцева М. С.

Справа № 644/11328/25

Провадження № 3/644/148/26

07.01.2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2026 року Суддя Індустріального районного суду міста Харкова Зайцева М.С., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, перебував на посаді оператора мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.2 ст.172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) від 31.08.2024 № 250 солдат ОСОБА_2 перебуває на посаді оператора мобілізаційного відділення ОСОБА_3 у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до наказу начальника ОСОБА_3 у ІНФОРМАЦІЯ_5 (з адміністративно-господарської діяльності) від 10.10.2025 № 234 «Про організацію оповіщення військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_6 на тиждень з 13.10.2025 по 19.10.2025» у складі групи оповіщення № 3 заступають: старший групи - солдат ОСОБА_2 , члени групи: солдат ОСОБА_4 , старший лейтенант ОСОБА_5 , солдат ОСОБА_6 .

Відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532 «Про затвердження Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - та відео фіксації» та вимог доручення Міністра оборони України від 25.08.2025 № 4351/уд/3 визначено завдання забезпечити оповіщення військовозобов'язаних представниками ТЦК та СП з 01.09.2025.

Під час перевірки 14.10.2025 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 виконання вимог вищезазначених вимог Наказу МОУ №532 від 06.08.2025 та Доручення Міністра оборони України від 25.08.2025 № 4351/уд/3, встановлено наступне:

13.10.2025 року солдат ОСОБА_2 заступив старшим групи оповіщення №3 Індустріального Р у м. ІНФОРМАЦІЯ_5 , після проходження інструктажу перед виїздом на маршрут, солдат ОСОБА_2 не отримав портативний відеорегістратор з картою пам'яті, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532 та Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

13.10.2025 року близько 15:00 години за адресою: АДРЕСА_2 , виконуючи службові обов'язки, вказані військовослужбовці зупинили чоловіка на вигляд мобілізаційного віку. Представники ОСОБА_3 у м. Харків ТЦК та СП підійшли до чоловіка, представилися та попросили надати військово - облікові документи. Чоловік пред'явив групі оповіщення відповідні документи, ним виявився військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 капітан ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . В ході розмови між капітаном ОСОБА_7 та членами групи оповіщення №3 Індустріального Р у м. ІНФОРМАЦІЯ_5 почався словесних конфлікт, за результатами якого капітану ОСОБА_7 було нанесено тілесні ушкодження (закритий перелом кісток носа зі зміщенням, розтягнення зв'язок плечового поясу зліва).

Станом на 14.10.2025 в ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні будь - які відеоматеріали які б підтверджували або спростовували вищезазначені протиправні дії з боку відповідних посадових осіб групи оповіщення №3 Індустріального Р у м. ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з тим, що солдат ОСОБА_2 , як старший групи оповіщення, всупереч вимогам Наказу Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532 та Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» не отримав портативний відеорегістратор з функцією фото- та відеофіксації заходів оповіщення.

Виходячи з вищевикладеного, оператор мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 солдат ОСОБА_2 , будучи військовою службовою особою, в порушення вимог частини 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото-та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктів 40,52 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 - під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), вручення повістки, здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото-та відеофіксації представником ТЦК та СП або поліцейським, порушення «Порядку застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації» визначеного «Інструкцією із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2024 р. за № 1391/42736 - пунктом 3 розділу І якого передбачено, застосування уповноваженими представниками технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, здійснюється з метою: попередження, виявлення або фіксування порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; фіксації дій уповноважених представників; пунктом 5 Розділу II якого передбачено, що включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків, щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо), Посадової інструкції старшого групи оповіщення затвердженої начальником Індустріального Р у м. Харків ТЦК та СП від 30.04.2025 року в умовах воєнного стану, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.

ОСОБА_2 надав письмові пояснення, що з протоколом від 15.10.2025 року не згоден.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).

За недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, передбачена адміністративна відповідальність згідно з ч.2 ст.172-15 КУпАП.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що винність ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, не зважаючи на висловлену незгоду з протоколом, знайшла своє повне підтвердження в суді та підтверджується наступними доказами:

- протоколом ДНХ-5380 від 15.10.2025 року про військове адміністративне правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП;

- письмовими поясненнями ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ;

- витягом з наказу № 250 від 31.08.2024 року;

- витягом з наказу № 234 від 10.10.2025 року;

- копією журналу видачі, повернення портативного відео реєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації;

- витягом з наказу № 138 від 07.08.2025 року;

- посадовою інструкцією;

- доповіддю за фактом події від 14.10.2025 року;

- витягом з ЄРДР від 14.10.2025 року за ч.1 ст.125 КК України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до статті 1 Закону України № 389-VІІІ від 12 травня 2015 року «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час вчинення розгляду справи.

Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.

Виходячи із вищевикладеного вбачається, що починаючи з 24 лютого 2022 року і до теперішнього часу в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду.

При призначенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_2 , ступінь його вини. Обставин, що пом'якшує відповідальність та обтяжують відповідальність згідно зі ст.ст.34,35 КУпАП, судом не встановлено.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи, ступеню вини, а також характеру вчиненого правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_2 слід накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до п.12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору як військовослужбовець при розгляді справи, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Керуючись ст. 172-15, 245, 251, 283, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Відповідно до положень ст.ст. 307-308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти діб через суд першої інстанції.

Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання рішенням законної сили.

Повний текст постанови складений 12.01.2026 року.

Суддя М.С. Зайцева