вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"06" січня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/1016/25
Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Н.Церковної, при секретарі судового засідання І.Шилан, розглянувши матеріали справи за позовом Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант-ЛДТ" про стягнення боргу в розмірі 274 207,96 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Кішман Я.Ю.
Шпанівська сільська рада Рівненського району Рівненської області звернулась до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант-ЛДТ" про стягнення боргу в розмірі 274 207,96 грн. за договором оренди від 04 квітня 2008 року.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимог мотивовані тим, що обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. З моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024р. у справі №914/2848/22). Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від Орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи .
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
На підставі п.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з ч.1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Як вбачається із матеріалів справи відповідача повідомлялось належним чином про дату, час і місце розгляду справи.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання 06.01.2026 не визнавалася обов'язковою суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представника відповідача.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою суду від 07.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №918/1016/25 постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 02 грудня 2025 року.
Ухвалою суду від 02.12.2025 року розгляд справи судом відкладено на 23.12.2025 року.
Ухвалою суду від 23.12.2025 року розгляд справи судом відкладено на 06.01.2026 року.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
Між Рівненською районною державною адміністрацією (за договором - орендодавець), (далі по тексту - Позивач), в особі голови районної державної адміністрації Никитюка Михайла Васильовича, що діє на підставі Розпорядження Президента України №379/2006-рп від 22.11.2006 розпорядження голови районної державної адміністрації №194-к від 29.11.2006 з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Орант - ЛТД» (за договором оренди земельної ділянки Орендар (далі по тексту- Відповідач) в особі директора Гергелюка Володимира Петровича, який діє на підставі Наказу №1 від 02.02.1998 надалі «Орендар», з іншої сторони (разом - Сторони), уклали Договір оренди земельної ділянки від 26 серпня 2008 року, згідно умов даного договору Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва і обслуговування виробничої бази за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами), що розташована на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Згідно з пунктом 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених до нього), з 27 травня 2021 року відбулася державна реєстрація права комунальної власності на раніше державні земельні ділянки, що розташовані в межах відповідної територіальної громади. Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
Таким чином, розпорядником земельної ділянки, що є об'єктом оренди за договором від 26 серпня 2008 року та відповідно орендодавцем на день звернення позивача із позовною заявою на час вирішення цього спору судом, є Шпанівська сільська рада.
Відповідно до п.2 Договору оренди передається земельна ділянка загальною площею 1,1502 гектарів на підставі Розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації Рівненської області від 28.09.2007 №463.
Цільовим призначенням земельної ділянки згідно п.3 Договору є землі сільськогосподарського призначення.
На підставі п.7 Договір укладено на 49 (сорок дев'ять ) років. Після закінчення строку Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі він повинен не пізніше ніж за 30 ( тридцять) днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.8 Договору від 26 серпня 2008 року орендна плата за оренду земельної ділянки Орендар сплачує виключно у грошовій формі. Плата за оренду встановлена у розмірі 6 % (шість відсотків) від нормативно грошової оцінки земельної ділянки і складає 10530.96 (десять тисяч п'ятсот тридцять гривень 96 коп.) гривень на рік. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Згідно п.11 Договору орендна плата сплачується Орендарем щомісячно рівними частками протягом 10 (десяти) календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (поточного) місяця на вказаний рахунок.
У п.13 Договору вказується, що розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд орендної плати надсилаються не раніше, ніж через 1 (один) рік і розглядаються відповідно до законодавства. Зміна розміру орендної плати при її індексації провадиться без внесення змін до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Відтак позивач зазначає, що розмір орендної плати переглядається (періодично) у разі:
1.Зміни умов господарювання, передбачених договором; 2.Зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; 3.Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; 4.В інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.38 Договору сторонами визначено відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору:
-За виконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору;
-Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Рішенням Рівненської районної ради від 06.11.2018 №777 затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Великий Олексин на території Шпанівської сільської ради, згідно з яким додатково включено 177,5083 га в межі села Великий Олексин.
Нормативно грошова оцінка земель села Великий Олексин затверджена рішенням Шпанівської сільської ради від 02.10.2020 № 1224 та вступила в дію з 01.01.2022 .
Таким чином, з дати набрання чинності рішення Шпанівської сільської ради щодо затвердження нової нормативно грошової оцінки платник (орендар) повинен уточнити показники декларації з плати за землю на підставі нового витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідно до наведеного, орендну плату Відповідач за земельну ділянку з кадастровим номером 5624689500:01:023:0003 вносив згідно неоновленої нормативно грошової оцінки, коли вже діяла нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2022-2024 роки. Це призвело до недоотримання доходів бюджетом громади в сумі 274207 грн. 96 коп.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених позивачем.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України Про оренду землі, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України (в редакції чинній на момент укладення правочину)
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Тож, згідно положень ст. 21 Закону України Про оренду землі та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину), в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину), яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором, а саме: обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 3 Договору визначено, що розмір орендної плати переглядається в інших випадках, передбачених законом.
Нормативно грошова оцінка земель села Великий Олексин затверджена рішенням Шпанівської сільської ради від 02.10.2020 № 1224 та вступила в дію з 01.01.2022 року.
Згідно із ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Велика Палата Верховного Суду своєю постановою від 05.06.2024 по справі №914/2848/22 зауважила, що:
« 108. Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
109. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
110. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.»
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Отже, Позивач обґрунтовано звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача, адже у п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 року у справі №914/2848/22 чітко визначено, що несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Контррозрахунку розміру заборгованості відповідач суду не подав.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
Сукупним аналізом наведених вище норм права, взятих судом до уваги тверджень позивача та досліджених доказів, суд констатує достатні правові підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Таким чином, за результатами з'ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про задоволення позову - стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором оренди земельної ділянки.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч.1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4113,12 грн, який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з задоволенням позову.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант-ЛДТ" (вул. Рівненська, 94, с. Біла Криниця, Рівненський р-н, Рівненська обл., 35342, код ЄДРПОУ 21098173) на користь Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області (вул. Шкільна, 1, с. Шпанів, Рівненський р-н, Рівненська обл., 35301, код ЄДРПОУ 04387317) 274 207,96 грн - основного боргу та 4113,12 грн - судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 12.01.2026 року.
Суддя Н.Церковна