про залишення позовної заяви без руху
05 січня 2026 року Справа № 915/2209/25
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Керівника Первомайської окружної прокуратури, вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 (код ЄДРПОУ 02910048)
в інтересах держави в особі Синюхино-Брідської сільської ради, вул. Центральна, 14, с. Синюхин Брід, Первомайський район, Миколаївська область, 55243 (код ЄДРПОУ 04376951)
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Кирилівське», вул. Полтавська, 15, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101 (код ЄДРПОУ 43832894)
про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки
без повідомлення (виклику) учасників
До Господарського суду Миколаївської області звернувся Керівник Первомайської окружної прокуратури з позовною заявою, в якій просить суд:
1. Розірвати достроково договір оренди земельної ділянки, укладений 05.11.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області та товариством з обмеженою відповідальністю «Кирилівське» щодо земельної ділянки площею 12 га з кадастровим номером 4825487600:03:000:0583, державна реєстрація якого вчинена в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.11.2020 за № 39361726.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Кирилівське» повернути у розпорядження територіальної громади в особі Синюхино-Брідської сільської ради земельну ділянку площею 12 га з кадастровим номером 4825487600:03:000:0583, розташовану на території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
3. Стягнути з відповідача на користь Миколаївської обласної прокуратури (ЄДРПОУ 02910048, Банк ДКСУ м. Києва, р/р UA748201720343150001000000340) сплачений судовий збір за подачу позову.
Підставою позову прокуратурою зазначено наступні обставини.
05.11.2020 за наслідками проведення земельного аукціону між Головним управлінням Держгеокдастру у Миколаївській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кирилівське», укладено договір оренди землі, за п. 1.1, 2.1, 3.1, 5.1 якого в користування товариству для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 7 років передано земельну ділянку з кадастровим номером 4825487600:03:000:0583 площею 12 га, розташовану в межах території Тарасівської (нині - Синюхино-Брідської) сільської ради Первомайського району Миколаївської області, про що 20.11.2020 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень внесено відповідний запис за № 39361726.
З 27.05.2021 землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів перейшли у комунальну власність та право розпорядження ними перейшло до повноважень відповідних сільських, селищних, міських рад.
Посилаючись на ст. 148-1 та п. 24 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України, прокуратура зазначає, що наразі право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4825487600:03:000:0583 зареєстровано за ГУ Держгеокадастру в області (запис у Державному реєстрі речових прав № 34239595 від 19.11.2020). Втім, за законом право здійснювати розпорядження такою ділянкою належить відповідній селищній раді.
Після укладення вказаного договору оренди ТОВ «Кирилівське» орендна плата була сплачена лише за перший рік оренди. За такого у відповідача виникла заборгованість зі сплати орендної плати за договором за період з 01.01.2022 по 30.11.2025 в сумі 28 929, 60 грн., що свідчить про систематичне порушення відповідачем зобов'язань за договором оренди землі у вигляді несплати орендної плати та відповідно до норм ст. 526, 598, 629, 651 ЦК України, ст. 141 ЗК України, ст. 1, 13, 21, 24, 25, 32 Закону України «Про оренду землі» є підставою для розірвання такого договору, а земельна ділянка - поверненню у розпорядження власника.
Позовні вимоги обґрунтовано приписами ст. 13, 14, 131-1, 142 Конституції України, ст. 15- 17, 319, 386, 509, 526, 530, 598, 629, 651, 653, 792 ЦК України, ст. 12, 96, 122, 141, 148-1, 189, 206 ЗК України, ст. 20, 41, 265, 288 ПК України, ст. 64 БК України, ст. 13, 15, 21, 24, 25, 32, 34 Закону України «Про оренду землі», ст. 2, 10, 16, 18-1, 33, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», судовою практикою та умовами договору.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв'язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності) (п. 1 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону).
Всупереч викладеному, прокуратурою в порушення вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України в позовній заяві неправильно зазначено найменування позивача.
Так, у позовній заяві зазначено позивачем Синюхино-Брідську сільську раду, що не відповідає відомостям з ЄДРЮОФОПГФ за параметром пошуку код ЄДРПОУ 04376951.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, справляється судовий збір.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлено ставку судового збору в розмірі - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про судовий збір» судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3 028, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 ГПК України ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судом встановлено, що прокуратурою пред'явлено дві вимоги немайнового характеру. Позовну заяву подано до господарського суду в електронній формі за допомогою підсистеми "Електронний суд". Отже, судовий збір за розгляд двох вимог немайнового характеру в спірному випадку становить 4 844, 80 грн. (3 028, 00 грн. х 0,8 х 2).
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (постанова КГС ВС від 04.08.2021 у справі № 904/424/21; постанова КЦС ВС від 05.10.2022 у справі № 204/6085/20).
Як визначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" (заява № 24402/02), право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг (пункт 27). Такі обмеження дозволяються опосередковано, оскільки право на доступ до суду "за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання, що може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб і ресурсів суспільства та окремих осіб" (рішення від 28.05.1985 у справі "Ешингдейн проти Сполученого Королівства" (пункт 57).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" (заява № 28249/95) зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 60).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України “Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Отже, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи, надходження до спеціального фонду Державного бюджету України якого перевіряються судом перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг). Це означає, що суд зобов'язаний перевірити надходження судового збору до спеціального фонду у межах кожної конкретної справи.
Звертаючись до суду зі скаргою/заявою, скаржник зобов'язаний сплатити судовий збір на загальних підставах та надати до суду документ, який підтверджує сплату судового збору саме у межах цієї справи. Своєю чергою механізм реалізації перевірки зарахування коштів судового збору визначений частиною другою статті 9 Законом України “Про судовий збір».
Оскільки законодавством не встановлено певного порядку проставлення на розрахункових документах на переказ коштів відмітки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, то суди, виконуючи наведені вище вимоги закону, повинні перевіряти таке зарахування, використовуючи способи, передбачені процесуальним законодавством, зокрема, в разі необхідності отримувати таку інформацію з Державної казначейської служби України, що забезпечує казначейське обслуговування цього фонду.
Таким чином, обов'язок перевірки факту зарахування судового збору покладається на суд (постанови ВС від 28.04.2022 у справі № 520/10006/21, від 26.07.2023 у справі № 640/3949/22, від 02.05.2024 у справі № 440/9709/23).
Обов'язок перевірити факт зарахування судового збору у конкретній справі покладається на суд (постанова КАС ВС від 26.07.2023 у справі № 640/3949/22).
Судом встановлено, прокуратурою подано до суду платіжну інструкцію № 2421 від 15.12.2025 на суму 4 844, 80 грн. з призначенням платежу “101 0901010,2800, Судовий збір за позовом Первомайської окружної прокуратури, Господарський суд Миколаївської області. Зг. ЗУ «Про суд.збір».».
Водночас судом встановлено, що рахунок отримувача зазначено неправильно, а саме «UA838999980313191206084014478», замість « НОМЕР_1 ».
Враховуючи вищевикладене, подана платіжна інструкція № 2421 від 15.12.2025 не є належним доказом сплати судового збору у даній справі.
Отже, прокуратурою не подано суду належних доказів на підтвердження сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, прокуратурі слід здійснити оплату судового збору за наступними реквізитами:
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
- Отримувач коштів: Миколаїв ГУК/тг м.Миколаїв/22030101;
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030;
- Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
- Код банку отримувача (МФО): 899998;
- Рахунок отримувача: UA588999980313121206083014478;
- Код класифікації доходів бюджету: 22030101;
- Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Миколаївської області (назва суду, де розглядається справа).
При заповненні платіжного документа у графі Код платника платником судового збору юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником фізичною особою ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Всупереч викладеному, позивачем не зазначено відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Відповідно абз. 1, 2 ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов'язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
Враховуючи вищевказані недоліки позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення поданої позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 6, 42, 162, 164, 172, 174, 232 - 235, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовну заяву (вх. № 19371/25 від 31.12.2025) Керівника Первомайської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Кирилівське» про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки залишити без руху.
2. Встановити прокуратурі строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Встановити прокуратурі наступний спосіб усунення недоліків:
- прокуратурі зазначити правильне найменування позивача;
- прокуратурі подати суду докази сплати судового збору в розмірі 4 844, 80 грн.;
4. Роз'яснити прокуратурі наслідки усунення недоліків:
- якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу (ч. 3 ст. 174 ГПК України);
- якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 ГПК України).
На веб-сторінці господарського суду Миколаївської області на офіційному веб-порталі судової влади України в Інтернет за посиланням: http://mk.arbitr.gov.ua/sud5016/ учасники справи можуть отримати інформацію по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду (ст. 235, 255 ГПК України).
Суддя Е.М. Олейняш