вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
12.01.2026м. ДніпроСправа № 904/5540/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Савенко В.А.
за позовом Садівничого товариства "Дружба", Дніпропетровська область, с. Первомайське
до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас", Дніпропетровська область, с. Воронове
про зобов'язання застосовувати тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення
Представники:
від позивача: Нестеренко С.Я.;
від відповідача: не з'явився;
вільний слухач: ОСОБА_1 ;
вільний слухач: ОСОБА_2 ;
вільний слухач: ОСОБА_3 ;
вільний слухач: ОСОБА_4 ;
вільний слухач: ОСОБА_5 ;
Садівниче товариство "Дружба" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас", в якій просить суд зобов'язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством «Дружба», що оформлені договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.
Суд ухвалою від 01.10.2025 позовну заяву Садівничого товариства "Дружба" залишив без руху. Запропонував Садівничому товариству "Дружба" усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду чеку та опису вкладення у цінний лист (оригіналів або належним чином засвідчених копій), які підтверджують факт відправлення відповідачу (на адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) копії позовної заяви і доданих до неї документів у строк до 15.10.2025.
02.10.2025 до господарського суду від позивача надійшло клопотання на виконання вимог ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2025 про залишення позовної заяви без руху. Разом із вказаною заявою позивач подав до суду докази направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу.
Суд ухвалою від 03.10.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Ухвалив розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 31.10.2025.
15.10.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Постановами НКРЕКП ні садівничі товариства, ні неприбуткові організації, ні обслуговуючі кооперативи не вказані як такі, що прирівнюються до населення. Позивач безпідставно вважає, що повинен сплачувати за тарифом на централізоване водопостачання, який застосовується для населення та невірно розуміє значення терміну «колективний споживач», посилаючись при цьому на ст.6 Закон № 2189. СТ «Дружба» не відноситься до категорії колективний споживач згідно законодавства, яке регулює відносини у сфері надання комунальних послуг, зокрема послуг з централізованого водопостачання. СТ «Дружба» є юридичною особою відповідно до законодавства України. Садівниче товариство «Дружба» не відповідає категорії колективний споживач. У зв'язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
22.10.2025 відповідач подав до суду клопотання про відкладення підготовчого засідання.
В підготовче засідання 31.10.2025 з'явився представник позивача. Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився.
Суд ухвалою від 31.10.2025 відклав підготовче засідання на 26.11.2025.
Підготовче засідання 26.11.2025 не відбулось у зв'язку з відсутністю в суді інтернету, що унеможливлює проведення засідання на сайті https://vkz.court.gov.ua.
Суд ухвалою від 26.11.2025 продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів до 01.01.2026 включно та відклав підготовче засідання на 15.12.2025.
26.11.2025 позивач подав до суду клопотання про долучення документів.
В підготовче засідання 15.12.2025 з'явився представник позивача. Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився.
Суд ухвалою від 15.12.2025 закрив підготовче провадження та призначив справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 12.01.2026.
У судове засідання 12.01.2026 з'явився представник позивача. Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено скорочене рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд
22.09.2022 між Садівничим товариством «Дружба» (споживач) та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (виконавець) було укладено договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 73 (далі - договір).
Виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором (п. 1. договору).
Інформація про споживача: дислокація об'єктів споживача на момент укладання договору: адреса об'єкту: с. Первомайське, вул. Журналістів, призначення об'єкту: садівниче товари (п. 2. договору).
Виконавець забезпечує постачання послуг безперервно з гарантованим рівнем безпеки та значенням тиску (п. 4. договору).
Послуги надаються споживачеві безперервно, крім перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (п. 5. договору).
Виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуг вимогам пункту 1 цього договору на межі внутрішньобудинкових систем будівлі (інженерно-технічних систем приміщення споживача) та зовнішніх інженерних мереж постачання послуг (п. 6. договору).
Обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку (п. 9. договору).
Одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб. метр (п. 10. договору).
Споживач вносить однією сумою плату виконавцю за послуги, що розраховується, виходячи з розміру затверджених тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованою водовідведення та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до Правил надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (Офіційний вісник України. 2019 р., № 63, ст. 2194) - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85 та Методики розподілу. Плата за послуги складається з: 1) плати за послуги, що розраховується, виходячи з розміру затверджених тарифів на послуги та обсягів спожитих послуг, визначених відповідно до законодавства; 2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України. Споживачу нараховується плата за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про це розміщується на офіційному веб-сайті виконавця (www.vocladzd.org.ua) (п. 19. договору).
Вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Станом на дату укладення цього договору тариф (без урахування податку на додану вартість) на послугу з централізованого водопостачання становить 30,20 гривень за куб. метр, відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» (у редакції постанови НКРЕКП № 2854 від 22.12.2021, що набрала чинності з 01.01.2022). У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу з централізованого водопостачання та/або на послугу з централізованого водовідведення виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу шляхом їх оприлюднення на офіційному веб-сайті без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. У разі зміни зазначених тарифів протягом строку дії цього договору новий розмір тарифів застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті www.vodadzd.org.ua (п. 20. договору).
Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу щомісяця та зазначається в рахунку. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно. У разі зміни розміру плати за абонентське обслуговування протягом строку дії цього договору новий розмір плати за абонентське обслуговування застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті vvvvw.vodadzd.org.ua. Розмір плати за абонентське обслуговування: плата за абонентське обслуговування по договору для споживачів, які мають власний вузол комерційного обліку (без розподілу обсягу послуг централізованого водопостачання) становить 35,12 грн. з ПДВ (п. 21. договору).
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Сторони цього договору домовились, що відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання і діють з 01.01.2022, а в частині проведення розрахунків до повного виконання (п. 42. договору).
Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (п. 43. договору).
Позивач зазначає, що 28.05.2024 Національного комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) було прийнято Постанову № 1024 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання ДП "ВКГ "Дніпро-Західний Донбас"" (далі - Постанова №1024), яка набрала чинності з 01.06.2024. Вказаною Постановою було встановлено тариф для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання, у розмірі 50,52 грн/куб.м. Водночас, пунктом 2 Постанови № 1024 було зроблено виняток: «Установити, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме: на централізоване водопостачання - 30,20 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість)». Однак всупереч зазначеній нормі, відповідач з 01.06.2024 почав застосовувати до позивача тариф у розмірі 50,52 грн/куб.м, що є неправомірним та порушує права СТ «Дружба» та його членів. Позивач зазначає, що СТ «Дружба» є неприбутковою організацією, створеною шляхом об'єднання громадян (фізичних осіб) для задоволення їхніх потреб, пов'язаних із веденням садівництва. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновниками є фізичні особи члени садівничого товариства в кількості 134 особи. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про кооперацію» кооперація - це система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів. СТ «Дружба» за своєю суттю є обслуговуючим кооперативом. Позивач наголошує, що з аналізу договору № 73 вбачається, що він укладений з позивачем як з єдиним абонентом, який отримує послугу на межі балансової належності для подальшого забезпечення потреб своїх членів. Зокрема, в акті розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін № 120 від 22.09.2022 чітко зазначено, що об'єктом споживача є «садівниче товариство», а водопостачання здійснюється до вузла обліку, встановленого в колодязі ВК-1, звідки вода надходить на територію товариства. Це підтверджує, що відповідач не надає послуги кожному члену товариства індивідуально, а надає їх єдиному колективному споживачу - СТ «Дружба». Кінцевими споживачами послуг з водопостачання є саме члени товариства - фізичні особи, тобто населення. Товариство не використовує воду для власних господарських потреб з метою отримання прибутку, а виступає лише як посередник, що діє в інтересах своїх членів для забезпечення їхніх особистих побутових та санітарно-гігієнічних потреб, а також поливу присадибних ділянок. Садівниче товариство є колективним споживачем, а кінцевим є саме населення, тобто громадяни, які володіють земельними ділянками, фактично користуються водою та сплачують Садівничому товариству вартість за спожиту воду, яка у відповідності до договору з відповідачем йому сплачується як постачальнику.
Так, з метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з претензією (а.с. 16-18), в якій вимагав припинити застосування до Садівничого товариства «Дружба» тарифу на централізоване водопостачання, відмінного від тарифу, встановленого для категорії «населення». Застосовувати до договірних відносин між СТ «Дружба» та ДМП ВКГ «Дніпро Західний Донбас», оформлених договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення, на рівні, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме у розмірі 30,20 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість), відповідно до п.2 Постанови НКРЕКП № 2317 від 24.12.2024 (та аналогічного пункту Постанови НКРЕКП №1024 для відповідного періоду). Здійснити перерахунок вартості наданих товариству послуг з централізованого водопостачання за договором № 73 від 22.09.2022.
Листом № 1/10-4/839/8 від 20.06.2025 (а.с. 19) відповідач повідомив позивача, що Садівниче товариство «Дружба» не відноситься до категорії колективний споживач згідно з законодавством, яке регулює відносини у сфері надання комунальних послуг, зокрема послуг з централізованого водопостачання. Садівниче товариство «Дружба» є обслуговуючим кооперативом, має статус юридичної особи. Відповідними Постановами НКРЕКП ні садівничі товариства, ні обслуговуючі кооперативи за садово-городнім напрямом діяльності не зазначені як такі, до яких має застосовуватися тариф на централізоване водопостачання як для населення. Садівничі товариства, як юридичні особи, мають сплачувати послуги з централізованого водопостачання за тарифом, установленим споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Позивач зазначає, що повторно звернувся до відповідача з претензією (а.с. 20-22), в якій вимагав припинити застосування до Садівничого товариства «Дружба» тарифу на централізоване водопостачання, відмінного від тарифу, встановленого для категорії «населення». Застосовувати до договірних відносин між СТ «Дружба» та ДМП ВКГ «Дніпро Західний Донбас», оформлених договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення. Здійснити перерахунок вартості наданих товариству послуг з централізованого водопостачання за договором № 73 від 22.09.2022.
Листом № 1/10-4/1234 від 20.08.2025 (а.с. 23) відповідач повідомив позивача, що відповідними Постановами НКРЕКП ні садівничі товариства, ні обслуговуючі кооперативи за садово-городнім напрямом діяльності не зазначені як такі, до яких має застосовуватися тариф на централізоване водопостачання як для населення.
Таким чином, як зазначає позивач, відповідач свідомо та систематично відмовляється застосовувати норми законодавства та враховувати усталену судову практику, що змусило позивача звернутися до суду.
Предметом регулювання Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (ч. 1, 3 ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача.
Послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом (ч. 4 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 (в редакції постанови КМУ № 85 від 02.02.2022) затверджені Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Правила № 690).
Пункт 5 Правил № 690 встановлює, що послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з пунктом 9 Правил № 690 виконавець забезпечує постачання питної води у відповідній кількості та якості послуги, що встановлені нормативами:
- за індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем (далі - індивідуальний договір про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) - до межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі) та інженерно-технічних систем приміщення споживача;
- за колективним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - колективний договір), договором з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - договір про надання послуг з колективним споживачем), індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - індивідуальний договір), договором з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - договір з власником (користувачем) будівлі) - до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуг виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі).
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» надає визначення термінам «колективний споживач» та «індивідуальний споживач». Так, відповідно до пунктів 6, 9 статті 1 Закону індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Матеріалами справи підтверджується, що Садівниче товариство «Дружба» уклало 22.09.2022 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» договір № 73 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Сторони договору визначили, що вартість послуг з централізованого водопостачання станом на час укладення цього правочину становить 30,20 грн за 1 м3 і визначається відповідно до постанови НКРЕКП № 1141 від 16.06.2016 у редакції постанови № 2854 від 22.12.2021.
Положення договору № 73 передбачають порядок застосування нового тарифу на послуги водопостачання у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу.
Постановою НКРЕКП № 1024 від 28.05.2024 Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас встановлені тарифи на централізоване водопостачання з такою структурою:
- споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 25,83 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);
- споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 50,52 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість). Встановлено, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме: на централізоване водопостачання - 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
Таким чином, постановою № 1024 збільшено тариф споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання до 50,52 грн за 1 м3, а для населення цей тариф залишено на рівні 24.02.2022 - 30,20 грн за 1 м3.
Статтею 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що Послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з:
- юридичними особами, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;
- юридичними особами, у яких житловий фонд перебуває на праві узуфрукта державного або комунального майна чи на іншому речовому праві на чуже майно, передбаченому законом, до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання;
- об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання на підставі укладених ними договорів;
- власниками будинків, що перебувають у приватній власності;
- індивідуальними і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Проаналізувавши зазначені положення чинного законодавства, суд вважає за необхідно зазначити, що існує дві моделі організації договірних відносин: за індивідуальним договором або за колективним договором, тому визначальним у спірних правовідносинах є те, для задоволення чиїх потреб у отриманні житлово-комунальних послуг укладається відповідний договір (для власних чи в інтересах об'єднання споживачів).
Пунктом 2.2 статуту Садівничого товариства «Дружба» визначено, що основною метою Товариства є організація колективного саду і використання його членами виділених земельних ділянок за цільовим призначенням: вирощування фруктів, овочів і іншої сільськогосподарської продукції особисто, працею членів сім'ї, за винятком послуг, що вимагають залучення фахівців, послуги яких винагороджуються членськими внесками, встановленими членами Товариства на ці цілі, а також створення умов для культурного проведення вільного часу, зміцнення здоров'я, залучення до праці підлітків.
Підписаним сторонами 22.09.2022 актом № 120 встановлено, що об'єктом споживача є садове товариство. Джерелом водопостачання об'єкту є трубопровід ДУ 3000 мм.
Актом № 120 і схемою розмежування майнової належної належності та експлуатаційної відповідальності сторін підтверджується, що виконавець постачає питну воду по трубопровідній мережі до колодязя ВК-1 з патрубком і запірною арматурою, який належить садівничому товариству, а далі по водопровідному відводу постачається безпосередньо на територію Садівничого товариства «Дружба» для її подання населенню, яке має присадибні ділянки, розташовані на території садівничого товариства, тобто споживачами у даному випадку є фізичні особи.
Отже, позивач згідно з нормами чинного законодавства є юридичною особою, яка утворена шляхом об'єднання власників земельних ділянок, з метою сприяння в отриманні останніми, зокрема, комунальних послуг, які включають в себе і централізоване водопостачання. При цьому метою укладення Садівничим товариством "Дружба" договору № 73 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" є забезпечення потреб членів товариства питною водою, необхідною для задоволення санітарно-гігієнічних потреб та зрошення земельних ділянок.
Тобто у цьому випадку позивач має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як неприбуткова організація, не займається виробничою діяльністю, не використовує воду для власних потреб.
Ураховуючи наведене, з огляду на встановлені обставини цієї справи та правове регулювання спірних правовідносин у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позивач - Садівниче товариство "Дружба" як юридична особа, що створена шляхом об'єднання власників земельних ділянок (фізичних осіб), які у розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є споживачами, споживаючи питну воду для забезпечення потреб таких осіб, є колективним споживачем.
Верховний Суд в своїй постанові від 22.07.2025 по справі № 904/3697/24 сформулював такий висновок: "Якщо юридична особа (зокрема, садівниче товариство, обслуговуючий кооператив) виступає як колективний споживач у розумінні Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та закуповує комунальну послугу в інтересах своїх членів - фізичних осіб для задоволення їхніх побутових потреб, до таких правовідносин має застосовуватися тариф, встановлений для категорії "населення".
В своєю чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 29.04.2022 протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
На виконання рекомендацій Кабінету Міністрів України, викладених у постанові № 502 від 29.04.2022, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 1024 від 28.05.2024 встановила, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме: на централізоване водопостачання - 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку, що при розрахунку вартості наданих за договором № 73 послуг з централізованого постачання, споживачами за якими є фізичні особи - власники земельних ділянок Садівничого товариства «Дружба», підлягає застосуванню тариф на централізоване постачання, встановлений для населення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про зобов'язання Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством «Дружба», що оформлені договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи або не впливають та не спростовують вищенаведеної правової оцінки матеріалів, обставин справи згідно з вимогами закону, тому відхиляються господарським судом.
Враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, пункт 29).
У рішенні Суду у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини також зазначено, що вимога щодо обґрунтованості рішень не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Тому суд вважає за необхідне відзначити, що інші доводи та міркування учасників справи судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.
Позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно із ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
За приписами ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Так, позивачем подано для долучення до матеріалів справи договір про надання правової допомоги № 1/22-05-2025 від 22.05.2025, укладений між позивачем та адвокатом Сліс А.С., акт про надання правової допомоги № 2 від 27.08.2025 на суму 6000,00 грн, рахунок № 2 від 27.08.2025 на суму 6000,00 грн, квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки № 12 від 30.09.2025 про сплату позивачем адвокату 6000,00 грн, ордер АЕ № 1389197 від 02.10.2023.
Згідно із ч. 4, 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідач у своєму відзиві зазначає, що знаходиться на господарському розрахунку, при цьому є 100% власністю держави і стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 6 000,00 грн суттєво вплине на фінансовий стан підприємства та в подальшому на виконання рішення по даній справі, їх стягнення становитиме надмірний тягар для відповідача, що суперечить принципу розподілу таких витрат. До того ж ДМП ВКГ «ДЗД» є стратегічним підприємством по забезпеченню водою питної якості населення та підприємств Синельниківського, Павлоградського районів, міст Синельникове, Павлоград, Тернівка, Шахтарське, шахт, підприємств ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та військових формувань, які знаходяться на цій території.
З урахуванням матеріалів справи, господарський суд вважає розмір витрат на оплату послуг адвоката в сумі 6000,00 грн свівмірним із складністю справи та виконаними адвокатом роботами.
Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача (п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, відповідно до положень п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати на професійну правничу допомогу покладаються на відповідача у розмірі 6000,00 грн.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (52591, Дніпропетровська область, с. Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, ідентифікаційний код 03564045) застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством «Дружба» (52541, Дніпропетровська область, с. Первомайське, вул. Журналістів, буд. 1, ідентифікаційний код 24241085), що оформлені договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.
Стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" (52591, Дніпропетровська область, с. Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, ідентифікаційний код 03564045) на користь Садівничого товариства "Дружба" (52541, Дніпропетровська область, с. Первомайське, вул. Журналістів, буд. 1, ідентифікаційний код 24241085) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 12.01.2026.
Суддя І.В. Мілєва