вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
08.01.2026 Справа № 917/1876/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Мороз В.В.
за позовом Новосанжарського дитячого будинку-інтернату, селище Нові Санжари, Полтавський район, Полтавська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12", м.Дніпро
про визнання недійсними додаткових угод;
стягнення 38315,12 грн
Представники сторін в судове засідання не з'явились
1. Короткий зміст позовних вимог
02.10.2025 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Новосанжарського дитячого будинку-інтернату (далі-Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" (далі-Відповідач), в якій Позивач просить суд:
визнати недійсними додаткові угоди №1 від 07.04.2021, №2 від 20.04.2021, №3 від 26.01.2021, №4 від 30.04.2021, №5 від 28.05.2021, №7 від 29.06.2021, №8 від 19.07.2021, №9 від 26.07.2021, №10 від 30.07.2021, №12 від 16.08.2021, №13 від 27.08.2021, №14 від 13.09.2021, №15 від 20.09.2021, №16 від 27.09.2021, №17 від 28.09.2021, №18 від 30.09.2021, №19 від 11.10.2021, №20 від 25.10.2021 до Договору №2 від 31.03.2021 року укладені з Товариством з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" (попередня назва Екотехноінвест), 49031, м.Дніпро, пр-кт Поля Олександра, буд. 59, код ЄДРПОУ 34933742 та Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю;
стягнути з Відповідача на користь Новосанжарського дитячого будинку-інтернату для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю (ЄДРПОУ 03189251, адреса: 39300, Полтавська область, Полтавський район, селище Нові Санжари, вул. Віктора Андрієвського, 33) суму коштів у розмірі 38315,12 грн та витрати по сплаті судового збору у сумі 6056,00 грн.
В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем своїх зобов'язань за Договором №2 про постачання природного газу непобутовому споживачу від 31.03.2021 року.
За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 6056,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №26 від 25.09.2025 року.
2. Процесуальні питання, вирішені судом
06.10.2025 року ухвалою Господарського суду Полтавської області вирішено матеріали позовної заяви Новосанжарського дитячого будинку-інтернату у справі №917/1876/25 передати на розгляд Господарського суду Дніпропетровської області за територіальною підсудністю.
05.11.2025 року канцелярія Господарського суду Дніпропетровської області зареєструвала позовну заяву Новосанжарського дитячого будинку-інтернату до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" про визнання недійсними додаткових угод; стягнення 38315,12 грн.
06.11.2025 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
07.01.2025 року через систему "Електронний суд" представник Позивача подав письмові пояснення щодо суті спору (арк.с. 170-171), в яких вказує про те, що Договір № 2 від 31.03.2021 року було укладено за результатами процедури відкритих торгів відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі». На момент його укладення всі істотні умови договору, зокрема предмет закупівлі, ціна та строк дії, були визначені відповідно до тендерної пропозиції переможця та вимог законодавства. У подальшому, протягом квітня-жовтня 2021 року, між сторонами укладалися додаткові угоди, якими змінювалася ціна за одиницю товару. Підставою для їх підписання були письмові звернення Відповідача, в яких останній повідомляв про зростання ціни природного газу на ринку, а також надані Відповідачем експертні висновки та довідки Харківської торгово-промислової палати. Позивач є бюджетною установою соціального спрямування з цілодобовим перебуванням дітей та осіб з інвалідністю, для якої безперебійне постачання природного газу є критично необхідним. Відмова від підписання запропонованих Відповідачем додаткових угод могла призвести до припинення постачання газу, що створювало ризик порушення санітарно-гігієнічних норм, температурного режиму та прав підопічних закладу. Підписуючи додаткові угоди, Позивач діяв добросовісно та виходив з переконання, що зміна ціни здійснюється у межах, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а надані Відповідачем документи є належним підтвердженням коливання ціни товару на ринку. Позивач не мав можливості самостійно перевірити економічну обґрунтованість наданих довідок та розрахунків, а також не був поінформований про те, що загальне підвищення ціни за одиницю товару протягом дії договору не може перевищувати 10 % від початкової ціни, визначеної за результатами процедури закупівлі.
Позивач в судове засідання призначене на 08.01.2025 року не з'явився, 07.01.2025 року через систему "Електронний суд" подав заяву про розгляд справи без участі (арк.с. 174), в якій зазначив про те, що позовні вимоги підтримуються у повному обсязі та просить врахувати письмові пояснення щодо причин та підстав підписання спірних додаткових угод, які подані разом із цією заявою (арк.с. 177).
Відповідач в судові засідання призначені на 25.11.2025, 16.12.2025 та 08.01.2026 року не з'явився, поштова кореспонденція направлялась Відповідачу у справі в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи (арк.с. 133).
Поштова кореспонденція була направлена судом на адресу Відповідача та була повернута до суду з відміткою підприємства зв'язку: "адресат відсутній за вказаною адресою" (арк.с. 151-159, 167-169).
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 ГПК України датою вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відповідач є юридичною особою, на яку відповідно до статті 4, ч.1, п.10 ч.2 статті 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань покладений обов'язок зазначати достовірні дані щодо власного місцезнаходження. Відповідно до статті 10 зазначеного Закону такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Частиною 6 статті 6 ГПК України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
Станом на 08.01.2026 у Відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).
Ухвали суду були оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до яких є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
Враховуючи неявку Позивача та Відповідача, належним чином сповіщених про судове засідання, а також те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представників Позивача та Відповідача.
В судовому засіданні 08.01.2026 року прийнято рішення в порядку ст. 240 ГПК України з оформленням вступної та резолютивної частини рішення.
3. Позиції інших учасників справи
Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
17.02.2021 року Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю було проведено закупівлю за процедурою відкритих торгів за предметом закупівлі відповідно до коду Національного класифікатору ДК 021:2015: 09120000-6 Газове паливо (природний газ) (UA-2020-11-20-011838-с).
Як зазначає Позивач у позові, за результатами аукціону було подано п'ять пропозиції, найбільш економічно вигідною була пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест", яка становила 120 663,51 грн.
Розгляд та оцінка тендерних пропозицій відбувалися відповідно до статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» № 114-ІХ від 19.09.2019 року.
Під час розгляду на відповідність вимогам тендерної документації тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест", підстав для відхилення тендерної пропозиції вказаного учасника не виявлено.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про публічні закупівлі» №114-ІХ від 19.09.2019 року було прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю по предмету закупівлі за кодом ДК 021:2015: 09120000-6 Газове паливо (природний газ) (UA-2020-11 -20-01183 8-е).
За результатами проведення вказаної процедури закупівлі між Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю та ТОВ «Екотехноінвест» укладено договір № 2 від 31.03.2021 про постачання природного газу (далі Договір) (арк.с. 31-35).
15.11.2022 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань були внесені зміни щодо відповідача, а саме змінилася назва з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" на Товариство з обмеженою відповідальністю «КВІНТІС ПРОМ 12» та змінилась адреса з м.Київ, 04080, вул. Вікентія Хвойки, буд 18/14, оф. 311 на 49031, м.Дніпро, пр-т Поля Олександра, буд. 59.
Згідно з положенням договору ціна за 1000 куб.м. газу становить: 6899,78 грн. у тому числі ПДВ 20% 1149,96 грн. Загальна вартість даного Договору відповідає ціновій пропозиції учасника-переможця торгів і складається із суми вартостей усіх обсягів газу, поставленого протягом усіх газових місяців та замовлення (бронювання) потужностей протягом строку дії даного Договору та не може перевищувати 120 663,51 грн.
У подальшому між Сторонами укладалися додаткові угоди до Договору, якими змінено істотні умови, а саме в частині підвищення ціни за одиницю товару на 10 %.
Відповідно до Додаткової угоди №1 від 07.04.2021 (арк.с. 36) підвищено ціну на газ з 6899,78 грн у тому числі ПДВ 20% 1149,96 грн за 1000 куб. м. до 7589,75 грн у тому числі ПДВ 20% 1264,96 грн, що становить 9,99 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №16 від 01.04.2021 та експертних висновків Харківської ТПП № 659/21 від 16.03.2021; №661/21 від 16.03.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.04.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №2 від 20.04.2021 (арк.с. 37) підвищено ціну на газ з грн у тому числі ПДВ 20% 1264,96 грн за 1000 куб.м. до 8000,00 грн у тому і ПДВ 20% 1333,33 грн, що становить 5,4%.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №17/21 від квітня 2021 та експертного висновку Харківської ТПП № 815/21 від 02.04.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 02.04.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №3 від 26.04.2021 (арк.с. 38) підвищено ціну на газ з 8000,00 грн у тому числі ПДВ 20% 1333,33 грн за 1000 куб.м. до 8799,20 грн у тому числі ПДВ 20% 1466,53 грн, що становить 9,9 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №37-22 від 20.04.2021 та експертного висновку Харківської ТПП № 906/21 від 14.04.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.04.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №4 від 30.04.2021 (арк.с. 39) підвищено ціну на газ з 8799,20 грн у тому числі ДДВ 20% 1466,53 грн за 1000 куб. м. до 9327,18 грн у тому числі ПДВ 20% 1554,53 грн, що становить 6 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №93-01 від 30.04.2021 та експертного висновку Харківської ТПП №997/21 від 27.04.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.05.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №5 від 28.05.2021 (арк.с. 40) підвищено ціну на газ з 9327,18 грн у тому числі ПДВ 20% 1554,53 грн за 1000 куб. м. до 10196,47 грн у тому числі ПДВ 20% 1699,41 грн, що становить 9,3 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №102-3 від 14.05.2021 та експертного висновку Харківської ТПП №1141/21 від 14.05.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.05.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №6 від 14.06.2021 (арк.с. 6) Договір доповнено Розділ І пунктом 1.5, а також Розділ VIII викладено в новій редакції. Дані зміни не стосувалися збільшенню ціни товару. Всі інші умови Договору залишаються незмінними і є обов'язковими до виконання Сторонами.
Відповідно до Додаткової угоди №7 від 29.06.2021 (арк.с. 7) підвищено ціну на газ з 10196,47 грн у тому числі ПДВ 20% 1699,41 грн за 1000 куб. м. до 11685,15 грн у тому числі ПДВ 20% 1947,53 грн, що становить 14,6%.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №5644 від 10.06.2021 та експертного висновку Харківської ТПП №108-Ц/21 від 10.06.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.06.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №8 від 19.07.2021 (арк.с. 43) підвищено ціну на газ з 11685,15 грн у тому числі ПДВ 20% 1947,53 грн за 1000 куб. м. до 12596,58 грн у тому числі ПДВ 20% 2099,43 грн, що становить 7,8 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №1159-21 від 22.06.2021 та експертного висновку Харківської ТПП № 1380/21 від 22.06.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.06.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №9 від 26.07.2021 (арк.с. 9) підвищено ціну на газ з 12596,58 грн у тому числі ПДВ 20% 2099,43 грн за 1000 куб. м. до 13854,96 грн у тому числі ПДВ 20% 2309,16 грн, що становить 9,98 %
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листів №1311-21 від 01.07.2021; №1312-21 від 01.07.2021 та експертного висновку Харківської ТПП № 1439/21 від 30.06.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 03.07.2021.
Відповідно до Додаткової угоди № 10 від 30.07.2021 (арк.с. 45) підвищено ціну на газ з 13854,96 грн у тому числі ПДВ 20% 2309,16 грн за 1000 куб. м. до 15238,98 грн у тому числі ПДВ 20% 2539,83 грн, що становить 9,98 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листів №1354-21 від 06.07.2021; №1312-21 від 01.07.2021 та експертного висновку Харківської ТПП №1464/21 від 02.07.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.07.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №11 від 09.08.2021 (арк.с. 46-47) внесені зміни у пункт 2.5 Розділу II Договору щодо добових небалансів Споживача.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листів №1450-21 від 09.07.2021; №1581-21 від 15.07.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №12 від 16.08.2021 (арк.с. 48) підвищено ціну на газ з 15238,98 грн у тому числі ПДВ 20% 2539,83 грн за 1000 куб. м. до 16736,94 грн у тому числі ПДВ 20% 2789,49 грн. що становить 9,83 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №1810-21 від 02.08.2021 та експертного висновку Харківської ТПП №1718/21 від 29.07.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №13 від 27.08.2021 (арк.с. 49) підвищено ціну на газ з 16736,94 грн у тому числі ПДВ 20% 2789,49 грн за 1000 куб. м. до 18243,24 грн у тому числі ПДВ 20% 3040,54 грн. що становить 8,99 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №1856-21 від 13.08.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №1894/21 від 13.08.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 11.08.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №14 від 13.09.2021 (арк.с. 50) підвищено ціну на газ з 18243,24 грн у тому числі ПДВ 20% 3040,54 грн за 1000 куб. м. до 19793,92 грн у тому числі ПДВ 20% 3298,99 грн. що становить 8,5 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2007-21 від 02.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2065/21 від 31.08.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.09.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №15 від 20.09.2021 (арк.с. 51) підвищено ціну на газ з 19793,92 грн у тому числі ПДВ 20% 3298,99 грн за 1000 куб. м. до 21654,54 грн у тому числі ПДВ 20% 3609,09 грн. що становить 9,4 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листів №2007-21 від 02.09.2021; № 2076-21 від 08.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2148/21 від 07.09.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 07.09.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №16 від 27.09.2021 (арк.с. 52) підвищено ціну на газ з 21654,54 грн у тому числі ПДВ 20% 3609,09 грн за 1000 куб. м. до 23603,40 грн у тому числі ПДВ 20% 3933,90 грн. що становить 8,99 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2126-21 від 15.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2212/21 від 13.09.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 13.09.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №17 від 28.09.2021 (арк.с. 53) підвищено ціну на газ з 23603,40 грн у тому числі ПДВ 20% 3933,90 грн за 1000 куб. м. до 25961,38 грн у тому числі ПДВ 20% 4326,90 грн. що становить 9,99 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2149-21 від 16.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2232/21 від 15.09.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.09.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №18 від 30.09.2021 (аркс. 54) підвищено ціну на газ з 25961,38 грн у тому числі ПДВ 20% 4326,90 грн за 1000 куб. м. до 28554,90 грн у тому числі ПДВ 20% 4759,15 грн. що становить 9,98 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2262-21 від 22.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2254/21 від 21.09.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли зі 21.09.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №19 від 11.10.2021 (арк.с. 55) підвищено ціну на газ з 28554,90; грн у тому числі ПДВ 20% 4759,15 грн за 1000 куб. м. до 31407,48 грн у тому числі ПДВ 20% 5234,58 грн. що становить 9,98 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2411-21 від 30.09.2021 та цінової довідки з Харківської ТПП №2401/21 від 30.09.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №20 від 25.10.2021 (арк.с. 56) підвищено ціну на газ з 31407,48 грн у тому числі ПДВ 20% 5234,58 грн за 1000 куб. м. до 34036,26 грн у тому числі ПДВ 20% 5672,71 грн. що становить 8,3 %.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа №2507-21 від 12.10.2021 та експертного висновку з Харківської ТПП №2447/21 від 04.10.2021. Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли 02.10.2021.
Відповідно до додаткової угоди №21 від 26.10.2021 (арк.с. 57) Договір №2 від 31.03.2021, у зв'язку з неможливістю постачанням природного газу по діючій ціні Договору. Термін дії договору до 31.10.2021, а в частині розрахунків до повного їх виконання.
Цю додаткову угоду було укладено на підставі листа № 2396/21 від 06.10.2021.
Відповідно до Додаткової угоди №22 від 26.10.2021 (арк.с. 58) зменшили суму Договору на 39452,46 грн. Після зменшення сума Договору склала 81211,05 грн. у тому числі ПДВ 20% 13535,16.
Експертними висновками №661/21, №906/21, №997/21, №1141/21, №108-Ц/21, №1439/21, №1464/21, №1718/21, №2447/21 (арк.с. 59, 63, 65, 67, 69, 73, 75, 78, 94) не підтверджується коливання ціни на ринку оскільки зазначено ціну на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТЮ «Українська енергетична біржа» станом на 16.03.2021, на 03.03.2021 та 15.03.2021, 07.04.2021 та 20.04.2021, 01.05.2021 та 13.05.2021, 08.06.2021 та 22.06.2021, 23.06.2021 та 01.07.2021, 01.07.2021 та 29.07.2021, 11.08.2021 та 31.08.2021, 31.08.2021 та 07.09.2021, 07.09.2021 та 13.09.2021, 13.09.2021 та 15.09.2021, 15.09.2021 та 21.09.2021, 21.09.2021 та 30.09.2021, 30.09.2021 та 01.10.2021 з коливанням між вказаними датами та не містить порівняння з цінами, що існували на момент укладення угоди та обґрунтування неможливості постачання за домовленою ціною.
Згідно актів приймання-передачі з квітня по жовтень 2021 року Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом спожито 6,217 тис.куб.м. газу та було сплачено 81211,05 грн., що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими їх печатками актами (арк.с. 97-121):
- №3372 від 17.05.2021 про поставку природного газу у період з 02.04.21р. по 04.04.21р. в обсязі 0,94823 тис.куб.м на суму 7 585,85 грн. з ПДВ .
- №3373 від 17.05.2021 про поставку природного газу у період з 05.04.21р. по 30.04.21р. в обсязі 2,98077 тис.куб.м на суму 26 228,40 грн. з ПДВ .
- № 489-П від 16.06.21р. про поставку природного газу у період з 01.05.21р. по 04.05.21р. в обсязі 0,302 тис.куб.м на суму 2 816,81 грн. з ПДВ.
- № 490-П від 04.06.21р. про поставку природного газу у період з 05.05.21р. по 31.05.21р. в обсязі 0,5 тис.куб.м на суму 5098,24 грн. з ПДВ.
- № 4800 від 15.07.21р. про поставку природного газу у період з 01.06.21р. по 30.06.21р. в обсязі 0,286 тис.куб.м на суму 3341,95 грн. з ПДВ.
- № 5588 від 09.08.21р. про поставку природного газу у період з 01.07.21р. по 04.07.21р. в обсязі 0,0069 тис.куб.м на суму 86,92 грн. з ПДВ.
- № 5589 від 09.08.21р. про поставку природного газу у період з 03.07.21р. по 04.07.21р. в обсязі 0,0061 тис.куб.м на суму 84,52 грн. з ПДВ.
- № 5590 від 09.08.21р. про поставку природного газу у період з 05.07.21р. по 31.07.21р. в обсязі 0,129 тис.куб.м на суму 1965,83 грн. з ПДВ.
- № Н-61 від 11.08.21р. про компенсацію добових небалансів в обсязі за період з 01.07.21р. по 31.07.21р. в сумі 50,18 грн. без ПДВ.
- № 4902 від 09.08.2021 р. про компенсацію добових небалансів в обсязі 0,0174 тис. куб. м на суму 8,64 грн. без ПДВ та перевищення замовленої потужності в обсязі 0,0018 тис. куб. м на суму 0,54 грн. без ПДВ.
- № 4524 від 16.08.2021 р. про компенсацію добових небалансів в обсязі 0,0238 тис. куб. м на суму 109,73, грн. без ПДВ та перевищення замовленої потужності в обсязі 0,0221 тис. куб. м на суму 6,59 грн. з ПДВ.
- № 6641 від 13.09.21р. про поставку природного газу у період з 01.08.21р. по 10.08.21р. в обсязі 0,05458 тис.куб.м на суму 913,50 грн. з ПДВ.
- № 6642 від 13.09.21р. про поставку природного газу у період з 11.07.21р. по 31.07.21р. в обсязі 0,11842 тис.куб.м на суму 2160,36 грн. з ПДВ.
- № Н-245 від 15.09.21р. про компенсацію добових небалансів в обсязі за період з 01.08.21р. по 31.08.21р. в сумі 38,35 грн. без ПДВ.
- № 3750 від 01.09.2021 р. про компенсацію добових небалансів в обсязі 2,58528 тис. куб. м на суму 1465,60 грн. з ПДВ.
- № 7654 від 12.10.21р. про поставку природного газу у період з 01.09.21р. по 06.09.21р в обсязі 0,0313 тис.куб.м на суму 619,55 грн. з ПДВ.
- № 7655 від 12.10.21р. про поставку природного газу у період з 07.09.21р. по 12.09.21р в обсязі 0,034 тис.куб.м на суму 736,26 грн. з ПДВ.
- № 7656 від 12.10.21р. про поставку природного газу у період з 13.09.21р. по 14.09.21р в обсязі 0,01 тис.куб.м на суму 236,04 грн. з ПДВ.
- № 7657 від 12.10.21р. про поставку природного газу у період з 15.09.21р. по 20.09.21р в обсязі 0,0305 тис.куб.м на суму 791,82 грн. з ПДВ.
- № 7658 від 12.10.21р. про поставку природного газу у період з 21.09.21р. по 31.09.21р в обсязі 0,0742 тис.куб.м на суму 2118,77 грн. з ПДВ.
- № Н-330 від 12.10.21р. про компенсацію добових небалансів в обсязі за період 01.09.21р. по 30.09.21р. в сумі 216,86 грн. без ПДВ.
- № Н-414 від 10.11.21р. про компенсацію добових небалансів в обсязі за період 01.10.21р. по 31.10.21р. в сумі 300,21 грн. без ПДВ.
- № 8181 від 04.11.21р. про поставку природного газу у період з 01.10.21р. по 01.10.21р. в обсязі 0,0225 тис.куб.м на суму 706,67 грн. з ПДВ.
- № 8182 від 04.11.21р. про поставку природного газу у період з 02.10.21р. по 31.10.21р. в обсязі 0,6825 тис.куб.м на суму 23 229,74 грн. з ПДВ.
Тож, Позивач вважає, що за Договором №2 від 31.03.2021 року надмірно сплачено коштів місцевого бюджету на суму 38315,12 грн.
Разом з тим, первісна ціна за Договором за 1000 куб.м. газу становила 6899, 78 грн тому сума, яка мала бути сплачена за даним Договором становить 120 663,51 грн.
У зв'язку з наведеним Позивач просить суд визнати недійсними додаткові угоди №1 від 07.04.2021, №2 від 20.04.2021, №3 від 26.01.2021, №4 від 30.04.2021, №5 від 28.05.2021, №7 від 29.06.2021, №8 від 19.07.2021, №9 від 26.07.2021, №10 від 30.07.2021, №12 від 16.08.2021, №13 від 27.08.2021, №14 від 13.09.2021, №15 від 20.09.2021, №16 від 27.09.2021, №17 від 28.09.2021, №18 від 30.09.2021, №19 від 11.10.2021, №20 від 25.10.2021 до Договору №2 від 31.03.2021 року укладені з Товариством з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" (попередня назва "Екотехноінвест") та Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю, а також стягнути з Відповідача на свою користь переплату за постачання природного газу у сумі 38315,12 грн.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх і непрацездатних дітей.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Договір, додаткові угоди до якого є предметом вимог про визнання їх недійсними у даній справі, укладений за результатами відкритих торгів, з огляду на що на правовідносини за спірним договором розповсюджуються приписи Закону України "Про публічні закупівлі", який встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 4, 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Судом встановлено, що станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі".
Виходячи зі змісту частини 1 статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).
При цьому існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, як і не визначено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, то, виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації.
Водночас, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження; документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Беручи до уваги вищевказані положення законодавства, оскільки на момент укладення спірних додаткових угод, як випливає зі змісту наданих у справу доказів, не було документально підтверджено коливання ціни на товар, що зумовило б необхідність та правомірність укладення таких угод до основного Договору №2 про постачання природного газу непобутовому споживачу від 31.03.2021 року, суд приходить до висновку, що сторони спірного договору внесли зміни до нього шляхом укладення оспорюваних додаткових угод безпідставно, в зв'язку з чим, оспорюванні додаткові угоди, укладені всупереч приписам закону (зокрема, всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі"), а відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 712 ЦК України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У статті 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до частини 1 статті 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Так, матеріали справи свідчать, що на момент укладення Договору №2 про постачання природного газу непобутовому споживачу від 31.03.2021 року, ціна природного газу станом на 31.03.2021 складала 6899,78 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 07.04.2021 складала 7589,75 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 20.04.2021 складала 8000,00 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 26.04.2021 складала 8799,20 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 30.04.2021 складала 9327,18 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 28.05.2021 складала 10196,47 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 29.06.2021 складала 11685,15 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 19.07.2021 складала 12596,58 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 26.07.2021 складала 13854,96 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 30.07.2021 складала 15238,98 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 16.08.2021 складала 16736,94 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 27.08.2021 складала 18243,24 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 13.09.2021 складала 19793,92 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 20.09.2021 складала 21654,54 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 27.09.2021 складала 23603,40 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 28.09.2021 складала 25961,38 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 30.09.2021 складала 28554,90 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 11.10.2021 складала 31407,48 грн з ПДВ за 1000 куб.м., станом на 25.10.2021 складала 34036,26 грн з ПДВ за 1000 куб.м.
Таким чином, спірні додаткові угоди до Договору №2 про постачання природного газу непобутовому споживачу від 31.03.2021 року укладені у зв'язку з обставинами, які мали місце до укладення Договору між сторонами.
Суд звертає увагу на те, що ціна товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від ціни, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі. До такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.
6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги Новосанжарського дитячого будинку-інтернату до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВІНТІС ПРОМ 12" є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст.129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов Новосанжарського дитячого будинку-інтернату до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВІНТІС ПРОМ 12" задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсними додаткові угоди №1 від 07.04.2021, №2 від 20.04.2021, №3 від 26.01.2021, №4 від 30.04.2021, №5 від 28.05.2021, №7 від 29.06.2021, №8 від 19.07.2021, №9 від 26.07.2021, №10 від 30.07.2021, №12 від 16.08.2021, №13 від 27.08.2021, №14 від 13.09.2021, №15 від 20.09.2021, №16 від 27.09.2021, №17 від 28.09.2021, №18 від 30.09.2021, №19 від 11.10.2021, №20 від 25.10.2021 до Договору №2 від 31.03.2021 року укладені з Товариством з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" (попередня назва Екотехноінвест), 49031, м.Дніпро, пр-кт Поля Олександра, буд. 59, код ЄДРПОУ 34933742 та Новосанжарським дитячим будинком-інтернатом для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю (ЄДРПОУ 03189251, адреса: 39300, Полтавська область, Полтавський район, селище Нові Санжари, вул. Віктора Андрієвського, 33).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" (49031, м.Дніпро, пр-кт Поля Олександра, буд. 59, код ЄДРПОУ 34933742) на користь Новосанжарського дитячого будинку-інтернату (ЄДРПОУ 03189251, адреса: 39300, Полтавська область, Полтавський район, селище Нові Санжари, вул. Віктора Андрієвського, 33) суму коштів у розмірі 38315,12 грн та витрати по сплаті судового збору у сумі 6056,00 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).
Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 09.01.2026
Суддя Н.Б. Кеся