Ухвала від 12.01.2026 по справі 718/3606/25

718/3606/25

Провадження №2-а/718/73/25

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

12.01.2026 року м. Кіцмань Чернівецька область

Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Скорейко В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

31.12.2025 до Кіцманського районного суду Чернівецької області надійшов позов ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Андроник Б.В., до Управління патрульної поліції в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

До позовної заяви додано клопотання про поновлення строку звернення до суду, мотивоване тим, що оскаржувану постанову позивачем отримано 11.11.2025 у Кіцманському ВДВС у Чернівецькому районі Чернівецької області.

Ухвалою судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 02.01.2026 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху внаслідок того, що позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом, а наведені обставини пропуску строку суд визнав неповажними. При цьому суддя врахував, що оскаржувану постанову позивач отримав 11.11.2025, а до суду звернувся 31.12.2025, тобто поза десятиденним строком з дня, коли особа дізналася можливе про порушення своїх прав.

У заяві про усунення недоліків позовної заяви від 12.01.2026 представник позивача адвокат Андроник Б.В. просив відкрити провадження у справі у зв'язку із тим, що позивач є діючим військовослужбовцем та проходив службу в зоні бойових дій, що виключає можливість звернення по правничу допомогу, а захист Батьківщини є поважної причиною пропуску строку на звернення до суду.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи суддя приходить до висновку про необхідність повернення позовної заяви, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

За приписами статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною першою статті 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Згідно з частиною першою статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

За змістом статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.

Згідно з частинами першою, п'ятою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Загальним правилом ст. 289 КУпАП також передбачено, що скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені у статті 123 КАС України, відповідно до якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З матеріалів справи встановлено, що оскаржувана постанова серії БАД №052818 ухвалена поліцейським УПП в Чернігівській області старшим лейтенантом поліції Півнем П.А. 26.01.2024, при цьому від підпису на підтвердження роз'яснення прав та строку на її оскарження ОСОБА_1 відмовився, а копія постанови була надіслана йому рекомендованим листом 26.01.2024 за № 9173/41/22-24.

З відповіді в.о. начальника Кіцманського ВДВС від 11.11.2025 встановлено, копію оскаржуваної постанови ОСОБА_1 надано 11.11.2025, що підтверджує і сам позивач у клопотанні про поновлення строку на звернення до суду.

З ордеру на надання правничої допомоги встановлено, що він виданий на підставі договору між ОСОБА_1 та адвокатом Андроником Б.В. від 20.11.2025.

Однак, лише 31.12.2025 адвокат Андроник Б.В. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до Кіцманського районного суду Чернівецької області з позовом про оскарження зазначеної постанови.

Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

У постанові від 17.09.2020р. у справі №640/12324/19 Верховний Суд зазначив, що причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам:

1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк;

2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк;

3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;

4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулася зі позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Позивач зазначав, що не мав змоги звернутись до суду із позовною заявою у строки, визначені законом, оскільки отримав її копію лише 11.11.2025, є діючим військовослужбовцем та проходив службу в зоні бойових дій, що виключає можливість звернення по правничу допомогу, а захист Батьківщини є поважної причиною пропуску строку на звернення до суду.

Разом з тим, позивачем не було подано до суду будь-яких доказів неможливості звернутися до суду особисто чи за посередництвом адвоката з відповідною позовною заявою в межах десятиденного строку вже хоча б після отримання ним копії постанови серії БАД № 052818 у Кіцманському ВДВС у Чернівецькому районі Чернівецької області - 11.11.2025 з огляду на те, що договір із адвокатом Андроником Б.В. укладено 20.11.2025.

З довідки ВЧ НОМЕР_1 від 25.04.2024 за № 222 встановлено, що ОСОБА_1 на підставі бойових розпоряджень брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією РФ проти України в період з 24.07.2022 по 21.10.2022, з 27.10.2022 по 31.12.2022, з 15.03.2024 по 11.04.2024.

Отже, ОСОБА_1 не був позбавлений можливості укласти договір про надання професійної правничої допомоги з будь-яким адвокатом в період з 26.01.2024 і направити адміністративний позов засобами поштового зв'язку з території інших областей України, що дозволило б позивачу здійснити реалізацію своїх прав та обов'язків, з дотриманням вимог КАС України.

Більш того, залучення позивачем адвоката саме на добровільній основі на підставі договору не є тією обставиною, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі позивача.

Отже, суддя приходить до висновків, що позивач та його представник не навели достатніх обґрунтувань, та не довели належними доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до ч. 1ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (ч. 2ст. 123 КАС України).

Відповідно до п. 1 ч. 4ст. 169 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, вона повертається позивачеві.

Таким чином, наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу.

Керуючись ст.123, п. 1 ч. 4 ст.169, ст.ст.248,256 КАС України, -

постановив:

В задоволені клопотання про поновлення строку звернення із даним позовом до суду - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,- повернути.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Василь Скорейко