Справа № 560/4357/25
іменем України
10 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
" - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №221550001734 від 05.02.2025, про відмову у переведенні мене на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати мені до стажу державної служби періоди роботи з 01.05.2016 по 29.01.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести мене з 30.01.2025 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування та її виплату з 30.01.2025 у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках від 29.01.2025 №21 та №22".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №221550001734 від 05.02.2025 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач вважає таке рішення пенсійного органу протиправним, оскільки має необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорії державних службовців, та, як наслідок, має право на призначення пенсії за віком відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правом подачі відзиву не скористалося.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вказує, що згідно із записами трудової книжки № НОМЕР_1 у ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців 19 років 7 місяців 28 днів.
Також вказує, що відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Остання займана посада державної служби - головний спеціаліст управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, звільнена 20.01.2022.
Отже, довідки для призначення пенсій за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) видаються за формами, наведеними в додатках4-5 до Порядку № 622.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивачку з 29.01.2025 звільнено з посади головного спеціаліста сектору соціального захисту Теофіпольської селищної ради.
30.01.2025 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (за місцем реєстрації) із заявою про переведення мене з пенсії за віком, призначеної відповідно до. Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, на-пенсію державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу».
Рішенням Головного управління ПФУ в Чернівецькій області від 05.02.2025 №221550001734 позивачці відмовлено у задоволенні заяви через відсутність 20-річного стажу державної служби, не зараховано до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування.
З 18.02.2025 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Листом від 13.03.2025 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивачку, що до стажу державної служби зараховано лише 19 років 7 місяців 28 днів стажу державної служби за періоди роботи з 05.09.1996 по 01.05.2016 року.
Повідомлено позивачку, що враховуючи відсутність у неї 20-річного стажу роботи на посадах державної служби, рішенням №22155000173 відмовлено в переведенні пенсії за віком відповідно до Закону України №889.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 , позивач:
04.09.1996 - прийнята на посаду спеціаліста 2 категорії по призначенню та виплати допомог підрозділу соціальних гарантій та компенсацій малозабезпеченим громадянам; присяга державного службовця прийнята;
03.09.1996 - присвоєно 15 ранг державного службовця;
06.06.1997 - призначена на посаду головного спеціаліста по призначенню допомоги згідно з резерву;
01.04.1999 - присвоєно чотирнадцятий ранг державного службовця;
17.01.2021 - призначена по переводу на посаду зав. відділом допомог, соціальних компенсацій та гарантій;
17.01.2001- присвоєно тринадцятий ранг державного службовця;
01.03.2003 - присвоєно дванадцятий ранг державного службовця;
08.01.2004 - переведена на посаду начальника відділу персоніфікованого обліку;
04.01.2006 - переведена на посаду спеціаліста другої категорії відділу матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни;
02.04.2007 - переведена на посаду провідного спеціаліста відділу матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці;
23.01.2013 переведена з посади провідного спеціаліста відділу обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці на посаду головного спеціаліста сектору прийому заяв відділу прийому громадян;
01.03.2016 переведена на посаду головного спеціаліста відділу забезпечення виконавчої діяльності управління, звільнена з посади головного спеціаліста сектору прийому заяв відділу прийому громадян;
01.05.2016 присвоєно 9 ранг державного службовця;
01.05.2019 присвоєно 8 ранг державного службовця;
24.02.2020 переведена на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування статусних категорій громадян та соціальних зв'язків;
01.02.2021 - звільнена з посади головного спеціаліста відділу обслуговування статусних категорій громадян та соціальних зв'язків у зв'язку з переведенням на посаду головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державної соціальної допомог, соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю;
02.02.2021 - призначена в порядку переведення на посаду головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державних допомог управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації;
20.01.2022 - звільнена з посади головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державних допомог управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації;
21.01.2022 - призначена на посаду головного спеціаліста сектора соціального захисту апарату Теофіпольської селищної ради, як така, що успішно пройшла стажування;
21.01.2022 - складено присягу посадової особи місцевого самоврядування;
29.01.2025 - звільнена з посади головного спеціаліста сектора соціального захисту апарату Теофіпольської селищної ради за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивачка звернулася до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами КМУ, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами КМУ, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Вказаними положеннями передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, а також жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, після 01.05.2016, є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби станом на 01.05.2016.
Судом встановлено, що стаж позивачки державної служби станом на 01 травня 2016 року становить понад 10 років, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказана правова позиція міститься також в Постанові Верховного Суду від 22.02.2024 у справі № 500/1404/23 (адміністративне провадження № К/990/43320/23).
Щодо позовних вимог про зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 01.05.2016 по 29.01.2025, то суд зазначає про таке.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , позивач:
04.09.1996 - прийнята на посаду спеціаліста 2 категорії по призначенню та виплати допомог підрозділу соціальних гарантій та компенсацій малозабезпеченим громадянам; присяга державного службовця прийнята;
03.09.1996 - присвоєно 15 ранг державного службовця;
06.06.1997 - призначена на посаду головного спеціаліста по призначенню допомоги згідно з резерву;
01.04.1999 - присвоєно чотирнадцятий ранг державного службовця;
17.01.2021 - призначена по переводу на посаду зав. відділом допомог, соціальних компенсацій та гарантій;
17.01.2001- присвоєно тринадцятий ранг державного службовця;
01.03.2003 - присвоєно дванадцятий ранг державного службовця;
08.01.2004 - переведена на посаду начальника відділу персоніфікованого обліку;
04.01.2006 - переведена на посаду спеціаліста другої категорії відділу матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни;
02.04.2007 - переведена на посаду провідного спеціаліста відділу матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці;
23.01.2013 переведена з посади провідного спеціаліста відділу обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці на посаду головного спеціаліста сектору прийому заяв відділу прийому громадян;
01.03.2016 переведена на посаду головного спеціаліста відділу забезпечення виконавчої діяльності управління, звільнена з посади головного спеціаліста сектору прийому заяв відділу прийому громадян;
01.05.2016 присвоєно 9 ранг державного службовця;
01.05.2019 присвоєно 8 ранг державного службовця;
24.02.2020 переведена на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування статусних категорій громадян та соціальних звязків;
01.02.2021 - звільнена з посади головного спеціаліста відділу обслуговування статусних категорій громадян та соціальних зв'язків у зв'язку з переведенням на посаду головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державної соціальної допомог, соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю;
02.02.2021 - призначена в порядку переведення на посаду головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державних допомог управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації;
20.01.2022 - звільнена з посади головного спеціаліста сектору соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю відділу з питань обслуговування громадян, призначення та виплати державних допомог управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації;
21.01.2022 - призначена на посаду головного спеціаліста сектора соціального захисту апарату Теофіпольської селищної ради, як така, що успішно прголовного спеціаліста сектора соціального захисту апарату Теофіпольської селищної ради пройшла стажування;
21.01.2022 - складено присягу посадової особи місцевого самоврядування;
29.01.2025 - звільнена з посади головного спеціаліста сектора соціального захисту апарату Теофіпольської селищної ради за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що періоди роботи з 01.05.2016 по 29.01.2025, підлягають зарахуванню до стажу державної служби, в тому числі для призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Доказів з боку відповідачів про те, що трудова книжка містить неточні або неправдиві записи, до суду надано не було.
Суд звертає увагу, що зі змісту оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області видно, що період, який позивач просить їй зарахувати до стажу державної служби після 01.05.2016 по 29.01.2025, відповідачем не враховано, так як рішення про відмову вмотивовано тим, що у позивача відсутні 20 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Щодо позовних вимог здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 29.01.2025 №21 та №22, суд зазначає таке.
Згідно із пунктом 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок №622) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач до заяви від 30.01.2025 долучала довідки від 29.01.2025 №21 та №22 видану виконавчим комітетом Теофіпольської селищної ради про складові заробітної плати для державного службовця, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)
На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
В свою чергу, будь-яких доказів того, що надані позивачем довідки не відповідають вимогам законодавства відповідач не надав.
Відтак, позовні вимоги щодо врахування довідок від 29.01.2025 №21 та №22 підлягають задоволенню, оскільки надані позивачем довідки відповідають вимогам Порядку №622, містять усі необхідні складові заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок, подані за встановленими формами та підтверджують розмір заробітку, що підлягає врахуванню для обчислення пенсії у розмірі 60% відповідно до законодавства.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання призначення пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2, абзацу 3 пункту 4.3 і пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту - Порядок № 22-1), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Після призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Із вказаного виходить, що після реєстрації заяви позивача, поданої до ГУ ПФУ в Хмельницькій області, органом пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність чи відсутність права на пенсію, в розумінні Порядку № 22-1, є Головне управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Отже, саме Головне управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області є повноважним територіальним органом Пенсійного фонду України, визначеним за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивачки про призначення їй пенсії, який повинен вчинити дії зобов'язального характеру за наслідками скасування прийнятого ним протиправного рішення.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23.
На підставі наведеного вище, суд приходить до висновку про необхідність: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.05.2016 по 29.01.2025 та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 05.02.2025 № 221550001734.
При цьому, щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийняти рішення про призначення пенсії за віком з 30.01.2025 року, то суд додатково зазначає таке.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження», суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Таким чином, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Аналогічні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 06.03.2019 та від 22.01.2020 у справах № 1640/2594/18 та № 826/9749/17 відповідно.
Згідно із правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постанові від 31.08.2022 у справі № 640/22426/20, адміністративний суд, перевіряючи правомірність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд звертає увагу, що під час розгляду справи, відповідач вчинив дії та надав оцінку заявленим підставам та документам, що додані позивачкою до заяви, які суд визнав протиправними, а відтак суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин і правових підстав, суд дійшов висновку про можливість частково задовольнити позовні вимоги.
Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №221550001734 від 05.02.2025, про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.05.2016 по 29.01.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести з 30.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити нарахування та виплату пенсії у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати зазначеної у довідках від 29.01.2025 №21 та №22.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3,м. Чернівці,Чернівецька обл., Чернівецький р-н,58002 , код ЄДРПОУ - 40329345) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Є.В. Печений