Справа № 826/7938/17
09 січня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі гол головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши клопотання представника Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України про заміну відповідача по справі № 826/7938/17, -
Фермерське господарство «Ранет», звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- стягнути з Міністерства аграрної політики та продовольства України в користь Фермерського господарства «Ранет» суму нормативного обсягу компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом «Холодильника з регульованим газовим середовищем ємністю 600 тонн для зберігання плодів власного виробництва» у розмірі - 6 804 000,00 гривень.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва Арсірія Р. О., від 05 липня 2017 року було відкрито провадження в адміністративній справі.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, дана справа передана на розгляд та вирішення Одеському окружному адміністративному суду, та за наслідками автоматизованого розподілі судових справ між суддями, справу передано на розгляд судді Харченко Ю. В.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. від 31.03.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 826/7938/17 за позовом Фермерського господарства «Ранет» до Міністерства аграрної політики та продовольства України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
16.04.2025 року від представника Міністерства аграрної політики та продовольства України до суду надійшов відзив на позов.
24.12.2025 року від представника Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України до суду надійшло клопотання, в якому заявник просить суд замінити відповідача у справі № 826/7938/17 з Міністерства аграрної політики та продовольства України його правонаступником - Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України.
В обґрунтування даного клопотання заявник зазначає, що відповідно до абзаців першого та другого пункту 3 та абзаців першого та другого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства», вирішено ліквідувати Міністерство аграрної політики та продовольства України та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України поклавши його функції на Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України. Встановлено, що правонаступником майна, прав і обов'язків, зокрема, Міністерства аграрної політики та продовольства України, що ліквідується, є Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України. Пунктом 33 Переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 № 903, визнано такими, що втратили чинність пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 124 «Деякі питання діяльності центральних органів виконавчої влади» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 676) та пункти 2 і 7 змін, затверджених зазначеною постановою. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 997-р «Про можливість забезпечення здійснення Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства функцій і повноважень» передбачено, що Уряд погодився з пропозицією Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства щодо можливості забезпечення здійснення з 22.09.2025 Міністерством покладених на нього згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2025 р. № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства» функцій і повноважень.
09.01.2025 року від представника позивача до суду надійшла заява, в якій зазначено, що фермерське господарство «Ранет» не заперечує щодо здійснення Судом заміни первісного відповідача - Міністерства аграрної політики та продовольства України - на належного відповідача - Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), розгляд вищевказаного клопотання щодо залучення до участі у справі другого відповідача, здійснюється в порядку письмового провадження.
Зокрема, дослідивши доводи, наведені у заяві, в сукупності з положеннями чинного процесуального законодавства, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до ч. 3, 4, 5, 6 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
24.07.2025 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства» (далі Постанова № 903), пунктом 3 якої вирішено Міністерство аграрної політики та продовольства, поклавши його функції на Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства.
Пунктом 4 даної Постани №903 установлено, що правонаступником майна, прав і обов'язків Міністерства аграрної політики та продовольства і Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, що ліквідуються згідно з пунктом 3 цієї постанови, є Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 997-р «Про можливість забезпечення здійснення Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства функцій і повноважень» передбачено, що Уряд погодився з пропозицією Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства щодо можливості забезпечення здійснення з 22.09.2025 Міністерством покладених на нього згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2025 р. № 903 «Деякі питання Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства» функцій і повноважень.
Отже, Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України є правонаступником ліквідованого Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та наявність згоди позивача на заміну відповідача, суд вважає за необхідне задовольнити представника Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України про заміну відповідача по справі № 826/7938/17 та замінити відповідача по справі у справі № 826/7938/17 Міністерство аграрної політики та продовольства України його правонаступником - Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 48, 80, 243, 248 КАС України, суд, -
Клопотання представника Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України про заміну відповідача по справі № 826/7938/17- задовольнити.
Замінити відповідача по справі у справі № 826/7938/17 Міністерство аграрної політики та продовольства України на правонаступника - Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України.
Розгляд справи № 826/7938/17 розпочати спочатку.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, з підтверджуючими доказами та матеріалами, протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дати отримання копії відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив на позовну заяву для подання заперечень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст. 256 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко