Рішення від 09.01.2026 по справі 320/28800/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2026 року № 320/28800/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у письмовому провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" (адреса: 03186, м. Київ, вул. Мартиросяна, код ЄДРПОУ 21504182) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) та до Державної податкової служби України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Уповноважений представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" звернулась у Київський окружний адміністративний суд із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби України у місті Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить суд:

-Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 20.05.2025 №12882486/21504182 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" в реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025;

-Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 4 від 08.04.2025 виписану Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" днем її подання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 витребувано у позивача докази отримання Повідомлення № 12850062/21504182 від 12.05.2025 року Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також докази надсилання додаткових пояснень та/або документів Головному управлінні Державної податкової служби у Київській області. Цією ж ухвалою витребувано від відповідача докази надсилання Повідомлення № 12850062/21504182 від 12.05.2025 року про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтелпол».

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ТОВ "Інтелпол" підтверджує факт здійснення господарської операції з постачання товару "Система підрахунку відвідувачів WF-227 mntkit" ТОВ "Лайфсел". Усі документи, що підтверджують операцію, були належним чином оформлені та подані контролюючому органу у строки та в порядку, передбаченому п. 4 Порядку № 520: Договір поставки від 25.08.2020 № 101213 з додатками; Видаткові накладні та ТТН (№ 736 від 17.03.2025, № PH-0000231 та № 0804/1 від 08.04.2025); Акт приймання-передачі робіт № ОУ-0000023 від 08.04.2025; Банківські виписки про оплату товару; Договір від 15.08.2023 № AS23USE642 з додатками; Документи, що підтверджують право користування приміщенням для зберігання товару. Платник податку надав письмові пояснення щодо здійсненої операції, а також копії первинних документів, що підтверджують її реальність. Натомість представник позивача зазначає, що рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2025 № 12882486/21504182 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025 ґрунтується на формальній підставі "ненадання документів". Позивач додає, що контролюючий орган не вказав конкретний перелік відсутніх документів, а вимога щодо надання даних бухгалтерського обліку (рахунки класу 2) є неправомірною та виходить за межі повноважень комісії, передбачених Порядком № 520. Таким чином сторона позивача вважає, що податковий орган необґрунтовано відмовив у реєстрації податкової накладної, не врахувавши надані документи, що підтверджують реальність господарської операції, тому просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Правова позиція відповідачів.

08.07.2025 року уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби у м. Києві скористався правом на подання письмового відзиву на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд заявлені позовні вимоги позивача залишити без задоволення.

Так, представник відповідача зазначив, що ТОВ "Інтелпол" відповідно до п. 4 Порядку № 520 подало повідомлення № 7 від 06.05.2025 про надання пояснень та копій документів для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, з метою розгляду комісією регіонального рівня питання реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія уповноважена оцінювати надані первинні документи щодо підтвердження реальності господарської операції та достатності документів для такого підтвердження. За результатами розгляду документів від ТОВ "Інтелпол" Комісією ГУ ДПС у м. Києві надіслано Повідомлення № 12850062/21504182 від 12.05.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та документів, зокрема щодо наявності та місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, що обліковуються на другому класі плану рахунків. Сторона відповідача зазначає, що ТОВ "Інтелпол" не надало визначених документів та додаткових пояснень, що створило підстави для відмови у реєстрації спірної податкової накладної відповідно до абз. 6 п. 9 Порядку № 520 (зі змінами від 08.03.2023). У зв'язку з ненаданням додаткових пояснень та копій документів Комісією ГУ ДПС у м. Києві прийнято рішення від 20.05.2025 № 12882486/21504182 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025. Відмова обґрунтована тим, що платник не скористався правом подати пояснення та копії документів протягом п'яти робочих днів з дати отримання повідомлення, що передбачено Порядком № 520. Відповідач наголошує, що рішення комісії приймалося виключно на підставі наданих документів і в межах повноважень, передбачених законодавством. Суд, розглядаючи справу, має перевіряти наявність чи відсутність порушень саме у тих умовах, за яких приймалося рішення. Розгляд додаткових документів, що не подавались на розгляд комісії, порушить принцип офіційного з'ясування обставин справи та рівність учасників процесу. Комісія встановила, що наданих платником документів недостатньо для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної. Таким чином уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби у м. Києві вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025 прийняте у межах чинного законодавства, а твердження позивача щодо його протиправності є необґрунтованими та не підтверджені належними доказами.

З урахуванням наведеного просить у позові відмовити.

08.07.2025 року уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби України надіслав до суду письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд заявлені позовні вимоги позивача залишити без задоволення.

Відповідач 2 зазначає, що позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів з боку органів податкової служби та неправомірності дій останніх, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог. Так уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби України вказав, що, у квитанції, надісланій позивачеві автоматизованою системою ДПС України, зазначено конкретні підстави зупинення реєстрації спірної податкової накладної та вказано конкретний перелік документів, достатніх для прийняття рішення Комісією ГУ ДПС у м. Києві, проте позивачем до податкового органу не було надано достатньо доказів, які б підтвердили реальність здійснення господарської операції, відображеної в спірній податковій накладній, навіть після отримання ним повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та підтверджуючих документів. Сторона відповідача вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом.

Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.

Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).

Розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини.

25.08.2020 ТОВ та Науково-виробниче підприємство "Дискові Системи" (надалі- Постачальник) уклали договір поставки № 101213, відповідно до умов якого Постачальник зобов'язався поставити товари, а Позивач - сплатити їх вартість (досліджено договір та додатки до нього, надані сторонами).

На підставі накладної № 736 від 17.03.2025 Позивач прийняв товар - "Системи підрахунку відвідувачів WF-227 mntkit" у кількості 100 одиниць, вартість з ПДВ 253 800,00 грн., що підтверджено банківською випискою від 12.03.2025.

Суд встановив, що у матеріалах справи містяться накладні, зокрема: видаткова накладна № 736 від 17.03.2025 на суму 253 800,00 грн.; податкова накладна № 14 від 12.03.2025.

Ці документи досліджено судом як первинні докази здійснення господарських операцій, на підставі яких ТОВ "Інтелпол" здійснило відповідні розрахунки та підтвердило факт придбання товарів.

Суд також встановив, що у матеріалах справи міститься Товарно-транспортна накладна № 1703/1 від 17.03.2025 року, яка підтверджує факт поставки товару. Крім того, досліджено банківську виписку за період з 12.03.2025 по 12.03.2025, яка підтверджує здійснення оплати за поставлений товар.

Судом встановлено, що товар поставлено за адресою м. Київ, вул. Мартиросяна, буд. 19, яка належить Позивачу на праві користування за договором оренди № 26 від 01.01.2022, згідно з договором оренди нежитлового приміщення № 26 від 01.01.2022, що доданий до матеріалів справи.

15.08.2023 ТОВ "Інтелпол" уклало договір поставки № AS23USE642 з ТОВ "Лайфсел", узгоджено обсяг закупівлі 50 одиниць товару за ціною 4 150,00 грн. за одиницю (без ПДВ), що підтверджується Замовленням від 19.08.2024 № 4560004472 та відповідними договорами і додатками.

08.04.2025 Позивач здійснив відвантаження 22 одиниць товару за ТТН № 0804/1 та видатковою накладною № PH-0000231 на адресу м. Київ, вул. Солом'янська, 11А, а також проведено монтаж і пусконаладку системи, що підтверджено актом № OУ-0000023 від 08.04.2025.

На підставі здійснених господарських операцій Позивачем складено податкову накладну № 4 від 08.04.2025 на суму 175 296,00 грн. з ПДВ 29 216,00 грн., яка направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.04.2025 контролюючим органом зупинено реєстрацію податкової накладної № 4 відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та Порядку № 1165 від 11.12.2019 (із змінами), мотивуючи зупинення перевищенням обсягу постачання над величиною залишку придбаного товару. Квитанцію про зупинення реєстрації долучено до матеріалів справи.

06.05.2025 позивачем надано до контролюючого органу пояснення та пакет первинних документів у кількості 19 додатків, що підтверджують фактичне постачання товару, здійснення монтажних робіт та взаєморозрахунки з покупцем, відповідно до договору № 101213, видаткових накладних, ТТН, актах виконаних робіт, банківських виписках, договору № AS23USE642.

12.05.2025 контролюючим органом направлено позивачу повідомлення № 12850062/21504182 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20.05.2025 Комісією ГУ ДПС у м. Києві прийнято рішення № 12882486/21504182 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025, мотивуючи відмову ненаданням або частковим ненаданням додаткових пояснень та копій документів.

26.05.2025 Позивачем подано скаргу щодо рішення про відмову, додатково надано первинні документи та пояснення щодо здійсненої господарської операції.

ГУ ДПС у м. Києві 02.06.2025 залишила скаргу без задоволення та рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 20.05.2025 №12882486/21504182 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" в реєстрації податкової накладної № 4 від 08.04.2025 без змін.

Вважаючи рішення про відмову протиправним, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" звернувся до суду.

Мотиви, якими керується суд, та застосоване ним законодавство.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (тут і далі у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246; тут і далі по тексту у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 8 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Пунктом 13 Порядку №1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Приписами пункту 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно з пунктом 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до пункту 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 201.16 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як підтверджується матеріалами справи 25.08.2020 ТОВ «Інтелпол» та Науково-виробниче підприємство "Дискові Системиуклали договір поставки № 101213, відповідно до умов якого Постачальник зобов'язався поставити товари, а Позивач - сплатити їх вартість (досліджено договір та додатки до нього, надані сторонами).

На підставі накладної № 736 від 17.03.2025 позивач прийняв товар, а саме "Системи підрахунку відвідувачів WF-227 mntkit" у кількості 100 одиниць, вартість з ПДВ 253 800,00 грн., що підтверджено банківською випискою від 12.03.2025.

Судом також встановлено, що товар поставлено за адресою м. Київ, вул. Мартиросяна, буд. 19, яка належить Позивачу на праві користування за договором оренди № 26 від 01.01.2022, згідно з договором оренди нежитлового приміщення № 26 від 01.01.2022, що доданий до матеріалів справи.

В подальшому, 15.08.2023 ТОВ "Інтелпол" уклало договір поставки № AS23USE642 з ТОВ "Лайфсел", узгоджено обсяг закупівлі 50 одиниць товару за ціною 4 150,00 грн. за одиницю (без ПДВ), що підтверджується Замовленням від 19.08.2024 № 4560004472 та відповідними договорами і додатками.

08.04.2025 позивач здійснив відвантаження 22 одиниць товару за ТТН № 0804/1 та видатковою накладною № PH-0000231 на адресу м. Київ, вул. Солом'янська, 11А, а також проведено монтаж і пусконаладку системи, що підтверджено актом № OУ-0000023 від 08.04.2025.

На підставі здійснених господарських операцій Позивачем складено податкову накладну № 4 від 08.04.2025 на суму 175 296,00 грн. з ПДВ 29 216,00 грн., яка направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.04.2025 контролюючим органом зупинено реєстрацію податкової накладної № 4 відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та Порядку № 1165 від 11.12.2019 (із змінами), мотивуючи зупинення перевищенням обсягу постачання над величиною залишку придбаного товару. Квитанцію про зупинення реєстрації долучено до матеріалів справи.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів "б" і "в" підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу).

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено (абзаци сьомий-восьмий пункту 6 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

За встановлених судом обставин у справі, що розглядається, позивачем було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні, реєстрація яких за результатом автоматизованого моніторингу була зупинена з наступних підстав: " Обсяг постачання товару/послуги 80.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку № 1165)" та вказано пропозицію надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 3 Порядку № 520 встановлює, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (Пункт 4 Порядку № 520).

Згідно до Пункту 5 Порядку № 520, платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

-інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 "Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", який набрав чинності з 08 березня 2023 року, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

"Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", ";Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту".

Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: "Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства".

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, як зазначалось вище, пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до положень пункту 9 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

-або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

-або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

-або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 (адміністративне провадження №К/990/27980/24) сформував наступний правовий висновок.

Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

У даній справі за позовом ТОВ «Інтелпол», податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, забезпечив 12.05.2025 позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, відповідно до повідомлення № 12850062/21504182, відповідно до якого зазначено, що необхідно письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; Додаткова інформація (зазначити, до якої інформації): Надати пояснення та документальне підтвердження щодо наявності та місць їх зберігання ТМЦ, що обліковуються на 2 класі плану рахунків на теперішній час.

Разом з цим, судом встановлено, що позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлення ГУ ДПС від 12.05.2025. Указане підтверджується витягом із Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК Комісії ГУ ДПС у м. Києві щодо інформації про спірну податкову накладну № 4 від 08.04.2025 року ТОВ «Інтелпол», наданим на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів.

Будь-яких доводів, які б стосувались неотримання позивачем указаних Повідомлень, впродовж розгляду справи не наводилось.

Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання Квитанцій, податковий орган саме у Повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.

З матеріалів цієї справи вбачається, що у Повідомленнях ГУ ДПС у м. Києві чітко вказав, які саме документи слід надати щодо зупиненої податкової накладної, але позивач таким правом не скористався.

За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у даній справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами.

З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень, посилання на неправомірність висунутих податковим органом вимог у таких Повідомленнях є безпідставними, а прийняття ГУ ДПС у м. Києві рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, щодо якої надсилалось Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520.

Також, суд звертає увагу відповідачів на позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 19 липня 2023 року справа № 420/7850/22, в якій суд зазначив наступне: «...52. Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.

Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом."

З даного висновку вбачається, що наданню та аналізу підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду господарської операції, згідно якої оформлено податкову накладну.

Суд зазначає, що при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. А тому, покликання відповідачів на непідтвердження здійснення господарської операції суд до уваги не бере.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши наявні у справі докази щодо їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв'язку у сукупності, суд дійшов висновку, що невиконання платником податків вимог, викладених у Повідомленні контролюючого органу, є самостійною підставою для застосування негативної дискреції.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Судові витрати по справі.

Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

На підставі наведеного та керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелпол" (адреса: 03186, м. Київ, вул. Мартиросяна, код ЄДРПОУ 21504182) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) та до Державної податкової служби України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію рішення надіслати сторонам (їх представникам).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.