09 січня 2026 року № 320/45485/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (місцезнаходження: 04050, Україна, м. Київ, вул. Іллєнка Юрія, 81 б) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів № 435дк-25 від 14.08.2025 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту»;
- зобов'язати Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів повторно розглянути питання про допуск ОСОБА_1 до складання кваліфікаційного іспиту в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури з проведення добору від 30 червня 2025 року № 178дк-25 та прийняти рішення з огляду на висновки, зроблені в рішенні суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю Вісьтак М. Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М.Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , з 24 березня 2023 року займає посаду головного спеціаліста відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Донецької обласної прокуратури. Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів, 30.06.2025 прийнято рішення № 178дк-25 «Про проведення добору кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури». 24.07.2025 засобами електронного зв'язку позивачем надіслано до комісії вичерпний перелік документів відповідно до частини першої та третьої стаття 30 Закону №1697-VІІ для участі в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури. Одним з документів, поданим на розгляд Комісії, є диплом спеціаліста про закінчення в 2007 році Національного університету державної податкової служби України (НОМЕР_2 від 26.06.2007). Відповідно до диплому та додатку до нього, позивач отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» та здобув кваліфікацію юриста (напрям підготовки 0601 «Право», спеціальність 7.060102 «Правоохоронна діяльність»). Рішенням Комісії № 435 дк-25 від 14.08.2025 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту» в допуску до складання кваліфікаційного іспиту в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури позивачу відмовлено У зв'язку з невідповідністю вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора. Відповідач посилається на те, що освіта за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» не відноситься до вищої юридичної освіти. 16.08.2025 засобами електронного зв'язку позивачем надіслано до Комісії скаргу про скасування рішення Комісії № 435дк-25 від 14.08.2025 та допуску позивача до складання кваліфікаційного іспиту в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури, оголошеного Комісією відповідно до рішення № 178дк-25 від 30.06.2025. В задоволенні скарги відмовлено (рішення Комісії № 594дк-25 від 20.08.2025 «Про розгляд скарги ОСОБА_1 на рішення Кваліфікаційно- дисциплінарної комісії прокурорів від 14 серпня 2025 року № 435дк-25 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту»). Комісією зазначено, що відповідно до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2024 № 1021) найменування спеціальностей «Право» та «Міжнародне право» віднесені до переліку галузей знань «Бізнес, адміністрування та право», в той час як «Правоохоронна діяльність» віднесена до переліку галузей знань «Безпека та оборона».
20.10.2025 року від уповноваженого представника Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів надійшов письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд у задоволенні позову відмовити.
Так, сторона відповідача зазначила, що відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1697-VII добір кандидатів на посаду прокурора здійснюється на конкурсних засадах, під якими зазвичай розуміється змагання, що має на меті виявити кращих з кандидатів на посаду прокурора.
Добір проводиться на підставі унормованого положення, у якому встановлюються порядок і правила підготовки, організації та проведення добору, перелік необхідних для цього документів тощо. Для проведення добору і виявлення його переможця створюється спеціальний (як правило, експертний) орган, який займає нейтральну, рівновіддалену, «малоініціативну» позицію стосовно як кожного з кандидатів на посаду, так і органу, в інтересах якого проводиться конкурсний відбір.
Добір кандидатів на посаду прокурора відбувається з дотриманням засад його проведення, якими, зокрема, є законність, справедливість, неупередженість, об'єктивність, прозорість і осяжність процедури відбору, рівне й недискримінаційне ставлення до його учасників, очікування правомірної поведінки кожного, хто заявив про участь у доборі, панування (пріоритет) якісних, професійно-ділових, морально етичних, державницьких критеріїв (підходів) вибору переможця конкурсу.
Для того, щоб бути призначеним на посаду прокурора окружної прокуратури, особа, яка на неї претендує, має бути громадянином України, мати вищу юридичну освіту, під якою розуміється здобуття вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, та володіти державною мовою (ч. 1 та 7 ст. 27 Закону № 1697-VII).
ОСОБА_1 для участі в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури подано всі документи, передбачені ч.1 ст. 30 Закону № 1697-VII.
Однак, за результатами перевірки документів ОСОБА_1 встановленим вимогам, зокрема диплому з додатком про закінчення ним у червні 2007 року Національного університету державної податкової служби України і отримання повної вищої освіти ступеня спеціаліста за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» та здобуття кваліфікації юриста, та його відповідності вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора, а також вивчення пропозицій секретаріату КДКП щодо поданих ним документів, Комісія дійшла консолідованого висновку, що освіта за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» не дає можливості сформувати компетентності, необхідні для роботи на посаді прокурора, яка вимагає наявності саме вищої юридичної освіти.
Відповідач зазначає, що за результатами складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 не набрав мінімальний прохідний бал та за рішенням Комісії від 24.07.2023 № 636дк-23 його участь в доборі була припинена.
Таким чином, системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що КДКП при прийнятті оспорюваного рішення діяла у межах повноважень та у відповідності з приписами Закону № 1697-VII, Положення про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо проведення добору кандидатів на вакантну (тимчасово вакантну) посаду прокурора окружної прокуратури.
Позивач у відповіді на відзив заперечує щодо відзиву Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Станом на час закінчення позивачем отримання освіти (26.06.2007), була чинною Постанова Кабінету Міністрів України від 24.05.1997 № 507 (втратила чинність 13.09.2010). Даною постановою було визначено перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснювалась підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями. Відповідно до переліку, спеціальність «Правоохоронна діяльність» була віднесена до напряму підготовки «Право».
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 266, затверджено перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти. Тобто норми даної постанови поширюються на осіб, які отримують освіту у вищих навчальних закладів до набрання чинності цієї постанови, а не до осіб, які вже отримали освіту.
Відповідач у Відзиві постійно наголошує на пункт 2-1 постанови Міністрів України від 01.02.2017 № 53 «Про внесення змін до постанови Кабінету Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 266 установлено, що особи, які здобули вищу освіту за спеціальностями « 081 Право», « 293 Міжнародне право» на першому (бакалаврському) і другому (магістерському) рівні вищої освіти і яким присуджено ступінь вищої освіти «магістр», можуть обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 266 (даний пункт був незмінний під час всього періоду дії постанови, в тому числі і у редакції від 01.02.2017 № 53) установлено, що здобувачі вищої освіти, які вступили до вищих навчальних закладів до набрання чинності цією постановою, продовжують навчання відповідно до обраних напрямів підготовки та спеціальностей. Згідно пункту 4 цієї ж постанови вказано, що вона набирає чинності з 1 вересня 2015 року.
04.09.2025 позивачем подано звернення до Міністерства освіти і науки України щодо отримання вищої юридичної освіти з копією диплома спеціаліста ( НОМЕР_2 від 26.06.2007) та додатками до нього. Відповідно до отриманої відповіді від Міністерства освіти і науки України, виданий диплом спеціаліста (НОМЕР_2 від 26.06.2007) за спеціальністю 7.060102 «Правоохоронна діяльність» у галузі знань 0601 «Право» свідчить про здобуття вищої юридичної освіти.
Позивач вважає рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів № 435дк-25 від 14.08.2025 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту», протиправним та просить його скасувати.
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Встановлені судом обставини.
ОСОБА_1 є громадянином України.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 24 березня 2023 року займає посаду головного спеціаліста відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Донецької обласної прокуратури.
24.07.2025 засобами електронного зв'язку позивачем надіслано до комісії вичерпний перелік документів відповідно до частини першої та третьої стаття 30 Закону №1697-VІІ для участі в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури. Одним з документів, поданим на розгляд Комісії, є диплом спеціаліста про закінчення в 2007 році Національного університету державної податкової служби України (НОМЕР_2 від 26.06.2007). Відповідно до диплому та додатку до нього, позивач отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» та здобув кваліфікацію юриста (напрям підготовки 0601 «Право», спеціальність 7.060102 «Правоохоронна діяльність»).
Рішенням Комісії № 435 дк-25 від 14.08.2025 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту» в допуску до складання кваліфікаційного іспиту в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури позивачу відмовлено У зв'язку з невідповідністю вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора. Відповідач посилається на те, що освіта за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» не відноситься до вищої юридичної освіти.
16.08.2025 засобами електронного зв'язку позивачем надіслано до Комісії скаргу про скасування рішення Комісії № 435дк-25 від 14.08.2025 та допуску позивача до складання кваліфікаційного іспиту в доборі кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури, оголошеного Комісією відповідно до рішення № 178дк-25 від 30.06.2025.
В задоволенні скарги відмовлено (рішення Комісії № 594дк-25 від 20.08.2025 «Про розгляд скарги ОСОБА_1 на рішення Кваліфікаційно- дисциплінарної комісії прокурорів від 14 серпня 2025 року № 435дк-25 «Про відмову ОСОБА_1 в допуску до складання кваліфікаційного іспиту»). Комісією зазначено, що відповідно до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2024 № 1021) найменування спеціальностей «Право» та «Міжнародне право» віднесені до переліку галузей знань «Бізнес, адміністрування та право», в той час як «Правоохоронна діяльність» віднесена до переліку галузей знань «Безпека та оборона».
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України організація і діяльність прокуратури визначається виключно законами України.
Статтею 131-1 Конституції України також визначено, що організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Закон «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 16 Закону № 1697-VII незалежність прокурора забезпечується особливим порядком його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Крім того, Законом № 1697-VII врегульовано порядок зайняття посади прокурора.
Згідно зі статтею 77 Закону № 1697-VII тільки за КДКП закріплені повноваження здійснювати добір кандидатів на посаду прокурора в установленому цим Законом порядку.
За приписами частини першої статті 27 цього Закону прокурором окружної прокуратури (у тому числі прокурором-стажистом окружної прокуратури у визначених цим Законом випадках) за результатами добору може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, а також проходив базову загальновійськову підготовку або військову службу, крім осіб, визнаних за станом здоров'я непридатними до військової служби.
Відповідно до статті 28 Закону № 1697-VII добір кандидатів на посаду прокурора здійснюється із числа осіб, які відповідають вимогам, установленим статтею 27 цього Закону. Кожен, хто відповідає встановленим вимогам до кандидата на посаду прокурора, має право звернутися до відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження із заявою про участь у доборі кандидатів на посаду прокурора.
Порядок добору кандидатів та їх призначення на посаду прокурора окружної прокуратури визначений статтею 29 цього Закону, та включає: 1) прийняття відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, рішення про проведення добору кандидатів на посаду прокурора, що розміщується на офіційному веб-сайті відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, та повинно містити виклад передбачених цим Законом вимог, яким має відповідати кандидат на посаду прокурора, а також перелік документів, що подаються до відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, і кінцевий термін їх подання; 2) подання особами, які виявили бажання стати прокурором, до відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, відповідної заяви та документів, визначених цим Законом; 3) здійснення відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, на основі поданих кандидатами на посаду прокурора документів перевірки відповідності осіб вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора; 4) складання особами, які відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду прокурора, кваліфікаційного іспиту; 5) оприлюднення відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, на офіційному веб-сайті списку кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит; 6) організацію відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, спеціальної перевірки кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит; 7) визначення відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, рейтингу кандидатів на посаду прокурора серед осіб, які успішно склали кваліфікаційний іспит та щодо яких проведено спеціальну перевірку, а також зарахування їх до резерву на заміщення вакантних посад прокурорів окружних прокуратур; 8) оголошення органом, що здійснює дисциплінарне провадження, конкурсу на призначення прокурором-стажистом окружної прокуратури серед кандидатів, які перебувають у резерві на заміщення вакантних посад прокурорів окружних прокуратур; 9) проведення органом, що здійснює дисциплінарне провадження, конкурсу на призначення прокурором-стажистом окружної прокуратури на основі рейтингу кандидатів; 10) направлення органом, що здійснює дисциплінарне провадження, подання керівнику обласної прокуратури щодо призначення кандидата прокурором стажистом окружної прокуратури; 11) призначення особи прокурором-стажистом окружної прокуратури; 12) складення особою присяги прокурора; 13) проходження прокурором-стажистом окружної прокуратури спеціальної підготовки; 14) призначення прокурора-стажиста окружної прокуратури, який успішно пройшов спеціальну підготовку, на посаду прокурора окружної прокуратури.
Частиною першою статті 30 Закону № 1697-VII визначено перелік документів, які кандидат повинен подати для участі в доборі, а саме: 1) письмову заяву про участь у доборі кандидатів на посаду прокурора; 2) копію паспорта громадянина України та копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; 3) анкету кандидата на посаду прокурора, що містить інформацію про особу, та автобіографія; 4) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), а також копія документів про науковий ступінь, вчене звання (за наявності); 4-1) копію державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, виданого відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»; 5) копію трудової книжки (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; 6) медичну довідку про стан здоров'я за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; 7) копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних); 8) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності); 9) письмову згоду на збирання, зберігання та використання інформації про неї з метою оцінки готовності особи до роботи на посаді прокурора та проведення щодо неї спеціальної перевірки; 10) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, що подана відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»; 11) заяву про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання; 12) декларацію доброчесності і родинних зв'язків.
Згідно з вимогами частини третьої статті 30 цього Закону до участі в доборі кандидатів на посаду прокурора допускаються особи, які подали всі необхідні документи і відповідають вимогам, установленим до кандидата на посаду прокурора. Порядок здійснення добору кандидатів та їх призначення на посаду прокурора окружної прокуратури також регламентується Положенням про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прийнятим 27.04.2017 всеукраїнською конференцією прокурорів.
Главою 2 указаного порядку врегульовано питання щодо добору кандидатів на посаду прокурора окружної прокуратури.
Зокрема, пунктом 75 Порядку здійснення добору кандидатів та їх призначення на посаду прокурора окружної прокуратури визначено, що для участі в доборі на посаду прокурора особа, яка виявила бажання стати прокурором, подає до органу заяву про участь у доборі кандидатів на посаду прокурора та документи, визначені статтею 30 Закону. Вимагати від кандидата на посаду прокурора надання документів, не передбачених статтею 30 Закону, забороняється.
Пунктом 75 Порядку здійснення добору кандидатів та їх призначення на посаду прокурора окружної прокуратури визначено, що до участі в доборі кандидатів на посаду прокурора допускаються особи, які подали всі необхідні документи і відповідають вимогам, установленим Законом до кандидата на посаду прокурора. Питання допуску кандидатів на посаду прокурора до складання кваліфікаційного іспиту вирішуються органом шляхом прийняття відповідного рішення. Про відмову в допуску до кваліфікаційного іспиту орган приймає вмотивоване рішення.
Процедурні питання щодо організації та проведення конкурсу врегульовано Положенням про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо проведення добору кандидатів на вакантну (тимчасово вакантну) посаду прокурора окружної прокуратури, затвердженим рішенням Комісії від 26.10.2021 № 11зп-21, в редакції від 02.02.2022 № 6зп-22.
Зокрема, пунктом 3-1 указаного Положенням також продубльовано перелік документів для участі в доборі кандидатів на посаду прокурора.
- Пунктом 3-12 Положенням про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо проведення добору кандидатів на вакантну (тимчасово вакантну) посаду прокурора окружної прокуратури визначено, що До складання кваліфікаційного іспиту не допускаються особи, які за результатами перевірки поданих документів не відповідають вимогам до кандидатів на посаду прокурора, установленим частинами першою та шостою статті 27 Закону; особи, які не подали всіх необхідних документів або оформили їх неналежним чином.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
Предметом спору в цій справі є вимога позивача визнати протиправним та скасувати спірне рішення, яким відповідач на стадії допуску особи до складання кваліфікаційного іспиту ухвалила негативне для позивача рішення на підставі відсутності у нього вищої юридичної освіти.
Так, відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1697-VII добір кандидатів на посаду прокурора здійснюється на конкурсних засадах, під якими зазвичай розуміється змагання, що має на меті виявити кращих з кандидатів на посаду прокурора.
Частиною другою статті 28 Закону № 1697-VII визначено, що кожен, хто відповідає встановленим вимогам до кандидата на посаду прокурора, має право звернутися до відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, із заявою про участь у доборі кандидатів на посаду прокурора.
Частиною першою статті 27 Закону № 1697-VII визначено, що прокурором окружної прокуратури (у тому числі прокурором - стажистом окружної прокуратури у визначених цим Законом випадках) за результатами добору може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, а також проходив базову загальновійськову підготовку або військову службу, крім осіб, визнаних за станом здоров'я непридатними до військової служби.
Також, приписами частини сьомої статті 27 Закону № 1697-VII вказано, що вищою юридичною освітою вважається вища юридична освіта ступеня магістра (або прирівняна до неї вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста), здобута в Україні (або на території колишнього СРСР до 1 грудня 1991 року), а також вища юридична освіта відповідного ступеня, здобута в іноземних державах та визнана в Україні в установленому законом порядку, а стажем роботи в галузі права - стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти.
Судом встановлено, що позивачем подано для участі у доборі диплом про вищу освіту, зокрема диплом спеціаліста про закінчення в 2007 році Національного університету державної податкової служби України (серія НОМЕР_2 від 26.06.2007), відповідно до якого та додатку до нього, позивач отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правоохоронна діяльність».
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України «Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 787 «Про перелік спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста і магістра» спеціальність «Фінанси і кредит» (код спеціальності 8.03050801) віднесено до галузі знань «Економіка та підприємництво» (шифр спеціальності 0305), а спеціальність «Правоохоронна діяльність» (код спеціальності 8.03040201) віднесено до галузі знань «Право» (шифр спеціальності 0304).
Вказана постанова втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 (зі змінами) «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти», яка набрала чинності з 01 вересня 2015 року.
Як передбачено пунктом 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти», обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти, можуть особи, які здобули вищу освіту за спеціальностями « 081 Право», « 293 Міжнародне право» на першому (бакалаврському) і другому (магістерському) рівні вищої освіти і яким присуджено ступінь вищої освіти «магістр».
Крім того, цією постановою затверджено Перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, згідно з яким спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» віднесено до галузі знань 26 «Цивільна безпека».
Крім того, стандартом вищої освіти за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність», затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 22.10.2020 №1294, передбачено особливості працевлаштування випускників на посади в Національній поліції України, інших структурних підрозділах Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, органів виконавчої влади, державної фіскальної служби, недержавних правоохоронних структур, юридичних та консалтингових компаній.
При цьому, оскільки, відповідно до пункту 2 частини сьомої статті Закону № 1697-VII, стаж професійної діяльності у сфері права обчислюється після здобуття вищої юридичної освіти ступеня магістра або спеціаліста, відсутність підтвердження факту здобуття такої освіти за відповідною спеціальністю унеможливлює встановлення наявності в особи необхідного стажу професійної діяльності у сфері права, відповідно до приписів указаного закону.
Крім цього, суд звертає увагу на правову позицію Верховного суду, висловлену в постанові від 24.04.2019 у справі № 826/9779/17.
Зокрема, Верховний Суд виснував: «п. 36. На теперішній час в Україні не існує закону про правничу (юридичну) освіту або іншого спеціального закону, який би врегульовував суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації права особи на правничу (юридичну) освіту як передумови доступу до юридичної професії… п. 49. Отже, очевидно, що положення п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 (у редакції постанови від 01 лютого 2017 року № 53) усуває прогалину в законодавстві щодо визначення поняття «правничої (юридичної) освіти»… 57. За відсутності визначення в чинному законодавстві, за якою галуззю знань та спеціальностями здобувається вища юридична освіта, Кабінет Міністрів України у межах своїх повноважень визначив, що вищою юридичною освітою, є вища освіта здобута за спеціальностями « 081 Право» та « 293 Міжнародне право» …59. Отже, здобувши ступінь магістра за спеціальностями « 081 Право» або « 293 Міжнародне право», особа може обіймати посади або провадити види діяльності, кваліфікаційні вимоги до яких передбачають наявність повної вищої або вищої юридичної освіти»
Отже, суд дійшов висновку, що відповідно до вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України, здобута позивачем вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність» не є вищою юридичною освітою, що передбачена положеннями пункту першого частини сьомої статті 27 Закону № 1697-VII.
Як зазначено судом вище, пунктом 3.12 розділу III Положення про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо проведення добору кандидатів на вакантну (тимчасово вакантну) посаду прокурора окружної прокуратури, затвердженого рішенням Комісії від 26.10.2021 № 11зп-21 (із змінами), до складання кваліфікаційного іспиту не допускаються: особи, які за результатами перевірки поданих документів не відповідають вимогам до кандидатів на посаду прокурора, установленим частинами першою та шостою статті 27 Закону № 1697-VII; особи, які не подали всіх необхідних документів або оформили їх неналежним чином.
Ураховуючи наведене вище, позивачем не додержано вимоги статті 27 Закону № 1697-VII щодо наявності вищої юридичної освіти, рішенням КДКП від 14.08.2025 № 435дк-25 ОСОБА_1 правомірно відмовлено в допуску до складання кваліфікаційного іспиту.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 14, 72-77, 78, 90, 139, 143, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. 1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (місцезнаходження: 04050, Україна, м. Київ, вул. Іллєнка Юрія, 81 б) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
2. Копію рішення вручити (надіслати) учасникам справи в порядку, передбаченому статтею 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.