09 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/584/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивачка просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви від 31 жовтня 2024 року та наданих документів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини сина ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України здійснити виділення ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів для виплатити одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі (15000000 грн), із врахуванням раніше виплачених сум, відповідно до вимог Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон № 2011-XII ), абзацу 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі - Постанова № 168) без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги, передбачених наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 "Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану";
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 після надходження коштів від Міністерства оборони України здійснити виплату одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі (15000000 грн) відповідно до вимог Закону № 2011-XII, абзацу 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, пункту 2 Постанови № 168 без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги, передбачених наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 "Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану".
Позовні вимоги мотивовані несвоєчасним розглядом, як стверджує позивачка, поданої 31 жовтня 2024 року заяви щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина. Оскільки станом на 17 грудня 2024 року, тобто в порушення встановленого місячного строку, встановленого у пункті 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (надалі - Порядок № 975), рішення про спірну виплату одноразової грошової допомоги відповідачами не прийнято, позивачка, зазначаючи про вчинення у такий спосіб відповідачами протиправної бездіяльності щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатом розгляду її заяви від 31 жовтня 2024 року, звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 позов не визнав. У відзиві на позовну заяву, посилаючись на Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 (надалі - Порядок № 45), зазначає про те, що 15 січня 2025 року до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України ІНФОРМАЦІЯ_3 був поданий висновок щодо можливості виплати членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168 (вих. ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15 січня 2025 року № 1043/10/774). Тому вважає заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви та наданих документів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини сина ОСОБА_2 - безпідставними і передчасними, оскільки рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової розпорядником бюджетних коштів - Міністерством оборони України на даний час ще не прийняте. Тому просить відмовити у позові.
Інший відповідач - Міністерство оборони України, позов також не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає про те, що строк опрацювання документів про призначення одноразової грошової допомоги відраховується з дня надходження документів до Департаменту соціального забезпечення Міноборони, а не з дня подання заявником заяви до уповноваженого органу (військової частини або територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Оскільки документи стосовно розгляду питання щодо призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_2 надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 19 січня 2025 року, твердження щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивачки від 31 жовтня 2024 року є безпідставними. Пояснює, що документи позивачки в порядку черговості надходження сплановано для подання на розгляд засідання Комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а тому позовні вимоги щодо розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги є передчасними, оскільки на момент звернення позивачки до суду Комісією Міноборони питання щодо призначення позивачці одноразової грошової допомоги не розглядалось. Відповідач при цьому наголошує, що строк прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги розпорядником бюджетних коштів під час воєнного стану становить три місяці з дня отримання всіх необхідних документів.
Разом з тим, відповідач просить врахувати, що 21 березня 2025 року Комісією Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 17 жовтня 2024 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 12 лютого 2025 року № 321/КЦ/1888 - в сумі 15 000 000 грн. Тому передчасним є твердження позивачки щодо не призначення в повному обсязі одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 168.
З таких підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши доводи та заперечення сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному їх дослідженні, встановивши фактичні обставини справи, що мають значення для вирішення спору, суд зазначає таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , 1968 року народження, є матір'ю загиблого солдата ОСОБА_2 , 1997 року народження, що підтверджується записом у паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданому Радомишльським РВ УМВС України у Житомирській області 15 жовтня 2013 року, свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , виданим 03 вересня 1997 року Радомишльською районною державною адміністрацією Житомирської області.
Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_4 від 29 вересня 2022 року № 258 військовослужбовця ОСОБА_2 , прийнятого на військову службу за контрактом на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти відповідно до наказу командира НОМЕР_5 окремого навчального автомобільного батальйону (по особовому складу) від 29 вересня 2022 року № 1-РС, з 29 вересня 2022 року зараховано до списків особового складу військової частини.
ОСОБА_2 зник безвісти 17 серпня 2023 року під час штурмових дій, захищаючи волю та незалежність України (що підтверджується довідкою виконавчого комітету Радомишльської міської ради від 12 серпня 2024 року № 01-37/409), а згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 в зоні ведення бойових дій із зазначенням у довідці про причину смерті: множинні осколкові поранення. Ушкодження внаслідок військових дій, від вибухів та осколків, що засвідчено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
12 жовтня 2024 року за вих. № 7/8403 позивачці надійшло сповіщення № 221 про смерть її сина, де зазначено, що старший солдат ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойового завдання внаслідок штурмових дій поблизу населеного пункту Залізнянське Бахмутського р-ну Донецької обл.
06 листопада 2024 року наказом командира Військової частини НОМЕР_6 (по стройовій частині) № 319 старшого солдата контрактної служби, ОСОБА_2 , колишнього старшого оператора 2 відділення протитанкових ракетних комплексів взводу протитанкових ракетних комплексів 2 механізованого батальйону Військової частини НОМЕР_6 , який рахувався безвісти зниклим та вважається таким, що загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Залізнянському Бахмутського району Донецької області внаслідок ушкоджень, отриманих від вибухів та осколків під час військових дій та воєнних операцій, виключено з 17 жовтня 2024 року зі списків особового складу та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю. Причина смерті: множинні осколкові поранення. Смерть настала під час проходження служби та пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
31 жовтня 2024 року ОСОБА_1 надіслала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини сина ОСОБА_2 , до якої додала копії: свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; Лікарського свідоцтва про смерть № 701 ОСОБА_2 та довідки про причину смерті; постанови про встановлення особи трупа ОСОБА_2 від 09 жовтня 2024 року, виданої слідчим управлінням ГУНП в Київській області Національної поліції України; сповіщення сім'ї № 221 про смерть ОСОБА_2 ; сторінок паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру заявниці; свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування заявниці; витягу з реєстру територіальної громади від 26 січня 2024 року про адресу реєстрації заявниці; свідоцтва про народження заявниці; довідки виконавчого комітету Радомишльської міської ради Житомирської області від 12 серпня 2024 року № 01-37/409; витягу з ДРАЦС від 06 червня 2024 року; свідоцтва про розірвання шлюбу заявниці; свідоцтва про народження сина заявниці; повного витягу з ДРАЦС від 26 жовтня 2023 року щодо актового запису про народження сина заявниці; повного витягу з ДРАЦС від 19 січня 2024 року щодо актового запису про народження сина заявниці; довідки Радомишльського відділу № 6 Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області від 26 жовтня 2023 року № 06/1022 про перебування заявниці на обліку як одинокої матері з 01 червня 2004 року по 31 серпня 2015 року; сторінок паспорта та картки платника податків ОСОБА_2 ; сторінок посвідчення про прописку від 17 липня 2014 року ОСОБА_2 ; контракту від 29 вересня 2022 року про проходження служби у в.ч. НОМЕР_4 ОСОБА_2 ; довідки AT "ПриватБанк" від 22 листопада 2023 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з того, що предметом розгляду у цій справі є бездіяльність, як стверджує позивачка, щодо розгляду її заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина відповідно до пункту 2 Постанови № 168, що виявилась у нерозгляді заяви упродовж встановленого строку. А тому у цьому спорі оцінці підлягає формальна процедура розгляду заяви про виплату допомоги у межах встановленого строку, вирішуючи який суд враховує таке.
Відповідно до статті 41 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом № 2011-XII.
Згідно із частиною першою статті 16 Закону № 2011-XII (тут і надалі у редакції на час виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Як визначено у пункті 1 частини другої статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону № 2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті, зокрема, батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті).
Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону № 2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами першою, шостою - дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1.4 Порядку № 45 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168 (надалі - ОГД) можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 Постанови № 168, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Як встановлено у пункті 1.10 Порядку № 45, призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_7 , Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
Згідно з пунктом 3.1 Порядку № 45 районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП. Своєю чергою, відповідно до пункту 3.1 обласний (Київський міський) ТЦКСП, зокрема: є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4); проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, визначено у розділі IV Порядку № 45:
члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням;
обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2). На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України). Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки);
департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану. Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції. В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони;
після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_8 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Механізм призначення і виплати ОГД визначає Порядок № 975, відповідно до пункту 23 якого (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.
Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 30 Порядку № 975 виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати надходження документів до розпорядника бюджетних коштів, який приймає рішення про призначення допомоги (крім осіб з інвалідністю I групи, виплата яким здійснюється позачергово).
Приводом звернення із заявленими у позові вимогами слугувало не здійснення розгляду, як доводить позивачка, її заяви щодо виплати ОГД від 31 жовтня 2024 року у встановлений строк.
Проте, як вказано у цій заяві, вона адресована безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_1 й скерована ОТЦК 31 жовтня 2024 року засобами поштового зв'язку, що підтверджено доказами, долученими позивачкою до позову.
Утім, як зазначалось, відповідно до пункту 3.1 Порядку № 45 саме районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи, й доказами в матеріалах справи підтверджено, що 03 січня 2025 року позивачка звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою за формою додатку 1 до Порядку № 45 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина 17 серпня 2023 року старшого солдата ОСОБА_2 , додавши до цієї заяви: копію паспорта НОМЕР_2 , виданого 10 березня 1998 року Радомишльським РВ УМВС України; копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; копію свідоцтва про смерть військовослужбовця серії НОМЕР_1 , виданого 17 жовтня 2024 року Радомишльським ДРАДС у Житомирському районі Житомирської області; копію свідоцтва про народження військовслужбовця НОМЕР_3 , виданого 03 вересня 1997 року відділом ДРАЦС м. Радомишль.
Суд встановив, що згідно з доповіддю про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД від 15 січня 2025 року № 774/1 у висновку від 15 січня 2025 року, поданому до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_3 вказано, що ОСОБА_1 , мати загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 військовослужбовця ОСОБА_2 , має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови № 168.
А згідно з витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21 березня 2025 року № 51/168, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови № 168 матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 17 жовтня 2024 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 12 лютого 2025 року № 321/КЦ/1888 - в сумі 15 000 000 грн.
Таким чином, оскільки позивачка звернулась у встановленому порядку до районного ТЦКСП із відповідною заявою встановленої форми згідно з додатком 1 Порядку № 45 03 січня 2025 року, а 15 січня 2025 року відповідний висновок разом із доповіддю, як це встановлено у пункті 3.2 Порядку № 45, обласний ТЦКСП (відповідач) скерував до розпорядника бюджетних коштів - Міноборони (відповідач), який (Комісія Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум), своєю чергою, 21 березня 2025 року ухвалив рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачці-матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 старшого солдата ОСОБА_2 , тобто у межах встановленого у пункті 23 Порядку № 975 трьохмісячного строку для ухвалення рішення про призначення одноразової грошової допомоги під час воєнного стану, суд погоджується з доводами відповідачів про передчасність та безпідставність заявлених позовних вимог на момент звернення до суду з цим позовом. У своїх висновках суд враховує й те, що позивачкою подано заяву у встановленому порядку згідно з визначеним механізмом та умовами до районного ТЦКСП у день звернення до суду з цим позовом - 03 січня 2025 року, що, вочевидь, доводить передчасність заявлених позовних вимог.
У рішенні від 21 травня 2024 року у справі № 990/337/23, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 05 вересня 2024 року, Верховний Суд, аналізуючи положення статті 55 Конституції України вказав, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду, тобто негативні для особи наслідки у вигляді невизнання, обмеження або перешкоджання у реалізації її реальних прав, свобод або інтересів, які настають внаслідок протиправних дій або рішень суб'єктів владних повноважень.
При цьому, адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Незаперечуючи, що позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, однак задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин й таке порушення має місце саме на час звернення до суду з позовом.
За сталою судовою практикою, відсутність порушеного права чи то неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У ході судового розгляду справи позивачкою не доведено суду ті обставини, на які вона посилалась в обґрунтування заявлених вимог, натомість дії відповідачів відповідають критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 є безпідставним, а тому не підлягає задоволенню.
За правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог та відсутності доказів понесення відповідачами витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
09.01.26